Zhrnutie GCD „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“ v skupine príprava na školu. Zhrnutie GCD o formovaní holistického obrazu sveta v prípravnej skupine „Profesie“ s využitím IKT

"profesie"

Cieľ: - upevňovať vedomosti detí o povolaniach.

Wadachi:

Rozšíriť a objasniť predstavy detí o práci ľudí rôznych profesií;

Cvičiť deti v schopnosti určiť názov povolania podľa názvov akcií;

Zvýšiť záujem o rôzne profesie.

Mŕtvica:

Vymyslel niekto jednoducho a múdro

Na stretnutí pozdraviť: - Dobré ráno!

Dobré ráno slnko a vtáky.

Dobré ráno usmievavé tváre.

A každý sa stáva

milý, dôverčivý

Dobré ráno trvá až do večera. (deti pozdravujú)

Vychovávateľ: - Dnes pôjdeme na výlet do« mesto profesií». Dostať sa do« mesto profesií» musíme urobiť úlohu pozornosti.

Hra s pozornosťou « Kto vymenuje viac profesií» ( hra s loptou v kruhu).

Vychovávateľ: - Teraz poďme na to« mesto profesií» lietadlom.

Fizminutka « Pilot »

Je dobré byť vodičomísť do kruhu a napodobňovať volant )

Pilot je lepší (beh v kruhu, ruky do strán)

Išiel by som k pilotom

Nechajte ma poučiť

Nalejem benzín do nádrže (zastaviť, naliať - ssss )

Štartujem vrtuľu (kruhové pohyby pravá ruka )

Vezmi motor do neba (behať v kruhoch, ruky do strán )

Aby vtáky spievalimávali rukami ako vtáky )

Vychovávateľ: Naše lietadlá pristáli. Sme tu« mesto profesií»!

Každý človek sníva o tom, že nájde v živote obľúbenú vec, ktorá mu prináša radosť a prináša úžitok ľuďom.

čo je povolanie? Profesiaje to práca, ktorej človek venuje svoj život. Profesií je veľmi veľa a všetky sú pre ľudí veľmi potrebné a dôležité.

Vychovávateľ: - Čo potrebujete, aby ste sa zamestnali?Deti: - Dobre študovať, vedieť a vedieť veľa, dokončiť školu, špeciálnu vzdelávaciu inštitúciu.

Hádanie hádaniek o povolaniach.

Kto pomôže jazyk správne položiť

A nasmerujte naň prúd vzduchu

Rozlišujte zvuk od písmen

odpovedať bez váhaniaLogopéd )

Vstávame veľmi skoro

Pretože naša starosť je

Odvezte všetkých ráno do práceVodič )

Kto je najužitočnejší v dňoch choroby?

A lieči nás zo všetkých chorôb? (doktor )

Dáme sklenené oko

Kliknite raz- a spomeň si na tebaFotograf )

Učíme deti

milovať prírodu,

Rešpektujte starých ľudíučiteľ )

Povedz mi, kto je taký chutný

Pripraví kapustovú polievku

Voňavé rezne, šaláty, vinaigretty,

Všetky raňajky, obedy? (Cook )

Vychovávateľ: - O ľuďoch, ktorí dobre pracujú, sa hovorí, že majú zlaté ruky. Šikovné prstyčo sú to za ruky? (pracovitý, úhľadný, usilovný, zručný, zručný)

Prstová gymnastika « Také rôzne veci »

1, 2, 3, 4. deti,

Veľa vecí na svetezatnúť päste a tlieskať rukami)

Tu prichádza armádaprsty striedavo pozdravia )

Chránia hranicu.

A krajčírka vezme ihlu. (imitácia krajčírstva )

A šije oblečenie pre ľudí.

Domovník zametá ulicu, (mávali rukami )

Nahlas spieva pieseň.

Vták prišiel do dvora

Kuriatkam priniesla obilie. (zobrazujú kŕmenie vtákov )

Vychovávateľ: - Spomeňme si na príslovia o práci.

1. Kráčajte, ale nezabúdajte na veci.

2. Každý človek sa pozná podľa prípadu.

3. Každé dielo majstra maľuje.

4. Všetko šikovne zvládnuť.

5. Bez ťažkostí nevytiahnete ani rybu z jazierka.

6. Práca človeka živí, ale lenivosť kazí.

7. Kto rád pracuje, nemôže sedieť.

8. Nudný deň až do večera, ak nie je čo robiť.

9. Lenivý - a stratiť chlieb.

10. Trpezlivosť a práca zomelie všetko.

11. Šikovné ruky nepoznajú nudu.

12. Pracovný čas a hodina zábavy.

13. Nesúdia podľa slov, ale podľa skutkov.

14. Čo sa robí narýchlo, robí sa pre zábavu.

15. Práca majstra sa bojí.

16. Keby bola trpezlivosť, bola by zručnosť.

Básne o povolaniach.

Cook.

Dajte kuchárovi jedlo:

Hydinové mäso, sušené ovocie.

Ryža, zemiaky...

A potom na vás čaká chutné jedlo.

Požiarnik.

Ak sa stane niečo zlé,

Niekde sa niečo rozsvieti

Naliehavo je potrebný hasič.

Určite to vykúpi.

Vedec.

Vedec sa pozerá do mikroskopu

Vyzerá to tak, že robí experimenty.

Nemá čo nudiť -

Všetko v práci, všetko vo vede.

doktor.

Asi budem lekár

Budem liečiť ľudí!

Budem cestovať všade

A zachrániť choré deti.

loptová hra « kto čo robí? »

Kuchár - varí, varí, smaží, krája ...

Krajčír - šije, strihá, šije ...

Vodič - šoféruje, prepravuje ...

Lekár - lieči, vyšetruje, podáva injekcie ...

Kaderník - strihá, češe, suší, farbí ...

Predajca - obchoduje, predáva ...

Vychovávateľ - učí, vychováva ...

Hudobník - hrá, spieva, vystupuje ...

Vychovávateľ: - Čo sa stane, ak...

Prestanú kuchári variť jedlo?

Lekári prestanú liečiť ľudí?

Prestanú učitelia učiť deti?

Prestanú stavbári stavať domy?

Odmietnu šoférovať všetci vodiči?

Prestanú sa policajti objavovať?

Prstová gymnastika « Cook »

Kuchár pripravoval večeruHranou dlane deti klopú na stôl)

A potom sa svetlá vypli.

Kuchár pražma berie (ohnúť palce )

A dáva to do kompótu.

Hádže polená do kotla, (Stočte stredné prsty )

Ugli udrie naberačkou. (ohnúť prstenníky )

Cukor sa naleje do vývaru. (Ohnite malíček )

A je veľmi spokojný. (pokrčiť rukami )

Hra « čo je to povolanie? »

1. Pilulka, injekcia, oddelenie -lekár;

2. Semafor, tyč, píšťalka -POLÍCIA;

3. Oheň, hadica, voda - hasič;

4. Trieda, stôl, základný náter -učiteľ;

5. Skupina, deti, hračky -vychovávateľ;

6. Obed, riad, zástera -asistent učiteľa;

7. Volant, cesta, koleso -vodič;

8. Váhy, nákupca, pokladník -predavač;

9. Listy, poštová schránka, telegram -poštár;

10. Cesto, bochník, chlieb -Pekár;

11. Sporák, naberačka, lahodný boršč -variť;

12. Nožnice, účes, hrebeň -kaderník;

13. Ihla, niť, šijací stroj - krajčírka;

14. Gvaš, štetec, albummaliar.

Výborne chlapci! Nezabudnite, že všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné.

Doktor nás lieči od bolesti

V škole je učiteľ

Kuchár nám varí kompót,

Holič ostrihá každého

Krajčír nám šije nohavice,

A musíme vám povedať:

Nemáme žiadne extra profesie,

Všetky profesie sú dôležité!

Vychovávateľ: Musíme sa vrátiť do škôlky.

výsledok:

O čom sme sa dnes rozprávali?

O akých profesiách?

Čím by si chcel byť, keď budeš veľký?

Páčilo sa ti to?

Hádanky o povolaniach

Je to veľmi dobrý majster

Urobil nám skriňu na chodbe.

Nie je stolár, ani maliar.

Nábytok vyrába...(tesár)

Dopravné pravidlá

Bezpochyby vie.

Okamžite naštartuje motor,

Auto sa ponáhľa... (šofér )

Tmavá noc, jasný deň

Bojuje s ohňom.

V prilbe, ako slávny bojovník,

V zhone k ohňu ... (hasič )

Kladie tehly do radu,

Budovanie záhrady pre deti

Nie baník a nie vodič,

Postavíme dom ... (staviteľ )

Kto sa plaví na lodi

Do neprebádanej krajiny?

Je vtipný a milý.

Aké je jeho meno? (námorník )

V skutočnosti, nie vo sne

Lieta vo vzduchu.

Let lietadlom na oblohe.

Kto to je, povedz mi? (pilot )

Pravdepodobne ho poznáte.

Vie o všetkých zákonoch.

Nie sudca, nie novinár.

Dáva rady každému... (právnik )

Stojí na svojom mieste

Dodržiava poriadok.

Prísny statočný dôstojník.

Kto je on? (policajt )

Klince, sekery, píla,

Je tam celá hora hoblín.

Toto je robotník-

Vyrába pre nás stoličky... (tesár )

Je preč od všetkých príbuzných

Vedie lode na more.

Videné v mnohých krajinách

Náš statočný... (kapitán )

Cez most, aby sa sanitka ponáhľala,

Opravuje v spodnej časti podpery.

Celý deň, čas od času

Ponorí sa hlboko... (potápač )

Kto riadi pohyb?

Kto prepúšťa autá?

Na širokom chodníku

Mávnutím prútika...(strážiť )

Na svojom mieste je v snehu a v teple,

Udržuje náš pokoj.

Osoba, ktorá je verná prísahe

Volá sa...(vojenské )

Spod kolies vyletí klopanie,

Do diaľky sa rúti elektrická lokomotíva.

Vlak neriadi taxikár,

Nie pilot, ale... (vodič )

Predvádza kaskadérske kúsky vo filmoch

Ponory z výšky na dno

Vyštudovaný herec.

Rýchly, odvážny... (kaskadér )

Mávnutím tenkého prútika-

Na pódiu bude spievať zbor.

Nie kúzelník, nie žonglér.

Kto je to? (vodič )

Divák zamrzne od strachu -

V klietke s tigrom... (krotiteľ )

Dutina a brloh, domček pre líšky a vtáky

Vždy spoľahlivo stráži... (lesník )

Dawn spieva dedinskému kohútovi -

Vedie kravy na lúku ... (pastier )

Pri stroji je dni a noci,

On môže všetko, on - ... (pracovník )

Na stĺpe a v daždi a v krupobití,

Pôjde za nás do boja... (vojak )

Nevyrieši choré problémy

Všetci pacienti budú liečení... (lekár )

Dostal som včera

Päť rán... (zdravotná sestra )

Šťuka, zubáč, zubáč -

Priniesli nám úlovok... (rybár )

- « Tľapky hore! Prestaň, ty darebák!» -

Výstrel na vlka...(lovec )

Nábytok, chlieb a uhorky

Predávajú nás... (predajcovia)

Prináša listy do domu,

Dlho očakávaný... (poštár )

S ťažkou taškou obchádza oblasť,

Vkladá nám listy do krabice ... (poštár )

Lietadlo na modrej oblohe

Zvláda to... (pilot )

Rád sa obliekam

Umelec aj poslanec.

Šikovne šiť mojou ihlou -

Koniec koncov, niet divu, že ... (krajčírka )

Každý obyvateľ domu vie -

Tento dom bol postavený... (staviteľ )

Zvíťazí zákerný oheň

Ten, kto sa volá... (hasič )

Kutil všetkých remesiel

Ušijeme sako a nohavice.

Nie rezač, nie tkáč.

Kto je ona, povedz mi? (krajčírka )

Kto bude predpisovať vitamíny?

Kto vylieči angínu?

Pri očkovaní neplač-

Vie, ako sa správať... (lekár )

Zvonček hlasno zazvonil

Vyučovanie začalo v triede.

Študent a rodič vedia-

Urobí lekciu... (učiteľ )

Všetky vystavené produkty:

Zelenina, orechy, ovocie.

Paradajka a uhorka

Ponuky... (predavač )

Učí nás slušnosti

Číta príbeh nahlas.

Nie učiteľ, nie spisovateľ.

Toto je opatrovateľka, ... (vychovávateľka )

Obsah programu:

Upevniť predstavy predškolákov o slávnych profesiách(lekár, učiteľ, kuchár, predavač) o význame zdravia v živote človeka a spôsoboch jeho zachovania.

Rozšírte si vedomosti o menej známych profesiách pomocou hádaniek (environmentalista, právnik, architekt, programátor, pilot).

Obohaťte slovník o slová znamenajúce názvy profesií, nástrojov, príslušenstva, pracovných činností.

Rozvíjať reč predškolákov, logické myslenie, pamäť, postreh, záujem o rôzne profesie pomocou informačných počítačových technológií (využívanie prezentácie).

Pestovať úctu k ľuďom rôznych profesií, lásku k práci; stimulovať túžbu učiť sa a získavať vedomosti.

Vybavenie: srdiečko, kartičky s povolaniami, modely ovocia a zeleniny, projektor, prezentácia s úlohami, hudba na telocvik, hra v prírode, kúzelnícka hudba.

Priebeh hodiny v prípravnej skupine na tému povolania

Org. moment

Vychovávateľ. Deti, radi cestujete? Čo si beriete so sebou na výlet? (Odpovede detí). A vziať so sebou na výlet dobrá nálada. A pomôžte nám ho získať, tu je, malé papierové srdiečko.

Psychogymnastika

Vychovávateľ. Deti, pozri, mám v rukách malé papierové srdiečko. Symbolizuje srdce človeka, v ktorom je teplo, láska, priateľstvo. Preto si to budeme opatrne prehadzovať v kruhu, volať si láskyplné meno a zároveň sa usmievať, napríklad takto: „Dobré popoludnie, Seryozha“ (Podaj hračku a usmej sa).

Teraz sa mi srdce vrátilo a každý z nás dostal dobrú náladu a úprimný úsmev.

Navrhujem, aby ste sa dnes vybrali do krajiny "Profesií". čo je povolanie? Aké profesie poznáš?

2. Cvičenie "Aké povolania poznáš?"

3. Didaktické cvičenie"Kde som bol?"

Videl som injekčnú striekačku......

Videl som hrebeň a sušič vlasov......

Videl som veľa kníh...

Videl som stôl, kriedu, tabuľu...

Videl som veľa tovaru, pokladne...

Videl som veľký sporák, veľa hrncov....

videl som žeriav tehla, piesok...

Videl som čašníka....

Ale ako sa dostaneme do krajiny "povolaní?" (Ponuky). Navrhujem pomocou čarovných slovíčok Lorik, Skorik, Booms. Zatvorte všetky oči a opakujte po mne magické slová. Tu je čarovná krajina "Profesií". (Zapne sa projektor, zaznie magická hudba) (práca s prezentáciou) Trieda v materskej škole

4. Prvý v krajine "Profesií" nás stretáva ...

Hádajte, aké je to povolanie?

Profesia - lekár. Čo potrebuje lekár k práci? (Nástroje, lieky, vybavenie, špeciálne oblečenie....)

Čo robí lekár? (Ošetruje, diagnostikuje, vyšetrí pacienta, vypíše recept..)

Pani doktorka si pre nás pripravila úlohy:

To najdôležitejšie, čo človek od prírody má. (zdravie)

Lekár navrhuje, aby sme si pred pokračovaním v ceste oddýchli a nabrali sily.

Fizkultminutka.

Čo potrebuje kuchár k práci? (riad, rúra, elektrospotrebiče, špeciálne odevy, potraviny, chladnička...)

Čo robí šéfkuchár? (Varí, krája, varí, mieša, solí, zdobí, polieva, fantazíruje..)

Šéfkuchár si pripravil zaujímavú úlohu:

Úloha "Čo je nadbytočné?"

(práca s prezentáciou)

Vychovávateľ. Pokračujeme v ceste. Čo je toto za profesiu?

Profesia - učiteľ. Čo potrebujete k práci? (Ukazovateľ, stôl, stoly, tabuľa, krieda, knihy, učebnice...)

Čo robí učiteľ? (Učí, počúva odpovede, vypĺňa denník, dáva známky ...)

Učiteľ pripravil úlohu

Didaktická hra "Riddle - Hádanie hry"

(hádanky pre predškolákov na tému povolania)

Dieťa robí hádanku o povolaní. Dieťa, ktoré uhádlo správne, nájde obrázok s odpoveďou a uhádne nová hádanka o profesii.

Je s počítačom na s,

Inteligentnejšie to už nenájdeš

Sedenie pri počítači

Zázračný majster PROGRAMÁTOR.

Riadi skvelé lietadlo,

Bezpečný let s ním

Skutočné eso…

Statočný PILOT.

Stavba domu s ceruzkou

Na kúsku papiera.

Ten presne vypočíta vektor

GENIÁLNY ARCHITEKT.

On, ako Dr. Aibolit,

Vie, čo a kde to bolí

Má zvláštny dar

Tento lekár je ... VETERINÁRNY!

Svetlá zhasli, čo mám robiť?

Ako chodiť po miestnosti?

Mama hovorí - žiadne záchvaty hnevu,

Pomôž nám …. ELEKTRIKÁR.

Chce poznať deti

Odkiaľ hora vyrástla?

Tajomstvá odstránia baldachýn

Cestovateľ-hrdina GEOLÓG.

V kaviarni alebo reštaurácii

Pomôže vám aj mne

Jedlá si vyberú možnosť

Zdvorilý ČAŠNÍK.

Staviam výškovú budovu

Aby v ňom ľudia žili.

Je tam tehla. Zmiešajte roztok.

Uhádli ste? SOM STAVITEĽ

Dobre pozná zákony

Okamžite si všimnite chybu

Dôležitý súdny spor

Napíše Vám PRÁVNIK.

Každý to už dávno vie

Ľudia vymysleli kino

Učí, ako hrať rolu.

Ako ho voláš?

PRODUCENT.

Čo potrebujete k práci? (Vybavenie, peniaze, kalkulačka, závažia, tovar, špeciálne oblečenie.)

Čo robí predajca? (Predáva, počíta peniaze, rozkladá tovar, váži produkty..)

Úloha "Rozložiť tovar"

(práca s prezentáciou)

Deti si vyberajú zeleninu a ovocie. Na signál pedagóga sa vyberie požadovaný kôš.

Vychovávateľ. Deti, naša cesta sa končí, treba sa vrátiť do škôlky. V krajine je oveľa viac „povolaní“. zaujímavé profesie a určite sa s nimi stretneme, ale nabudúce. Hovoríme čarovné slová: "Lorik, Skorik, bum." (Projektor sa vypne, magická hudba stíchne)

Výsledok. Reflexia

Vychovávateľ. Gratulujem k návratu do škôlky.

Čo sa vám páčilo na dnešnej lekcii?

Aké povolanie máš najradšej?

Veľkosť: px

Začať zobrazenie zo stránky:

prepis

1 Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola "Zlatý kľúč" mestskej časti Bolshoy Kamen Abstrakt GCD v prípravnej skupine "Profesie ľudí" Vychovávateľ 1. kvalifikačnej kategórie Koval O.Yu. 2015

2 Zhrnutie GCD v prípravnej skupine „Profesie ľudí“ Prioritná oblasť: Kognitívny rozvoj. Vzdelávacia oblasť v integrácii: Rozvoj reči, soc rozvoj komunikácie, fyzický vývoj. Technológie: Herné, zdraviu prospešné, osobnostne orientované. Cieľ: Rozšírenie predstáv o profesiách ľudí. Úlohy: Upevniť v reči podstatné meno so zovšeobecňujúcim významom povolania. Zlepšiť gramatickú stavbu reči (napr. pri tvorení prídavných mien od podstatných mien, zhoda čísloviek s podstatnými menami) Zdokonaliť sa v budovaní jednoduchých a zložitá veta. Rozvíjajte dialógovú, súvislú reč. Rozvíjajte fonematické procesy, zvukové analýzy a schopnosti syntézy. Pestovať motiváciu k učeniu, emocionálne pocity. prípravné práce: Skúška obrázkov predmetov: vodič, predavač, lekár, učiteľ. Exkurzia do kuchyne materskej školy, exkurzia do obchodu s potravinami Fresh, čítanie básní o povolaniach, hádanie hádaniek, hry na hranie rolí: „Obchod“, „Nemocnica“, „Škola“, „Rodina“. Aktivity: hra, motor. Vybavenie: Obrázky predmetov (lekár, kuchár, učiteľ); predmety pre organizačný moment kladivo, naberačka, nožnice, štetec, fotoaparát, práčka, zubné zrkadlo, fén, poštárska taška; dirigentská taška s lístkami, volant, papierové mince, kastról, modely zeleniny: zemiaky, repa, mrkva, Paprika, cesnak, cibuľa, kôpor, kapusta, fazuľa, paradajka-paradajka; téglik s jablkovým kompótom, obrázky predmetov: hruška, čerešňa, marhuľa, jahoda, slivka; teplomer, fonendoskop, tonometer, pinzeta, špachtľa, röntgen, injekčná striekačka, vitamíny, sladkosti, lieky, vyhrievacia podložka, zrkadlo ORL lekára; predmetové rezané obrázky: mäsové výrobky, mliečne výrobky, rybie výrobky, pekárenské výrobky, zelenina a ovocie, chemikálie pre domácnosť; dejový obrázok - škola; loptu.

3 Práca so slovnou zásobou: Dirigent, fonendoskop, tonometer, pinzeta, špachtľa, röntgen, domáce chemikálie, hruška, čerešňa, marhuľa, jahoda, slivka, paradajka. Očakávaný výsledok: - Deti si upevnia podstatné mená so zovšeobecňujúcim významom „povolanie“. - Zdokonalia si gramatickú stavbu reči a zručnosť zostaviť jednoduchú a zložitú vetu. - Rozvinie sa dialógová a koherentná reč, schopnosť analýzy zvuku. - Zvýšená motivácia učiť sa. Pokrok v lekcii Organizácia času. Deti sú v skupine. Na koberci sú rôzne predmety (kladivo, nožnice, naberačka, fén, kefa, fotoaparát, poštárska taška, práčka, zubárske zrkadlo). - Pozri, aký neporiadok! Niekto nechal položky. Pomenujte ich. (Myslím, že tesár nechal kladivo.) Tieto predmety potrebujú ľudia rôznych profesií. Správa k téme. - Dnes sa vydáme na cestu mestom povolaní, aby sme sa o povolaniach dozvedeli viac a lepšie si zapamätali ich mená. Úvod do témy. - A o čom budeme cestovať, sa dozviete, ak uhádnete hádanku: Aký zázrak sa ten dom deje! A koľko je tam ľudí! Nosí topánky vyrobené z gumy a žerie benzín! (autobus) Správne! Ideme autobusom. Oprava mien a predstáv o profesiách šofér a dirigent. - Kto riadi autobus? (šofér) - Kto ešte pracuje v autobuse? (dirigent) Dieťa si vyberá deti do úlohy vodiča a vodiča riekankou. - Kto si teraz? (cestujúci) - Aby sme mohli ísť autobusom, musíme zaplatiť cestovné.

4 Učiteľ oznámi cestovné 8 rubľov. Deti prídu k stolu a vezmú potrebné mince (5 rubľov, 2 rubľov a 1 rubeľ) a zaplatia cestovné vodičovi. Sprievodca vydá všetkým cestujúcim lístok. Učiteľka kladie deťom otázky: - Aké mince ste si vzali na zaplatenie cestovného? - Dobre, všetci zaplatili cestovné, ale kým vyrazíme na cestu, pripomeňme si pravidlá správania sa v MHD. Deti vymenúvajú pravidlá správania (nemôžete hovoriť nahlas, smiať sa, hrať sa, behať, skákať a hovoriť s vodičom v autobuse). - Prečo to nemôžeš urobiť? Keďže vodič musí sledovať cestu, je zodpovedný za životy cestujúcich. Ak je vodič rozptýlený, autobus sa môže dostať do nehody a všetci zomrú. - Tak a je to, autobus môže ísť. (Znie detská pesnička „Ideme do ďalekých krajín“). - No, autobus zastavil a my sme prišli. Vystupujeme z autobusu. Ako sa volá miesto, kde autobus zastavuje? (stop). Oprava mena a predstáv o povolaní KUCHÁR. Deti pristupujú k stojanu, kde visí obraz – kuchár. - Chlapci, koho navštívime? (ku kuchárovi). - Čo robí šéfkuchár? (Kuchár varí, smaží, varí). - Správne! Šéfkuchár pripravuje rôzne chutné jedlo. - Najviac milujem sladké palacinky, pretože mi pripomínajú detstvo. - Čo rád ješ? - Aké je tvoje obľúbené jedlo? - Svoju odpoveď začnite slovami: "Milujem a prečo? ...". (Každé dieťa pomenuje svoje obľúbené jedlo). - Chlapci, kuchár si pre vás pripravil úlohu, chce, aby ste mu pomohli uvariť boršč? - Čo mám urobiť? - Pomôžte kuchárovi vybrať správnu zeleninu. Herné cvičenie "Ukáž mi, ako variť boršč?" akú zeleninu potrebujeme Dieťa prišlo k stolu a z rôznych druhov zeleniny si vybralo tú potrebnú na prípravu boršču. (Zemiaky, repa, mrkva, sladká paprika, cibuľa, kôpor, kapusta, fazuľa, paradajka, paradajka).

5 - Výborne! Odviedli ste dobrú prácu a šéfkuchár vám pripravil tento jablkový kompót. A z tohto ovocia vám chce uvariť aj kompóty, ale nevie, ako sa budú správne nazývať. Pomôžte kuchárovi. Herné cvičenie Aký kompót? Na stole sú obrázky: hruška, čerešňa, marhuľa, jahoda, slivka. Deti vyslovujú názvy kompótov: hruškový kompót, čerešňový kompót, marhuľový kompót, jahodový kompót, slivkový kompót. - Rozlúčime sa s kuchárom a ideme ďalej. Upevnenie mena a predstáv o povolaní LEKÁR. - Uhádni moju hádanku a dozvieš sa, koho si teraz prišiel navštíviť. V dňoch choroby je užitočnejší. A vyliečiť, vyliečiť, A bolesť hrdla a bronchitídu. kto to je (doktor) - Chlapci, pán doktor pre vás pripravil túto úžasnú tašku. - Vyberieme každý z vás predmet z tejto tašky a povieme, na čo je tento predmet? Váš návrh by mal obsahovať slová: Lekár potrebuje .. aby. (Teplomer, fonendoskop, tlakomer, pinzeta, röntgen, injekčná striekačka, vitamíny, sladkosti, elixír, džem, lopatka, biely plášť, nahrievacia podložka). - Dobre! Teraz sa rozlúčime s lekárom a ideme ďalej. Dynamická pauza – Teraz si trochu oddýchni a pohrajme sa a uvidím, aký si pozorný. (Deti stoja v kruhu, učiteľ v kruhu s loptou privolá akciu ľubovoľného povolania, hodí dieťaťu loptu, zavolá, ku ktorému povolaniu tento úkon patrí a hodí loptu späť učiteľovi). - Okuliare sa vkladajú do okien - sklenár - Počítačový technik opravuje počítač - Bankár spravuje banku - Chovateľ zvierat chová zvieratá - Zvieratá na lúke sa pasú - pastier - Rastie zelenina - Pestovateľ zeleniny - Spevák predvádza piesne na javisko - Hudbu hrá hudobník - Kozmonaut letí do vesmíru - Dvor zametá upratovačku na ulici

6 - Herec hrá rolu vo filme - Krajčír šije oblečenie - Hodinár opravuje hodinky - Obuvník opravuje topánky - Slúžia v armáde - vojenstvo Upevnenie mena a predstáv o profesii PREDAVAČ. Deti idú do hračkárstva. Predajňa obsahuje knihy, hračky, riad, potraviny, zásteru pre predajcu. - Kde sme to prišli? (do obchodu). Presne tak, je to obchod. - Kto pracuje v obchode? (predajca) – Čo robí predajca? (predáva) - Chlapi, predavač si pre vás pripravil úlohy, sú v týchto obálkach. Treba poskladať obrázok z častí a vysvetliť, čo je na ňom nakreslené. (Deti poskladajú nastrihané obrázky a pomenujú: mliečne výrobky, mäsové výrobky..). Upevnenie mena a predstáv o profesii UČITEĽ. Deti prídu k tabuli, na ktorej visí obrázok ŠKOLA. Na stole, odvrátený od nich, je obraz učiteľa. - Čo je napísané na tomto dome? (Táto budova hovorí SCHOOL). - Kto pracuje v škole? (učiteľ). - Čo robí učiteľ? (Učte deti). Dnes budem tvojím učiteľom. A mám pre teba úlohu. Zvuková analýza slova ŠKOLA. Jedno dieťa je pozvané do tabule, ktoré vykoná zvukovú analýzu. (Prvá hláska Ш je pevná spoluhláska, to modrej farby lebo nevie spievať. Druhá hláska K je pevná spoluhláska a je tiež modrá. Tretia hláska O je samohláska, pretože vie spievať, je červená. Štvrtá hláska L je pevná spoluhláska a nevie spievať, je modrá. A posledná piata hláska A on je samohláska, vie spievať, je červený. Koľko zvukov je v tomto slove? (päť) - Koľko samohlások? (dva) - A koľko spoluhlások znie? (tri) - Aký je zvuk O? (tretí) - Čo je to zvuk A? (kvinta) - Koľko slabík má slovo ŠKOLA? (dva) - Výborne! Zvládli ste moju úlohu dobre.

7 Reflection - Chlapci, ak sa vám páčila dnešná cesta do sveta povolaní, tlieskajte? - Ak sa ti to nepáči, dupni nohami. -Čo si mal rád? čo sa ti nepáčilo? (Deti dávajú na hodine známky). - Aké zaujímavé veci ste sa dnes naučili? - Ďakujem vám všetkým!


Ciele: ZHRNUTIE KOGNITÍVNEJ LEKCIE „CESTA DO MESTA PROFESIÍ“ Spracoval Zelenina E.K. Pestovať motiváciu k učeniu, emocionálne pocity, zmysel pre úctu k ľuďom rôznych profesií; Rozbaliť

Reportáž o cestovateľskej hre na tému: „Moja budúce povolanie". Stredná skupina 2. Vychovávateľ: Prikashchenkova Maria Yurievna. 1. septembra o hod stredná skupina 2 "Včela" hra sa konala výlet do

Zhrnutie frontálnej lexikálnej a gramatickej hodiny pre prípravnú skupinu na tému "Profesie" Lyudmila Novoselova Téma: "Profesie". Účel: upevnenie vedomostí na tému "Profesie". Úlohy: 1. Pokračuj

1. Varte. Toto je šéfkuchár. Pracuje v jedálni (v kaviarni, v reštaurácii, vo vašej záhrade). Šéfkuchár vie veľmi dobre variť - pečie, smaží a varí. Pomôžte svojmu dieťaťu priradiť položky vyššie.

Súhrn súvislých priamo organizovaných vzdelávacích aktivít pre strednú skupinu na oboznámenie sa s prácou dospelých (seniorský predškolský vek) Program „Úvod do práce dospelých“

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola "Teremok" všeobecného rozvojového typu, obec Lev Tolstoj, Mestský obvod Lev-Tolstovsky, Lipecká oblasť Abstrakt priamo

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola" Skazka ", Dolinsk, Sachalinský kraj Výpis GCD dňa vývin reči v strednej skupine Téma: „Je to v záhrade v meste“ Zostavené

Nápravná priama výchovná činnosť na rozvoj lexikálnych a gramatických kategórií v seniorskej logopedickej skupine pre deti s ONR. Softvérový obsah Educational Expand

Abstrakt záverečnej lekcie hry o sociálnom svete „Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné“ pre deti staršej skupiny. Účel: upevniť vedomosti detí o rôznych profesiách, ich význame pre ľudí. Úlohy:

Téma: "Zoznámenie sa s profesiou kuchár." (Kognitívny rozvoj "Vykonáva: Filipová. O. A. vychovávateľka, MDOU "TsRR-D \ S 122" Účel: rozšíriť predstavy detí o profesii kuchára. Úlohy: predstaviť

Kombinovaná lekcia pre prvú hru na hranie rolí v juniorskej skupine a vizuálna aktivita na tému: „In potraviny". Učiteľka prvej juniorskej skupiny: Markelova Evgenia Nikolaevna.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola 29 Abstrakt lekcie o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine Téma: „Profesie môjho mesta“ (lekár, kuchár, vodič)

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola "Alyonushka" v obci Egvekinota" Abstrakt GCD o tvorbe základných matematických reprezentácií v prípravnej skupine

Štátna rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 40 Prímorského okresu Petrohrad Súhrn integrovaných priamych vzdelávacích aktivít pre staršie deti

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia CRR Materská škola kombinovaný typ 11 „Kvapôčka“ Abstrakt lekcie o rozvoji reči v skupine prípravnej na školu „Čo vieme o profesiách“

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia "MŠ 18" NÁSTROJ GCD O OO "VÝVOJ REČI" PRE DETI STARŠÍCH ŠKOLSKÝCH VÝCHOV TÉMA: "ZELENINA A OVOCIE" Vypĺňa učiteľka I. kvalifik.

MADOU 57 kombinovaného typu Abstrakt GCD o pravidlách cestnej premávky "Cesta do krajiny istoty" Seniorská skupina Vypracovala: Eskina T. V. 2016 Účel: zovšeobecňovanie a systematizácia u starších detí predškolskom veku

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola všeobecného vývinového typu 18 "Rozprávka" obce Timashevsky okres Pedagogický projekt„Úvod do profesie

MKDOU materská škola "Rainbow" GCD vzdelávacia oblasť "vedomosti" téma "Profesia kaderník" stredná skupina Vychovávateľ Poznyakova I.P. Vzdelávacia oblasť GCD "vedomostná" téma "Profesia kaderník"

Priamo organizované vzdelávacie aktivity seniorská skupina kompenzačného zamerania 10 „Na návšteve u Máše“ (zovšeobecnenie tém: zelenina a ovocie) Hlavná vzdelávacia oblasť „Poznávacie

Štrukturálne členenie štátnej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie región Samara priemer všeobecná škola 8 mestská časť Otradný, kraj Samara materská škola 4 Osnova plánu

Ministerstvo školstva a vedy Krasnodarské územieŠtátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia stredného stupňa odborné vzdelanie"Sociálny Novorossijsk - Vysoká škola pedagogická»Krasnodar

Zábava pre deti stredného veku „Cesta do krajiny pravidlá cestnej premávky". (za účasti rodičov). Artemyeva Natalya Aleksandrovna Učiteľka materskej školy prvej kategórie Škola 64 štrukturálne členenie

Ukážka otvorenej integrovanej hodiny v strednej skupine spolu s deťmi so sluchovým postihnutím a deťmi s dobrým sluchom na tému „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“ pre účastníkov seminára (nepočujúci učitelia,

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola 18 "Rozprávka", Uglich Abstrakt vzdelávacích aktivít o kognitívnom, rečovom, umeleckom a estetickom rozvoji na tému: "Zelenina"

Mestská predškolská výchovná inštitúcia „Materská škola 125 kombinovaného typu“ „Veselá parná lokomotíva“ / zhrnutie záverečného OD o matematickom rozvoji v strednej skupine 9 / Vypracovala: vychovávateľka

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola 29 Abstrakt lekcie o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine Téma: „Profesie môjho mesta“ (umelec, predajca, staviteľ)

Súhrn hernej situácie v 1. skupine mladších žiakov za účasti rodičov. Téma: "Povolanie mojej mamy je taxikárka s pevnou trasou." Yuryev-Polsky, Vladimir region, MBDOU Materská škola 4 "Smile" kombinované

Téma: "Záhrada-záhrada". Účel: podporovať rozvoj lexikálneho a gramatického systému jazyka vrátane zručností tvorby a ohýbania slov u predškolských detí s rečovou a (alebo) kognitívnou patológiou (všeobecná

GBDOU d/s 40 Kombinovaný typ okresu Kirovsky v Petrohrade. Metodický vývoj pre deti prípravnej skupiny s OHP s využitím zdravotne nezávadných, interaktívne technológie, IKT (použitie

Štátna rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 50 kompenzačného typu okresu Petrohrad Súhrn kontinuálnej výchovno-vzdelávacej činnosti v r. rečová skupina(4-5 rokov) "Raz,

Téma: „Rozvoj životnej kompetencie. Diferenciácia hlások [b] - [p] "v slovách a vetách." Účel: Upevnenie zručností detí rozlišovať zvuky (n) (b) sluchom a písmom. Úlohy: - neustále sa učiť

BDOU Omsk "Materská škola 124" Synopsa priamych vzdelávacích aktivít pre kognitívny rozvoj v I. juniorskej skupine "Cesta do záhrady" Spracoval: A.M. Sultanova vychovávateľka 1. skupiny ml

GCD s deťmi strednej skupiny na tému: „Topy a korene“ Integrácia vzdelávacích oblastí: kognitívny vývin, vývin reči, sociálny a komunikačný vývin, telesný vývin. Úlohy:

Synopsa GCD „Doprava môže byť iná“ (pre deti staršieho predškolského veku) Vychovávateľ: Zakurdaeva V.O. Úlohy: Rozširujeme naše chápanie trolejbusu, autobusu, električky a ich charakteristických čŕt.

Mestská štátna predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola "Yolochka" s. Pokosnoe Synopsa Priamo vzdelávacie aktivity s deťmi v predškolskom veku Vychovávateľ: Michajlova

Obsah programu: Zhrnutie otvorenej lekcie o výučbe gramotnosti na tému „Cesta do krajiny poznania“ Upevniť schopnosť určiť polohu zvuku v slove; Cvičenie zvukovej analýzy slov;

PRÍLOHA 1 mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola N 215 kombinovaného typu" 660119, Ruská federácia, Krasnojarsk, trieda 60 rokov vzdelávania ZSSR, 3, tel.2250-335 OGRN 1072468018260,

Mestská predškolská výchovná inštitúcia "Materská škola 125 kombinovaného typu" "Kuchári pripravujú večeru" (skladajú príbeh z obrázku) / kompendium NOOD o rozvoji reči v prípravke

ABSTRAKT vzdelávacích aktivít o rozvoji reči na tému „Misha a škola“ (pre deti staršej skupiny) Kipa Marina Alekseevna, učiteľka účastníka II (mestskej) etapy celoruského profesionála

Mestská predškolská výchovná štátom financovaná organizácia"Materská škola kombinovaného typu 201" Súhrn vzdelávacích aktivít s deťmi 5-7 ročnými Herná lekcia na rozvoj reči "Pomáhajme neviem!"

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola" Rodnichok "s. Bykov Abstrakt zábavy podľa pravidiel cestnej premávky pre seniorskú skupinu „Cesta do krajiny“ Semafor „Vyplnil: pedagóg Sautchenko

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia „Materská škola 40“ ZHRNUTIE NOD NA SDA Téma: „Poznajme sa dopravné značky» Vyvinutý pedagógom 1. kategórie Rybkina M.A. Saransk Téma:

Pedagogický projekt MDOU d / s 1 "Harmanček" mesta Furmanov V 2. juniorskej skupine "Prečo" "Povolania v materskej škole" Autor projektu: Vychovávateľ: Lobunicheva O.Yu. Relevantnosť Deti predškolského veku

MAOU" Základná škola- materská škola 15 "Zhrnutie priamej výchovno-vzdelávacej činnosti" ZELENINA V ZÁHRADE" Zostavila: Shcherbakova T. A. Kungur, 2016 SÚHRN GCD V STREDNEJ SKUPINE NA KOGNITÍV.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola všeobecného rozvojového typu s prednostným vykonávaním aktivít pre umelecký a estetický rozvoj detí 198" Abstrakt priamo

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola 52 Ulan-Ude Organizované vzdelávacie aktivity podľa pravidiel premávky Médium „Nerob to a povedz to iným“.

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia mestskej časti Saransk "Centrum rozvoja detí Materská škola 46" Abstrakt záverečných priamych vzdelávacích aktivít (integrovaných)

Shaihullina Anna Alekseevna Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola 47 mestskej časti Kopeysk Čeľabinská oblasť, Kopeysk ABSTRAKT PRIAMO VZDELÁVACÍCH ČINNOSTÍ

Synopsa deja hranie rolí podľa pravidiel cestnej premávky pre deti stredného predškolského veku "Cestovanie autobusom" Téma: hra na hranie rolí podľa pravidiel cestnej premávky v strednej skupine „Cestovanie autobusom“. Cieľ: rozvoj zručností

Téma: „Zelenina“ Pripravil a viedol: učiteľ druhej skupiny nízky vek 4 Bichuk Ya.V. Typ GCD: Lekcia na upevnenie vedomostí. Typ GCD: Komplexná lekcia. Téma: "Zelenina". Veková skupina detí:

Mestská predškolská vzdelávacia rozpočtová inštitúcia materská škola 111 Soči Abstrakt lekcie v strednej skupine "Rozprávka" Téma hodiny: "Spoločne za bezpečnosť na cestách!" Skomplikovaný:

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Centrum rozvoja dieťaťa Materská škola 113" v Magnitogorsku Pripravila súhrn priamo vzdelávacích aktivít v strednej skupine "Profesie"

JV "Materská škola" Solnyshko "SBEI stredná škola s. novoe Mansurkino m. p.

ROZPOČET OBCE PREDŠKOLSKÉ VZDELÁVACIE ZARIADENIE MATERSKÁ ŠKOLA 84 KOMBINOVANÝ TYP Synopsa GCD o kognitívnom rozvoji (gramotnosti) v skupine prípravnej do školy. Téma: List

MDOU "Materská škola 32 kombinovaný typ" Abstrakt spoločné aktivity v prípravnej skupine Vychovávateľ: Evseeva S.A. 2016 Použitý všeobecný vzdelávací program predškolská výchova

Zhrnutie lekcie Integrácia vzdelávacích oblastí: „Poznávanie“. Formovanie holistického obrazu sveta, formovanie elementárnych matematických pojmov. Po druhé juniorská skupina"Jesenný zber" Pripravil

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola 9 "Kid" kombinovaný typ Synopsa GCD " Umelecká tvorivosť" (kresba) "Pozývame hýly, aby čo najskôr zjedli horský popol" Vychovávateľ:

Mestské predškolské výchovné zariadenie „Materská škola 3 r.p. Semibratovo“ MMO „Rozvoj schopností priestorovej orientácie prostredníctvom konštruktívnych aktivít“ Edukačné aktivity v

Súhrn priamo organizovaných aktivít v rámci súťaže „Učiteľ roka 2012“ Vzdelávacia oblasť „Bezpečnosť“ Cesta do tábora Pravidlá cestnej premávky Spracovala vychovávateľka.

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia kombinovaná materská škola 307 Krasnoarmeysky okres Volgograd " Geometrický obrazec trojuholník "(pre deti 5-6 ročné s mentálnou retardáciou) Abstrakt priamo

Vývoj osnovy lekcie ústny prejav na základe oboznamovania sa s predmetmi a javmi okolitej reality na 2. stupni. Učiteľka Kitaeva O.N. Téma hodiny: „Ovocie. Zelenina. Diferenciácia pojmov» Typ

Mestské predškolské výchovné zariadenie „Materská škola 3 r.p. Semibratovo" Synopsa zábavného podujatia v strednej skupine "Na návšteve jesene" Pripravila: Lobova A.N. Ilyicheva N.V. Gromova S.Yu.

Téma: "Priatelia vždy prídu na pomoc." Veková orientácia: stredný predškolský vek. Účel: rozvíjať schopnosť detí komunikovať s dospelými a rovesníkmi. Úlohy: Spoločenské a komunikatívne

Zhrnutie zápletky - hra na hrdinov: "Materská škola": zápletka "Kuchár". v seniorskom veku, MKDOU "Vojenská mestská materská škola všeobecného rozvojového typu" Zostavila: vychovávateľka I. kategórie.

MBDOU "Kommunarsky materská škola "Solnyshko" Zhrnutie lekcie na tému: "Moja obľúbená materská škola" Pripravila: Akisheva E.V. Hra ako prostriedok mravnej vlasteneckej výchovy predškolákov Téma: „Moja

Didaktické hry na formovanie gramatickej stavby reči detí staršieho predškolského veku rečový materiál ponuka

30.09.2016 Otvorená kombinovaná lekcia v seniorská skupina pre deti so zdravotným znevýhodnením Téma: „Užitočné vitamíny“ Účel: Formovanie predstáv o zdravom životnom štýle. Výchovné úlohy: Ujasniť a aktivizovať

Yuzbasheva Rasima Nariman kyzy pedagóg najvyššej kvalifikačnej kategórie Štátny rozpočet vzdelávacia inštitúcia mesto Moskva "Škola 1631" Predškolské oddelenie 1851 Moskva CONSPECT

Gerasimová Nadežda Andrejevna
Názov práce: vychovávateľka
Vzdelávacia inštitúcia: MŠ MBDOU č.33 kombinovaný typ
lokalita: r.p. Novoivanovskoye
Názov materiálu: Abstraktné
téma: Abstrakt z otvorenej hodiny v prípravnej skupine v časti „Kognitívno – výskumné aktivity“ na tému „Všetky profesie sú potrebné, všetky profesie sú dôležité.“
Dátum publikácie: 20.01.2017
kapitola: predškolská výchova

Mestský rozpočtový predškolský výchovný ústav materská škola č. 33 kombinovaného typu
Abstrakt z otvorenej hodiny v prípravnej skupine

v sekcii "Kognitívno - výskumná činnosť"

na tému "Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité."
Vychovávateľ: Gerasimova N.A. 2016

Prípravné práce:
zoznámenie sa s rôznymi profesiami, čítanie poézie a fikcia, rozhovory o tom, čím sa chcú deti stať a prečo.
Programové úlohy:
Výchovné: priblížiť deťom viaceré druhy povolaní, ukázať dôležitosť práce v živote človeka; objasniť, zhrnúť a rozšíriť vedomosti detí o charakteristike profesie kaderníka, kuchára, lekára, predavača, výtvarníka a učiteľa. Rozvíjanie: podporovať rozvoj súvislej reči, myslenia, pamäti, zvedavosti, pozorovania, aktivizovať a obohacovať slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny. Výchovné: vytvárať podmienky na výchovu k úctivému a láskavému postoju k ľuďom rôznych profesií; podporovať rozvoj schopnosti pracovať v skupine; vziať do úvahy názor partnera; brániť vlastný názor, dokázať svoju nevinu.
Vybavenie:
 Obrázky s obrázkami ľudí rôznych profesií  Ovocie a zelenina pre kuchára  Kuchárska čiapka, čiapka pre lekára, šatka do paródie  Pomôcky pre kaderníka a lekára  Stojan, farby a štetce  Výrobky a tovar do obchodu  Nádherná taška s náradím a materiálmi z rôznych profesií
1.

Organizácia času.
2. Deti vstupujú do sály pri hudbe, sadnú si na svoje miesta.
Vychovávateľ:
Vymyslel niekto jednoducho a múdro Pri stretnutí pozdrav:
Dobré ráno! Ak sa všetci usmejú, začne dobré ráno! Nech sa každý stane láskavým, dôverčivým a dobré ráno trvá do večera. Chlapci, dnes k nám prišli hostia pozrieť sa na našu prácu. Pozdravme ich.
2. Oznámenie témy vyučovacej hodiny. Úvodný rozhovor.

Vychovávateľ:
Chlapi, raz budete všetci dospelí, skončíte školu, potom vysokú školu, nájdite si povolanie, v ktorom budete pracovať. Ako chápete, čo je povolanie? Odpovede detí ... .. - V výkladový slovník povedal že
„Povolanie je hlavným zamestnaním

osoba, jej pracovná činnosť.

opatrovateľka
: Rozmýšľal už niekto z vás, kým by chcel byť v budúcnosti? Odpovede detí...
dieťa
číta báseň "Môj sen" "Môj sen" Chce sa stať loďou rýchlou loďou, červeným žriebäťom statočným koňom. Potok sníva, že sa stane veľkou riekou, A cesta je drahá, zvonivá a rovná. Tiež snívam o tom, kým sa chcem stať! Viem vymenovať 100 rôznych profesií. Kto sa stanem v živote? Môžem sa stať lekárom, kapitánom alebo huslistom, ponáhľať sa ku hviezdam, študovať vesmír,
Môžem sa stať dobrým agronómom.
Vychovávateľ:
Páčila sa vám táto báseň? Samozrejme, výber povolania nie je jednoduchý a veľmi zodpovedný. Koniec koncov, výberom si vyberiete podnikanie na celý život. A to znamená, že povolanie by vám malo vyhovovať vo všetkých ohľadoch.
Vychovávateľ:
A dnes nám všetkým ponúkam ....... (preruší) Objaví sa princezná (dievča) - plače A po nej, upokojujúc ju, sa zjaví Kráľ (chlapec)
kráľ:
Prečo, moja radosť, roníš slzy? Povedz ockovi, čo chce tvoja dcéra?
princezná:
Už ma nebaví sedieť doma! Otočte sa okolo zrkadla! Vyskúšajte si outfity! Na jedenie! Chcem pracovať!
kráľ:
Opäť vy za svoje! Ale kde bolo vidieť, že kráľovská dcéra pracovala? V susedných kráľovstvách sa mi budú smiať...
princezná:
Stále sa nudíte, stále choďte do práce!
kráľ:
(spieva) Ach, princezná, moja úbohá, bola si úplne nezvyknutá pracovať, ale nemôžeš robiť všetko?
princezná:
(spieva) Stále to chcem! A čo dcéra vyžaduje, Musí sa splniť - bod!
Kráľ
: Dobre! Ale akú prácu vám dať? Aby ste sa nemuseli učiť?

Vychovávateľ:
Ahoj! Možno vám s chalanmi pomôžeme, dnes sa bavíme len o profesiách. Vaše Veličenstvo, pozorne počúvajte a rozhodnite sa, s kým chcete pracovať!
3. Oboznámenie sa s profesiou kaderníka.
Učiteľ: Chlapci hádajte hádanku.
Táto čarodejnica, táto umelkyňa,

Nie štetce a farby, ale hrebeň a nožnice.

Má tajomnú moc:

Kto sa dotkne, ten sa stane krásnym.
Odpovede detí...
1 dieťa:
- Správne, toto je kaderník a pozývam vás do môjho salónu krásy. Predstavím vám profesiu kaderníka. Ide o veľmi zaujímavú a kreatívnu prácu, pretože kaderníčka robí každý deň iné účesy. Kaderníci tiež strihajú, farbia, kulmujú a upravujú vlasy. Prinášajú krásu. Ľudia tohto povolania musia byť upravení, zdvorilí a vytrvalí, pretože celý deň strávia na nohách.
princezná:
Chcem byť kaderníkom!
Vychovávateľ:
- Každá profesia má svoje vlastné nástroje, to znamená špeciálne predmety, ktoré sú potrebné na vykonávanie ich profesionálnych činností. Samozrejme, aj takéto nástroje má kaderník. Hra: Nástroje. Z prezentovaných nástrojov musíte vybrať tie, ktoré sú potrebné pre prácu kaderníka, a vysvetliť, ako používať toto alebo toto zariadenie. (Na stole sú rôzne doplnky, deti si vyberú potrebné a vysvetlia).
princezná:
Wow! Teraz sem prinesiem krásu! (Mini scéna)
kráľ:
Dcéra ukľudni sa, nerob starčeka hanbu.

Vychovávateľ:
Vaše Veličenstvo, možno bude ďalšia profesia podľa vašich predstáv?
4. Oboznámenie sa s profesiou kuchár.

Vychovávateľ:
Ďalšia hádanka
Chodí v bielej čiapke

S kuchárom v ruke.

Varí nám večeru.

Kaša, kapustnica a vinaigrette.

2 deti:
- Správne, je to šéfkuchár. Keď vyrastiem, veľmi chcem byť kuchárom. Toto je veľmi dôležité a potrebné povolanie. Šéfkuchár vie uvariť veľa chutných a zdravé jedlá Vie piecť koláče a torty. Kuchár je v škôlke, v škole, v nemocnici, v kaviarni. Každý kuchár by mal svoju prácu milovať.
Vychovávateľ:
Cyril, máš úplnú pravdu. Koniec koncov, ak kuchár varí s láskou, s radosťou, potom sa jedlo ukáže ako nezvyčajne chutné, výživné a samozrejme zdravé.
princezná:
Chcem byť kuchárom! Kráľ: Kuchár!? Nikdy!
princezná:
Chcem! Chcem! Chcem!
princezná :(
kuchárky) zomeliem cestoviny a nakrájam sviečku, premiešam, osolím, zalejem vodou a dám do sporáka! Tu si to môžete vyskúšať, poďte sem!
Kráľ
: Myslím, že ešte chcú žiť!
Vychovávateľ:
Nebojte sa, na svete je veľa profesií ....
6. Oboznámenie sa s profesiou predávajúceho.

Vychovávateľ:.
Vypočujte si hádanku.
Dostaneme tovar a šek.

Nie filozof, nie mudrc

A nie superman

A obvyklé ... (predávajúci).

4 dieťa (hovorí za pultom detská predajňa):
- Poviem vám o profesii predavača. Je to veľmi zaujímavá práca, pretože predajcovia komunikujú s Iný ľudia. Ľudia v tejto profesii by mali byť k zákazníkom priateľskí a pozorní. Predajca musí o tovare povedať a pomôcť kupujúcim pri výbere.
opatrovateľka
- A teraz vám náš obchodný asistent pomôže vybrať tie správne produkty. Pred vami sú rôzne produkty. Popíšem vám vlastnosti určitého produktu. Treba to uhádnuť a vložiť do košíka. A Tigran vám v prípade potreby pomôže. 1. Chutné, zdravé, môže byť kravské alebo kozie. (Mlieko) 2. Sladké, niekedy mliečne, čierne a dokonca aj biele. (Čokoláda) 3. Povzbudzujúca, voňavá, môže byť zelená alebo čierna. (Čaj) 4. Červený, zrelý, šťavnatý. (Jablko) 5. Kyslé, žlté, oválne. (Citrón) 6. Pomaranč, okrúhly tvar, sladkokyslý, lahodný. (oranžová) 7. zelená, predĺžený tvar, osviežujúce, šťavnaté. (Uhorka) 8. Chutné, chrumkavé, medové, s orieškami. (cookie)
princezná:
Nohy sa unavia z celodenného státia!!!
Vychovávateľ:
- Potom vám navrhujem zahrať si hru "Smooth Circle". Budete musieť pomenovať povolanie, ktoré vlastní nástroj, ktorý vyberiem z nádhernej tašky. Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky a hovoria:

V rovnomernom kruhu jeden po druhom

Ideme krok za krokom.

Stojte na mieste, zostaňte spolu

Odpovedzte takto!
(Učiteľ vyberie z tašky nástroj, zavolá dieťa, ktoré musí odpovedať).
Vychovávateľ:
(vyzýva deti, aby si sadli na stoličky)
5. Oboznámenie sa s lekárskym povolaním.

Lieči všetky choroby

Známy každému už od detstva.

Bavte sa pozerať okolo seba

Je najlepším priateľom detí.

3 deti:
-Chcem vám povedať o lekárskej profesii. Toto je veľmi dôležitá a potrebná práca. Keby nebolo lekárov, ľudia by často ochoreli a mohli by zomrieť na rôzne choroby. Lekári sú rôzni. Napríklad detský lekár lieči deti, chirurg operácie, zubár zuby, očný lekár kontroluje zrak. Lekári musia byť odvážni, odhodlaní a silní. Princezná: Budem lekárkou! Obviažem to obväzmi, budem to kŕmiť tabletkami, bodnem to injekciami!
7. Oboznámenie sa s profesiou umelca.

Vychovávateľ:
záhada:
Mám blízkeho priateľa

Maľujte dookola.

Dážď na okne.

Takže bude rásť ... (umelec).

5 detí (hovorí pri stojane
: Keď vyrastiem, snívam o tom, že sa stanem umelcom. Umelec je tvorca, vytvára nádherné obrazy. Umelci maľujú krajinky, portréty, zátišia. Pracujú v dielňach alebo maľujú v prírode. Umelci robia náš život krajším.
Vychovávateľ:
naši umelci majú magickú hru na portréty... Hra: "Hádaj povolanie" (obrázky-portréty)
9. Výsledok hodiny.

Vychovávateľ:
Všetky profesie, o ktorých sme dnes hovorili, aj tie, o ktorých sme sa nestihli porozprávať, sú veľmi dôležité a potrebné pre všetkých ľudí. Nedá sa rozlíšiť viac potrebné a menej požadované profesie. Všetky sú potrebné. Žiadna profesia nemôže existovať oddelene od inej. Mnohí sú prepojení a navzájom si pomáhajú. Napríklad lekárka a zdravotná sestra, vychovávateľka a pomocná vychovávateľka.
Vychovávateľ:
Pozýva vás k tancu: "Čím sa stať!"
VŠETKY
: Nemáme žiadne extra profesie Všetky profesie sú dôležité!
Vychovávateľ:
Našu lekciu by som rád ukončil týmito slovami: Na zemi je veľa povolaní. A každý je dôležitý. Rozhodni sa, priateľ môj, kým budeš. Veď život máme len jeden.

OTVORENÁ TRIEDA. Synopsa od Directly Vzdelávacie aktivity o formovaní celostného obrazu sveta v prípravnej skupine na tému „Profesie“.

Vedie vychovávateľka: Yanguatova Irina Stepanovna MKDOU č. 20 v meste Ashi, oblasť Čeľabinsk.

Integrácia vzdelávacích oblastí:„vedomosti“, „komunikácia“, „čítanie beletrie“, „zdravie“.

Aktivity:herné, komunikatívne, motorické, vnímanie beletrie.

Materiál a výbava:predmet a sprisahať obrázky, obálky s rozdelenými obrázkami zobrazujúcimi ľudí rôznych povolaní, magnetická tabuľa, kartičky s obrázkom rôzne nástroje k rôznym profesiám.

Programové úlohy:

Vzdelávacie:

- objasniť, rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu k danej téme.

Precvičte si písanie popisných príbehov.

Upevniť poznanie detí, že ľuďom v práci pomáhajú rôzne veci – nástroje.

vyvíja sa:

Pokračujte v orientácii detí v oblastiach ľudská aktivita(veda, umenie, výroba a služby, poľnohospodárstvo), ich význam pre život dieťaťa, jeho rodiny, materskej školy a celej spoločnosti.

Vzdelávacie:

Kultivovať záujem o hodiny, formovať zručnosti spolupráce, vzájomného porozumenia.

Vzbudiť v deťoch záujem a úctu k ľuďom rôznych profesií.

Priebeh aktivity:

Vychovávateľ: Chlapci! Dnes tu máme hosťa. A aby ste zistili, kto to je, musíte hádanku uhádnuť. A potom vieš kto to je?

Ten je, samozrejme, najdôležitejší

Zlomyseľný - zábavný nezbedník,

Kráča vo veľkom klobúku,

Nemotorné a nedbalé.(Neviem)

Deti: Neviem

Vychovávateľ: správny. Toto je cudzinec.

Vstúpi Dunno a v rukách nesie svetlú škatuľu.

Neviem: Dobrý deň! Našiel som krásnu krabicu tu na Mesiaci, ale neviem, čo je v nej. Rozmyslam, ze to zoberiem detom do skolky a spolu uvidime co v nej je. Pozrime sa!

Vychovávateľ: Nuž, poďme sa na to pozrieť s chalanmi.

Učiteľ otvorí škatuľu a sú tam viacfarebné obálky.

Vychovávateľ: Chlapci, tu sú farebné obálky a zdá sa mi, že sú tu úlohy pre nás. Otvárame po poriadku(vytiahne prvú obálku)

Vychovávateľ: číta obálky s hádankami:

Dopravné pravidlá

Bezpochyby vie.

Okamžite naštartuje motor,

Ponáhľať sa autom ... (vodič)

Tmavá noc, jasný deň

Bojuje s ohňom.

V prilbe. Ako slávny bojovník

V zhone k ohňu ... (hasič)

Kladie tehly do radu,

Budovanie záhrady pre deti

Nie baník a nie vodič,

Postavíme dom… (staviteľ)

Kto v dňoch choroby,

užitočnejšie ako všetky

A uzdravuje nás zo všetkých

Choroby? ... (lekár)

Učí deti v škole.
Prísny, ale zhovievavý.
Pomôže vám byť múdrejším
Všetko vysvetľuje…(učiteľka)

Pracuje pri sporáku
Ako sa vznáša na krídlach.
Všetko okolo neho zúri
Kuchyňa je jeho kováčska dielňa… (kuchár)

Čo sa teraz pýtam
Nie je ťažké uhádnuť.
Koho v jednej osobe máme
Sochár a maliar?
Ľudia klobúky pred kým
Radi strieľate?
Kto v jednej ruke
Dva nože sa lesknú -
Nad hlavou niekoho iného
Kučera sa ako vtáky?
Všetci ho poznáte? Toto je... (kaderník)

Na svojom mieste je v snehu a v teple,

Udržuje náš pokoj.

Osoba, ktorá je verná prísahe

Volá sa... (vojenské)

Neviem: Výborne chlapci!

Vychovávateľ: ÁNO, naši chalani sú skvelí, ale hádajte, o čom sa dnes budeme baviť?

deti: Áno. O profesiách.

Vychovávateľ: dobre, bavíme sa o profesiách.

Profesia je práca, ktorej človek venuje svoj život. Profesií je veľa. Povolanie by malo prinášať radosť ako samotnému človeku, tak aj ľuďom okolo neho.

A teraz budú naši chlapci hovoriť o profesiách svojich matiek podľa plánu:

ako sa vola tvoja mama?

Kde a u koho pracuje?

Čo robí v práci?

Ako vníma svoju prácu vaša mama?

Čím chceš byť, keď vyrastieš?

Detské príbehy...

Vychovávateľ: Teraz sa pozrime, čo je v druhej obálke. Tu je hra „Kto potrebuje túto položku? Poďme hrať.

Na koberci sú rozložené obrázky znázorňujúce povolania, deti stoja v kruhu a v strede je kolotoč so šípkou. Učiteľ roztočí kolovrátok a na ktorom obrázku sa zastaví, deti povedia, komu predmety patria a pomenujú povolanie.

Vychovávateľ: Výborne chlapci! Viete, kto potrebuje tieto položky. Vedeli ste, že povolania majú vôňu? Napríklad taliansky spisovateľ D. Rodari o tom napísal vo svojich básňach „Ako vonia remeslá“. A teraz neviem, naši chlapci budú čítať za vás.

Deti sa striedajú v čítaní veršov:

  1. Každý prípad má inú vôňu.

V pekárni vonia cesto a pečivo.

  1. Idete popri stolárskej dielni -

Vonia ako hobliny a čerstvá doska.

  1. Maliar vonia terpentínom a farbou.

Sklenár vonia ako okenný tmel.

  1. Bunda vodiča páchne benzínom.

Robotnícka blúza - strojový olej.

  1. Cukrár vonia ako muškátový oriešok.

Lekár v župane je príjemný liek.

  1. Len ten povaleč nijako nevonia.

Telesná výchova:

Dupneme nohami

Tlieskame rukami

Kývame hlavami.

Dvíhame ruky

Sklopíme ruky.

Vpravo a vľavo,

pozrime sa s tebou.

Usmejme sa na seba

Poďme k stolom.

Vychovávateľ: Chlapci, na stoloch máte obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií. Pravidlo hry: Prečítam si vetu a ty zdvihneš a ukážeš obrázok, ktorý sa zhoduje. Toto je úloha z tretej obálky:

1. ostrihať vlasy...

2.uhasí oheň...

3.postaví dom…

4. šoféruje auto...

5. šitie šiat na mieru…

6. kreslí obrázky…

7. státie za pultom...

8. pripravuje jedlo...

9.lieči deti...

10. učí deti...

11. stará sa o záhradu...

12. Dá sa zaočkovať...

13. stráži hranice ...

14. chytí zločincov...

Vychovávateľ: Prstová gymnastika "Builders".

Sme stavbári, staviame

Postavíme veľa domov.

Veľa striech a stropov

Veľa okien, stien, podláh,

Veľa izieb a dverí

Výťahy, schody, podlahy.

Obyvatelia sa budú baviť -

Kolaudácia v novom dome!

Vychovávateľ: Chlapci! A tu je ďalšia obálka. Teraz musíme opustiť stoly a vrátiť sa na koberec. Pretože je tu hra "vyber obrázok"

Deti stoja v kruhu, učiteľ ich rozdelí do tímov a rozdelí rozdelené obrázky, na signál ich deti pozbierajú.

Vychovávateľ: A teraz, chlapci, postavme sa znova do kruhu a zahrajme si hru „Pomenujte príslovie o práci“.

Deti stoja v kruhu a učiteľ hodí loptu dieťaťu, dieťa, ktoré loptu chytí, volá príslovie:

Práca človeka živí, ale lenivosť kazí.

Kto rád pracuje, ten neposedí.

Nudný deň až do večera, ak nie je čo robiť.

Trpezlivosť a práca zomelie všetko.

Šikovné ruky nepoznajú nudu.

Pracovný čas a zábavná hodina.

Nesúďte podľa slov, ale podľa skutkov.

Bez námahy ani rybu z jazierka nevytiahnete.

Práca majstra sa bojí.

Keby bola trpezlivosť, bola by zručnosť.

Vychovávateľ: Chlapci! Teraz nám povedz, aké profesie v našom poznáš MATERSKÁ ŠKOLA? Kto s vami spolupracuje?

Deti: Prednosta, vychovávateľky, logopéd, inštruktor telesnej výchovy, hudobný režisér. Kuchári, zdravotná sestra, údržbár, práčovňa, strážca.

Vychovávateľ: Výborne! Čo poviete doma o našej dnešnej okupácii? Čo sme dnes robili v triede? Čo sa vám na lekcii páčilo?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: A na konci našej lekcie vám všetkým chcem prečítať báseň s prianím:

Vaše volanie.

Staviteľ nám postaví dom,

A žijeme v ňom spolu.

Oblečený oblek, deň voľna

Krajčírka nám šikovne ušije.

Pani knihovníčka nám dá knihy,

Chlieb bude piecť v pekárni u pekára.

Učiteľ všetko naučí

Učte čítať a písať.

Poštár doručí list

A kuchárka nám uvarí vývar.

Myslím, že vyrastieš

A nájdete niečo, čo sa vám páči!