Synopsa a introspekcia famp uzlov v strednej skupine. Preskúmanie-analýza zobrazenia lekcie o tvorbe elementárnych matematických reprezentácií v strednej skupine

triedy o tvorení elementárnych matematických reprezentácií v stredná skupina

Ciele hodiny: Vzdelávacie: Vytvárať priestorové reprezentácie: hore, dole. Ak chcete opraviť poradové skóre do 3, schopnosť korelovať číslo 3 s množstvom. Rozvíjať: rozvíjať dobré motorové zručnosti, pozornosť, myslenie, vytrvalosť. Výchovné: pestovať zmysel pre vzájomnú pomoc, empatiu.

Materiály: list, obrázok vianočných stromčekov a hrdinov rozprávky "Tri medvede", flanelograf, leták: štvorce: 6 ks. pre každé dieťa, ceruzky, siluety papierových sudov, čísla 3. Prípravné práce: Čítanie rozprávky "Tri medvedíky", hry s rozdelenými obrázkami, učenie sa zručnosti vyfarbovania.

Štruktúra lekcie

Činnosť vychovávateľa

Techniky riadenia detských aktivít

Aktivity pre deti

Organizačná fáza

Upozorňuje na báječný list ležiaci na stole

Vytvára motiváciu k práci

Do skupiny vstupujú spolu s učiteľom. Odpovedzte na otázky od pedagóga

Hra "Zbierajte obrázok"

Vedie didaktickú hru „Zbieraj obrázok.“ Postupne zavolá 3 deťom, aby pozbierali rozdelený obrázok na flanelograf. Kladenie otázok deťom

Zozbierajte obrázok, odpovedzte na otázky učiteľa.

Získavanie nových vedomostí

Na flanelografe je vyznačená nerovnomerná úroveň reliéfu Zeme. Najvyšší strom stojí na najnižšej úrovni a zdá sa, že všetky stromy stoja v rovnakej výške. Viete povedať, ktorý strom je vyšší? Ako by mali byť stromy umiestnené, aby ste našli najvyšší z nich? Učiteľ nalepí dva prúžky na list papiera rôzne výšky. Hárok je vyvesený na viditeľnom mieste.

- Koľko vianočných stromčekov? - Porovnajme vianočné stromčeky na výšku. - Zobraziť najvyššie, nižšie, najnižšie. - Spočítajte ich v poradí.

Záver s deťmi: ak chcete porovnať dva objekty na výšku, musíte ich umiestniť vedľa seba na rovný povrch.

Odpovedzte na otázky učiteľa.

Zaradenie nových poznatkov do systému asimilácie a opakovania

Vedie hry „Kto je vyšší“, „Stavitelia“

vyzve deti, aby sa postavili do dvojíc a určili, kto z dvojice bude vyšší a kto nižší. Ako budete porovnávať výšku? Učiteľ upozorní deti na schému. Deti by mali povedať, že sa musia postaviť vedľa seba a povedať výsledok: Som vyšší ako on alebo on je vyšší ako ja.

Vedie telesnú výchovu

Hrajú hry, plnia úlohy učiteľa.

Vykonávať telesnú výchovu.

Zhrnutie lekcie

Opýtajte sa detí, čo sa naučili v triede.

Ďakujeme deťom za aktivitu.

Odpovedajú na otázky vychovávateľa, ktoré sa naučili výškovo porovnávať.

Pozorovanie GCD: Poznávanie (FEMP)

MBDOU MATERSKÁ ŠKOLAč.7 "Rozprávka" Chkalovský okres Región Nižný Novgorod. Druhá juniorská skupina.

Priebeh kurzu.

Deti sedia pri stoloch. Na stole má každé dieťa obrázok zobrazujúci autobus bez kolies, ceruzku, obálku so sadou geometrických tvarov lístkov rovnakej farby (kruh, štvorec, trojuholník);
Obrázok zobrazujúci „veverčie nohavice“, súbor geometrických záplat;
Obálky s trojuholníkmi.

Úvodná časť.

pedagóg: - Chlapci, pozývam vás na nezvyčajnú prechádzku lesom so mnou a našimi hosťami. Do lesa pôjdeme autobusom, lebo je veľmi ďaleko. Pozrite sa, ktorý autobus je pred vami. Môžeme to vziať na cestu?

Deti: - Nie.

V: Prečo?

D: Autobus nemá kolesá.

V.: -Poďme opraviť náš autobus: vezmite si ceruzky a nakreslite mu kolesá. Aký tvar by mali mať kolesá?

D.: Okrúhle.

(Deti kreslia kolieskami ceruzkami).

Hlavná časť.

V .: - Výborne, chlapci - opravili autobus! A teraz každý z vás potrebuje lístok, aby mohol nastúpiť do vlaku. Na stole v obálke máte geometrické tvary. Pomenujte tieto postavy.

D: Kruh, štvorec, trojuholník.

V.: - Zakrúžkujme každú postavu prstom. Chlapci, aká figúrka vyzerá ako lístok?

D: Štvorec.

V .: - Prosím, vložte kruh a trojuholník do obálky a štvorec nechajte na stole. Vezmite štvorcový lístok a nastúpte na vlak.

(Učiteľ zbiera lístky).

V .: - Budem dirigentom. Dirigent je ten pravý. Kto kontroluje, že všetci cestujúci boli s lístkami. Vážení cestujúci, predložte lístky. Pozor - autobus odchádza! Prosím, posaďte sa.

V.: - Tak sme dorazili do lesa. Chlapci, pozrite, tu nie je ani jeden vianočný stromček! čo si myslíš, že sa stalo?

D: Boli vyrúbaní.

B: Musíme všetko opraviť. K tomu nám pomôžu geometrické tvary. Čo myslíte, z akých tvarov sa dá poskladať vianočný stromček?

D .: - Z trojuholníkov.

V.: - Chlapci, rozdeľte sa na páry. Každému páru dávam obálku s trojuholníkmi. Z trojuholníkov musíte rozložiť vianočný stromček na podlahu (koberec).

Deti rozkladajú vianočné stromčeky.

V.: - Koľko vianočných stromčekov vyrobili Masha a Artem?

Máša, Artem: Jeden.

V.: A koľko vianočných stromčekov máte Olya a Vika.

Olya: Jeden.

(položí otázku viacerým párom)?

V.: - A koľko vianočných stromčekov ste všetci vyrobili?

D.: Veľa.
V.: - Aký krásny les! Výborne chlapci! Teraz pozbierajte trojuholníky do obálok a vráťte mi ich.
Teraz vám navrhujem prejsť sa po lesných cestičkách.

Telesná výchova "Po lesných cestách"

Po lesných cestičkách
Naše nohy chodia.
Vrch, vrch, vrch, vrch
Naše nohy sa túlajú.
Kráčali sme, kráčali, kráčali
Prišli na lúku.

Deti vykonávajú pohyby s rečou.

skupinová práca

Na magnetickej tabuli papier Whatman s obrázkom veveričiek.

B: Chlapci, pozrite sa! Kto sedí na konári?

D.: - Bielkoviny.

V.: - Koľko veveričiek je na konári?

D.: Veľa.

V .: - A mám pre nich maškrtu - oriešky.

Otázka: Koľko orechov?

D.: Veľa.

V .: - Poďme zistiť, či majú všetky veveričky dostatok orechov. Každej veveričke dáme jeden oriešok.

(Pripevnite matice na papier Whatman).

Otázka: Koľko orechov?

D .: -Koľko veveričiek, rovnako. Všetky veveričky mali orieškov dosť!
V.: -Pozveme veveričky, aby sa s nami zahrali na lesnej čistinke!

D: Poďme.

V.: - Veveričky, prídete sa s nami hrať? Chlapci, veveričky mi šepkali do ucha, že naozaj chcú zísť k nám z pobočky, ale nemôžu - roztrhli si nohavice, ale nevedia, ako ich opraviť.
Myslím, že im môžeme pomôcť. Sadnite si k stolom. Diery na nohavičkách veveričky sa pokúsime uzavrieť záplatami.

Samostatná práca

V.: - Pozorne sa pozrite na nohavice. Musíte vyzdvihnúť náplasť rovnakého tvaru ako diera a rovnakej farby ako nohavičky.

(Deti dávajú na „diery“ vhodné vo forme „náplastí“).
V.: - Výborne, chlapci - pomohli veveričkám, potešili ich.

V.: - Tak sa naša prechádzka lesom skončila. Chlapci, páčila sa vám prechádzka?

O: Čo sa vám najviac páčilo?

Otázka: Čo robíme v lese?

D.: Vianočné stromčeky. Diery boli pokryté záplatami.

O: Komu sme pomohli?

D.: Veveričky.

GCD analýza: kognícia (FEMP)

1. Úlohy: Upevniť schopnosť rozlišovať a pomenovať geometrické útvary (kruh, štvorec, trojuholník);
Cvičenie v schopnosti zvýrazniť hlavné črty predmetov (tvar, veľkosť);
Na upevnenie schopnosti porozumieť otázke „koľko“ pri odpovedi používajte slová „veľa“, „jeden“, „rovnako“;
Ďalej sa dozviete, ako porovnávať počet položiek pomocou aplikačnej metódy.

Rozvíjať reč, pamäť, pozornosť, komunikačné schopnosti.

Nastavené úlohy zodpovedajú požiadavkám programu, vyd. Vasilyeva a vekové charakteristiky detí vo veku 3-4 rokov.

2. Štruktúra vyučovacej hodiny zodpovedá úlohám.

Hodina má úvodnú časť, hlavnú časť a záverečnú (záverečnú) časť.

Vo vodnej časti: upevnenie myšlienky okrúhleho tvaru.

V hlavnej časti hodiny sú vypracované úlohy na rozlíšenie „jeden“, „veľa“, „rovnako“ a zavedenie týchto slov do aktívneho slovníka detí;

porovnanie počtu položiek aplikačnou metódou.

Deti sa učia prijímať úlohy.

V záverečnej časti hodiny učiteľ zhrnie hodinu.

3. Výučba detí bola názorná a efektívna. Deti získavali poznatky na základe priameho vnímania, kedy sledovali úkony učiteľa, počúvali jeho vysvetlenia a pokyny a sami konali s didaktickým materiálom.


Bola použitá praktická metóda porovnávania: prekrytie.

4. Demo materiál:

Papier Whatman s obrázkom veveričiek na konári, oriešky vystrihnuté z kartónu (podľa počtu veveričiek). Materiál pre každé dieťa je obrázok autobusu bez kolies, ceruzka);
Obrázok zobrazujúci „zajačikové nohavice“, súbor geometrických záplat;
Obálky s trojuholníkmi.

vizuálny materiál dobre zvolený, pretože zodpovedá riešeniu zadaných úloh, líši sa estetikou.

5. Aktivita všetkých detí na hodine je zabezpečená otázkami vychovávateľky a praktickými úlohami, ktoré deťom zadáva.

Záujem a aktivita detí je založená na hernej motivácii (výlet do lesa, pomoc veveričkám), schopnosti používať písomky.

Telesná výchova prispela k prevencii únavy detí a následne k zachovaniu aktivity.

6. Individuálna práca s deťmi počas vyučovacej hodiny spočívala v pomoci dvom deťom pri kreslení kruhu (kolesá autobusu).Záhrada a v mladšom veku neboli oboznámení s pojmom kruh, preto bola časť hodiny venovaná riešeniu tohto problému. .

7. Zhrnutie výsledkov hodiny sa uskutočnilo prostredníctvom otázok pre deti: Čo sa vám najviac páčilo? Čo sme robili v lese? Komu sme pomohli?

8. Prejav pedagóga sa vyznačuje správnosťou, presnosťou používania matematickej terminológie. Vysvetlenia boli jasné, stručné, konkrétne a podané tempom, ktoré by malé dieťa dokázalo pochopiť. Všetky otázky a úlohy sú formulované veľmi jednoducho a prístupné pre deti vo veku 3-4 rokov.

9. Trvanie lekcie zodpovedá požiadavkám programu a SanPiNa - 15 minút. Väčšina času v lekcii je venovaná hlavnej časti. Úvodná časť má 3 minúty, záverečná 2 minúty.

2. Analyzujte výber učiva v kútiku matematiky v konkrétnej vekovej skupine.

Nevyhnutnou podmienkou rozvoja matematickej tvorivosti detí je obohatené predmetovo-priestorové prostredie. V prvom rade ide o prítomnosť zaujímavých vzdelávacích hier, rôznych herných materiálov, ako aj hier, zábavného matematického materiálu. Hlavný účel použitia zábavný materiál- Formovanie myšlienok a upevňovanie existujúcich vedomostí. V čom sine qua non je použitie hier a cvičení pedagógom na aktívny prejav kognitívnej nezávislosti u detí: túžbu a schopnosť učiť sa, vykonávať efektívne duševné operácie.

1. Na realizáciu úloh programu v časti „Množstvo a účet“ v

Malé hračky na počítanie;

Magnetické tabule;

Flanelgraph so sadou obrazcov;

Počítacie palice;

Didaktické hry "Domino", "Lotto";

Omaľovánky.

2. Implementovať programové úlohy v časti „Hodnota“ v 2 juniorská skupina existujú:

Hračky rôzne veľkosti od 1 do 5 ks;

Súprava hniezdiacich bábik;

Pyramídy.

3. "Formulár"

v druhej juniorskej skupine sú:

Sady geometrických tvarov: kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik;

Guľa, kocka, valec;

Sady dosiek a kariet na porovnanie 1-2 prvkov (logické tabuľky);

Didaktické hry "Zatvorte okná v domoch", "Ktorá postava je zbytočná?", "Vytvorte vzor", "Geometrické loto".

4. Realizovať programové úlohy pre oddiel"Orientácia vo vesmíre"v druhej juniorskej skupine sú:

labyrintov

Voskobovičovo námestie

Didaktické hry "Farebné vzory", "Kde sa schoval zajačik?", "Kocky" (6 a 8 dielov)

Rozdeliť obrázky

Farebné elastické pásy (na určenie pravej a ľavej ruky)

5. Realizovať programové úlohy pre oddiel

"Orientácia v čase"

Obrázky zobrazujúce ročné obdobia (aktivity detí);

Didaktická hra "Oblečenie".

diverzifikovať didaktické hry prispievanie k rozvoju matematických konceptov a zručností: najjednoduchšie verzie hier „Tangram“, „Columbusovo vajce“, „Urobiť obrázok“ atď.

Počítadlo, hodiny, tlačidlový telefón.

Tabuľky zobrazujúce symboly častí dňa.

Priamo vzdelávacie aktivity pozostávala z troch vzájomne prepojených častí, počas ktorých deti postupne vystupovali rôzne aktivity. Táto štruktúra je plne opodstatnené, keďže každá časť GCD je zameraná na riešenie určitých pedagogických problémov a ponúka výber adekvátnych metód a techník. Obsah hodiny zodpovedal stanoveným úlohám.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Samoanalýza GCD pre FEMP v strednej skupine

"Cesta do rozprávky"

Účel: formovanie základných matematických pojmov u detí v spoločných herných aktivitách.

Úlohy:

Opravte názov geometrických tvarov (kruh, štvorec, ovál, trojuholník, obdĺžnik), zvýraznite ich vlastnosti (tvar, veľkosť).

Upevniť znalosti kvantitatívneho počítania do 5, korelovať s počtom predmetov.

Vzbudiť túžbu pomáhať tým, ktorí sa ocitli v ťažká situácia; vštepiť benevolentný postoj k rozprávkovým hrdinom.

Materiál a výbava:snímky rozprávkové postavy; lietajúci koberec so "záplatami" - geometrické figúrky, bábika Alyonushka, bábika Ivanuška, bábika Baba Yaga, rieka s mostom, jabloň s jablkami, Červená čiapočka (bábika alebo obrázok), búdka na kuracích stehnách (obrázok), košík , hríby, borovica, veverička.

Integrácia vzdelávacích oblastí:„Poznanie“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Čítanie fikcia““, „Bezpečnosť“, „Fyzická kultúra“.

Typy detských aktivít:hra, vzdelávanie a výskum.

Prípravné práce:čítanie rozprávok, spoznávaniegeometrické tvary, tvar, veľkosť predmetov.

Priamo edukačná činnosť pozostávala z troch na seba nadväzujúcich častí, počas ktorých deti postupne vykonávali rôzne úkony. Táto štruktúra je plne opodstatnená, pretože každá časť GCD je zameraná na riešenie určitých pedagogických problémov a ponúka výber primeraných metód a techník. Obsah hodiny zodpovedal stanoveným úlohám.

Všetky prvky GCD logicky spája spoločná téma „Cesta do rozprávky“ a spoločný cieľ – formovanie elementárnych matematických predstáv u detí v spoločných hrových aktivitách.

Úvodná časť je organizácia detí, motivácia pre nadchádzajúce aktivity. Na organizačné štádium GCD bola aplikovaná problémovo-situačná metóda. Deti boli pozvané na rozprávkovú cestu na „lietajúcom koberci“.

Hlavnou súčasťou NOD bola špeciálne organizovaná a samostatná činnosť detí – tvorili problémové situácie zamerané na riešenie úloh.

V záverečnej časti GCD využila aj hernú problémovú situáciu – na splnenie úloh Baba Yaga, aby skontrolovala asimiláciu učiva a potvrdila úspešnú realizáciu vzdelávacej úlohy. Boli tam momenty prekvapenia (pochúťka od Baba Yaga). pevné pozitívne výsledky slovné povzbudenie.

Na realizáciu každej úlohy boli vybrané techniky na základe herných učebných situácií, ktoré povzbudzovali deti k aktívnej reči a duševnej činnosti. Pri práci s deťmi využívala konverzáciu, otázky deťom na pohotový vtip a logické myslenie, problémové situácie na fixovanie názvov geometrických útvarov (kruh, štvorec, ovál, trojuholník, obdĺžnik), zvýraznenie ich vlastností (tvar, veľkosť), upevnenie znalosť kvantitatívneho počítania do 5 , pomer s počtom položiek. To všetko prispelo k účinnosti GCD, duševnej činnosti a rozvoju reči, formovaniu základných matematických pojmov u detí.

Materiál pre GCD bol vybraný na úrovni dostupnej pre deti, ktorá zodpovedala ich psychologické črty a bol racionálny na dosiahnutie stanovených cieľov a zámerov. Boli aktívni, pozorní, cítili sa pohodlne. Potvrdzujú to výsledky činnosti.

Aktivity v NOD sú charakterizované ako spoločné, individuálne. Používali sa tieto formy práce: frontálna, individuálna, kolektívna.

metódy:

1. Slovné (otázky pre deti, básničky, hádanky, povzbudenia);

2. Názorná ukážka (obrázky rozprávkových postavičiek; lietajúci koberec s "záplatkami" - geometrické obrazce, bábika Alyonushka, bábika Ivanuška, bábika Baba Yaga, rieka s mostom, jabloň s jablkami, Červená čiapočka (bábika resp. obrázok), koliba na kuracích stehnách (obrázok), košík, hríby, borovica, veverička);

3. Praktické (vykonávanie akcií s predmetmi pri riešení problémových úloh);

4. Hra (rozprávková cesta, úlohy);

5. Spôsoby kontroly (rozbor splnených úloh, vyhodnotenie výsledkov činností slovom (nápoveda od Červenej čiapočky) alebo pomocou nejakých predmetov (jablko z jablone), maškrty (z Baba Yaga )).

Metódy zahŕňajú systém techník, ktoré sú kombinované na riešenie problémov s učením. Recepcie (vysvetlenia, pokyny, ukážky, príkazy, technika hry, umelecké slovo, povzbudenie, pomoc dieťaťu, rozbor, úvodný rozhovor) sú zamerané na individuálny rozvoj každého dieťaťa.

Domnievam sa, že zvolená forma organizácie priamej výchovno-vzdelávacej činnosti detí bola pomerne efektívna a dynamická. Boli dodržané normy pedagogickej etiky a taktu. Úlohy stanovené pre priamu výchovnú činnosť boli splnené! NOD dosiahol svoj cieľ!


Sebaanalýza ORGANIZOVANEJ VZDELÁVACIE ČINNOSTI v strednej skupine č.6

V strednej vekovej skupine sa realizovali organizované vzdelávacie aktivity v oblasti kognitívneho rozvoja podľa FEMP. Téma OOD: "Naučme Dunna počítať do 5 a porovnávať kde viac a kde menej." Nastavil som c smrek: upevňovať schopnosť detí počítať do 5, vytvárať si predstavy o rovnosti a nerovnosti dvoch skupín predmetov. Na dosiahnutie cieľa boli stanovené tieto úlohy:

Vzdelávacie:

  1. Opakujte počítanie do 5 na základe vizuálneho sprievodcu (obrázkov);
  2. Pokračujte vo vytváraní predstáv o rovnosti a nerovnosti dvoch skupín objektov (lokomotív a lietadiel) na základe účtu;
  3. Cvičenie na rozlišovanie a pomenovanie známych geometrických tvarov (kocka, guľa, štvorec, kruh).

vyvíja sa:

  1. Rozvíjať pozornosť, pamäť, koherentnú reč detí pri odpovedaní na otázky;
  2. Rozvíjať schopnosť pracovať v skupinách;
  3. Rozvíjať záujem o už známe hry v rámci vzdelávacích aktivít.

Vzdelávacie:

  1. Pestovať zmysel pre súcit a túžbu pomôcť hrdinovi a jeho priateľom;
  2. AT vypestujte si návyk udržiavať správne držanie tela sedieť pri stole;
  3. Pestujte si rešpektujúci postoj k učiteľovi a deťom počas ich monológu.

Počas OOD som použil didaktický materiál, vybavenie potrebné na vykonávanie OOD:

1. Ilustrácie predmetov zo série „Doprava“;

2. Obálka s demonštračným materiálom (každý 5 obrázkov lietadiel a parných lokomotív);

3. Neznáma hračka;

4. Dve sady geometrických útvarov po 5 kociek a 5 lôpt pre dve družstvá, 2 prázdne koše;

5. Rozloženie 5 kruhov a 5 štvorcov pre každé dieťa.

Triedu navštevovalo 15 detí. Pri práci na súhrne OOD som sa spoliehal na zásady osobného - orientovaný prístup: princíp sebaaktualizácie – kde, v prvom motivačnom štádiu typ hry, pokúsila sa nasmerovať deti, aby ponúkli svoj osobný spôsob pomoci hrdinovi Dunno. V tejto fáze OOD som použil verbálnu metódu – techniku ​​„otázka – odpoveď“: „-Deti, čo robiť??? Ako môžeme pomôcť neviem? Táto otázka bola kľúčová, každé dieťa si stanovilo svoj vlastný cieľ a určilo spôsob, akým môže hrdinovi pomôcť.

Potom sme spolu s deťmi a Dunnom prešli do tretej fázy OOD: spoločná práca, riešenie úloh stanovených OOD. Na základe princípu individuality a výberu, slovnou metódou (vysvetlenie, úloha, otázka), názornou metódou (obálka s kartičkami, ukážka názornej pomôcky, ukážka) sme s deťmi prešli k upevňovaniu doterajších vedomostí (počítanie v rámci 5 na základe vizuálneho sprievodcu), pokračovalo vo formovaní poznatkov o rovnosti a nerovnosti predmetov a v hľadaní nových spôsobov riešenia problému. V tejto fáze som urobil chybu. Deti som zavolal k tabuli podľa vlastného uváženia. “...-Neviem priniesol niečo v obálke. Pozri, tu sú obrázky - lokomotívy a lietadlá. Musíme si vybrať 5 lokomotív a umiestniť ich na tabuľu. Prosím, Egor, poď a vyber 5 lokomotív - pozemná doprava a pripevni ich k tabuli magnetmi ... “. To naznačuje porušenie princípu „výberu“ v prístupe zameranom na človeka. V budúcnosti budem túto medzeru zohľadňovať vo svojej práci.

Ďalej, vo štvrtom kroku samostatná práca pri písomkách bolo podľa mňa vhodné použiť pri rozdeľovaní úlohy metódu individualizácie, keďže „silné deti“ sa s úlohou vyrovnali a „slabšie“ deti nezískali poznatky o formovaní predstáv o rovnosti a rovnosti. nerovnosť subjektov. V tejto fáze som ako učiteľka nedostatočne využívala princíp „subjektivity“, podceňujúc výsledky práce „slabých“ detí. Čo bola pre mňa veľká lekcia.

Piaty je tento „reflex“, ktorý by sa mal tiež zlepšiť. Napriek správnosti v metodickom správaní pomocou reflexie nálady, emočný stav a reflexia aktivity „-Chlapci, prečo k nám Dunno prišiel? Ako sme pomohli Dunno? Aké nové veci ste sa naučili? čo sa vám najviac páčilo? Čo sa nepodarilo? Si rád, že si pomohol Dunno?" Za deti som bola väčšinou zodpovedná sama. Čo nerobiť.

Počas OOD bol kladený dôraz na tému týždňa „Doprava“, čo potvrdzuje aj využitie hry „Lieta, nehádže“ vo vodnej časti hodiny, ukážkový materiál zobrazujúci lietadlá a parné lokomotívy, využívali prvok zdravotne nezávadnej technológie – telesnú výchovu „Mašina“.


Abstrakt hodiny matematiky

Sebaanalýza otvorenej lekcie o FEMP „Obyvatelia lesa v zime“

Iskhakova S.M., vychovávateľka MADOU D/S č. 106 "Zabava", Naberezhnye Chelny, Republika Tatarstan

Táto otvorená hodina sa konala s deťmi mladších predškolskom veku 3-4 ročné v počte 19 osôb.

  1. Vzdelávacie: formovať schopnosť detí rozlišovať medzi pojmami "veľa", "jeden", "žiadny", použite slová: dlhšie - kratšie. Prehĺbiť vedomosti detí o geometrické tvary. Zaviesť metódu porovnávania dĺžky dvoch objektov aplikáciou,
  2. Rozvíjanie: Rozvíjať schopnosť rozlišovať a pomenovať kruh a štvorec, rozvíjať reč detí, komunikačné schopnosti. Rozvíjať logické myslenie, pamäť.
  3. Výchovné: pestovať úctivý, starostlivý prístup a túžbu pomáhať zvieratám.

Deťom bola oznámená téma hodiny. Štruktúra vyučovacej hodiny zodpovedala stanoveným úlohám. Je postavená v logickej postupnosti a vzťahu častí lekcie. Tempo lekcie je optimálne. Tempo reči je mierne. Materiál bol prezentovaný emotívne. Do riešenia úloh sa zapojili všetci pracovnom priestore skupiny: vzdelávacie a ihrisko. Vybral som potrebné názorné pomôcky a podklady.

Pri plánovaní otvorenej hodiny sa brali do úvahy vekové charakteristiky detí. Materiál je vybraný na úrovni prístupnej deťom. Vzhľadom na vekové charakteristiky deti odpovedali na otázky pedagóga, samostatne vyslovili rým telesnej výchovy, pokračovali v rozhovore, so záujmom pozorovali, skúmali, ochotne prevzali úlohy. Deti boli dosť aktívne, cítili sa príjemne, ochotne sa zapájali do hry.

Všetky prvky otvorenej hodiny spája spoločná téma. Obsah hodiny zodpovedal stanoveným cieľom.

Počas otvoreného zasadnutia boli použité tieto metódy práce: verbálna (otázky, vysvetlenie, pripomienka, povzbudenie); demonštratívne (obrázky a ilustrácie, hračky); hra.

V úvodnej časti som chalanov nastavil na aktívnu prácu a pozitívny kontakt medzi sebou (všetko sa vyrieši, ak si navzájom pomôžeme). Hlavná časť hodiny je zameraná na rozvoj kognitívnej činnosti, formovanie mentálnych a praktických akcií. Po stanovení konkrétnych úloh pre deti hľadala každé dieťa (v závislosti od jeho schopností) ich realizácii, vykonával kontrolu nad plnením úloh, upravoval svoje poznatky, poskytoval potrebnú pomoc a podnecoval aj minimálny úspech. Objem vzdelávací materiál zabezpečovali aktivitu detí a tempo práce počas vyučovacej hodiny. Jej obsah zodpovedal účelu hodiny, bola vedecká a zároveň prístupná deťom. Na zmiernenie všeobecnej prepracovanosti sa uskutočnili herné akcie s hľadaním predmetov a telesnou výchovou.

V záverečnej časti bola lekcia zhrnutá.

Individuálna práca sa prejavila vo vedení práce so slovnou zásobou, v pomoci tým, ktorí ťažko odpovedali, v pomoci pri plnení úloh, pripomenutí a tiež v zohľadnení osobitostí myslenia a tempa vnímania detí.

Verím, že forma organizovania tried pre deti, ktorú som zvolila, bola celkom efektívna. Nevýhody: nevyužívali IKT, deťom nebol správne vypočítaný čas na splnenie praktickej úlohy. Ale snažil som sa dodržiavať normy pedagogickej etiky a taktiky. Verím, že úlohy stanovené na lekcii boli splnené.