Otvorena lekcija o svijetu oko na temu "Kako biljke žive" (1. razred). Sinopsis lekcije o svijetu oko "Kako biljke žive" (1. razred) Izjava o zadatku učenja

Sažetak otvorene lekcije

Učitelj, nastavnik, profesor:Kuznjecova Elena Viktorovna

razred: 1

Lekcija: svijet

Datum: 15.12.2019

Predmet:Kako žive biljke?

Ciljevi:upoznati uvjete života biljaka; proširiti ideje o životu i rastu biljaka; pokazati osnovne tehnike njege sobnih biljaka; gajiti poštovanje prema biljkama.

Planirani rezultati: Učenici će naučiti kako se brinuti o sobnim biljkama.

Oprema:multimedijalna prezentacija (računalo, ekran), sobno bilje, voda za zalijevanje biljaka, predmeti potrebni za njegu sobnog bilja (kantica za zalijevanje, difuzor, krpe, štap za rahljenje tla).

vizualni materijal: “kamilica” od papira s natpisom “Biljka je živo biće”, slike “sjeme, klice” s natpisima,studentima : kružići (crveni, zeleni, žuti), kartice "Što je zajedničko različitim biljkama?", emotikoni.

Tijekom nastave:

ja. Organiziranje vremena.

Pozdrav mladim ljubiteljima prirode. Drago mi je da vam poželim dobrodošlicu na lekciju! Pozdravimo se (pljeska).

II. Priprema za rad u glavnoj fazi.

Pogodi zagonetku i saznaj o čemu ćemo danas razgovarati na satu svijeta oko sebe.

Diše, raste, ali ne može hodati. (biljka)

Što ćemo učiti na lekciji?

Tema lekcije: "Kako žive biljke?" (slajd 1)

Mislite li da su biljke žive?

Trebate li se brinuti o svojim biljkama?

Koje ciljeve ćemo si postaviti?

Ciljevi: Naučiti da su biljke žive. Naučit ćemo kako se brinuti za sobne biljke.

Danas vas u lekciji pozivam da postanete istraživači. To znači da moramo pažljivo slušati, razmišljati, razmišljati, pamtiti, progovoriti, a onda ćemo izvršiti sve zadatke.

Svako pitanje na satu zasadit ćemo kao sjeme u zemlju, zaliti ga svojim znanjem i vještinama da sjeme proklija. Ako odgovorimo na ovo pitanje, dobit ćemo mladu klicu, a ako ne možemo, tada će sjeme umrijeti u zemlji.

Nemojmo dopustiti da zrna propadnu? Tada budite oprezni i aktivni.

III. Ažuriranje znanja.

Sjećate li se što već znate o biljkama? (Slajd.)

Što je zajedničko svim biljkama?

Sadimo prvo sjeme.

Raditi u parovima.(Djeca na stolovimakartice : ilustracija graška s dobro definiranim dijelovima biljke i njihovim nazivima)

Vježba:

Crtama povežite dijelove biljke s njihovim nazivima. (učenici rade s karticama).

Tako je naše sjeme niknulo. (1 klica)

Pročitajmo glavne riječi.

Zaključak: Što je zajedničko svim biljkama?

Provjerite jeste li ispravno izvršili zadatak? (slajd 2)

IV. Usvajanje novih znanja.

Stvaranje problematične situacije:

1) (Na stolu slika kamilice . U sredini je natpis "Biljka je živo biće". Na laticama se nalaze upitnici, a na poleđini latica ispisani su znakovi biljaka.)

Pogodi zagonetku:

Na livadi sestara - žuto oko, bijele cilije. (kamilica)

Jedna sestra kamilica u našoj lekciji. (Otvaram kamilicu)

Pročitajmo natpis na kamilici. Slažete li se s ovom tvrdnjom? Obrazložite svoj odgovor.

Kako možete dokazati da su biljke žive?

Tako je drugo sjeme palo u zemlju. Pomozimo mu da raste.

- Što trebamo učiniti?

Prisjetite se obilježja biljaka i identificirajte takva svojstva koja omogućuju njihovo pripisivanje živim bićima.

Što ste naučili iz crteža?

Gle, drugo sjeme je niknulo!

Generalizacija: Biljka raste, razvija se, hrani se, diše, razmnožava se, umire. Biljka je živo biće.

Dobro napravljeno!

2) Dokazali smo da je biljka živo biće. Tada se postavlja sljedeće pitanje:Što je biljci potrebno za život?

Sadimo treće sjeme. On također stvarno treba vaše znanje, vještine i marljivost.

Tko zna kako počinje život biljaka?

Gledajte, donijeli ste proklijalo sjeme pšenice i graška.

Koje su se promjene dogodile?

Sjemenke su niknule u posudi.

Što je uzrokovalo klijanje sjemena? (voda, toplina)

Odakle biljke dobivaju vodu i toplinu u prirodi? (voda od kiše, toplina od sunca.)

Ako sjeme ostane u tegli, hoće li se biljka moći razviti? (Ne).

Zašto? Što treba učiniti s proklijalim sjemenkama? (Sjeme je potrebno posaditi u zemlju.)

Ako sadimo proklijalo sjeme u kutiju, gdje da ga stavimo?

Zašto? Što još trebaju biljke? (svjetlo, zrak)

Što je potrebno za život biljaka?

Treća klica uz vašu pomoć poseže za svjetlom.

Zaključak: Za život su biljke potrebne: voda, toplina, svjetlost, zrak, tlo.

Pa, još jedan uvjet je pažljiv stav osobe.

V. Fikultminutka za oči.(slajd)

VI. Učvršćivanje novih znanja i načina djelovanja.

1. Promatranje razvoja biljke. (na primjeru hrasta)

Kako se biljka razvija?

Koju biljku vidite? (slajd)

Pogodi zagonetku: Hrast se sakrio u zlatnu kuglu. (žir)

Rad na udžbeniku na str.70.

Raditi u parovima.

Razmislite kako život hrasta počinje sa žirom.(tiho, samo demonstrirajte sadnju 4. sjemena)

Sada pogledajte slajd.

Hrast je simbol moći i dugovječnosti. Hrastovi su dugovječni. Očekivano trajanje života hrasta je do 1500 godina, stablo doseže visinu od 30 pa čak i 40 m, nosi moćnu krošnju, razvija debelo deblo čiji promjer često doseže 1-1,5 m. Nije slučajno kada govore o nečemu posebno izdržljivom, snažnom, moćnom, uspoređuju se s hrastom.

Gdje počinje život hrasta? (Klica 4: "sjeme je odrasla biljka")

2. Praktični rad.

1) Razgovor.

Sva živa bića zahtijevaju brigu. Biljke također vole brigu o njima.

Tko ima sobne biljke kod kuće?

Tko se brine o sobnim biljkama u vašem domu?

Pomažete li? Što radiš?

Kako se pravilno brinuti za biljke? (5 klica)

Još jedno sjeme traži našu pomoć? Možemo li pomoći?

2) Upoznavanje s dopisom "Pravila za njegu sobnih biljaka".

  1. Biljke zalijevajte vodom sobne temperature. Osim toga, voda bi trebala stajati nekoliko sati. Ljeti se cvijeće zalijeva navečer, zimi - ujutro.

Zalijevanje cvijeća je bolje iz kante za zalijevanje. Vodu možete sipati direktno u lonac, a možete je uliti u tavu. Ne dižite kantu za zalijevanje visoko kako voda ne bi prskala.

Kako bi voda prošla do korijena biljke, stagnirala, cvijeće treba olabaviti.

  1. Otpustite površinu zemlje u loncu štapom tako da zrak ulazi u korijenje. Pazite da ne oštetite korijenje biljke.

Cvijeće voli vodene tretmane.

  1. Obrišite prašinu s velikih glatkih listova vlažnom krpom ili spužvom.

Jednom rukom držite plahtu odozdo, a drugom nježno obrišite.

Biljke s malim listovima i pubescentnim listovima čiste se od prašine mekom četkom.

Mnogi cvjetovi jako vole prskanje.

Zašto trebate obrisati lišće biljaka? (ovako biljke dišu)

  1. Pažljivo odrežite suho lišće i grančice s biljaka. Saksije i stalke za cvijeće održavajte čistima.

Biljke trebaju sunce, zrak i vodu za život. Neke biljke vole puno svjetla, dok druge ne. Stoga se u sobi nalaze drugačije: neki na prozorskoj dasci, drugi - daleko od prozora.

(Djeli bilješke djeci)

3) Rad u grupi.

- Odaberite kapetana u svojoj grupi. Kapetan će dodijeliti dužnosti. 2 osobe - obrišite lišće, 2 osobe - olabavite zemlju i1 osoba - zalijevanje cvijeta. Slijedite sva pravila.

Dobro napravljeno! Svojom ste marljivošću pomogli tolikim sjemenkama da daju nove klice, dali ste život novim biljkama.

IX. Informacije o domaćoj zadaći.

A doma ih lijepite.

x. Sažimanje lekcije.

U današnjem satu, djeco, bili ste istraživači i tražili ste odgovore na pitanja.

Mislite li da smo uspjeli pronaći odgovore na pitanja?

XI. Odraz.

Na stolovima imate emotikone, odaberite onaj koji odražava vašu aktivnost u lekciji. (Djeca biraju odgovarajuće emotikone i podižu ih)

Tko je sam sebi otkrio?

Tko može reći za sebe, aktivno sam radio na lekciji!

Tko je bio zainteresiran za lekciju?

Kome je lekcija podarila dobro raspoloženje?

Sažetak sata o svijetu oko nas u 1. razredu na temu: `Kako žive biljke?

Program Ruska škola udžbenik za 1. razred A.A. Pleshakova Svijet okolo. 1. dio.

Učiteljica: Presnova G.V.

Vrsta lekcije : lekcija-studija.

Svrha lekcije:

Stvorite uvjete za:

Upoznavanje s karakteristikama biljaka, karakterizira ih kao živo biće, kako bi učenici razumjeli koji su životni uvjeti potrebni za biljke;

Zadaci:

Upoznati učenike s uvjetima života biljaka: voda, svjetlost, toplina, zrak, tlo;

Nastaviti formirati općeobrazovne vještine i sposobnosti: raditi s udžbenikom, radnom bilježnicom, točno slijediti upute učitelja;

Razvijati kod učenika vještine mentalnog rada, sposobnost analiziranja, generaliziranja i donošenja zaključaka;

Njegujte poštovanje prema biljkama.

Metode i metodološke tehnike:

Istraživanje, promatranje, razgovor, upotreba književne riječi (pjesma, zagonetka), vizualni materijal slike, kartice s ključnim riječima, priča na temelju rezultata promatranja, praktični rad: njega sobnih biljaka, IKT

Planirani rezultati:

Djeca uče:

Istaknite svojstva biljaka koja omogućuju njihovo pripisivanje živim bićima;

Odrediti uvjete potrebne za život biljke

Vještine koje karakteriziraju ova postignuća:

Opisati svojstva biljaka;

Dokaži da je biljka živo biće;

Napravite pretpostavke o uvjetima potrebnim za život biljaka.

Oprema:

Silueta kamilice od papira, s natpisom Biljka je živo biće, na poleđini na laticama je natpis: raste, razvija se, hrani se, diše, razmnožava se, kreće; kartice s riječima VODA, TOPLOTA, SVJETLO, ZRAK; TLO

staklenka proklijalog sjemena, sobna biljka, krpa, kantica za zalijevanje, prskalica; disk Svijet okolo. 1 razred.

Literatura za nastavnika:

Udžbenik za 1. razred A.A. Pleshakova Svijet okolo. 1. dio.

Literatura za studente:

Udžbenik za 1. razred A.A. Pleshakova Svijet okolo.

STRUKTURA LEKCIJE:

1. Organizacijski trenutak.

2.Ažuriranje znanja.

3. Iskaz odgojnog zadatka.

4.Motivacija. Stvaranje problemske situacije.

5. Istraživanje u malim skupinama.

6. Tjelesna minuta.

7. Razmjena informacija.

8. Povezivanje informacija, generalizacija.

9.Primjena

10. Rad prema udžbeniku.

11.Praktični rad.

12. Rezultat lekcije. Odraz.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak.

Pogledaj dragi prijatelju

Što je okolo?

Nebo je svijetloplavo

Sunce sija zlatno

Vjetar se igra lišćem

Oblak plovi nebom.

Čovjek i godišnje doba

Sve je okolo...priroda

Što ste radili na prethodnim lekcijama? (Uspoređivali smo slatku i slanu vodu, gledali gdje rijeke teku.)

Mislite li da vam je stečeno znanje dovoljno?

Danas ćemo nastaviti proučavati svijet oko nas. Prisjetimo se kako učimo nešto novo? (Moramo sami razumjeti ono što još ne znamo i pokušati sami naučiti ovu novu stvar.)

2. Aktualizacija znanja.

Slike na ploči:

jež, medvjed, borovnica, zmija.

Golubica, malina, vrabac, svraka.

Komarac, pčela, skakavac, javor.

Pogledaj slike Navedi neparan u prvom retku.

Imenujte dodatak u drugom retku.

Imenujte dodatak u trećem retku.

Učitelj zasebno objavljuje dodatne slike.

Imenujte objekte prikazane na ovim slikama jednom riječju. (Bilje)

Koje biljke poznajete?

U koje se skupine mogu podijeliti biljke?

Što je zajedničko svim biljkama? (Sve biljke imaju korijen, stabljiku, lišće, cvijet i plod sa sjemenkama.)

Ponovimo opet sve dijelove biljaka.

Raditi u parovima

(Djeca imaju kartice na svojim stolovima: ilustracija graška s dobro definiranim dijelovima biljke i njihovim nazivima)

Crtama povežite dijelove biljke s njihovim nazivima. (učenici rade s karticama).

Provjerite jeste li ispravno izvršili zadatak?

Pročitajmo glavne riječi.

3. Iskaz zadatka učenja.

Pogodite o čemu će lekcija biti danas. (O biljkama.)

Pročitajte temu lekcije na str. 70 udžbenik. (Kako biljke žive?)

Pročitajte o ciljevima učenja koje smo si postavili.

Danas vas u lekciji pozivam da postanete istraživači. To znači da moramo pažljivo slušati, razmišljati, razmišljati, pamtiti, progovoriti, a onda ćemo izvršiti sve zadatke.

Mislite li da su biljke žive?

Dokaži. (Biljka raste, razvija se, hrani se, diše, razmnožava, kreće se, ima sposobnost oporavka, umire. Biljka je živa.)

Kamilica na dasci. U središtu je natpis Biljka je živo biće. Na laticama se nalaze upitnici, a na poleđini latica znakovi koji potvrđuju da je biljka živa.

4. Motivacija. Stvaranje problemske situacije.

Dobro govoriš, ali tvoji dokazi su sumnjivi, očito nisu dovoljni. Kako možete dokazati da su biljke živa bića? Što trebamo učiniti?

Proučiti karakteristike biljaka i identificirati takva svojstva koja omogućuju njihovo pripisivanje živim bićima.

Istraživanje u malim skupinama (prema ilustracijama).

Razmjena informacija.

Što ste naučili iz crteža?

Učiteljica okreće latice kamilice.

Usporedite svojstva biljaka koje ste istaknuli s onima napisanim na laticama.

Jeste li pronašli sve činjenice?

Po čemu je biljka slična živom biću? (Biljke rastu, donose potomstvo i jednog dana umiru. Dakle, žive su.)

Minuta tjelesnog odgoja

Možete li sada odgovoriti na pitanje jesu li biljke žive ili ne? (Uživo.)

Dokazali smo da je biljka živo biće. Tada se postavlja sljedeće pitanje, što mu treba za život?

Tko zna kako počinje život biljaka? Sjeme graha smo proklijali u 2 staklenke. U jednoj tegli smo sjemenke imali ispod mokre krpe, a u drugoj sjemenke ispod suhe krpe. Recite nam o rezultatima eksperimenta (tegle na stolu za djecu.)

Koje je sjeme niknulo?

Što je uzrokovalo klijanje sjemena?

Priča učenika na temelju zapažanja.

Učitelj stavlja kartice na ploču VODA, TOPLOTA.

Odakle biljke dobivaju vodu i toplinu u prirodi?

Ako sjeme ostane u tegli, hoće li se biljka moći razviti?

Što treba učiniti s proklijalim sjemenkama?

Ako sadimo proklijalo sjeme u kutiju, gdje da ga stavimo?

Zašto? Što još trebaju biljke? (Svjetlo, zrak.)

Što je potrebno za život biljaka? (Za život biljke trebaju: vodu, toplinu, svjetlost, zrak, tlo)

Učenici donose zaključke koristeći ključne riječi na ploči.

Pa, još nešto, pažljiv stav od strane osobe.

Rad s udžbenikom 70-71 (prikaz, stručni).

Koju biljku vidite? Pogodi zagonetku: Hrast se sakrio u zlatnu kuglu.

Žir je plod hrasta. U njemu je skriveno sjeme.

(Učitelj pokazuje žir i pokazuje izrezani žir.)

Razmotrite crtež na str. 70 i pričajte jedni drugima kako život hrasta počinje sa žirom.

(Rad u parovima, zatim grupna rasprava.)

Što je utjecalo na hrastovo sjeme tako da je počelo klijati? (Voda u obliku kiše, toplina sunčevih zraka.)

Što je ispalo iz sadnice? (Krelja i klice.)

Što se postupno događa s klicama? (Postaje viši, veći.)

Što sad treba klici? (Na suncu. Poseže za suncem.)

Zašto je jedno stablo uvelo ? (Oštećeno deblo.)

Gdje počinje život hrasta? Koristiti računalo za slaganje slika ispravnim redoslijedom? Ostalo se provjerava u udžbeniku.

2. Dovršavanje zadatka uradna bilježnica

1 (str. 48).

s. 71 u udžbeniku. Rad na crtanju.

Učitelj, nastavnik, profesor. Pročitajte poruku Mudre kornjače u udžbeniku i usporedite s našim zaključkom.

Čitanje učenika iz udžbenika.

Što možeš reći? (Naš zaključak se poklapa s riječima Mudre kornjače.)

Praktični rad.

Tko ima sobne biljke kod kuće?

Tko se brine o sobnim biljkama u vašem domu?

Pomažete li? Što radiš?

Kako se pravilno brinuti za biljke?

2) Upoznavanje s dopisom "Pravila za njegu sobnih biljaka".

Biljke zalijevajte vodom sobne temperature. Osim toga, voda bi trebala stajati nekoliko sati. Ljeti se cvijeće zalijeva navečer, zimi - ujutro.

Zalijevanje cvijeća je bolje iz kante za zalijevanje. Vodu možete sipati direktno u lonac, a možete je uliti u tavu. Ne dižite kantu za zalijevanje visoko kako voda ne bi prskala.

Kako bi voda prošla do korijena biljke, stagnirala, cvijeće treba olabaviti.

Otpustite površinu zemlje u loncu štapom tako da zrak ulazi u korijenje. Pazite da ne oštetite korijenje biljke.

Cvijeće voli vodene tretmane.

Obrišite prašinu s velikih glatkih listova vlažnom krpom ili spužvom.

Jednom rukom držite plahtu odozdo, a drugom nježno obrišite.

Biljke s malim listovima i pubescentnim listovima čiste se od prašine mekom četkom.

Mnogi cvjetovi jako vole prskanje.

Zašto trebate obrisati lišće biljaka? (ovako biljke dišu)

Pažljivo odrežite suho lišće i grančice s biljaka. Saksije i stalke za cvijeće održavajte čistima.

Biljke trebaju sunce, zrak i vodu za život. Neke biljke vole puno svjetla, dok druge ne. Stoga se u sobi nalaze drugačije: neki na prozorskoj dasci, drugi - daleko od prozora.

Grupni rad.

Podijelit ćemo se u 4 grupe po 6 osoba. Odaberite kapetana u svojoj grupi. Kapetan će dodijeliti dužnosti. 1 par - briše lišće, 2 para - rahli tlo, a zadnja 3 para - zalijevaju cvijet. Slijedite sva pravila.

Sažetak lekcije. Odraz.

U današnjem satu, djeco, bili ste istraživači i tražili ste odgovore na pitanje: Kako žive biljke? Mislite li da smo uspjeli pronaći odgovore na ovo pitanje?

Što je potrebno za život biljaka?

razred: 1

Svrha lekcije:

  • dati učenicima ideju o razvoju biljke iz sjemena, pratiti životni ciklus biljaka, upoznati životne uvjete biljaka, kukce oprašivače, pokazati odnos biljaka i životinja u rasprostranjenosti sjemena,
  • Naučite kako se brinuti o sobnim biljkama
  • razvijati poštovanje prema prirodi.

Oprema: udžbenici A. A. Pleshakova "Svijet oko nas", radne bilježnice za udžbenik za 1. razred "Svijet oko nas", slika sunca na ploči, krugovi izrezani iz papira u boji, multimedijski projektor, računalo, zaslon.

Tijekom nastave

I. Organizacijski početak sata.

Današnja lekcija trebat će vašu pažnju, pomoć i podršku. Zatvorite oči, spustite glave i slušajte riječi: "Ako zatvorimo oči, nećemo vidjeti ništa. Prije nije bilo ničega osim tame. I bilo je sve dok se nije pojavila velika svjetlucava plava lopta. Ovo je Zemlja. Život počinje: Svijet blistavo svjetluca. I toliko je važno da ovo traje zauvijek." <Приложение 1>

Dakle, život ide dalje, lekcija počinje.

II. Tema lekcije.

Biljke su važan dio prirode. Sunčevu svjetlost pretvaraju u hranu. Bez biljaka ne bi bilo ni životinja. Oni pružaju hranu i sklonište za mnoge životinje. Ali danas ćemo naučiti "Kako žive biljke?". <Приложение2>

III. Rad na temi lekcije.

Promatranje života biljaka u proljeće.

Sada ćemo proputovati kroz godišnja doba i promatrati biljke u različitim razdobljima njihova života. Ali od kada ćemo krenuti na put, sada možete sami pogoditi.

Ona dolazi s ljubavlju
I sa svojom pričom.
Mahanje čarobnim štapićem
U šumi će procvjetati snijeg.

O kojem godišnjem dobu govori ova zagonetka? (o proljeću)

Proljeće je nevjerojatno doba godine. <Приложение 3>

(Učenik čita pjesmu)

Snijeg se topi, potok žubori,
Sunce grije.
I već među brezama
Cvjeta šipak.

Riješite zagonetku Mudre kornjače.

Polja su zelena,
Slavuj pjeva
Vrt je odjeven u bijelo
Pčele prve lete.
Grmljavina tutnji. pogodi,

Koji je ovo mjesec? : (svibanj)

U proljeće se sve biljke bude iz dugog zimskog sna. <Приложение 4> Priroda se budi, oživljava. U proljeće se čini da se bijelo-ružičasti oblaci spuštaju na vrtove - toliko je cvijeća na stablima jabuka i trešanja. Svako stablo tiho bruje od mnoštva insekata. Ali vrijeme prolazi, a tamo gdje je bilo cvijeće, pojavljuju se rumene jabuke, sočni plodovi.

Zašto se ovo događa?

Naravno, u stvaranju ovog obilja sudjelovali su pčele, bumbari i drugi kukci.

Cvijet sjedi na cvijetu
Pije cvjetni slatki sok.
- Ovaj cvjetni slatki sok je nektar.
Obukao se u pametno krzno,
Ne zaboravite rukavice.
Pošto je dan bio svjež
Ali let je bio dug.

Insekti, veliki radnici. Da bi skupila 1 kg meda, pčela treba preletjeti 300 000 km i posjetiti 19 000 000 cvjetova.

Divimo se cvijeću, veselimo mu se. Sve je ovo istina.

Što mislite zašto biljke rađaju lijepo cvijeće? (odgovori djece)

Međutim, ljudima uopće ne cvjetaju. Svijetle boje, aroma neophodni su da cvijeće privlači kukce.

Samo mi ljudi možemo se diviti ljepoti cvijeća. A kukce zanima samo boja, oblik cvijeta i miris.

Uostalom, cvijeće ne samo da mami, nego i hrani neke insekte - sokom - nektarom, druge - polenom, treće - oboje. Pelud i nektar omiljena su hrana kukaca.

Insekti nikada neće pomiješati cvijeće. Lete samo do onih u kojima im hrana odgovara i može se nabaviti.

2. Tjelesni odgoj.

Hodamo jedan za drugim
Šuma i zelena livada.
Šarena krila trepere,
U polju lete leptiri.
Jedan dva tri četiri -
Letjeli su, kružili.

3. Promatranje biljnog svijeta ljeti. <Приложение 5>

Stiglo je crveno ljeto (Slajd 1)
Na poljima raste cvijeće
Bobice, gljive momci
Nose ga kući iz šume.
Cjelodnevno kupanje u rijeci
Ni sjena ne spašava.

Ali što se događa s biljkama ljeti? (odgovori djece)

Ljeti biljke nastavljaju rasti i cvjetati. Tako, na primjer, lipa cvjeta u srpnju. U Ukrajini se srpanj tako zove – vapno. Ova lijepa, mirisna stabla odavno rastu na ulicama, uličicama, u parkovima i vrtovima. Lipa je najurbanije drvo. (Slajd 2)

Samo 10-12 dana lipa cvjeta. Pčele se toliko žure da imaju vremena da se opskrbe slatkim poklonom stabla da ga ponekad skupljaju čak i noću!

Ali vrijeme cvatnje za svaku biljku jednom završava. Što se nakon toga događa s biljkom? (odgovori djece)

Do kraja ljeta u biljkama se umjesto cvjetova formiraju plodovi sa sjemenkama.

Ant Question ne može pogoditi o kome je ovdje riječ:

On pušta plahte
široka geografska širina.
Ostanite na jakim stabljikama
Sto grubih, upornih plodova:
Ako ih ne zaobiđeš -
Sve ih možete pronaći sami.
(čičak) (Slajd 3)

4. Razmnožavanje biljaka.

Svaka biljka se razmnožava na svoj način.

Navedite vama poznate metode raspršivanja sjemena biljaka.

Ali kod čička, plodovi se kukama drže za krzno životinja, za ljudsku odjeću i jašu na njima dok ne padnu. Čovjek i životinje su transport čička.

Recitiranje učenika u zboru:

Ispod ograde na rubu stepa
Usamljeni čičak slatko je spavao.
Spavao sam i sanjao divne snove.
Kako nekome hvata hlače
U vučjem repu ili u zečjim prsima
I otići na dalek put.

Zašto čičak toliko voli putovati? Da bebe čička ne umru, sjeme ide svojim putem. I koze i konji jašu čičake. Zato su trnje čička lanci.

Posuđivanje iz prirode.

Biljke pomažu ljudima da izmisle nove stvari. Mnogo korisnih uređaja u građevinarstvu, prometu i drugim područjima našeg života čovjek je provirio iz prirode. Čičak je postao prototip čičak trake. (Pokazati).

Narodni predznak.

Šiške čička ispravljaju svoje bodlje prije kiše.

Čičak, čičak i neke druge biljke koje putuju kao slobodni putnici popularno se nazivaju čičak.

Kad za osobu kažu "zaglavljena kao čičak"? (Smisleno)

Je li ovo dobro ili loše?

O kojoj biljci je riječ?

Kad hodate stazom.
Gdje god pogledaš, u poljima
Čudesne kuglice postaju bijele
Na vitkim laticama.
Čiste pahuljice lete
Za livadu, za vrt, za šumu,
A nama padobranci
Silaze s neba.
(Maslačak). (Slajd 4)

Zašto maslačak mora biti velik, uočljiv, svijetao, a sada, kada je zreo, lagan, gotovo proziran. (Da vjetar uzme njegovu djecu i rasprši ih po zemlji).

5. "Istraživački laboratorij". Grupni rad. <Приложение 6>

Pogledajmo sada kako se sjeme drugih biljaka prilagodilo životu. Da bismo to učinili, moramo raditi u istraživačkom laboratoriju.

(Svakoj skupini djece daju se razne sjemenke biljaka - suncokret, grašak, grah, javor)

Dakle, pregledavamo sjeme prema planu:

Iz koje je teme ovaj klinac?

Izgled, kako izgleda?

Koji oblik?

(Nakon nekog vremena svaka grupa dobiva riječ. Učenici govore o sjemenkama prema planu. Dok učenici govore o razmnožavanju javora, ja dajem dodatne zadatke)

Rječnik - lava riba.

Odaberi srodne riječi za riječ lava riba.

Što mislite zašto su to tako nazvali?

Posuđivanje iz prirode.

Helikopter leti kada mu se krila okreću. Ovo je slično načinu na koji se javor lavica kreće na vjetru.

Izvješće glavnog laboratorija.

Javor je jedno od najčešćih stabala u našim širokolisnim šumama. Veseli javor voli sunčevu svjetlost. Za uređenje gradskog parka zasađen je javor. Sjemenke javora lete daleko. Sjeme će pasti na prikladno mjesto, a zatim će sljedeće godine izrasti tanak javor.

Ali o tome kako se hrast razvija saznat ćemo iz udžbenika na 50. stranici.

6. Rad na udžbeniku.

S kapom na glavi.
Kao da je spreman za polazak
Skriva se u lišću
Zlatni hrast.

Hrast cvjeta kad još ima vrlo male listove, a stabla kao da su odjevena u tanku zelenu čipku.

Nakon cvatnje prvo izraste mali šalast omotač, a potom i sam žir. Svaki žir sadrži jednu veliku sjemenku. Žir je vrlo hranjiv. Možda je žir bio "prvi kruh" stanovništva Europe.

Pogledajmo ovo sjeme:

Izgled, boja, oblik.

Ljuska.

Pomozimo Pitanje Antu. Potpuno je zbunjen i želi shvatiti kako se hrast razvija. <Приложение 7>

(Učenici govore o fazama razvoja biljke na primjeru hrasta)

Kakav zaključak možemo izvući o životu biljaka? (Biljka je živa. Raste, rađa potomstvo. Svaka biljka nekad ugine.)

Čitanje rezultata u vodiču na stranici 50.

Izvješće glavnog laboratorija.

Žir je vrlo hirovit. Uopće se ne isušuju. Nakon što izgube čak i mali dio vode, osuše se.

Žir padaju na zemlju u ranu jesen. Nakon toga hrast odbacuje lišće, a oni pokrivaju žir zaštitnim slojem.

Zašto misliš?

(Štiti od isušivanja; tako da životinje ne jedu. Uostalom, iz 1 milijun žira izrast će samo 1 stablo).

Dodatni materijal.

A također i krupni i teški hrastovi plodovi - žir i lješnjaci padaju pored stabla i čekaju da ih "portari" prenesu na druga mjesta. Vjeverice, miševi ne čekaju dugo. Dotrčat će, pokupiti žir i orahe i rasuti ih po svojim rupama i udubinama. Vrijedi truda: na kraju krajeva, žir i orašasti plodovi plaćaju putovanje ukusnom hranom i dobrim zalihama za zimu. Neke od zaboravljenih i izgubljenih zaliha u proljeće će niknuti nova stabla i grmlje.

Spavat će pod zemljom
Po lošem vremenu i hladnoći.
I jednog dana opet
Iskočit će.

Neka raste do neba
Svake godine sve više.
Neka raširi svoju krošnju
Višekatni krov.

A vjetar pomaže i brezi, i lipi, i božićnom drvcu - leteće im se sjeme vrte kao helikopteri, i lete daleko, daleko.

Zahvaćeno vjetrom poput jedrilica, sjeme leti visoko u nebo. Prelijeću drveće, kuće, rijeke. Događa se da neprekidnim slojem prekriju staze, ulice, klupe, vodu: Gdje god ih donesu! Ali onda je sjeme odletjelo, smirilo se i leglo spavati za zimu. U proljeće opet imaju puno posla – uzgojiti novo stablo.

7. Promatranje biljnog svijeta u jesen.<Приложение 8>

Listovi su oslikani u jesenskom ruhu.
Poput zlata, žarko gore na suncu.
Rowan gori, plamti vatrom
I daje nam zrele bobice.

Žuta je simbol jeseni. Od žutog lišća drveća počinje njezino vrijeme. Sunčano ruho vrtova, parkova i šuma dalo mu je ime.

Što mislite kako je ovo ime? (zlato).

Zašto bi drveće bacalo tako veličanstvenu odjeću? Stajale bi za sebe i stajale do proljeća s lišćem. (dječja nagađanja)

Nemoguće je da biljke ostanu s lišćem za zimu. Ako padne, snijeg se zalijepi za lišće, tada grane drveća neće izdržati njegovu težinu i odlomiti se. Ponekad se to dogodi ako snijeg padne mnogo prije vremena. Drveće baca lišće.

Osim toga, drvo razborito uklanja sve tvari koje su sebi nepotrebne u lišće. Zatim je, poput čepa, peteljka lista začepljena mrtvim stanicama. I s prvim naletom vjetra lišće se lomi i opada.

Poruka iz laboratorija.

Prvi gubi lišće lipe, breze i brijesta. Već krajem rane jeseni počinje padati lišće. S prvim mrazevima pada lišće jasika, zatim lišće javora. Zeleni su samo smreka i bor. Njihovo lišće - iglice - ne boji se mraza. Svaka igla, poput bunde, bila je prekrivena voskom.

Pogađanje križaljki.

A sad da vidimo koliko si pametan. Hajdemo zajedno napraviti križaljku.

Ležanje na svjetlu
Pojurio u tamu
Da, i nema mira:
Kako izaći u svijet. (se m ja)

Ja sam rumena Matrjoška
Neću se otrgnuti od svojih prijatelja
Čekat ću Matrjošku
Past će u travu. (jabuka oko do)

Crvenokosa Yegorka pala je u jezero,
Nisam se utopio
I nije uzburkao vodu. ( l ist)

Sve prekriveno prašinom
Malo snage
Na cesti strši.
Noge su mu bile savijene
Po izgledu je neupadljiv. (podor oko zhnik)

Nas po kiši i po vrućini
Prijatelj će pomoći
Zeleno i dobro
Pružit će nam desetke ruku
I tisuće ruku. ( d drvo)

Zlatno sunce s neba
Zlatne zrake lije.
U polju s prijateljskim zidom
Zlatni brkovi. (pšenica c a)

Ljeti - u vrtu,
svježe, zeleno,
A zimi - u bačvi,
Jaka, slana. (krastavac s )

Dobro napravljeno!

8. Promatranje biljnog svijeta zimi. <Приложение 10>

Koje godišnje doba još nismo posjetili?

Tako je, još se nismo sjetili kako biljke žive u zimskoj sezoni.

Što se događa s biljkama kad dođe zima? (Odgovori djece iz vlastitih zapažanja)

Kao što bunda pokriva zemlju slojem snijega. Sposobnost snijega da zadrži toplinu iz tla i time stvori, takoreći, prirodni staklenik vrlo je važna za biljke. Trava i usjevi ne smrzavaju se pod snijegom. Loše im je kad snježni pokrivač dugo ne pada.

Pripremili su i drvce za svoje bunde. Svake godine cijelo ljeto stabla postavljaju porozno pluto tkivo ispod kože debla i grana - mrtvi sloj. Ovaj čep je izvanredan po tome što ne propušta vodu ili zrak. Zrak stagnira u svojim porama i ne ispušta toplinu iz živog tijela stabla. Što je stablo starije, sloj pluta je deblji. Stoga stara stabla lakše podnose hladnoću od mladih i tankih.

Ali sobne biljke su dobre u bilo koje doba godine!

Zašto zalijevati sobne biljke?

Zašto sobne biljke stoje blizu prozora?

Zašto djevojka trlja lišće biljaka?

Zašto je biljka umrla na sljedećoj slici?

Što mislite, pod kojim uvjetima će sobne biljke dobro rasti? (odgovori djece)

Naravno, svakoj biljci je potrebna sunčeva svjetlost, toplina i prehrana, t.j. voda.

10. Rad u bilježnicama. (str. 21)

Napravimo zadatak broj 2 u bilježnici.

Koji ste crtež odabrali? Zašto? (Na drugoj slici ispravno zalijevanje, jer se kanta za zalijevanje nalazi blizu lonca, voda se ne prska, zemlju ne ispere mlaz vode.)

Tako se naše putovanje završava. Vratili smo se u razred. Pogledajte kako smo sretni s našim sobnim biljkama o kojima brinete. A zauzvrat nam daju svoju ljepotu, svjež zrak. A ako nekoliko minuta pogledamo njihovo zeleno lišće, onda se naše oči mogu odmoriti, jer zelena boja djeluje umirujuće.

Pokušajmo to učiniti. (Djeca nekoliko minuta promatraju zeleno lišće kako bi umirila glazbu.)

IV. Odraz.

Na stolovima imate krugove. Pokažite im svoje raspoloženje. A sada ćemo svaki krug pričvrstiti na naše sunce, koje visi na ploči. Ovako završavamo našu lekciju. Mislim da će čovjeku uvijek pomoći radost, dobrota i osmijeh.

V. Sažimanje.

Što ste novo naučili s našeg današnjeg putovanja?

Što možete reći svojim roditeljima kod kuće?

Dokaži da su biljke žive. (Raste, množe se, umiru.)

Što je biljkama potrebno za život?

VI. Kreativni zadatak.

U bilježnicama na str. 21 kuća možete obaviti zanimljiv zadatak. Kod kuće svatko od vas opet može biti istraživač i odgovoriti na pitanje: Kako se iz zrna pojavljuje klas?

Općinska državna obrazovna ustanova

"Srednja škola broj 3" s.p. Sarmakovo

Kako žive biljke?

Lekcija o svijetu u 1 "a" razredu

/ Sat je održan u sklopu festivala otvorene nastave /

Učiteljica osnovne škole: Mashukova Alena Borisovna

20. prosinca 2016

Sažetak otvorene lekcije

Predmet: Kako žive biljke?

Ciljevi: upoznati uvjete života biljaka; proširiti ideje o životu i rastu biljaka; pokazati osnovne tehnike njege sobnih biljaka; gajiti poštovanje prema biljkama.

Planirani rezultati: Učenici će naučiti kako se brinuti o sobnim biljkama.

Oprema: multimedijalna prezentacija (računalo, ekran), sobno bilje, voda za zalijevanje biljaka, predmeti potrebni za njegu sobnog bilja (kantica za zalijevanje, difuzor, krpe, štap za rahljenje tla).

vizualni materijal: “kamilica” od papira s natpisom “Biljka je živo biće”, slike “sjeme, klice” s natpisima,studentima : kružići (crveni, zeleni, žuti, plavi), kartice "Što je zajedničko različitim biljkama?".

Tijekom nastave:

ja . Organiziranje vremena.

Pozdrav mladim ljubiteljima prirode. Drago mi je da vam poželim dobrodošlicu na lekciju!

Kako biste voljeli vidjeti našu lekciju? (Smiješno, zanimljivo, informativno).
– Volio bih da je ova lekcija bila korisna i da ste naučili nešto novo.

Što smo radili na prošloj lekciji?

Što je snijeg i led?

Gdje nastaju snijeg i led?

Koja svojstva snijega i leda poznajemo

II. Priprema za rad u glavnoj fazi.

Pogodi zagonetku i saznaj o čemu ćemo danas razgovarati na satu svijeta oko sebe.

Diše, raste, ali ne može hodati. (biljka)

Što ćemo učiti na lekciji?

Tema lekcije: "Kako žive biljke?" (slajd 1)

Mislite li da su biljke žive?

Trebate li se brinuti o svojim biljkama?

Koje ciljeve učenja ćemo si postaviti?

Zadaci: pobrinuti se da su biljke žive. Naučit ćemo kako se brinuti za sobne biljke.

Danas vas u lekciji pozivam da postanete istraživači. To znači da moramo pažljivo slušati, razmišljati, razmišljati, pamtiti, progovoriti, a onda ćemo izvršiti sve zadatke.

Svako pitanje na satu zasadit ćemo kao sjeme u zemlju, zaliti ga svojim znanjem i vještinama da sjeme proklija. Ako odgovorimo na ovo pitanje, dobit ćemo mladu klicu, a ako ne možemo, tada će sjeme umrijeti u zemlji.

Nemojmo dopustiti da zrna propadnu? Tada budite oprezni i aktivni.

III . Ažuriranje znanja.
- Koje biljke poznajete?
U koje se skupine mogu podijeliti biljke? slajd
-U koju skupinu biljaka ubrajamo one koje rastu na prozorskoj dasci? (Za sobne biljke.)
Što je zajedničko svim biljkama?

Koje dijelove biljaka poznajete? (korijen, stabljika, listovi, cvijet, plod sa sjemenkama).

Na ploči je bila biljka, ali vjetar je zapuhao u učionicu i ona se raspala. Skupimo ga, imenujući ulogu koju svaki njegov dio igra u životu biljke.

Za učitelja:

Korijen - drži biljku u zemlji, upija vodu i mineralne soli;

Stabljika - "transportna arterija";

List je "tvornica hrane";

Cvijet - osigurava pojavu sljedeće generacije;

voće sa sjemenkama

Raditi u parovima. (Djeca na stolovimakartice : ilustracija graška s dobro definiranim dijelovima biljke i njihovim nazivima)

Vježba:

Crtama povežite dijelove biljke s njihovim nazivima. (učenici rade s karticama).

Pročitajmo glavne riječi.

Zaključak: Što je zajedničko svim biljkama?

Provjerite jeste li ispravno izvršili zadatak? (slajd 5)

IV . Usvajanje novih znanja.

Stvaranje problematične situacije:

Kako možete dokazati da su biljke žive?

- Biljka raste, razvija se, hrani se, diše, razmnožava se, umire. Biljka je živo biće.

Dobro napravljeno!

2) Dokazali smo da je biljka živo biće. Tada se postavlja sljedeće pitanje:Što je biljci potrebno za život?

Otvorite sve svoje udžbenike na stranici 71. Pogledajte slike i odgovorite na moja pitanja. Razgovarajte o tome što je biljkama potrebno za život.

    Zašto zalijevati sobne biljke?

    Zašto se sobne biljke postavljaju blizu prozora?

    Što djevojka radi i zašto?

    Što se dogodilo s ovom biljkom? Zašto?

Što je potrebno za život biljaka?

Treća klica uz vašu pomoć poseže za svjetlom.

Zaključak: Za život su biljke potrebne: voda, toplina, svjetlost, zrak, tlo.

Pa, još jedan uvjet je pažljiv stav osobe.

V . Fikultminutka za oči.(slajd)

VI . Učvršćivanje novih znanja i načina djelovanja.

1. Promatranje razvoja biljke. (na primjeru hrasta)

Pogodi zagonetku: Hrast se sakrio u zlatnu kuglu. (žir)

Kako se biljka razvija?

Koju biljku vidite? (slajd)

Sada ćemo vi i ja pogledati video zapis o tome kako život hrasta počinje sa žirom.

Sada pogledajte slajd.

Hrast je simbol moći i dugovječnosti. Hrastovi su dugovječni. Očekivano trajanje života hrasta je do 1500 godina, stablo doseže visinu od 30 pa čak i 40 m, nosi moćnu krošnju, razvija debelo deblo čiji promjer često doseže 1-1,5 m. Nije slučajno kada govore o nečemu posebno izdržljivom, snažnom, moćnom, uspoređuju se s hrastom.

Gdje počinje život hrasta?

2. Praktični rad.

1) Razgovor.

Sva živa bića zahtijevaju brigu. Biljke također vole brigu o njima.

Tko ima sobne biljke kod kuće?

Tko se brine o sobnim biljkama u vašem domu?

Pomažete li? Što radiš?

Dečki će nam sada pokazati kako se pravilno brinuti o biljkama.

2) Rad u grupama.

Podijelimo se u 3 grupe. Odaberite kapetana u svojoj grupi. Kapetan će dodijeliti dužnosti. 1 par - briše lišće, 2 para - rahli tlo, a zadnja 3 para - zalijevaju cvijet. Slijedite sva pravila.

Dobro napravljeno!

3) Dopis "Pravila za njegu sobnih biljaka."

    Biljke zalijevajte vodom sobne temperature. Osim toga, voda bi trebala stajati nekoliko sati. Ljeti se cvijeće zalijeva navečer, zimi - ujutro.

Zalijevanje cvijeća je bolje iz kante za zalijevanje. Vodu možete sipati direktno u lonac, a možete je uliti u tavu. Ne dižite kantu za zalijevanje visoko kako voda ne bi prskala.

Kako bi voda prošla do korijena biljke, stagnirala, cvijeće treba olabaviti.

    Otpustite površinu zemlje u loncu štapom tako da zrak ulazi u korijenje. Pazite da ne oštetite korijenje biljke.

Cvijeće voli vodene tretmane.

    Obrišite prašinu s velikih glatkih listova vlažnom krpom ili spužvom.

Jednom rukom držite plahtu odozdo, a drugom nježno obrišite.

Biljke s malim listovima i pubescentnim listovima čiste se od prašine mekom četkom.

Mnogi cvjetovi jako vole prskanje.

Zašto trebate obrisati lišće biljaka? (ovako biljke dišu)

    Pažljivo odrežite suho lišće i grančice s biljaka. Saksije i stalke za cvijeće održavajte čistima.

Biljke trebaju sunce, zrak i vodu za život. Neke biljke vole puno svjetla, dok druge ne. Stoga se u sobi nalaze drugačije: neki na prozorskoj dasci, drugi - daleko od prozora.

(Djeli bilješke djeci)

IX . Sažimanje lekcije.

Generalizacija.

Sada razmislite u skupini i recite, što je biljkama potrebno za život? (voda, zrak, svjetlost, toplina) tobogan

Pročitajte što je Mudra kornjača rekla o tome (str. 71)

Kako možemo pomoći kućnim biljkama da žive dulje? (voda, obrisati prašinu s lišća, staviti na svjetlo, pobrinuti se da je soba topla)

Kako pomoći divljini?

Pažljivo slušajte pjesmu

Neću uhvatiti leptira na livadi:
Cvijeće nebeski, neka živi!
Neka krila lepršaju nad cvijećem
Tako da sam bio sretan i ti!

Neću ni šumski cvijet strgati,
Neću ga nositi kući sa sobom.
Uostalom, kod kuće neće moći pumpati bumbara
I u rano jutro neće piti rosu!

Ni stabljika, ni grana, ni vlat trave
Neću uvrijediti: kriv za što?
U bilo kojem od njih, Živinka se zagrijava,
I blista od povjerenja svima...

Kako djeca sugeriraju da se odnosi na biljke? Zašto?

Zapamtite da su biljke koje rastu u šumi, u vrtu, žive. Rastu, donose potomstvo, umiru. I žele živjeti što je duže moguće, donoseći nam radost promišljanja ljepote.

x . Odraz.

Na stolovima imate krugove u boji, odaberite onaj koji odražava vašu aktivnost u lekciji. (Djeca biraju odgovarajuće krugove i podižu ih)

Tko je sam sebi otkrio? (plava)

Tko može reći za sebe, aktivno sam radio na lekciji! (Crvena)

Tko je bio zainteresiran za lekciju? (zeleno)

Kome je lekcija podarila dobro raspoloženje? (Žuta boja)

Lekcija na temu "Svijet oko nas"

1 razred.

Tema: "Kako biljke žive"

Lekcija – istraživanje

    Svrha: predstaviti uvjete, neophodna za život biljaka.

Stvorite uvjete za rješavanje problema:

obrazovni:

-upoznavanje s životnim ciklusom biljaka, s uvjetima potrebnim za život biljaka.

Formirati spoznajnu aktivnost učenika.

- razvijanje:

Promicati razvoj sposobnosti promatranja, analiziranja, generaliziranja, zaključivanja, logičnog razmišljanja.

Promicati razvoj komunikacijskih vještina, sposobnost rada u grupama;

obrazovni:

Promicati odgoj osjećaja ljubavi i brige za sve živo.

Tehnologije: ICT, pedagoška suradnja.

Oprema: multimedijski uređaj, kartice za grupni rad, staklenke, sjemenke biljaka za pokus.

Struktura lekcije.

Pozornica.

Aktivnosti učitelja.

Aktivnosti učenika.

I. Organizacijski trenutak.

II Aktualizacija znanja. Uvod u temu.

Slajd broj 1.

slajd broj 2

III. Poruka teme.

Slajd broj 3

IV. Ponavljanje naučenog.

Slajd broj 4,5,6

Generalizacija

Fizminutka.

Slajd broj 11.

Fizminutka

Slajd broj 7.

Edukativni trenutak.

slajd broj 12.

slajd broj 8

Slajd #9

VI. Odraz.

Slajd #10

Zvono je glasno zazvonilo
Lekcija počinje
Naše uši na vrhu
Oči širom otvorene
Slušamo, pamtimo
Ne gubimo ni minute.

Danas imamo neobičnu lekciju. A zašto ćete sada shvatiti. Ljudi, primili smo pismo našoj školi u kojem tražimo pomoć. Obraća nam se kralj iz daleke bajkovite zemlje Rastindia. Poslušajte što im se dogodilo. U nekom kraljevstvu, u nekoj državi, živjeli su kralj i kraljica i rodila im se mala princeza. Sve bi bilo u redu, ali princeza je cijelo vrijeme spavala. Godine su prolazile, a mala princeza nije rasla i nije se budila. A tada je kralj viknuo vapaj na sve strane svijeta. Kako bi se okupile najbolje dadilje i probudile djevojčicu. I onda je došla jedna dadilja i otišla bez ičega, a druga se nije mogla probuditi, a treća, koliko god se trudila, nije uspjela. Kralj je bio potpuno očajan. Jednom je pokraj kraljevstva proletjela vila i rekla je kralju da može probuditi princezu koja će odgonetnuti zagonetku.A zagonetka je bila teška.

A onda je kralj odlučio napisati pismo školi. Uostalom, ovdje ima male djece koja mogu pogoditi bilo koju zagonetku.

Možda možemo riješiti zagonetku?

Spavanje u čarobnom snu beba

Probuditi je nije šala!

Tri dadilje htjele su je probuditi u krevetu.

Koliko ih je prošetalo -

Samo uzalud: nisu se probudili, -

I nas troje smo ga dodirnuli,

Odmah su mu se probudile oči.

A evo i pretplate.

Da biste probudili princezu, morate proći težak put.

Pa, nemojmo se bojati, idemo?

A evo i karte, da vidimo kako ćemo se kretati.

Što vidimo u ovom nepoznatom svijetu?

Kako nazvati, jednom riječju, te organizme?

Biljke su različite. Koje ste grupe biljaka već proučavali?

Pronađite glavne karakteristike biljaka.

Što je zajedničko svim ovim biljkama?

Napravite dijelove biljaka.

Koji dio nedostaje? Ili joj možda biljka uopće ne treba? Dokažite da je dio koji nedostaje potreban.

Dečki, ispada da se biljka hrani, razmnožava, umire?

A koji organizmi mogu disati, živjeti, umrijeti?

Dakle, biljke su živi organizmi.

Ples

Pogledajte kartu pokazuje pokusno polje.

Sama riječ eksperimentalno polje sugerira da se ovdje provode pokusi. Nije li ovo mjesto gdje smo postavili naše eksperimente. Prije tjedan dana isporučili smo četiri staklenke. Svaka grupa je posadila sjeme. Što si učinio, reci mi?

Vjerojatno jedva čekate pogledati u njih i vidjeti što se tamo događa? I evo nas, konačno, čekamo rezultat.

Što je potrebno da biljka započne svoj život?

Biljka je živi organizam, što još živim organizmima treba da postoje?

Živi organizmi dišu, što znači da je biljkama potreban zrak za rast.

Kako je rasla naša biljka?

Može li biljka dalje rasti? Zašto? Sjećaš li se mojih sjemenki? Stavljao sam ih u teglu i one koje su imale vodu i toplinu, nicale su i bilo mi ih je žao. Odlučio sam posaditi i vidjeti što sam dobio? Sada će naš grah živjeti s nama u učionici, nastaviti rasti, a ti i ja ćemo ga gledati. A ako samo promatramo, hoće li nastaviti rasti.

Ispravno je brinuti se o njoj, jer unatoč tome što je živa, ne može se brinuti za sebe. Kako ćeš se brinuti?

A kako biljke mogu zahvaliti osobi za pomoć?

Pogodi zagonetku i dobij odgovor.

Spavanje u čarobnom snu beba

Probuditi je nije šala!

dadilje su ga htjele probuditi u krevetu.

Koliko ih je prošetalo -

Samo uzalud: nisu se probudili, -

Četvorica su ga dodirnula,

Odmah su mu se probudile oči.

Dakle, što je potrebno da biljka klija i dalje se razvija?

Barometar raspoloženja”

Dakle, dečki, što vam je danas bilo zanimljivo na satu? Što ti se nije svidjelo? Što biste još željeli znati o biljkama? Vaše želje!

Predlažem vam da odaberete lice malog čovjeka, koje će odražavati raspoloženje s kojim napuštate današnju lekciju.

1. Ako vam se lekcija svidjela – smiješeći se.
2. Nije mi se baš svidjelo - s ravnim ustima.
3. Nije mi se svidjelo - tužno.

Puno smo naučili i učinili dobro djelo, pomogli. A što je sa zadnjim crvenim fenjerom?

A ja vam kažem: "Hvala svima na vašem radu!"

Pokušavaju riješiti zagonetku.

Odgovori djece

Grupni rad.

Grupni rad. Svaka grupa govori o svom iskustvu

Oni donose zaključke.