Náčrt lekcie o svete okolo (prípravná skupina) na tému: GCD v prípravnej skupine "Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné." Priama výchovná činnosť v skupine príprava do školy. Téma: „Povolanie

Mestská rozpočtová materská škola vzdelávacia inštitúcia Materská škola č. 272 ​​mestskej časti mesta Ufa v Baškirskej republike

Abstraktné

priamo vzdelávacie aktivity

Vzdelávacia oblasť"vedomosti"

/tvorenie úplný obraz mier/

k téme

"Na svete je veľa profesií"

Školská prípravná skupina č.8

Pripravené:

Fattakhova L.R.

vychovávateľka

Cieľ: Formovanie predstáv o práci dospelých, jej úlohe v spoločnosti.

Úlohy:

Vzdelávacie:

    Rozšíriť predstavy detí o povolaniach.

vyvíja sa:

    Rozvíjať schopnosti rozprávania príbehov.

    Zlepšiť schopnosť komunikovať s učiteľom.

Vzdelávacie:

    Kultivovať schopnosť pracovať kolektívne, dohodnúť sa a diskutovať o spoločnej odpovedi s rovesníkmi.

    Zvyšovanie rešpektu k rôznym profesiám.

Vybavenie: obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií.

Tok konverzácie:

    Organizácia času.

Deti sa hrajú v skupine, dospelý ich oslovuje.

Vychovávateľ: - Chlapci sa zhromaždili v kruhu, ja som tvoj priateľ a ty si môj priateľ, držme sa pevnejšie za ruky a usmejme sa na seba. (Deti prídu a postavia sa do kruhu).

Vychovávateľ: - Chlapci, včera večer som si doma prezeral knihy pre deti a videl som zaujímavú báseň "Čím sa chcete stať, ste deti?". Naozaj som vám to chcel prečítať. Počúvaj prosím.

Čítanie básne „Čím sa chcete stať, deti?“.

Čím chcete byť, deti?

Odpovedzte nám rýchlo!

- Chcem byť vodičom.

Noste rôzne bremená.

- Snívam o balete.

Radšej ho na svete nemať.

- Chcem byť skvelým lekárom.

Každého budem liečiť liekmi.

Veľmi chutné, ako cukríky.

Jedol to - neexistujú žiadne choroby!

- Vo farbách nemám čaj.

Snívam o tom, že sa stanem umelcom.

Objednajte mi portrét.

Urobím to, nepochybne!

- Ste so mnou, priatelia, nehádajte sa,

Chcem byť číslo jeden v športe.

Streliť puk je pre mňa maličkosť,

Hrám za Spartak!

- Chcem sa stať klaviristom.

Úžasný umelec.

Hudba ma sprevádza od detstva

Milujem ju z celého srdca.

- Snívam stať sa

Vychovávateľ detí.

Spievajte, chodte, hrajte sa s nimi.

Oslávte narodeniny.

II. Hlavná časť.

Vychovávateľ: Chlapci, o čom je podľa vás táto báseň? (odpovede detí)

Do dávkovača: Čo podľa vás znamená slovo „profesia“?

deti: Profesia je obchod, práca, hlavný druh povolania, ktorému sa človek venuje.

Vychovávateľ: Vieme, že profesie sú rozdelené do oblastí. Aké profesie poznáte zo sféry „Zdravotníctvo a medicína“, zo sféry „Školstvo a veda“, zo sféry „Práca v r. poľnohospodárstvo“, z oblasti „Stavebníctvo a doprava“? (Deti striedavo volajú profesie týchto oblastí).

Vychovávateľ: Presne tak, chlapi, povolaní je veľa a všetky sú iné a potrebné. Dnes bude reč aj o profesiách.

Hádanky o povolaniach.

Lieči osýpky a bronchitídu a tonzilitídu,

Predpíše kvapky a vitamíny (lekár).

Chodí v klobúku

S naberačkou v ruke.

Varí nám večeru

Kaša, kapustnica a vinaigrette (var).

Má veľa tovaru

Uhorky a paradajky

Cuketa, kapusta, med

Všetko predáva (predávajúci.)

Biela krieda a farebná krieda

Tabuľa je vždy so mnou.

Aj učebnicu, aj ukazovateľ

Nechajte lekciu prebiehať ako rozprávka! (Učiteľ.)

Pracujeme ako tím

Prevážame piesok a betón.

Potreba spolupracovať

Postaviť nový dom. (Staviteľ.)

Musíme bojovať s ohňom

Sme partneri s vodou.

Naozaj potrebujeme všetkých ľudí

Rýchlo odpovedzte, kto sme? (Hasič.)

Zaoberám sa deťmi

Nikdy sa nehnevám

Rád sa s nimi hrám

Zapojte sa a hrajte. (Pedagóg.)

Mama zlaté ruky

Šije košele, šaty, nohavice

Otec, ja, sestra Svetla

Všetci sú oblečení až po okraj. (Šička.)

Sušič vlasov, kefa a hrebeň

Urobím účes. (Kaderník.)

Toto je len niekoľko profesií, ktoré existujú. kým sa chceš stať? prečo? (rozprávky pre deti)

Didaktická hra "Kto čo robí v práci."

    "Čo robí krajčírka?" (šije)

    "Čo robí obuvník?" (opravuje topánky)

    "Čo robí školník?" (čistí dvor)

    "Čo robí maliar?" (maľuje steny)

    "Čo robí drevorubač?" (rúbať drevo)

    Staviteľ ovláda lietadlo (staviteľ stavia dom)

    Hasič ošetruje ľudí (hasič hasí oheň)

    Krajčírka maľuje dom ( krajčírka šije oblečenie)

    Kaderník perie oblečenie (kaderník strihá ľuďom vlasy)

    Poštár vystupuje v cirkuse (poštár doručuje poštu)

    Domovník varí večeru (správca zametá dvor)

    Pilot riadi „taxi“ (pilot riadi lietadlo)

    Učiteľ maľuje steny (učiteľ vychováva deti)

    Obuvník rozdáva knihy (obuvník opravuje topánky).

Pedagóg: Rád by som si vypočul vaše hádanky – opisy rôznych povolaní. A na splnenie tejto úlohy sa musíte rozdeliť do skupín (troch ľudí). Choďte k svojim stolom. (Deti sedia pri stoloch).

Pedagóg: Chlapci, na stoloch máte obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií. Musíte hovoriť o profesii bez toho, aby ste ju menovali, a my musíme hádať, o ktorej profesii ste nám povedali. A aby bol príbeh presný a úplný, môžete použiť plán. Učiteľ: Pripomeňme si, čo znamenajú obrázky na diagrame:

1. Ruka – čo robí človek tohto povolania.

2. Geometrické postavy Aké veci potrebuje na prácu?

3. Srdce – aké vlastnosti by mal mať človek tohto povolania.

Príklad príbehu: Tento muž strihá ľuďom vlasy a dáva im pekné, trendy vlasy. Na prácu potrebuje: nožnice, hrebene, fén, natáčky, parfum. Musí byť pozorný, slušný, presný.

Vlastné príbehy detí.

Vychovávateľ: Výborne, výborne. Veľmi sa mi páčili tvoje príbehy.

III. Záverečná časť.

Vychovávateľ: Chlapci, opäť vás pozývam, aby ste sa zhromaždili v kruhu. Všetci sme dnes videli, že všetky profesie z rôznych oblastí sú veľmi potrebné a dôležité. Máš v nich pravdu. Keď vyrastieš, vyberieš si aj povolanie, budeš si robiť po svojom, a tým prospieť všetkým naokolo.

rozšíriť vedomosti detí o rôznych profesiách: kuchár, lekár, predavač, krajčírka, vychovávateľka, stavbár atď. Naučte sa chápať dôležitosť každého povolania. Vedieť zoskupovať, zvýrazniť nadbytočné, poskladať celok z dielov.

Opravné úlohy:

Upevniť vedomosti detí o profesiách (lekár, kaderník, predavač, učiteľ, kuchár a pod.), o náradí;

Objasniť, rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na tému: predáva, šije, lekár, vychovávateľ, stavbár atď.

Opravte v reči jednoduché a zložité vety. ďalej

zlepšiť dialogickú formu reči;

Rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky;

Rozvíjajte pamäť, pozornosť, myslenie.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

Vzbudiť záujem o rôzne profesie, činnosť, vzájomnú pomoc.

Vzbudiť v ľuďoch pocit vďačnosti za ich prácu.

Vybavenie:

notebook, obrázky znázorňujúce povolania (lekár, predavač, učiteľ, kuchár, kaderník a pod.), predmety pracovného náradia (váhy, prilba, obušok, šijací stroj, striekačka, naberačka, hrebeň, noviny, maliarsky štetec, zápisník, volant atď.), kartičky s hádankami, veľká krabica.

prípravné práce:

- rozhovor o ľuďoch rôznych profesií; Kto pracujú rodičia?

didaktické hry„Komu čo?“, „Čo je nadbytočné“, „Kým byť?“, strih loto „Povolania“, „Zbierať obrázok“;

- posúdenie schémy "Profesie";

Hry na hranie rolí "Holičstvo", "Obchod", "Nemocnica",

" Jedáleň";

Prstová gymnastika.

Metodické metódy:

používanie TCO;

Hra "Kto potrebuje túto položku?";

hra „Vyberte správny obrázok“;

Hra "Čo je zbytočné?";

hra „Kým chceš byť?“;

prstová gymnastika "Existujú rôzne profesie ...";

telesná výchova "Pilot".

Literatúra:

1. T.B. Filicheva, G.V. Chirkin. Program logopedickej práce na prekonanie všeobecného nedostatočného rozvoja reči u detí.Moskva, 2010

2.N.E.Veraksy, T.S.Komarova, M.A.Vasilyeva. Program „Od narodenia do školy“. Približný základný všeobecný vzdelávací program predškolská výchova. Moskva, 2012.-304s.

3. Časopisy „Predškolská výchova“ 2012-2013

4. Časopisy "Predškolská pedagogika" 2012-2013

5. Časopisy "Dieťa v záhrade" 2012-2013

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Ahojte chalani, dnes sa vydáme na vzrušujúcu cestu "Mesto povolaní", aby sme sa dozvedeli viac o profesiách a lepšie si zapamätali ich mená.

Ale o čom budeme cestovať, sa dozviete vyriešením hádanky.

Aký zázrak - dlhý dom.
Je v ňom veľa cestujúcich.
Nosí gumené topánky
A živí sa benzínom. (autobus)

Vychovávateľ: Je to tak, pôjdeme autobusom. A naším šoférom bude dnes Pinocchio.(Pinocchio pozdravuje deti.) Chlapci, naša cesta nebude ľahká, čaká nás veľa nového a zaujímavého. Spolu s kamarátom Pinocchiom musíme prejsť 5 staníc.

(Pinocchio vyzve deti, aby nastúpili do autobusu.) Tak chlapci, poďme?

Deti: áno-ah-ah!

Deti pri hudbe „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“ sedia na stoličkách.

Vychovávateľ: Chlapi, dorazili sme na prvú stanicu, ktorá sa volá „Hádaj“. (Deti prídu k prvému stolu. Pinocchio robí hádanky a so správnou odpoveďou ukáže hádajúci obrázok.)

1. Povedz mi, kto tak chutne varí kapustnicu,
Voňavé rezne, šaláty, vinaigretty,
Všetky raňajky, obedy? (kuchár)

2. Kto je najužitočnejší v dňoch choroby
a lieči nás zo všetkých chorôb? (lekár)

4. Vstávame veľmi skoro,
Našou starosťou je predsa zobrať všetkých ráno do práce. (vodič)

5. Kto učí deti objednávať a kontroluje detské zošity v škole? (učiteľ).

6. Kto je priateľský k fénu a hrebeňu a robí trendy účesy? (kaderník)

7. Medzi oblakmi vo výške spolu staviame nový dom,

aby v ňom ľudia žili šťastne v teple a kráse. (staviteľ)

Výborne, prácu si splnil, ideme ďalej.

Vychovávateľ: Chlapci, a teraz sme dorazili na druhú stanicu, ktorá sa volá Lost.

(Deti prídu k druhému stolu).

Hra "Kto potrebuje túto položku?"

Pozri, na stole je jeden veľký. krásna krabica, a obsahuje rôzne predmety, ktoré ľudia rôznych profesií stratili (váhy, prilba, tyč, šijací stroj, injekčná striekačka, naberačka, hrebeň, noviny, štetec, zápisník, volant).

Budete musieť získať jednu položku a povedať:

- Aký je názov tejto položky?

Aký druh povolania potrebujú?

Čo robí človek v tejto profesii?

(Deti sa striedajú vo vyťahovaní predmetov a rozprávaní).

Výborne, chlapci, odviedli ste skvelú prácu. A teraz si trochu oddýchneme a spolu s Pinocchiom budeme robiť gymnastiku pre prsty.

Prstová gymnastika "Existujú rôzne profesie ..."

Sú rôzne profesierytmicky zaťať – uvoľniť päste)

Nepočítajte všetko naraz:

Lekár lieči ľudí, (striedavo ohýbajte prsty na pravej ruke pre každé meno povolania)

Učiteľ učí deti,

Kuchár pripravuje večeru
Už nie sú žiadni hasiči

Staviteľ nám postaví dom :(prines ruky nad hlavu – „strecha»)

Budeme v ňom žiť všetci spolu.

Steny bude maľovať maliar,(striedavo ohnite prsty na ľavej ruke)

Inštalatér opraví vodovodný kohútik

Elektrikár nám rozsvieti svetlo,

Tesár kladenie parkiet

A ak chcete vedieť všetko, (dotknite sa ukazovák na čelo)Musíte sa stať vedcom.

Výborne! Všetci ste to pochopili správne. Teraz môžete ísť ďalej.

Znie zvuková nahrávka piesne „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“.».

Vychovávateľ: Chlapci, a teraz sme dorazili na tretiu stanicu, ktorá sa volá "Name".

Hra „Vyberte správny obrázok“

(Deti idú k ďalšiemu stolu)

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa. Na tejto tabuľke sú obrázky ľudí rôznych profesií. Každý urobte dva obrázky. Prečítam vetu a ten, ktorého obrázok sa zhoduje, ju zdvihne a nahlas pomenuje povolanie.

1. Strihá vlasy...

2. Pripravuje jedlo...

3. Dá sa zaočkovať...

4. Šoféruje auto...

5. Starostlivosť o záhradu...

6. Učí deti...

7. Pracuje na traktore ...

8. Šitie odevov...

9. Kreslí obrázky...

10. Hasí oheň ...

11. Fotografovanie…

12. Predáva produkty…

Výborne chlapci, urobili ste skvelú prácu. Poďme ďalej.

Znie zvuková nahrávka piesne „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“.

Vychovávateľ: Chalani a teraz sme dorazili na štvrtú stanicu, ktorá sa volá „Vyberaika“.

Hra "Čo sa deje?"

Chlapci, tu sú položky pre ľudí rôznych profesií.

Skontrolujme, či sú umiestnené správne, čo je tu zbytočné a komu tieto predmety patria? (Deti si vyberú a odpovedajú)

1.Čajník, prilba, hasiaci prístroj, hasičské auto.

2. Nite, nožnice, šijací stroj, noviny.

3.Injekčná striekačka, vata, obväz, ukazovátko.

4. Zrkadlo, hrebeň, tanier, nožnice.

5.Farby, štetec, album, volant.

6. Tanier, naberačka, kastról, autobus.

Výborne, chlapci, aj túto úlohu ste zvládli dobre.

Si trochu unavený? Poďme sa hrať na pilotov.

Telesná výchova "Pilot":

Je dobré byť vodičombeh v kruhoch, "pravidlo"),

A pilot je lepší ().

Išiel by som k pilotom

Nechajte ma poučiť.

Nalejem benzín do nádrže (zastaviť, "naliať"),

Štartujem vrtuľu (kruhové pohyby pravou rukou)

„Vezmi motor do neba (behať v kruhoch, ruky do strán),

Aby vtáky spievali."

opatrovateľka : Ako sa vám páčilo?

Deti: áno-ah-ah!

Vychovávateľ: Potom poďme ďalej. Zostáva nám posledná stanica.

Znie zvuková nahrávka piesne „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“.

Vychovávateľ: Chlapi, dorazili sme na piatu stanicu, ktorá je tzv

"Zasnívaný".

Hra "Kto chceš byť?".

Chlapci, na svete je veľa profesií. Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité. A kým sa chceš stať?

(Deti hovoria, čím chcú byť, keď vyrastú). Super, ale teraz sa musíme vrátiť do škôlky. ísť? (Deti sedia na stoličkách).

Zhrnutie lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, sme späť na našej stanici - toto je Materská škola. Užili ste si výlet?

deti: áno.

Vychovávateľ: Kam sme dnes cestovali?

deti : Cestovali sme po Meste povolaní.

Vychovávateľ: A čo sa vám páčilo najviac?

deti : Pinocchio, hra „Lost“ atď.

Vychovávateľ: Ďakujem vám chlapci za vaše úsilie, dnes ste všetci skvelí!

(Na konci hodiny Pinocchio poďakuje deťom a dá deťom sladkosti).

Typy detských aktivít: motorické, herné, kognitívno-výskumné, komunikatívne.

Úlohy:

- vštepovať deťom úctu k ľuďom rôznych profesií;

- rozširovať a konkretizovať predstavy o profesiách (knihovník, výtvarník, lesník, architekt);

- rozvíjať predstavivosť.

Prípravné práce:

- rozhovory s deťmi o profesiách rodičov;

- vytvorenie leporela „Sme hrdí na prácu našich rodičov“ s príbehmi detí o povolaniach mamičiek a oteckov;

- stretnutie s zaujímaví ľudia» - oboznámenie sa s profesiou zubára, básnika, laboranta, interiérového dizajnéra, hudobníka, lekára, vojaka;

- čerpanie na tému „Profesia mojich rodičov“;

- čítanie fikcia D. Rodari „Ako vonia remeslá“, S.Ya. Marshak „Oheň“, S. Mikhalkov „Čo máš?“, „Strýko Styopa“,

K.I. Chukovsky "Aibolit" a ďalšie;

- Výstava kníh v knižnom kútiku.

Metódy a techniky: hravý, verbálny

Chlapci! Pozor, dnes k nám prišli hostia. Usmejme sa a pozdravme ich. Aj ja ťa chcem pozdraviť. Položme ruky do stredu nášho kruhu, položme ich na seba a povedzme: "Ahoj!" a usmievajte sa na seba. Dnes sa vydáme na cestu. Postavte sa ku mne, zatvorte oči a teraz sa otočte a urobte 3 kroky vpred.

Otvorte oči, sme na hlavnom námestí "Mesta povolaní". Oh, pozri, niekto rozhádzal nejaké predmety. Zavolajme im. Čo si myslíte, že to je? Tieto predmety potrebujú ľudia rôznych profesií. A kto vie, čo je to povolanie? (odpovedajú deti) Presne tak, povolanie je práca, ktorej človek venuje svoj život.

Chlapi, na svete je veľa povolaní, sú ich tisíce. Ale každý si vyberie jedno povolanie. Keďže sme v „Meste povolaní“, hádajte, čím dnes pocestujeme:

„Aký zázrak, dom sa blíži!

A je v ňom toľko ľudí!

Nosí gumené topánky

A živí sa benzínom!

(autobus)

Je to tak, pôjdeme autobusom. Kto riadi autobus? Sníva niekto z vás stať sa vodičom? Sadnime si do autobusu a vypočujme si príbeh o povolaní vodiča.

Ktoré správne povolanie A aký úžasný príbeh. A pokračujeme v našej ceste. Pozrite sa von oknom. Naši hostia sa na nás usmievajú. Usmejme sa na nich aj my, mávnime rukou. Počkať, kam ideme? Hádaj hádanku:

Povedz mi, kto je taký chutný

Pripraví kapustovú polievku

Voňavé rezne

Šaláty, vinaigretty

Všetky raňajky, obedy?

Sníva niekto z vás stať sa kuchárom?

Príbeh dieťaťa o profesii "kuchár".

A aké je tvoje obľúbené jedlo?

A teraz si zahráme hru "Aký kompót?" Ako sa volá kompót, ktorý sa vyrába z jabĺk, malín, hrušiek, čerešní atď.

Tu je, koľko zaujímavostí sme sa dozvedeli o profesii „kuchár.

„Kto sedí pri lôžku pacienta?

A každému hovorí, ako sa má liečiť

Kto je chorý - ponúkne kvapky,

Tí, ktorí sú zdraví, budú môcť ísť na prechádzku."

Kto z vás sníva o tom, že sa stane lekárom? prečo? (detský príbeh)

Hra "Čo potrebuje lekár k práci a prečo?"

Napríklad lekár potrebuje teplomer na meranie teploty. A sladkosti si vyberiem, lekár ich potrebuje aj do práce (a čo nahrádza sladkosti pri liečbe a prevencii chorôb?) (vitamíny)

Teraz sa rozlúčime s lekárom a ideme ďalej.

Pracujem ako pedagóg a chcem vás naučiť hrať hru „Kto čo robí v práci“. Musíte uhádnuť, aké povolanie (imitácia pohybov)

"Čo robí krajčírka?" (šije)

"Čo robí obuvník?" (opravuje topánky)

"Čo robí školník?" (čistí dvor)

"Čo robí maliar?" (maľuje steny)

"Čo robí drevorubač?" (rúbať drevo)

Dáva nám tovar a šek

Nie filozof, nie mudrc

A nie superman.

A obvyklé ....... (predávajúci)

kam sme prišli? (do obchodu) Kto tu pracuje? Kto sníva o tom, že bude predajcom? Čo robí predajca? Čo je v našom obchode v akcii? Ako povedať jedným slovom, čo je v okne? Aký by mal byť predajca? a kto sme my? (kupujúci)

A teraz sa pozrime, akí sme kupujúci. Budeme nielen nakupovať, ale aj počítať.

Ty si bol dobrí kupci. Zdá sa, že naša cesta sa blíži ku koncu, pamätáte si, koho sme dnes stretli? (vodič, kuchár, lekár, vychovávateľ, predavač)

Chcem skontrolovať, či si dobre pamätáte, kto čo robí v práci?

- Staviteľ ovláda lietadlo (staviteľ stavia dom)

- Hasič lieči ľudí (hasič hasí oheň)

— Krajčírka maľuje dom (krajčírka šije šaty)

— Kaderník perie oblečenie (kaderník strihá ľuďom vlasy)

- Poštár vystupuje v cirkuse (poštár doručuje poštu)

- školník varí večeru (správca zametá dvor)

- Pilot riadi "taxi" (pilot riadi lietadlo)

- Učiteľ maľuje steny (učiteľ vychováva deti)

- Obuvník rozdáva knihy (obuvník opravuje topánky)

Od detstva som sníval o tom, že sa stanem pedagógom a stal som sa ním. Som si istý, že tvoj sen sa splní a staneš sa tým, o čom snívaš, keď vyrastieš.

Postavme sa do kruhu, a keď poviete „Chcem sa stať...“ vezmite za suseda pravá ruka aby sme mali reťaz.

Cieľ: formovanie benevolentného, ​​úctivého prístupu k ľuďom rôznych profesií.

Úlohy:

- objasniť, diferencovať vedomosti detí o špecifikách práce mužov a žien;

- formovať predstavy o kolektívnom charaktere práce mužov a žien (vzťah medzi „mužským“ a „ženským“ povolaním);

- propagovať nezávislé použitie nadobudnuté vedomosti v herných činnostiach.

Vybavenie: diapozitívy ilustrácií k rozprávke E. Lopatina „Víla majstrovstva“ na ukážku cez projektor, súbor obrázkov z tematického albumu „Mužské“ a „ženské“ povolania, stolové hry „Čo je zbytočné? ““, „Kto kde pracuje“, výstava detských kresieb na tému „Všetky práce sú dobré, vyberte si podľa chuti“, ples; flanelograf, projektor, hlasový záznamník.

Pokrok v lekcii

Učiteľka číta deťom rozprávku „Víla majstrovstva“ od E. Lopatina, čítanie sprevádza premietaním ilustrácií cez projektor.

Žil v jednom veľké mesto spisovateľ. Jedného dňa sa rozhodol napísať knihu o najúžasnejších povolaniach na Zemi. Napísal nádherné chválospevy o hudobníkoch a umelcoch, básnikoch a sochároch, vedcoch a vynálezcoch. Zdalo sa mu, že dávajú len oni Obyčajní ľudia skutočné šťastie života a možnosť užívať si jeho nekonečné dary. Niečo dôležité však v knihe stále chýbalo a spisovateľ to nevedel dokončiť.

Raz v noci priletela do izby, kde pracoval, krásna víla. Bola to Víla zručnosti. Spiaceho spisovateľa zachytila ​​krídlami a o chvíľu sa ocitol na schodoch obrovského paláca. Vyšli okolo neho po schodoch Iný ľudia, a spisovateľ išiel so všetkými. Brány paláca boli otvorené dokorán. Strážca v zlatom vyšívanej livreji sa spisovateľovi zdvorilo uklonil a povedal: „Vstúpte, prosím. Naša majsterka, Víla majstrovstva, na vás čaká na svojej oslave veľkých majstrov Zeme. Všetci sa už zhromaždili a teraz víla oznámi začiatok prázdnin.

Spisovateľ vstúpil do sály žiariacej tisíckami svetiel. Okolo boli stovky usmievavých ľudí v elegantnom oblečení. Zrazu spisovateľ zbadal muža v pracovnom odeve s náradím v rukách.

„Tento muž je Veľký staviteľ,“ povedal mu do ucha jeden z hostí, „jeho domy odolajú hurikánom a dokonca aj zemetraseniam. Sú tak zručne stavané, akoby sa zakorenili v zemi.

"A toto je pravdepodobne krajčírka?" spýtal sa spisovateľ, vidiac medzi hosťami ženu s krajčírskymi nožnicami a škatuľkou ihiel a nití.

„Áno,“ odpovedali mu vážne, „toto je Veľký krajčír. Oblečenie, ktoré šije, robí ľudí krásnymi a pomáha im stať sa láskavejšími.“

Veľký majster?“ pomyslel si spisovateľ a v tom istom momente začul zvučný hlas: „Samozrejme, aj pochmúrna jesenná obloha sa usmieva, keď tento muž zametá ulicu. Dáva ľuďom toľko svetla a tepla, že titul Veľký majster mu právom patrí.“

Tento hlas patril krásna žena, oblečená v snehobielych hodvábnych šatách, priehľadných a ľahkých ako dym. Spisovateľ okamžite uhádol, že ide o Vílu zručnosti. Víla trikrát zatlieskala rukami a odvšadiaľ sa valila majestátna hudba ohlasujúca začiatok sviatku. Víla vystúpila na balkón a slávnostným hlasom povedala: „Milí majstri, som veľmi rada, že vás všetkých môžem privítať na našej slávnosti. Svojou prácou spievate o kráse a vďaka vám je svet plný svetla a tepla. Tento rok máme medzi sebou spisovateľa. Pozval som ho na slávnosť majstrov, aby vo svojej knihe ľuďom povedal, že každé povolanie je úžasné a vznešené; a že aj ten najobyčajnejší školník sa môže stať Veľkým Majstrom, ak jeho srdce smeruje k ľuďom a jeho duša spieva krásou.

A spisovateľ si uvedomil, že v jeho knihe sa málo píše o najobyčajnejších povolaniach, že existujú mužské a ženské povolania, že krása ľudského tvorcu sa prejavuje v práci.

Vychovávateľ. Chlapci, spisovateľ sa na vás obrátil s prosbou o pomoc, pretože zistil, že deti v našej škôlke vedia veľa o „mužskej“ a „ženskej“ práci a vaše príbehy mu pomôžu dokončiť knihu o povolaniach. Ako môžeme spisovateľovi pomôcť?

deti. Môžete skladať zaujímavé príbehy o „mužských“ a „ženských“ povolaniach a posielať ich poštou, môžete posielať kresby o „mužských“ a „ženských“ prácach, obrázky, hry.

Na návrh učiteľky deti rozložia obrázky na flanelografe do dvoch skupín: vľavo - s obrázkom „mužského“ pôrodu, vpravo – s obrázkom „ženského“ pôrodu.

Vychovávateľ. Chlapci, prečo sú muži častejšie vojakmi, hasičmi, námorníkmi, záchranármi?

deti. Sú silní, odvážni, odhodlaní. Pedagóg: Áno, muži robia prácu, ktorá si vyžaduje silu, vytrvalosť a odhodlanie. Často pracujú ako vedúci, pretože táto práca si vyžaduje vysokú zodpovednosť, pevnosť charakteru. Chlapi, prečo sú ženy častejšie tkáčky, dojičky, sestričky, pestúnky, vychovávateľky?

deti. Pretože sú milí a starostliví.

Vychovávateľ. Je to tak, ženy sa venujú činnostiam, ktoré si vyžadujú starostlivosť, trpezlivosť, usilovnosť, presnosť, láskavosť, starostlivú prácu.

Telesná výchova "Uveďte povolanie svojej matky (otca)"

Učiteľ hodí loptičku dieťaťu, ono ju chytí, hodí späť a volá povolanie matky (otca).

Vychovávateľ. Navrhujem zahrať si hru, počas ktorej si spomeniete, kto kde pracuje.

Hra „Kto kde pracuje“

Používa sa dierovaný štítok, čo je list A4, podľa rôzne strany ktoré - obrazy ľudí rôznych profesií a ich zamestnaní (stavebníctvo, poliklinika, nemocnica, kaderníctvo, MATERSKÁ ŠKOLA, jedáleň atď.) a v strede je vystrihnutý obdĺžnik. Pri plnení úlohy vloží dieťa pod dierovaný štítok list papiera a nakreslí naň čiary. Je potrebné zvoliť si podľa ľubovôle zástupcu „mužského“ („ženského“) povolania, spojiť ho modrou (červenou) čiarou s obrázkom príslušného pracoviska a odpovedať na otázku: „Kde môže človek tejto profesie pracuje?" Napríklad zdravotná sestra môže pracovať v nemocnici, na klinike, v škôlke; kaderníctvo - v kaderníckom salóne, salóne krásy a pod.).

Vychovávateľ. Pokračujme v rozhovore o profesiách. Zahrajme si hru „Čo je nadbytočné?“, pri ktorej si spomeniete, kto čo potrebuje k práci.

Hra "Čo sa deje?"

Učiteľ rozloží štyri obrázky zobrazujúce predmety pomocníka (napríklad injekčnú striekačku, vatu, jód a ďalekohľad). Dieťa musí pomenovať ďalšiu položku a vysvetliť svoj výber. Deti musia uhádnuť, o akom povolaní hovoria, a pomenovať, aké činnosti vykonáva osoba tohto povolania a aké vlastnosti by mal mať. Napríklad: „Toto je zdravotná sestra. Sestra lieči ľudí. Je milá, starostlivá a ohľaduplná.“

opatrovateľka. Môžete pracovať rôznymi spôsobmi. Ľudia, ktorí sú svedomití a dobrí v tom, čo robia, robia ostatných šťastnými. Hovorí sa o nich: „majster svojho remesla“, „má zlaté ruky“. Pamätajte si, aké príslovia o práci poznáte.

deti. „Bez ťažkostí nevytiahneš ani rybu z rybníka“, „Práca človeka uživí, ale lenivosť kazí“, „Deň je dlhý do večera, ak sa nedá nič robiť“, „Každý podnik sa bojí majstra."

Vychovávateľ. Ako chápete význam príslovia „Trpezlivosť a práca zomelie všetko“?

deti. Aby ste čokoľvek urobili, musíte tvrdo pracovať.

opatrovateľka. Áno, chlapci, aby ste uspeli v akomkoľvek podnikaní, musíte byť vytrvalí a trpezliví. Predstavte si, že nikto nebude pracovať, čo bude potom?

deti. Bude to zlé pre všetkých: nebude mať kto učiť deti, liečiť ich, ak ochorejú; nebude čo jesť atď.

Vychovávateľ. Chlapci, pozývam vás zahrať si hru „Rôzne povolania“, počas ktorej sa opäť porozprávame o tom, čo môže zástupca konkrétneho povolania urobiť pre iných ľudí.

Hra "Rôzne povolania"

Deti sú rozdelené do troch mikroskupín. Každá skupina dostane ilustráciu znázorňujúcu predstaviteľa „mužského“ alebo „ženského“ povolania, napr.: tesár, zdravotná sestra, vychovávateľka. Každá skupina by sa mala zamyslieť a povedať, čo môže zástupkyňa svojej profesie urobiť pre deti, rodinu, škôlku. Možnosť úlohy: musíte premýšľať a povedať, čo môže zástupca konkrétnej profesie urobiť pre zástupcov iných profesií (napríklad stolár môže vyrobiť pohodlný gauč pre pacientov pre zdravotnú sestru, nábytok pre detský kútik pre učiteľa). )

Vychovávateľ. Muži a ženy sa vo svojej práci dopĺňajú, spoločne vytvárajú to, čo ľudia potrebujú pre pohodlie, zdravie, správna výživa, šťastný život. V práci sa prejavuje krása ľudského tvorcu. Všetko, čo je vyrobené ľudskou rukou, je obdivuhodné a vyžaduje si starostlivé zaobchádzanie.

Vypočujte si báseň.

Deti v rolách čítajú báseň L. Lunina "Seba a seba."

Nikdy nič

Nevychádza to samo od seba.

Nepríde sám od seba

List do nášho domu.

Len neschopný

Pomeľte zrno.

Sám sa stane oblekom

Nedá sa obliecť.

Len nemôžem

Uvarte džem.

Sám sa nenapíše

Báseň.

Robíme to všetko

Povinný -

S hlavou

A vlastnými rukami!

Chlapci, navrhujem, aby ste nám povedali o tom, ako budete pracovať, keď vyrastiete. Ako sa to dá urobiť?

deti. Môžete vymyslieť príbeh, ukázať ho pomocou pohybov, môžete kresliť.

opatrovateľka. Navrhujem, aby ste si zahrali hru, v ktorej môžete stvárniť osobu akejkoľvek profesie.

Hra „Zobrazte osobu akejkoľvek profesie“

Deti stoja v kruhu. Vodič je vybraný, stáva sa stredom kruhu. Ostatné deti, držiac sa za ruky, hovoria slová.

Hráme na profesiu

Vyberáme si ich podľa vlastnej chuti

A čoskoro snívame

Mama a otec starnú.

Nielen snívať

Kto si, Sasha (Masha, Misha atď.),

Chcete sa stať?

O. Emeljanovej

Vodič zobrazuje akcie - deti musia uhádnuť povolanie. Ak je pre nich ťažké odpovedať, vodič je požiadaný, aby pomenoval svoje akcie.

opatrovateľka. Teraz vymyslite príbehy o tom, ako budete pracovať, keď vyrastiete. Vaše príbehy nahrám na diktafón a pošleme ich spisovateľovi.

Deti rozprávajú a učiteľ nahráva ich príbehy na hlasový záznamník.

Zamyslite sa nad tým, na čom musíte ešte popracovať, aby ste sa v budúcnosti stali skutočnými majstrami svojho remesla. Čo pošleme poštou spisovateľovi, aby mohol dokončiť svoju knihu o povolaniach?

deti. Naše kresby o povolaniach, zvukové nahrávky príbehov, stolová hra s potlačou"Kto potrebuje čo k práci."

Obsah programu:

Upevniť predstavy predškolákov o slávnych profesiách(lekár, učiteľ, kuchár, predavač) o význame zdravia v živote človeka a spôsoboch jeho zachovania.

Rozšírte si vedomosti o menej známych profesiách pomocou hádaniek (environmentalista, právnik, architekt, programátor, pilot).

Obohaťte slovník o slová, ktoré znamenajú názvy profesií, nástrojov, príslušenstva, pracovných činností.

Rozvíjať reč predškolákov, logické myslenie, pamäť, postreh, záujem o rôzne profesie pomocou informačných počítačových technológií (využívanie prezentácie).

Pestovať úctu k ľuďom rôznych profesií, lásku k práci; stimulovať túžbu učiť sa a získavať vedomosti.

Vybavenie: srdiečko, kartičky s povolaniami, modely ovocia a zeleniny, projektor, prezentácia s úlohami, hudba na telocvik, hra v prírode, kúzelnícka hudba.

Priebeh hodiny v prípravnej skupine na tému povolania

Org. moment

Vychovávateľ. Deti, radi cestujete? Čo si beriete so sebou na výlet? (Odpovede detí). A vziať so sebou na výlet dobrá nálada. A pomôžte nám ho získať, tu je, malé papierové srdiečko.

Psychogymnastika

Vychovávateľ. Deti, pozri, mám v rukách malé papierové srdiečko. Symbolizuje srdce človeka, v ktorom je teplo, láska, priateľstvo. Preto si to budeme opatrne prehadzovať v kruhu, volať si láskyplné meno a zároveň sa usmievať, napríklad takto: „Dobré popoludnie, Seryozha“ (Podaj hračku a usmej sa).

Teraz sa mi srdce vrátilo a každý z nás dostal dobrú náladu a úprimný úsmev.

Navrhujem, aby ste sa dnes vybrali do krajiny "Profesií". čo je povolanie? Aké profesie poznáš?

2. Cvičenie "Aké povolania poznáš?"

3. Didaktické cvičenie"Kde som bol?"

Videl som injekčnú striekačku......

Videl som hrebeň a sušič vlasov......

Videl som veľa kníh...

Videl som stôl, kriedu, tabuľu...

Videl som veľa tovaru, pokladne...

Videl som veľký sporák, veľa hrncov....

videl som žeriav tehla, piesok...

Videl som čašníka....

Ale ako sa dostaneme do krajiny "povolaní?" (Ponuky). Navrhujem pomocou čarovných slovíčok Lorik, Skorik, Booms. Zatvorte všetky oči a opakujte po mne magické slová. Tu je čarovná krajina "Profesií". (Zapne sa projektor, zaznie magická hudba) (práca s prezentáciou) Trieda v materskej škole

4. Prvý v krajine "Profesií" nás stretáva ...

Hádajte, aké je to povolanie?

Profesia - lekár. Čo potrebuje lekár k práci? (Nástroje, lieky, vybavenie, špeciálne oblečenie....)

Čo robí lekár? (Ošetruje, diagnostikuje, vyšetrí pacienta, vypíše recept..)

Pani doktorka si pre nás pripravila úlohy:

To najdôležitejšie, čo človek od prírody má. (zdravie)

Lekár navrhuje, aby sme si pred pokračovaním v ceste oddýchli a nabrali sily.

Fizkultminutka.

Čo potrebuje kuchár k práci? (riad, rúra, elektrospotrebiče, špeciálne odevy, potraviny, chladnička...)

Čo robí šéfkuchár? (Varí, krája, varí, mieša, solí, zdobí, polieva, fantazíruje..)

Šéfkuchár si pripravil zaujímavú úlohu:

Úloha "Čo je nadbytočné?"

(práca s prezentáciou)

Vychovávateľ. Pokračujeme v ceste. Čo je toto za profesiu?

Profesia - učiteľ. Čo potrebujete k práci? (Ukazovateľ, stôl, stoly, tabuľa, krieda, knihy, učebnice...)

Čo robí učiteľ? (Učí, počúva odpovede, vypĺňa denník, dáva známky ...)

Učiteľ pripravil úlohu

Didaktická hra "Riddle - Hádanie hry"

(hádanky pre predškolákov na tému povolania)

Dieťa robí hádanku o povolaní. Dieťa, ktoré uhádlo správne, nájde obrázok s odpoveďou a uhádne nová hádanka o profesii.

Je s počítačom na s,

Inteligentnejšie to už nenájdeš

Sedenie pri počítači

Zázračný majster PROGRAMÁTOR.

Riadi skvelé lietadlo,

Bezpečný let s ním

Skutočné eso…

Statočný PILOT.

Stavba domu s ceruzkou

Na kúsku papiera.

Ten presne vypočíta vektor

GENIÁLNY ARCHITEKT.

On, ako Dr. Aibolit,

Vie, čo a kde to bolí

Má zvláštny dar

Tento lekár je ... VETERINÁRNY!

Svetlá zhasli, čo mám robiť?

Ako chodiť po miestnosti?

Mama hovorí - žiadne záchvaty hnevu,

Pomôž nám …. ELEKTRIKÁR.

Chce poznať deti

Odkiaľ hora vyrástla?

Tajomstvá odstránia baldachýn

Cestovateľ-hrdina GEOLÓG.

V kaviarni alebo reštaurácii

Pomôže vám aj mne

Jedlá si vyberú možnosť

Zdvorilý ČAŠNÍK.

Staviam výškovú budovu

Aby v ňom ľudia žili.

Je tam tehla. Zmiešajte roztok.

Uhádli ste? SOM STAVITEĽ

Dobre pozná zákony

Okamžite si všimnite chybu

Dôležitý súdny spor

Napíše Vám PRÁVNIK.

Každý to už dávno vie

Ľudia vymysleli kino

Učí, ako hrať rolu.

Ako ho voláš?

RIADITEĽ.

Čo potrebujete k práci? (Vybavenie, peniaze, kalkulačka, závažia, tovar, špeciálne oblečenie.)

Čo robí predajca? (Predáva, počíta peniaze, rozkladá tovar, váži produkty..)

Úloha "Rozložiť tovar"

(práca s prezentáciou)

Deti si vyberajú zeleninu a ovocie. Na signál vychovávateľa sa vyberie požadovaný kôš.

Vychovávateľ. Deti, naša cesta sa končí, treba sa vrátiť do škôlky. V krajine je oveľa viac „povolaní“. zaujímavé profesie a určite sa s nimi stretneme, ale nabudúce. Hovoríme čarovné slová: "Lorik, Skorik, bum." (Projektor sa vypne, magická hudba stíchne)

Výsledok. Reflexia

Vychovávateľ. Gratulujem k návratu do škôlky.

Čo sa vám páčilo na dnešnej lekcii?

Aké povolanie máš najradšej?