Poruka na temu društvenih insekata pčela. Zašto se pčele i mravi nazivaju društvenim kukcima? Značajke složenog ponašanja društvenih insekata: opis. Po čemu se društveni kukci razlikuju od pojedinačnih: usporedba, sličnosti i razlike.

Lekcija na temu "Pčele i mravi su društveni kukci"

Cilj:

- istaknuti strukturne značajke pčele i mrava u vezi s društvenim načinom života;

Pokazati ulogu u prirodi i značaj u životu čovjeka; dokazati potrebu zaštite ovih insekata;

- proširiti vidike učenika.

Nastavne metode : reprodukcija, pretraživanje, istraživanje, metoda kolektivnog odlučivanja

Vrsta lekcije: učenje novog gradiva.

Oblik organizacije nastave : obrazovni projekt.

Tipologija projekta : informacijsko - istraživački, kratkoročni.

Oprema: multimedijski projektor, prezentacija „Pčele i mravi su društveni kukci, knjige, materijali, didaktičke kartice.

Oblik organizacije rada u nastavi : razredni sat, grupni, individualni.

Sadržaj lekcije:

ja . Organiziranje vremena (Međusobno pozdravljanje učenika i nastavnika, popravljanje izostanaka, provjera spremnosti učenika za nastavu)

Faza poziva:

Prije nego što ispričam temu današnje lekcije, napravit ću zagonetke za vas, a vi morate pogoditi o čemu će lekcija biti.

1. Mirišem na ljeto i pelud.

S metkom letim do cvijeća.

Ali jako sam ljuta.

Onome tko se popne u košnicu!

2. Na livadi kraj drveća Kuća je izgrađena od iglica. Ne vidi se iza trave, I ima milijun stanovnika.

II .Priprema za glavnu fazu asimilacije edukativni materijal . Aktiviranje osnovnih znanja i vještina.

- U prethodnim lekcijama počeli smo proučavati najbrojniju vrstu životinja - tip Artropoda.Koji su znakovi ovog tipa vidjeli kod pčela i mrava? (slušati odgovore djece).

Spojeni udovi

Prisutnost hitinskog pokrova.

U koji biste razred svrstali ove životinje?

(u klasu insekata).

Kao što ste već shvatili, bit će heroji naše lekcijepčele i mravi.

S obzirom na to da o ovim kukcima ima dosta podataka, ovu temu ćemo proučiti u sklopu projekta.

Ciljevi projekta:

    Proučiti sustavni položaj pčele i mrava;

    proučavati građu medonosne pčele;

    proučavati polimorfizam u košnici i mravinjaku; pronaći sličnosti i razlike;

    proučavati značaj pčela i mrava u prirodi i životu čovjeka; zaštita od insekata;

    proučavati povijest pčelarstva;

    zaključiti zašto se pčele i mravi svrstavaju u društvene životinje;

    predstaviti naš projekt.

III .Faze rada na projektu.

1. Formiraju se 3 grupe učenika:

Svaka skupina dobiva nastavnu kartu na kojoj je otisnut plan proučavanja tematskog područja. Listovi za odgovore.

Današnji sat će se izvoditi u grupama.

    "Teoretičari", 2 "Pčelari", 3 "Biolozi".

    Zahtjev članovima grupe da zapamte pravila rada u grupi, da poštuju vrijeme.

    Na grupni rad Određeno je 20 minuta, govorno vrijeme govornika je 3-4 minute.

    Započnite pregledavanjem nastavne karte.

    Želim vam sreću.

Poučna kartica "TEORETIKA"

Cilj: proučavati sustavni položaj pčele i mrava, saznati njihov značaj u prirodi i životu čovjeka te predložiti mjere za zaštitu insekata.

1. Sustavni položaj pčele i mrava.

2. Vanjska struktura pčele:

Razmotrimo detaljnije strukturu pčele radilice na sl. 1 (referentni materijal) i odgovoriti na pitanja?

    Na koje se dijelove dijeli tijelo pčele?

    Koliko pari krila?

    Koliko pari nogu?

    Koji su osjetni organi na glavi pčele?

    Značajke u strukturi stražnje noge. Što misliš čemu služe?

3. Koliki je značaj pčela i mrava u prirodi i životu čovjeka.

4. Predložite mjere zaštite insekata.

5. Zaključite zašto se pčele i mravi nazivaju društvenim kukcima?

Nastavna karta "Pčelari"

Cilj: proučavati povijest pčelarstva.

1. Gdje bismo mogli saznati podatak da je pčela od pamtivijeka postala ljudski ljubimac?

3. Koji su pčelinji proizvodi plaćali danak, poreze i poreze?

4. Što su stari Slaveni koristili umjesto šećera, a što za svjetlo?

5. Kako se zvalo drevno pčelarstvo?

6. Što je izumio ukrajinski veleposjednik Pjotr ​​Ivanovič Prokopovič 1814. godine?

7. Izvedite zaključak koji odražava važnost pčela u prirodi i životu čovjeka.

Poučna kartica "Biolozi"

Cilj: proučavati polimorfizam u košnici i mravinjaku; pronaći sličnosti i razlike.

    Teorijski dio.

1. Polimorfizam pčelinjeg društva.

2. Polimorfizam obitelji mrava.

3. Što se zove rojenje? Koja je njegova biološka uloga?

    Praktični dio.

Koristeći materijal iz udžbenika stranica 135-136 i referentni materijal ispunite tablicu"Polimorfizam pčela i mrava"

Znakovi usporedbe.

Polimorfizam pčela i mrava

Maternica

pčele

Maternica

mrav

Drone

muški mrav

pčela radilica

mravi radnici

1. Mjere tijela.

l = 18-20 mmm = 0,25 g

Do 50 mm

l = 15-16 mmm = 0,2 g

Do 50 mm

l = 12-14 mmm = 0,1 g

2 mm

2. Broj pojedinaca u obitelji.

1

2 ili više

Neki

desetke

Od nekoliko desetina do nekoliko stotina

70 000

Od nekoliko desetaka do milijun

3. Uvjeti života.

Do 5 godina

12-20 godina

1 sezona

Nekoliko dana, tjedana

1 sezona

Do 3 godine

4. Značajke strukture.

Velika pčela, dugačkog šiljastog trbuha; povezana s njegovom reproduktivnom funkcijom

slični radnicima, ali se od njih razlikuju po građi prsa i većim veličinama. Imaju krila koja se sami odgrizu nakon oplodnje

pčela Srednja veličina s vrlo velikim očima , dodirujući stražnji dio glave,trbuh je zaobljen

Razvijaju se iz neoplođenih jaja, imaju krila

na stražnjim nogamakošare , na trbuhu zrcala, proširenje jednjaka - medena guša; na kraju trbuhaubosti

Ženke s nerazvijenim reproduktivnim sustavom , Nemaju krila, pojednostavljenu strukturu prsa, oči su manje od onih kod ženki ili ih nema.

5. Izvršene funkcije.

Uparivanje

i polaganje jaja

parenje

I polaganje jaja

Gnojidba

ženki

Oplodnja ženke

Čišćenje stanica, hranjenje matice i ličinki, izgradnja saća, izviđanje, skupljanje hrane, zaštita košnice.

Briga o obitelji (čuvari, "dadilje", čišćenje gnijezda itd.)

Odgovori na pitanja?

1. Navedite pojam polimorfizma?

2. Izvedite zaključak što je polimorfizam kod pčela i mrava, s čime je povezan.

2.Tražite informacije.

Učenici se potiču da pronađu odgovore na pitanja navedena u kartici s uputama. Učenici rade s udžbenikom, dodatnom literaturom.

3. Obrada informacija .

Učenici u skupinama ispunjavaju kartice s odgovorima, pripremaju prezentaciju - obranu projekta i određuju govornika iz svoje grupe.

4. Zaštita projekta.

Predstavnici svake grupe prezentiraju svoj rad, govore o svojim postignućima, donose zaključke:

1. Pčela i njezini produkti metabolizma od velike su praktične važnosti. Ali najviše veliku važnost Djelatnost pčela očituje se u oprašivanju biljaka.

2. Pčelinju obitelj čine matica, trutovi i pčele radilice. U obitelji su im odgovornosti podijeljene.

4. Značajke strukture pčele radilice povezane su s njezinim "profesionalnim" dužnostima.

5. Pčela i mrav su "društveni" kukci sa složenim instinktivnim ponašanjem, u brižnoj brizi za "bebu", u svrsishodnosti podjele rada između članova obitelji, u svojoj nevjerojatnoj građevinskoj umjetnosti

IV . Domaća zadaća.

Izbor zadataka:

Pripremite poruke o svilenoj bubi

Proizvodnja svile

Insekti uvršteni u Crvenu knjigu.

V . Sažetak lekcije i razmišljanje.

Dečki, napravili ste izvrstan posao.

Dajem svoj komentar. I predlažem da ukratko odgovorim na pitanja

kakvo je tvoje raspoloženje?

Molim vas, nastavite rečenicu

Bilo mi je zanimljivo…

Danas smo to shvatili...

Danas sam shvatio da...

Bilo mi je teško...

Sutra želim na predavanje...

Mnoge vrste visokorazvijenih kukaca (termiti, pčele, mravi, ose) žive u složenim zajednicama. Imaju tako dobro organiziranu organizaciju da ponekad nalikuju na "superorganizam" koji pokreće matica kraljica.

VELIKE OBITELJI

U brojnim "stanjima" kukaca, koji tvore termite, mrave, neke vrste pčela i osa, svaki član zajednice - maternica, radnici, vojnici i trutovi - obavlja svoju, jasno reguliranu funkciju. Takva podjela rada glavni je uvjet za postojanje kolonije. Pojedinci takve zajednice toliko su ovisni jedni o drugima da više ne mogu samostalno postojati. Na primjer, termite radnika čuvaju dobro naoružani vojnici koji ne mogu preživjeti bez radnika, jer ne mogu sami dobiti hranu i ovise o radnicima koji će ih hraniti. Zauzvrat, radnici i vojnici se ne mogu razmnožavati. Funkcija razmnožavanja leži na maternici oko koje se formira kolonija.Matica živi u gnijezdu, hrane je radnici, a vojnici štite.Sve pčele jedne zajednice, a može ih biti oko 80.000, potomke su jedne kraljica i starije sestre novorođenim jedinkama.Sve su genetski blizanci, stoga imaju visoko razvijen društveni instinkt.

FORMIRANJE KOLONIJE

U jesen, s početkom hladnog vremena, umiru svi pojedinci kolonije osa, osim oplođenih matica. Nedugo prije nego što gnijezdo nestane, u koloniji osa pojavljuje se nekoliko spolno zrelih parova, koje odlete i pare se. Mužjaci uskoro umiru, a ženke se, osjećajući približavanje zime, skrivaju na toplim mjestima. U proljeće oplođene matice izlaze iz svojih skloništa i svaka od njih gradi gnijezdo od drveta tretiranog posebnim enzimima, koje se sastoji od 10-12 šesterokutnih stanica. U te stanice maternice stavljaju se jaja. Matica hrani ličinke kašom od poluprobavljenih insekata. Ličinke brzo rastu i ubrzo se pretvaraju u sterilne ose radilice. Nakon rođenja radnika, matica se više ne bavi gospodarskim poslovima, već samo polaže jaja, a radnici grade nove stanice, brinu se o jajima i uzgajaju ličinke. društveni sustav neke vrste mrava i termita su nešto teže. Mravi radnici podijeljeni su u nekoliko kasta, ovisno o poslu koji obavljaju. Neki, primjerice, imaju zadatak prskati neprijatelje mravljom kiselinom, odnosno voditi svojevrsni "kemijski rat", dok drugi dopremaju nektar u skladište. Ličinke termita su minijaturne kopije odraslih jedinki. Od njih se razvijaju vojnici koji imaju snažne čeljusti ili aparat za peckanje koji luči ljepljivu tvar koja može postati zamka za neprijatelje.Termitski radnici i vojnici su beskrilne i slijepe osobe.

VRSTE KOMUNIKACIJE

Kod većine vrsta kukaca, s izuzetkom sezone razmnožavanja, nema potrebe za komunikacijom. U društvenih insekata, naprotiv, komunikacija između članova kolonije je od vitalnog značaja. Neke su vrste razvile savršen sustav za prijenos informacija. Za to se često koristi govor tijela. Primjerice, pčele medarice uz pomoć posebnog plesa vrlo precizno obavještavaju svoje suplemenike uz košnicu o putu do mjesta gdje se, po njima, nalazi izvor nektara. Mravi koriste drugačiju metodu. Nakon što su pronašli značajan izvor hrane, vraćaju se u mravinjak, ostavljajući za sobom uporan mirisni trag. Drugi mravi, slijedeći ovaj put, također ostavljaju svoje mirisne tragove, što je vodič za ostatak kolonije. Feromoni imaju vrlo važnu ulogu u životu svih vrsta društvenih insekata. Gladne ličinke luče posebnu tvar koja je signal "nahrani me". Maternica luči svoje feromone i tako šalje vlastiti signal radnicima, podsjećajući ih na njihove dužnosti. Radnici u određenim intervalima izmjenjuju žljezdani sekret s maticom, a tako se među njima održava blizak odnos. Zajednica mnogih insekata koja je izgubila maticu osuđena je na smrt: kukci ne znaju što bi, na primjer, radnici prestaju raditi. Pčele radilice, koje su ostale bez matice, mogu uzgajati novu jedan: za to grade posebne stanice i hrane ličinke posebnom hranom.

termiti

Društvenu strukturu termita čine tri vrste insekata: maternica (kraljica), vojnici i radnici.
Maternica: živi u središtu kolonije. Ima veliko tijelo s hipertrofiranim jajnicima (duljine do 10 cm) koji neprestano stvaraju jajašca - mnogo milijuna jaja tijekom njezina života. Krilati mužjak koji je oplodio ženku umire. Kraljica živi oko 10 godina.
vojnici: veliki i tamniji od radnika, velike glave i izuzetno jake čeljusti. Čuvaju i štite koloniju od neprijatelja.
radnika: mali kukci mekog tijela bijela boja. Oni grade gnijezdo i održavaju red u njemu. Za razliku od drugih društvenih insekata, termiti radnici dolaze u oba spola.

Mravi

Gotovo sve vrste mrava su društveni kukci. Žive u mravinjacima.
Maternica: njegova je jedina zadaća da se brine o razmnožavanju, da polaže jaja.
radnika: sterilni mužjaci bez krila do 30 mm duljine. Brinu se za maticu, ličinke, grade i popravljaju mravinjak. Ako mravinjak napadnu neprijatelji i nema se s kim "boriti", onda radnici brane koloniju.
vojnici: Poput radnika, oni su bez krila i jalovi, ali nešto veći, s velikim glavama i snažnim čeljustima. Njihov je zadatak zaštititi mravinjak od neprijatelja.

pčele

Pčele žive u zajednicama do 60 000 insekata.
Maternica: jedini u cijeloj koloniji. Matica upravlja košnicom i polaže jaja. Nema organe za sakupljanje peluda, pa ga radnici hrane.
radnika: sakupljati pelud i nektar s cvijeća, hraniti mlade, pčelinju maticu, trutove i čuvati koloniju. Grade saće, koje se sastoje od pravilnih šesterokutnih ćelija, koje su skladište za med i inkubator za jaja. Pčele radilice međusobno prenose informacije o mjestima bogatim hranom uz pomoć posebnog plesa, točno pokazujući udaljenost do njih i smjer leta.
Dronovi: jedina svrha im je oplodnja maternice. Trutove hrane pčele radilice. Nakon parenja umiru.

ose

Neki stavovi javnosti ose žive u velikim kolonijama. Za razliku od pčela i termita, gnijezdo se koristi samo jedno ljeto. U jesen sve ose izumiru. Samo oplođene ženke prezimljaju i u proljeće grade novo gnijezdo. Gnijezda osa grade se od celuloze – komadića drva pomiješanih sa slinom.

Kukci koji žive u jednoj zajednici: mravi, ose, pčele i termiti oduvijek su izazivali poseban interes i iznenađenje među ljudima. To se ogleda u brojnim mitovima, legendama i tradicijama. NA starogrčka mitologija Mravi su bili simbol božice Demeter. Ispostavilo se da je jedna od najstarijih slika pronađenih u Europi Kraljica košnice. Društveni insekti igraju ključnu ulogu u gotovo svim kopnenim ekosustavima. Ose i većina mrava djeluju kao grabežljivci, termiti, posebno u tropskim ekosustavima, kao najvažniji uništavači biljnih ostataka, i društvene pčele oprašivači su mnogih divljih i kultivirane biljke i proizvođači lijekova.
Hijerarhijske unutarobiteljske veze i složene strukture interakcije između članova zajednice i dalje privlače veliku pozornost znanstvenika. Za rješavanje zagonetke kolektivni umČovječanstvo je isprobavalo životinje od davnina, a sudeći po tome što su naši preci koristili slike insekata za sliku bogova, to ukazuje da su tu tajnu shvatili i aktivno koristili za kontrolu ljudskih zajednica.
Koja je bit ovog prirodnog fenomena? Što se događa?

PČELE – JAVNI INSEKTI. U svijetu životinja s Nikolajem Drozdovom. Video (00:04:59)

Gnijezda društvenih insekata: pčela, osa i mrava. Video (00:45:14)

Tema lekcije : Pčele i mravi su javni kukci. Korisni insekti, štetnici insekata.Značaj u prirodi i životu čovjeka.

Ciljevi lekcije: otkriti strukturne značajke pčele i mrava u vezi s društvenim načinom života; razgovarati o njihovoj ulozi u prirodi i životu čovjeka; otkriti raznolikost štetnika insekata, njihovu negativnu ulogu u ljudskoj praktičnoj djelatnosti; ukazuju na važnost insekata u prirodi i životu čovjeka.

Oprema: prikupljanje insekata,multimedijski projektor, prezentacija, materijali: tablice, listovi papira, flomasteri.

Tijekom nastave:

I. org. trenutak (1 min) II. Ažuriranje osnovnih znanja(10 min) Probni rad uz međusobnu provjeru.

Zapišite brojeve testova, uz svaki - ispravne opcije odgovor

Opcija 1.

A. Vilin konjic B. Orthoptera C. Stjenice

  1. Dva para krila.
  2. Ličinka ima masku.

Opcija 2.

Koje su značajke karakteristične za kukce iz reda

A. Leptiri B. Dvokrilci C. Hymenoptera

  1. Razvoj od potpuna transformacija.
  2. Razvoj s nepotpunom transformacijom.
  3. Dva para krila.
  4. Jedan par krila, drugi je reduciran (halteri) i služi za stabilizaciju leta.
  5. Prvi par krila pretvoren je u krute elitre, drugi par su kožna krila.
  6. Prednja krila su gušća od stražnjih.
  7. Elytra su sprijeda guste, a iza mekane; drugi par krila služi za let.
  8. Na krilima su male hitinske ljuske.
  9. Usni aparat kod odraslih insekata sisajućeg tipa.
  10. Tip lizanja usta aparata.
  11. Usni organi odraslih insekata su probodno-sisajućeg tipa.
  12. Kod ličinki usni aparat tip za žvakanje.
  13. Stražnje noge mnogih predstavnika skakaćeg tipa.
  14. Ličinka ima masku.

Opcija 1. A: 2,3,14; B: 2, 3.7.12.13; B : 2,6,11

Opcija 2. A: 1.3.8.9.12 B: 1.4.10.11 C: 1.3

III. Aktivacija kognitivna aktivnost . (2 minute)

Većina insekata vodi usamljeni način života, ali postoje kukci koji žive u velikim skupinama. Koji su to insekti? (pčele, mravi, termiti) Takvi se kukci nazivaju javnim i žive u obiteljima.

IV. učenje novog gradiva(25 min)

Priča učitelja.

Što mislite, koji su od ovih insekata odavno postali ljudski ljubimci? (pčele)

Gdje žive pčele? (košnica)

Med i vosak zajedno s našim krznom preci – Slaveni smatrali su glavnim predmetima trgovine. Umjesto šećera koristio se med, u svijećama se koristio vosak. U to vrijeme još nije bilo pčelinjaka, a za pčele je čovjek davao šupljine šumskog drveća - "bortni" - pčelarstvo. Pritom su košnice često bankrotirali.

Početkom 19. stoljeća ukrajinski veleposjednik Petr Ivanovič Prokopovič prvi je upotrijebio sklopivu okvirnu košnicu koju je izumio, a koja se koristi i danas.

Pogledajmo što je pčelinja obitelj.

Studentska poruka.Sastav pčelinje obitelji.(prezentacija)

Kako priča napreduje, učenici popunjavaju tablicu.

Učenici samostalno popunjavaju tablicu za dio obitelji mravi, koristeći udžbenik str. 135-136.

Stol. Sastav obitelji mrava i pčela:

pčelinje obitelji

Obitelj mrava

član obitelji

Značajke, uloga

član obitelji

Značajke, uloga

Maternica

Glavna pčela je veća od ostalih pčela i polaže jaja.

maternica (kraljica)

Ženka bez krila, lomi krila nakon leta parenja. Uloga je polaganje jaja.

Drone

Muški. Uloga je oploditi ženke. Nakon oplodnje mužjaci se izbacuju iz košnice i uginu.

Muški

Krilati pojedinci. Uloga je oploditi ženke. Nakon parenja, mužjaci umiru.

pčele radilice

Jalove ženke, ovipositor modificiran u žalac.

Uloga: očistiti košnicu, skupljati nektar, brinuti se za maticu i ličinke, štititi košnicu od neprijatelja.

radnik mrav

Jalove ženke koje nemaju krila.

Uloga je očistiti mravinjak, skupljati hranu, brinuti se za maticu i ličinke te štititi mravinjak od neprijatelja.

Prilikom izrade zadaće nastavnik se brine da cijeli razred bude uključen u rad, prilazi učenicima, prati tijek zadatka i po potrebi vrši korekcije.

Nakon obavljenog zadatka, učitelj postavlja pitanja razredu:

  • Jesu li svi izvršili zadatak?
  • Koje su se poteškoće pojavile tijekom zadatka, što nije bilo jasno?

Pčele i mravi međusobno komuniciraju dodirom i izlučevinama. Ali samo pčele imaju "jezik plesa". Video isječak.

Mislite li da se takvo složeno ponašanje može nazvati razumnim? (Ne)

Njihovo ponašanje je instinktivno, nesvjesno.

Upis u bilježnicu. Instinkt- skup urođenih momenata ponašanja, fiksiranih nasljedno i karakterističnih određene vrsteživotinje.

Osim korisnih insekata tu su i štetnici kultiviranih biljaka i prijenosnici ljudskih bolesti.

Proučavanje gradiva događa se tijekom razgovora. Učenici rade s materijalima: tablice, kukci.

Vježbajte : odredite kojem redu pripada vaš kukac i kakvu štetu nanosi kultiviranim biljkama. Plan odgovora:

1. Naziv odreda.

2. Ime kukca.

3. Znakovi odreda.

4. Značenje.

Negativna vrijednost insekata za ljude

Predstavnici

Značenje, primjeri

Orthoptera

Azijski skakavacuništava usjeve na velikim površinama

Lisne uši

Inhibiraju razvoj biljaka, mogu tolerirati virusne bolesti bilje

stjenice

Štetna kornjačaisisava sadržaj nezrelih zrna. Stjenica je prijenosnik bolesti, izaziva tjeskobu

kornjaši

Ličinke repinog žižakahraniti se korijenjem repeKoloradska zlatica i njene ličinkesmanjiti prinos krumpira.Ličinke buba žižaka – buba cvijeta jabuke- uništiti jajnike stabala jabuke.Ličinke potkornjaka i potkornjaka- štetočine drveća

leptiri

Gusjenice bijelog kupusaoštetiti lišće kupusa;bakalar- pokvariti plodove stabala jabuke;ciganski moljac- štetiti biljkama u vrtu i šumi.Gusjenice borove svilene bube oštetiti bor; odjevni moljac - pokvariti proizvode od vune

Hymenoptera

ličinke pilejesti iglice drveća; rogovi - hraniti se drvetom, oštećujući stabla

Diptera

žohari

Crni žohari i Prusi kontaminirati hranu izmetom, može nositi patogene i jajašca helminta. Ponekad njihove izlučevine uzrokuju alergije.

uši

Nositelji tifusa i povratne groznice

buhe

Nosioci kuge, tularemije, tifusa

Učenici zapisuju svoje odgovore u bilježnicu. Pita se nekoliko učenika. Ocjene su date.

Dodatno . Koje se metode mogu koristiti za suzbijanje štetnih insekata?

Tijekom razgovora ispada da se predložene opcije mogu podijeliti u četiri skupine:

Metode ljudske borbe sa štetnim kukcima

Metode

Primjeri

Fizički

Sakupljanje gusjenica ili jaja insekata: hvatanje malarijskog komaraca raznim zamkama, uništavanje njegovih ličinki kerozinom, koji se izlije preko površine rezervoara

Kemijski

Tretiranje biljaka pesticidima, mjesta razmnožavanja ličinki izbjeljivačem, žohara raznim otrovima

Agrotehnički

Promjena usjeva - plodored; pravodobna sjetva i sadnja; temeljito čišćenje polja, uništavanje korova koji služi kao leglo insekata

Biološki

V. Učvršćivanje materijala.(4 min)

Koje smo kukce danas sreli?

Koje su karakteristike obitelji?

Koji insekti štete poljoprivrednim biljkama? Opišite život nekih od njih.

VI. Odraz. (1min) Nacrtajte svoje raspoloženje kao smajlić.

VII. D/W Pregledajte teme u odjeljku artropoda. Priprema za kontrolni rad.

Dodatak. Maternica je najveća pčela u košnici, veličine 18-20 mm. Ima dugačak trbuh s ovipozitorom dizajniranim za trajno polaganje jaja. Ne može jesti samostalno. Hrane ga pčele radilice mlijekom od gušavosti. U obitelji je uvijek samo jedan. Maternica se razvija iz oplođenih jajašaca. Živi do 5 godina. Kad se pojavi druga matica, stara odleti s dijelom pčela. Taj se proces naziva rojenje.

Trutovi su mužjaci, dugih krila i velikih očiju. Razvijaju se iz neoplođenih jaja. Njihova je zadaća oploditi maternicu. Živite jednu sezonu. U jesen uginu, ubodu ih pčele radilice ili ih jednostavno izbace iz košnice.

Pčele radilice su sterilne ženke. Radnici – osiguravaju život cijele obitelji (sakupljaju hranu, brinu se za ličinke, hrane ih, čiste košnicu, grade saće, beru med). Za obavljanje ovih funkcija imaju niz uređaja:

  • oralni aparati;
  • Tijelo prekriveno resicama;
  • medena gušavost;
  • Sting-modified ovipositor;
  • Stražnji udovi s košarama i četkama.

U ovom članku analizirat ćemo ponašanje pčela i mrava, njihove razlike i sličnosti.

Nekako izraz "društveni kukci" sugerira da oni pripadaju društvu. Ali, zapravo, takvo se ime dobiva zbog strukture i složenosti njegovog ponašanja. Koji insekti pripadaju ovoj skupini i kako se razlikuju, razmotrit ćemo u ovom materijalu.

Što su društveni insekti?

Tko su kukci, čak ni predškolcu ne treba objašnjenje. Da bi bilo jasno tko su ti društveni kukci, promatrajte mrave. Najčešća šumska crvena ili crna vrtnih insekata. Obratite pažnju na to kako se lijepo i skladno kreću u svom mravinjaku.

  • Stoga možemo primijetiti prvu razlikovnu značajku društvenih insekata - to je prisutnost obitelji. Ne žive sami, već samo u velikim skupinama. Štoviše, svaki od predstavnika ima svoju ulogu u takvoj zajednici.
  • polietizam- ovo glavna značajka društveni insekti. Drugim riječima, to je razdvajanje dužnosti.
  • Drugi Posebnost- Ovo prisutnost kasta na spolne i reproduktivne funkcije. Društveni insekti mogu imati jednu maticu (tj. monoginija) ili nekoliko ženki za rasplod ( poliginija). Ali to se odražava u veličini zida i veličini. Čak su i radne jedinke manje veličine od takvih matica.
    • Na čelu društvenih insekata je majka ili kraljica, na čijim plećima leži odgovornost za reprodukciju i potomstvo. Oko njega je izgrađena cijela obitelj s kolonijama.
    • A za zaštitu postoje posebni vojnici! Ovi predstavnici nemaju mogućnost razmnožavanja, ali imaju oružje. Naime, jaki ubodi kod pčela ili snažne čeljusti kod termita i mrava.
    • Ali netko mora i njih nahraniti. I ta odgovornost pada na ramena radna snaga, koji također ne može proizvesti vlastito potomstvo. Nevjerojatno, čak se i radni predstavnici dalje dijele na podvrste ovisno o poslu.
  • Zato su ove skupine insekata međusobno u bliskom odnosu. Ako barem jedna slagalica ispadne, onda je drugi dio slike izgubljen. Uostalom, neki insekti štite, drugi hrane, a treći se brinu za svoje potomstvo.

VAŽNO: Različite podvrste čak i jedne vrste insekata mogu se značajno razlikovati u nekim pravilima.

  • Kućište– evo još jedne razlike. Da, životinje i kukci traže toplo prenoćište za zimu. Ali samo društveni kukci grade gnijezda tako složena i promišljena do najsitnijih detalja. A kako se brinu za svoje zidanje!
  • Takvi insekti može komunicirati. Ne, oni nemaju svoj jezik. Zapravo, malo je čudno. Češće koristite govor tijela i njegove pokrete.
    • Pčele znaju plesati! Ali to nije samo želja za rastezanjem, pa prijavljuju mjesto nektara.
    • Mravi koriste slatki miris koji ostavljaju na putu koji im je potreban. Na primjer, nakon jestivog nalaza, mrav će ostaviti takav trag svom mravinjaku, obavještavajući ove o svojim rođacima.
  • No, veza između maternice i njezinih podređenih je od najveće vrijednosti. Ova zasluga feromoni! U ovoj strukturi sve je ludo fino promišljeno. Činjenica je da ovu tvar luče ličinke. Tako oni komuniciraju svoju glad. Ali samo ih majka može čuti!
    • I samo ona govori svojoj radnoj snazi ​​da donese zalihe hrane. Zašto, daje jasne upute koja je hrana potrebna i u kojoj količini. Bez kraljice, ostali će predstavnici jednostavno umrijeti, jer ne znaju što da rade!
    • Ali postoje i kukci koji imaju priliku uzgojiti novu maticu. Istina, ovo je vrlo mukotrpan i dugotrajan proces. Nova maternica zahtijeva posebni uvjeti uzgoj, odnosno zahtijeva posebne stanice. Da, izbirljiva je u hrani.

Sada možemo donijeti konačan i već utemeljen zaključak o tome tko su društveni kukci.

Javnost kukci - to su oni predstavnici koji vode javni ili društveni način života. Kao što se može vidjeti iz gornjih informacija, oni prelaze preko ponašanja drugih insekata i čak se dobro natječu s njima višim klasamaživotinjska carstva. Odnosno, društveni kukci mogu stvarati društva. Stoga je znanost koja ih proučava sociobiologija.

Značajke složenog ponašanja društvenih insekata: opis

Kod ovih insekata razvoj mozga i živčani sustav. A to se prirodno odražava u ponašanju društvenih insekata, što ih razlikuje od sličnih usamljenika.

  • Mozak izravno ovisi o raznolikosti i mobilnosti života kukca. Odnosno, što je aktivniji, to je mozak razvijeniji i veći. Na primjer, radni mravi i produktivni predstavnici. Potonji insekti imaju manju veličinu mozga.
  • Nevjerojatno, društveni insekti mogu razlikovati oblike i boje! Na primjer, australski etolog Karl Frisch provodio je pokuse na pčelama. Kao rezultat toga, ustanovljeno je da slijeću na svijetle boje.
  • Ovaj aspekt nije u potpunosti shvaćen, ali insekti mogu biti daleko od svog gnijezda, ali će ipak pronaći put kući. Proveden je eksperiment s bumbarima, koji su bili postavljeni u kutije na različitim udaljenostima od kuće, nužno su bili označeni bojom u boji. Do večeri su svi insekti bili na mjestu.
  • Oni nisu pravedni zapamti put kući, ali i u potragu za npr. nektarom odlaze sa strogo promišljenim planom djelovanja. Na primjer, pčela se usredotočuje ne samo na oblik reljefa i svijetla boja ali i na kvalitetu mirisa.

VAŽNO: Za međusobnu komunikaciju, društveni kukci koriste cijeli lanac podražaja - to su slušni i vizualni kontakti, kemijski, vibracijski i taktilni podražaji.

  • Ovi insekti imaju pamćenje i mogu prenijeti iskustvo. Na primjer, mravi žive 1,5-2,5 godina, a za njih to nosi važna vrijednost. Sjetite se crtića "Luntik", mravi uvijek imaju vođu ili zapovjednika!
    • Izdvajaju one pojedince koji imaju dobro pamćenje i bogato iskustvo kako bi pronašli rješenje u slučaju incidenata. To čini vođa. Djeluju striktno prema zacrtanoj ruti, ali ako se na putu pojavi prepreka, aktivist će povesti ostale za sobom, zaobilazeći je.

  • Štoviše, takvi insekti mogu čak razmišljajte logično i pronađite rješenja iz teških situacija. Proveden je pokus (opet na mravima) kada je u njihovo gnijezdo dostavljena mala doza zračenja (do 10 R/h). Ovo je trajalo 3 godine. A kako bi smanjili ulaznu dozu, mravi su izgradili natkrivenu cestu.
  • Kod društvenih insekata se brže formiraju i razvijaju uvjetovani refleksi. Ovo je još jedna potvrda razvoja njihovog pamćenja i sposobnosti donošenja zaključaka. Oni imaju toliko podijeljen i promišljen rad svakog predstavnika da zahtijeva određene vještine. A to ukazuje na dobru sposobnost učenja.
    • Imaju cilj i idu ka njegovom ispunjenju! Oni tako skladno rade jedni s drugima da se lako natječu čak i s višim životinjama. Čak i osoba može razviti neke vještine za sebe.
  • Imaju nevjerojatno briga o potomstvu. Maternica sebe i cijeli život posvećuje brizi o njima. A u slučaju hitne potrebe i prijetnje potomstvu, ona će se, bez oklijevanja, žrtvovati.
    • Pogledajte još jednom u mravinjak, ne ostavljaju svoje čahure blizu ulaza, već ih spuštaju na druge katove. Ako je kuća u opasnosti, oni će to prvo izdržati!

VAŽNO: Društveni insekti imaju lanac složenih refleksa koji su odgovorni za njihov instinkt.

  • Osim pamćenja, sposobnosti pamćenja i razmišljanja, kao i izvođenja logičnih zaključaka, među vrstama čak i jedne obitelji insekata, postoje "glupi" i "pametni" pojedinci.
  • Također je vrijedno istaknuti takvu kvalitetu društvenih insekata kao što je štedljivost. Kakvi mravi, kakve pčele prave zalihe hrane.
  • I to nije sve, jer su u stanju to podijeliti među sobom. Da, to je rezultat organiziranog rada u kasti. Ali to je i svojevrsna briga za okolne članove obitelji.

Neki ilustrativni primjeri.

Mravi

  • Oni su u stanju zaključiti "pakt o prijateljstvu". Poznata je njihova povezanost s lisnim ušima. Mravi ga štite i osiguravaju svježe izbojke kojima se mogu hraniti, kao i brinuti se za zimovališta. Ali za to skupljaju svoj slatki izmet za svoju prehranu. To je kao stočarstvo.
  • Ali ima mrava koji su zaručeni poljoprivreda. Na primjer, rezači lišća nose spore nekih gljiva zajedno sa zalihama lišća. Sade ih u mravinjak, a onda ih jedu.
  • Ali tropski amazonski mravi odvesti u ropstvo drugih insekata. Točnije, kradu im jaja ili sitne jedinke. I iz ovih mladunaca rastu radna snaga. Slično se ponašanje opaža i kod drugih vrsta mrava. Usput, mogu napasti i susjedne mravinjake.
  • I neke vrste mrava, poput sakupljača hrane, imaju mirovina. Da, s vremenom se iz aktivnih predstavnika pretvaraju u pasivne promatrače. No, s druge strane, oni prenose prikupljenu tradiciju i iskustvo. mlada generacija. A u slučaju devastacije, umirovljenici su u mogućnosti sve ponovno obnoviti.

ose

  • Polist ose pokazuju zanimljivo ponašanje za vrijeme kiše. Činjenica je da je njihova kuća prekrivena aspen papirom, kroz koji prolaze kapi vode. Stoga ga insekti upijaju, a zatim ispljunu.
  • Ali vestinske ose mogu zagrij kvačilo pokreti trbuha. Počinju plesati kao da izvode trbušni ples. Dakle, temperatura može porasti za cijeli stupanj.

termiti

  • Mogu se nazvati stvarnim. arhitekata. Iako njihov rad djeluje kaotično i nekoordinirano, rezultat će ugoditi oku. Uostalom, njihove zgrade imaju ne samo jednostavna forma, ali mogu biti u obliku lukova, nadstrešnica ili cijelih hodnika. I ne zaboravite da su termiti potpuno slijepi, pa se njihovi projekti provode isključivo uz pomoć instinkta.
  • Neke od njihovih vrsta su sposobne za samouništenje. Ako je radnik napadnut, može doslovno eksplodirati. U tom slučaju neprijatelja će napasti ljepljiva sluz. Nije opasno, ali ometa.

pčele

  • Iznenađuju ne samo svojim plesom, već i prisutnošću emocija. Čak i kroz plesne pokrete, u stanju su točno odrediti gdje se nalazi zaliha hrane. I također pokažite svoj karakter.
  • I mnogi od njihovih radnih predstavnika umiru od posljedica obrane svoje kolonije. Uostalom, oni ostavljaju žalac u tijelu neprijatelja, nakon čega umiru s njim.

bumbari

  • Među tim predstavnicima ima i "kukavica". Činjenica je da ove vrste insekata bacaju jaja u drugi zid. Naravno, biraju druge obitelji bumbara, a ne koloniju mrava. Kukavice kukavice nemaju svoje radnike. Djeca, pak, odrastaju u “udomiteljskoj” obitelji, zajedno s ostalim mladuncima ravnopravno.

Po čemu se društveni kukci razlikuju od pojedinačnih: usporedba, sličnosti i razlike

Na temelju navedenog materijala već se može izvesti jedan točan zaključak - usamljeni insektižive odvojeno, ali predstavnici javnosti - samo velike obitelji. Slične karakteristike uključuju vađenje hrane, potrebu za njom, kao i zaštitu teritorija i njihovog potomstva. Također treba napomenuti da drugi kukci također koriste zvučni signal ili geste za komunikaciju tijekom sezone parenja. Samo što društveni kukci imaju sve karakteristike malo poboljšane.

  • Ali nitko od njih ne može sam preživjeti. Uloga svakog “člana” obitelji toliko je promišljena i organizirana da djeluje kao slagalica koja nedostaje. A bez toga, cijela slika neće ispasti. Na primjer, pčele grade obitelji do 60 tisuća - 100 tisuća jedinki.
  • I stoga je tako velika zajednica u stanju izgraditi velika kuća. Na primjer, neki mravinjaci mogu doseći i nekoliko metara dubine (prema nekim izvorima, čak i do 10 m). A kakvi se termitnici nalaze u prirodi, to sami ne mogu. Najviši termitnici dosezali su 9 m.
  • Ove kuće povećavaju sigurnost ne samo odraslih, već i mladih i kvačila. U pojedinačnim vrstama takva briga za potomstvo se ne opaža. Kod društvenih insekata, buduća generacija, kao i zalihe hrane, općenito su na prvom mjestu.
  • U tome ogromna kuća, gdje je promišljena svaka cesta, spust ili saće, regulirana je i temperatura i vlažnost zraka. Opet, sve za održavanje optimalni uvjeti zidanje. Ali samo društveni kukci mogu stvoriti takvu mikroklimu zbog svog velikog broja.

  • Takva obitelj također može napasti veliki plijen, a to će pomoći da se napravi značajna zaliha hrane.
  • Dobro koordiniran rad pomaže društvenim kukcima da se obrani od neprijatelja. Pojedinačni predstavnici su u tom pitanju slabiji.
  • Pa, glavna razlika je polimorfizam. To jest, prisutnost maternice koja se bavi samo potomstvom. Kraljica se bavi samo zidanjem. Iako se, primjerice, kod nekih vrsta termita maternica ne može ni samostalno kretati. To je štiti što je više moguće od bilo kakvih opasnosti, osiguravajući visok natalitet.

Koji se kukci mogu, a koji ne mogu klasificirati kao društveni?

Lakše je imenovati one predstavnike koji mogu pripadati društvenim kukcima. Sve ostale, ako nemaju navedene karakteristike društvenog života, odnose se na niz pojedinaca.

  • Mravi- gotovo sve njihove vrste pripadaju društvenim kukcima. Oni su od velike koristi za šumu, štiteći je od neprijatelja. Karakteriziraju ga veliki mravinjaci, koji se sastoje od prizemnih i podzemnih dijelova
    • U središtu je maternica bez krila (ona gubi krila nakon sezone parenja) i cijeli život provodi samo polažući jaja.
    • Radni predstavnici čiste zidove, maternicu i donose joj hranu.
    • Ističu se vojnici velike veličine i snažne čeljusti, čiji je zadatak zaštititi koloniju.
  • pčele imaju samo jednu maternicu koja njima upravlja. Nemaju vojnike, ali imaju dronove koji oplode maternicu. Nakon parenja umiru. Sav posao, uključujući hranjenje maternice, pada na ramena radnika.
  • oseživi samo jedno ljeto. Prezimiti ostaju samo oplođene ženke. Kućište se također koristi samo jednu godinu, grade ga od drveta i vlastite pljuvačke.
  • bumbari imaju iste znakove društvenog života. No, vrijedno je istaknuti da ubod može biti ne samo kod osoba koje rade, već iu maternici. Usput, nema zareze, pa ga insekti mogu više puta koristiti.
  • termitižive u termitima, a njihova obitelj može brojati i do milijun jedinki. Maternica ove vrste može živjeti i do 10 godina, a radnici se razlikuju po tome što mogu biti oba spola. Njihov glavni zadatak je red u "kući".

Postoji 5 glavnih vrsta društvenih insekata

Postoje neke karakteristične značajke javno ponašanje kod sljedećih insekata:

  • ušice - karakterizira ih briga ženke za potomstvo
  • stjenice koje žive u velikim obiteljima
  • pa čak i kod lisnih uši koje dolaze u dodir s mravima
  • cvrčci i japanske bube donose hranu za svoje ličinke
  • tripsi imaju najviši društveni stupanj života. Također grade obitelji do gotovo 200 tisuća jedinki, postavljaju staze karakterističnog mirisa i brinu se za njihovo zidanje.

VAŽNO: Samo su mravi u potpunosti povezani društvenoj skupini. Svi ostali kukci pripadaju klasi Hymenoptera. Zato što ih karakteriziraju svi prijelazi iz usamljenog načina života u društveno ponašanje.

Video: Društveni insekti: tajna kolektivne inteligencije

mravi - društveni insekti

Pa kakvi su mravi - svi su ih vidjeli. Ovo je zasebna obitelj kukaca Hymenoptera; osim mrava, u red Hymenoptera ulaze i drugi vrlo poznati, dobro poznati stanovnici zemlje, poput pčela i osa. A mravi se od pčela i osa razlikuju prvenstveno po tome što imaju radnike bez krila. Sve pčele, sve ose, krilate su, da tako kažem, skoro sve. Krilati mravi su samo ženke i mužjaci prije parenja. Mravi imaju tri kaste.

Svi navedeni kukci su društveni kukci, ali s malim upozorenjem: pčele i ose su i samotnjaci i društveni. A svi su mravi isključivo društveni. Među mravima ne postoji niti jedna vrsta koja bi vodila usamljeni način života. A zapravo postoji više od deset tisuća vrsta mrava diljem svijeta.

Što je društvenost za kukce? To znači da žive u trajnoj zajednici, dugogodišnjoj zajednici, koju nazivamo obitelji, jer je obitelj po porijeklu. A ovu obitelj čine tri kaste - to su ženke koje polažu jaja, odnosno riječ je o reproduktivnoj jedinki, to su mužjaci koji se vrlo kratko pojavljuju u obitelji i nakon oplodnje ženki kod većine vrsta mužjaci uginu. Umiru prirodno, njihovi životi su gotovi. Ali postoje neke vrste koje imaju malo drugačiji sustav, ali u Rusiji nema takvih vrsta, pa ćemo se usredotočiti na naše domaće mrave. Većinu stanovništva čine radnici. U principu se radi o fiziološki nerazvijenim ženkama koje obavljaju sve funkcije izgradnje gnijezda, traženja hrane, obrane, hranjenja legla, brige za ženku i ličinke. Odnosno, cijeli život obitelji osiguravaju zaposleni pojedinci. A kada govorimo o obiteljskoj organizaciji, o evoluciji društvenog načina života kod mrava, to je prije svega razvoj odnosa u sustavu radnika, koji kako obitelj raste, počinju obavljati različite funkcije i dobivaju priliku, prvo, ostvariti specijalizaciju, a drugo, sposobni su obavljati niz zadataka koji su jednostavno nemogući u malim obiteljima. To je, na primjer, održavanje aktivne temperature u gnijezdu.

Mravi, u principu, po podrijetlu, svi su tropski i suptropski kukci. I dok su oni tamo živjeli i žive, svi problemi vezani uz održavanje temperature tamo se rješavaju na prirodan način. Istina, postoji situacija kada moraju organizirati ventilaciju kako bi izbjegli pregrijavanje. Ali u našim uvjetima, u umjerenoj klimi, situacija je drugačija. Kako bi se mravi normalno razvijali ličinke, a mravi su kukci s potpunom transformacijom. Odnosno, prvo odvojeno razviju ličinku, zatim ona kukulji, većina vrsta kukuljicu oplete kukuljicom, a zatim iz kukuljice izlazi odrasli kukac koji ne raste dalje i ne mijenja se morfološki tijekom svog odraslog života.

Koliko živi mrav?

Mravi žive jako dugo. Ako govorimo o životu radnika, onda mrav radnik u našim običnim mravima može živjeti i do sedam godina. A ženka koja nosi jaja do 20 godina je apsolutni rekord u svijetu insekata. Žive tako dugo jer imaju uhodan društveni sustav. Taj visoki životni vijek, do kojeg nam je toliko stalo, oni su davno organizirali.