"Bitkilər necə yaşayır" mövzusunda ətraf aləmdə açıq dərs (1-ci sinif). "Bitkilər necə yaşayır" ətrafındakı dünya haqqında dərsin konspekti (1-ci sinif) Öyrənmə tapşırığının bəyanatı

Açıq dərsin konspekti

Müəllim:Kuznetsova Elena Viktorovna

Sinif: 1

Dərs: dünya

Tarix: 15/12/2019

Mövzu:Bitkilər necə yaşayır?

Məqsədlər:bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış etmək; bitkilərin həyatı və inkişafı haqqında fikirləri genişləndirmək; qapalı bitkilərə qulluq üçün əsas texnikaları göstərmək; bitkilərə hörmət tərbiyə etmək.

Planlaşdırılan nəticələr: Şagirdlər qapalı bitkilərə necə qulluq etməyi öyrənəcəklər.

Avadanlıq:multimedia təqdimatı (kompüter, ekran), qapalı bitkilər, bitkilərin suvarılması üçün su, qapalı bitkilərə qulluq üçün lazım olan əşyalar (suvarma qabı, diffuzor, cır-cındır, torpağı boşaltmaq üçün çubuq).

vizual material: “Bitki canlı varlıqdır” yazısı olan kağızdan hazırlanmış “çobanyastığı”, yazıları olan “toxumlar, cücərtilər” şəkilləri,tələbələr : dairələr (qırmızı, yaşıl, sarı), kartlar "Fərqli bitkilərin ortaq nələri var?", ifadələr.

Dərslər zamanı:

I. Təşkilat vaxtı.

Salam gənc təbiətsevərlər. Sizi dərsdə salamlamağa şadam! Gəlin bir-birimizə salam verək (əl çalır).

II. Əsas mərhələdə işə hazırlıq.

Tapmacanı tapın və bu gün ətrafdakı dünya dərsində nə haqqında danışacağımızı öyrənin.

Nəfəs alır, böyüyür, amma yeriyə bilmir. (bitki)

Dərsdə nə öyrənəcəyik?

Dərsin mövzusu: "Bitkilər necə yaşayır?" (slayd 1)

Sizcə bitkilər canlıdırmı?

Bitkilərə qulluq etmək lazımdırmı?

Özümüzə hansı məqsədləri qoyacağıq?

Məqsədlər: Bitkilərin canlı olduğunu öyrənmək. Bağlı bitkilərə necə qulluq edəcəyimizi öyrənəcəyik.

Bu gün dərsdə sizi tədqiqatçı olmağa dəvət edirəm. Bu o deməkdir ki, biz diqqətlə qulaq asmalı, düşünməli, düşünməli, yadda saxlamalı, danışmalıyıq və sonra bütün tapşırıqları yerinə yetirəcəyik.

Dərsdə hər sualı toxum kimi torpağa əkəcək, bilik və bacarığımızla sulayacağıq ki, toxum cücərsin. Bu suala cavab versək, cavan cücərti alacağıq, bacarmasaq, toxum yerdə öləcək.

Taxılların boş yerə getməsinə imkan verməyək? Sonra diqqətli və aktiv olun.

III. Bilik yeniləməsi.

Bitkilər haqqında nə bildiyinizi xatırlayın? (Slayd.)

Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

İlk toxumu əkdik.

Cüt işləmək.(Uşaqlar masalardakartlar : bitkinin dəqiq müəyyən edilmiş hissələri və onların adları ilə noxudun təsviri)

Məşq:

Zavodun hissələrini adları ilə xətlərlə birləşdirin. (şagirdlər kartlarla işləyirlər).

Beləliklə, toxumumuz cücərdi.(1 cücərt)

Əsas sözləri oxuyaq.

Nəticə: Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayın? (slayd 2)

IV. Yeni biliklərin mənimsənilməsi.

Problemli vəziyyətin yaradılması:

1) (Lövhədə çobanyastığı şəkli . Mərkəzdə "Bitki canlı varlıqdır" yazısı var. Ləçəklərin üzərində sual işarələri, ləçəklərin arxasında isə bitkilərin əlamətləri yazılıb.)

Tapmacanı tapın:

Bacıların çəmənliyində - sarı göz, ağ kirpiklər. (çobanyastığı)

Dərsimizdə bir çobanyastığı bacısı.(Çobanyastığı açıram)

Çobanyastığın üzərindəki yazını oxuyaq. Bu bəyanatla razısınızmı? Cavabınızı əsaslandırın.

Bitkilərin canlı olduğunu necə sübut etmək olar?

Beləliklə, ikinci toxum yerə düşdü. Onun böyüməsinə kömək edək.

- Biz nə etməliyik?

Bitkilərin xüsusiyyətlərini xatırlayın və onları canlılara aid etməyə imkan verən xüsusiyyətləri müəyyənləşdirin.

Rəsmlərdən nə öyrəndiniz?

Bax, ikinci toxum cücərdi!

Ümumiləşdirmə: Bitki böyüyür, inkişaf edir, qidalanır, nəfəs alır, çoxalır, ölür. Bitki canlı varlıqdır.

Əla!

2) Bitkinin canlı olduğunu sübut etdik. Sonra belə bir sual yaranır:Bitki yaşamaq üçün nə lazımdır?

Üçüncü toxumu əkirik. Onun da sizin bilik, bacarıq və zəhmətinizə çox ehtiyacı var.

Bitki həyatının necə başladığını kim bilir?

Bax, buğda və noxudun cücərmiş toxumu gətirmisən.

Hansı dəyişikliklər baş verib?

Toxumlar qabda cücərdi.

Toxumların cücərməsinə nə səbəb oldu? (su, istilik)

Bitkilər suyu və istiliyi təbiətdə haradan alırlar? (yağışdan su, günəşdən istilik.)

Toxumlar qabda qalsa, bitki inkişaf edə biləcəkmi? (Yox).

Niyə? Cücərmiş toxumlarla nə etmək lazımdır? (Toxumları yerə əkmək lazımdır.)

Əgər cücərmiş toxumları qutuya əksək, onu hara qoymalıyıq?

Niyə? Bitkilərə başqa nə lazımdır? (işıq, hava)

Bitki həyatı üçün nə lazımdır?

Üçüncü cücərti, sizin köməyinizlə işığa uzanır.

Nəticə: Həyat üçün bitkilər lazımdır: su, istilik, işıq, hava, torpaq.

Yaxşı, daha bir şərt insanın diqqətli münasibətidir.

V. Gözlər üçün fikultminutka. (slayd)

VI. Yeni biliklərin və fəaliyyət yollarının konsolidasiyası.

1. Zavodun inkişafının müşahidəsi. (palıd misalında)

Bitki necə inkişaf edir?

Hansı bitki görürsən? (slayd)

Tapmacanı tapın: Qızıl topun içində palıd ağacı gizləndi. (palamut)

Səh.70-də dərslik üzərində işləyin.

Cüt işləmək.

Bir palıdın həyatının bir palıdla necə başladığını düşünün.(səssizcə, sadəcə 4-cü toxumun əkilməsini nümayiş etdirin)

İndi slayda baxın.

Palıd gücün və uzunömürlülüyün simvoludur. Palıd ağacları uzunömürlüdür. Palıdın ömrü 1500 ilə qədərdir, ağacın hündürlüyü 30 və hətta 40 m-ə çatır, güclü bir tac daşıyır, diametri tez-tez 1-1,5 m-ə çatan qalın gövdə inkişaf etdirir. xüsusilə davamlı, güclü, qüdrətli bir şey haqqında danışırlar, palıdla müqayisə edilirlər.

Palıd ağacının həyatı haradan başlayır? (Cücərmə 4: "toxum yetkin bitkidir")

2. Praktiki iş.

1) Söhbət.

Bütün canlılar qayğıya ehtiyac duyur. Bitkilər də qulluq etməyi sevirlər.

Evdə kimin qapalı bitkiləri var?

Evinizdə qapalı bitkilərə kim qulluq edir?

kömək edirsən? Nə edirsiniz?

Bitkilərə necə düzgün qulluq etmək olar? (5 cücərti)

Başqa bir toxum bizdən kömək istəyir? Biz kömək edə bilərik?

2) "Qapalı bitkilərə qulluq qaydaları" memo ilə tanışlıq.

  1. Bitkiləri otaq temperaturunda su ilə sulayın. Bundan əlavə, su bir neçə saat dayanmalıdır. Yazda çiçəklər axşam, qışda - səhər suvarılır.

Çiçəkləri suvarmaq suvarma qabından daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana tökə bilərsiniz və ya tavaya tökə bilərsiniz. Suyun sıçramaması üçün suvarma qabını yüksək qaldırmayın.

Suyun bitkinin köklərinə keçməsi, durğunlaşması üçün çiçəkləri boşaltmaq lazımdır.

  1. Yerin səthini bir qazanda bir çubuqla gevşetin ki, hava köklərə daxil olsun. Bitkinin köklərinə zərər verməmək üçün diqqətli olun.

Çiçəklər su prosedurlarını sevirlər.

  1. Böyük hamar yarpaqların tozunu nəm parça və ya süngərlə silin.

Vərəqi bir əlinizlə aşağıdan tutun, digəri ilə yumşaq bir şəkildə silin.

Kiçik yarpaqları və tüklü yarpaqları olan bitkilər yumşaq bir fırça ilə tozdan təmizlənir.

Bir çox çiçək çiləməyi çox sevir.

Niyə bitkilərin yarpaqlarını silmək lazımdır? (bitkilər belə nəfəs alır)

  1. Bitkilərin quru yarpaqlarını və budaqlarını diqqətlə kəsin. Çiçək qablarını və dayaqları təmiz saxlayın.

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, bəziləri isə yox. Buna görə otaqda onlar fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündə, digərləri - pəncərədən uzaqda.

(Uşaqlara qeydlər paylayır)

3) Qrupda işləmək.

- Qrupunuzda bir kapitan seçin. Kapitan vəzifələri təyin edəcək. 2 nəfər - yarpaqları silin, 2 nəfər - torpağı boşaltın və1 nəfər - bir çiçəyi suvarmaq. Bütün qaydalara əməl edin.

Əla! Çalışqanlığınızla o qədər toxumun yeni tumurcuqlar verməsinə kömək etdiniz, yeni bitkilərə həyat verdiniz.

IX. Ev tapşırığı haqqında məlumat.

Və evdə onları yapışdırırsınız.

X. Dərsi yekunlaşdırmaq.

Bugünkü dərsimizdə uşaqlar, siz tədqiqatçılar idiniz və suallara cavab axtarırdınız.

Sizcə, suallara cavab tapa bildikmi?

XI. Refleksiya.

Cədvəllərdə ifadələr var, dərsdəki fəaliyyətinizi əks etdirən birini seçin. (Uşaqlar uyğun ifadələri seçir və onları böyüdürlər)

Kim özü üçün kəşf etdi?

Özü haqqında kim deyə bilər, mən dərsdə fəal işlədim!

Kim dərslə maraqlandı?

Dərs kimə yaxşı əhval-ruhiyyə bəxş etdi?

1-ci sinifdə ətrafımızdakı dünya haqqında dərsin xülasəsi: `Bitkilər necə yaşayır?

Proqram Rusiya Məktəbi 1 sinif dərsliyi A.A. Pleshakova ətraf dünya. 1-ci hissə.

Müəllim: Presnova G.V.

Dərs növü : dərs-tədqiqat.

Dərsin məqsədi:

üçün şərait yaradın:

Bitkilərin xüsusiyyətləri ilə tanışlıq, onları canlı varlıq kimi xarakterizə etmək, şagirdlərə bitkilər üçün hansı yaşayış şəraitinin zəruri olduğunu başa düşməyə kömək etmək;

Tapşırıqlar:

Şagirdləri bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış etmək: su, işıq, istilik, hava, torpaq;

Ümumi təhsil bacarıq və bacarıqlarını formalaşdırmağa davam edin: dərslik, iş dəftəri ilə işləmək, müəllimin göstərişlərini dəqiq yerinə yetirmək;

Şagirdlərdə zehni iş bacarıqlarını, təhlil etmək, ümumiləşdirmək və nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

Bitkilərə hörmət bəsləmək.

Metod və metodik texnikalar:

Tədqiqat, müşahidə, söhbət, bədii sözdən istifadə (şeir, tapmacalar), şəklin əyani materialı, açar sözlər olan kartlar, müşahidənin nəticələrinə əsaslanan hekayə, praktiki iş: qapalı bitkilərə qulluq, İKT

Planlaşdırılan nəticələr:

Uşaqlar öyrənirlər:

Bitkilərin canlılara aid edilməsinə imkan verən xüsusiyyətlərini vurğulamaq;

Bitki həyatı üçün lazım olan şərtləri müəyyənləşdirin

Bu nailiyyətləri xarakterizə edən bacarıqlar:

Bitkilərin xüsusiyyətlərini təsvir edin;

Bitkinin canlı olduğunu sübut etmək;

Bitkilərin həyatı üçün zəruri olan şərtlər haqqında fərziyyələr edin.

Avadanlıq:

Kağızdan hazırlanmış çobanyastığı silueti üzərində Bitki canlı varlıq yazısı var, ləçəklərin arxa tərəfində yazı var: böyüyür, inkişaf edir, qidalanır, nəfəs alır, çoxalır, hərəkət edir; SU, İSTİQ, İŞIQ, HAVA sözləri yazılmış kartlar; TORPAQ

bir banka cücərmiş toxum, bir ev bitkisi, bir parça, suvarma qabı, çiləyici; disk dünya ətrafında. 1 sinif.

Müəllim üçün ədəbiyyat:

1 sinif A.A üçün dərslik. Pleshakova ətraf dünya. 1-ci hissə.

Tələbələr üçün ədəbiyyat:

1 sinif A.A üçün dərslik. Pleshakova ətraf dünya.

DƏRSİN STRUKTURU:

1. Təşkilati məqam.

2. Biliklərin yenilənməsi.

3. Tərbiyə tapşırığının bəyanatı.

4. Motivasiya. Problemli vəziyyətin yaradılması.

5. Kiçik qruplarda tədqiqat.

6. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

7. Məlumat mübadiləsi.

8. Məlumatların əlaqələndirilməsi, ümumiləşdirmə.

9. Tətbiq

10. Dərsliyə uyğun işləyin.

11.Praktik iş.

12. Dərsin nəticəsi. Refleksiya.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

Bax mənim əziz dostum

Ətrafda nə var?

Göy açıq mavidir

Günəş qızılı parlayır

Külək yarpaqlarla oynayır

Göydə bir bulud üzür.

İnsan və mövsüm

Ətrafdadır...təbiət

Əvvəlki dərslərdə nə etdin? (Təzə və duzlu suyu müqayisə etdik, çayların harada axdığını izlədik.)

Sizcə qazanılan biliklər sizin üçün kifayətdirmi?

Bu gün biz ətrafımızdakı dünyanı öyrənməyə davam edəcəyik. Gəlin yeni bir şeyi necə öyrəndiyimizi xatırlayaq? (Hələ bilmədiklərimizi özümüz dərk etməli və bu yeni şeyi özümüz öyrənməyə çalışmalıyıq.)

2. Biliyin aktuallaşması.

Lövhədəki şəkillər:

kirpi, ayı, Qaragilə, ilan.

Göyərçin, moruq, sərçə, ağsağan.

Ağcaqanad, arı, çəyirtkə, ağcaqayın.

Şəkillərə baxın Birinci sətirdəki tək olanı adlandırın.

İkinci sətirdəki əlavələri adlandırın.

Üçüncü sətirdəki əlavələri adlandırın.

Müəllim əlavə şəkilləri ayrıca yerləşdirir.

Bu şəkillərdə təsvir olunan obyektləri bir sözlə adlandırın. (bitkilər)

Hansı bitkiləri bilirsiniz?

Bitkiləri hansı qruplara bölmək olar?

Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir? (Bütün bitkilərin kökü, gövdəsi, yarpaqları, çiçəkləri və toxumları olan meyvələri var.)

Bitkilərin bütün hissələrini yenidən təkrarlayaq.

Cüt işləmək

(Uşaqların masalarında kartlar var: bitkinin yaxşı müəyyən edilmiş hissələri və onların adları ilə noxud təsviri)

Zavodun hissələrini adları ilə xətlərlə birləşdirin. (şagirdlər kartlarla işləyirlər).

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayın?

Əsas sözləri oxuyaq.

3. Öyrənmə tapşırığının bəyanatı.

Bu gün dərsin nə haqqında olacağını təxmin edin. (Bitkilər haqqında.)

Dərsin mövzusunu səhifədə oxuyun. 70 dərslik. (Bitkilər necə yaşayır?)

Özümüzə qoyduğumuz təlim məqsədləri haqqında oxuyun.

Bu gün dərsdə sizi tədqiqatçı olmağa dəvət edirəm. Bu o deməkdir ki, biz diqqətlə qulaq asmalı, düşünməli, düşünməli, yadda saxlamalı, danışmalıyıq və sonra bütün tapşırıqları yerinə yetirəcəyik.

Sizcə bitkilər canlıdırmı?

Sübut et. (Bitki böyüyür, inkişaf edir, qidalanır, nəfəs alır, çoxalır, hərəkət edir, bərpa etmək qabiliyyətinə malikdir, ölür. Bitki canlıdır.)

Lövhədə çobanyastığı. Mərkəzdə Bitki canlı varlıq yazısı var. Ləçəklərin üzərində sual işarələri, ləçəklərin arxa tərəfində isə bitkinin canlı olduğunu təsdiq edən işarələr var.

4. Motivasiya. Problemli vəziyyətin yaradılması.

Siz yaxşı danışırsınız, amma sübutlarınız şübhəlidir, açıq şəkildə kifayət deyil. Bitkilərin canlı olduğunu necə sübut etmək olar? Biz nə etməliyik?

Bitkilərin xüsusiyyətlərini öyrənmək və onları canlılara aid etməyə imkan verən belə xüsusiyyətləri müəyyən etmək.

Kiçik qruplarda araşdırma (illüstrasiyalara görə).

Məlumat mübadiləsi.

Rəsmlərdən nə öyrəndiniz?

Müəllim çobanyastığı ləçəklərini çevirir.

Vurğuladığınız bitkilərin xüsusiyyətlərini ləçəklərdə yazılanlarla müqayisə edin.

Bütün faktları tapmısınız?

Bitki canlıya necə bənzəyir? (Bitkilər böyüyür, nəsil verir və nə vaxtsa ölür. Deməli, diridirlər.)

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

İndi bitkilərin canlı olub-olmaması sualına cavab verə bilərsinizmi? (Canlı.)

Bitkinin canlı olduğunu sübut etdik. Sonra növbəti sual yaranır ki, ona həyat üçün nə lazımdır?

Bitki həyatının necə başladığını kim bilir? 2 bankada lobya toxumlarını cücərdik. Bir bankada toxumları nəm bir parçanın altında, digərində isə quru parçanın altında saxlayırdıq. Təcrübənin nəticələri haqqında bizə məlumat verin (uşaqlar üçün masanın üstündəki bankalar).

Hansı toxumlar cücərdi?

Toxumların cücərməsinə nə səbəb oldu?

Şagirdlərin müşahidələrinə əsaslanan hekayəsi.

Müəllim kartları lövhəyə qoyur SU, İSTİQ.

Bitkilər suyu və istiliyi təbiətdə haradan alırlar?

Toxumlar qabda qalsa, bitki inkişaf edə biləcəkmi?

Cücərmiş toxumlarla nə etmək lazımdır?

Əgər cücərmiş toxumları qutuya əksək, onu hara qoymalıyıq?

Niyə? Bitkilərə başqa nə lazımdır? (İşıq, hava.)

Bitki həyatı üçün nə lazımdır? (Həyat üçün bitkilər lazımdır: su, istilik, işıq, hava, torpaq)

Şagirdlər lövhədəki açar sözlərdən istifadə edərək nəticə çıxarırlar.

Yaxşı, bir şey daha, bir adamın diqqətli münasibəti.

Dərslik ilə işləmək 70-71.

Hansı bitki görürsən? Tapmacanı tapın: Qızıl topun içində palıd ağacı gizləndi.

Palıd ağacı palıd ağacının meyvəsidir. Toxum onun içində gizlənir.

(Müəllim palamutları nümayiş etdirir və kəsilmiş palamutu göstərir.)

Səh.-dəki rəsmə nəzər salın. 70 və bir-birinizə bir palıdın həyatının bir palıdla necə başladığını söyləyin.

(Cütlərlə iş, sonra qrup müzakirəsi.)

Palıd toxumlarına nə təsir etdi ki, cücərməyə başladılar? (Yağış şəklində su, günəş şüalarının istiliyi.)

Fidandan nə çıxdı? (Onurğa və cücərti.)

Cücərmə ilə tədricən nə baş verir? (O, böyüyür, böyüyür.)

İndi cücərtiyə nə lazımdır? (Günəş işığında. Günəşə uzanır.)

Niyə ağaclardan biri qurudu? ? (Ağac gövdəsi zədələnib.)

Palıd ağacının həyatı haradan başlayır? Şəkilləri düzgün ardıcıllıqla düzmək üçün kompüterdən istifadə edin? Qalanları dərslikdə yoxlanılır.

2. Tapşırığı tamamlamaq iniş dəftəri

1(s.48).

ilə. Dərslikdə 71. Rəsm işi.

Müəllim. Dərslikdəki Müdrik Tısbağanın mesajını oxuyun və gəldiyimiz nəticə ilə müqayisə edin.

Dərslikdən tələbələrin oxunması.

Nə deyə bilərsiniz? (Nəticəmiz Müdrik Tısbağanın sözləri ilə üst-üstə düşür.)

Praktik iş.

Evdə kimin qapalı bitkiləri var?

Evinizdə qapalı bitkilərə kim qulluq edir?

kömək edirsən? Nə edirsiniz?

Bitkilərə necə düzgün qulluq etmək olar?

2) "Qapalı bitkilərə qulluq qaydaları" memo ilə tanışlıq.

Bitkiləri otaq temperaturunda su ilə sulayın. Bundan əlavə, su bir neçə saat dayanmalıdır. Yazda çiçəklər axşam, qışda - səhər suvarılır.

Çiçəkləri suvarmaq suvarma qabından daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana tökə bilərsiniz və ya tavaya tökə bilərsiniz. Suyun sıçramaması üçün suvarma qabını yüksək qaldırmayın.

Suyun bitkinin köklərinə keçməsi, durğunlaşması üçün çiçəkləri boşaltmaq lazımdır.

Yerin səthini bir qazanda bir çubuqla gevşetin ki, hava köklərə daxil olsun. Bitkinin köklərinə zərər verməmək üçün diqqətli olun.

Çiçəklər su prosedurlarını sevirlər.

Böyük hamar yarpaqların tozunu nəm parça və ya süngərlə silin.

Vərəqi bir əlinizlə aşağıdan tutun, digəri ilə yumşaq bir şəkildə silin.

Kiçik yarpaqları və tüklü yarpaqları olan bitkilər yumşaq bir fırça ilə tozdan təmizlənir.

Bir çox çiçək çiləməyi çox sevir.

Niyə bitkilərin yarpaqlarını silmək lazımdır? (bitkilər belə nəfəs alır)

Bitkilərin quru yarpaqlarını və budaqlarını diqqətlə kəsin. Çiçək qablarını və dayaqları təmiz saxlayın.

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, bəziləri isə yox. Buna görə otaqda onlar fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündə, digərləri - pəncərədən uzaqda.

Qrup işi.

6 nəfərdən ibarət 4 qrupa bölünəcəyik. Qrupunuzda bir kapitan seçin. Kapitan vəzifələri təyin edəcək. 1 cüt - yarpaqları silir, 2 cüt - torpağı gevşetir, sonuncu 3 cüt - çiçəyi sulayır. Bütün qaydalara əməl edin.

Dərsin xülasəsi. Refleksiya.

Bugünkü dərsimizdə, uşaqlar, siz tədqiqatçılar idiniz və suala cavab axtarırdınız: Bitkilər necə yaşayır? Sizcə bu suala cavab tapa bildikmi?

Bitki həyatı üçün nə lazımdır?

Sinif: 1

Dərsin məqsədi:

  • şagirdlərə bitkinin toxumdan inkişafı haqqında təsəvvür yaratmaq, bitkilərin həyat dövrünü izləmək, bitkilərin yaşayış şəraiti, həşəratları tozlandırmaq, toxumların paylanmasında bitki və heyvanların əlaqəsini göstərmək;
  • Bağlı bitkilərə necə qulluq edəcəyinizi öyrənin
  • təbiətə hörməti inkişaf etdirmək.

Avadanlıqlar: A.A.Pleşakovun "Ətrafımızdakı dünya" dərslikləri, 1-ci sinif "Ətrafımızdakı dünya" dərsliyi üçün iş dəftərləri, lövhədə günəşin təsviri, rəngli kağızdan kəsilmiş dairələr, multimedia proyektoru, kompüter, bir ekran.

Dərslər zamanı

I. Dərsin təşkilati başlanğıcı.

Bugünkü dərs sizin diqqətinizə, köməyinizə və dəstəyinizə ehtiyac duyacaq. Gözlərinizi yumun, başınızı aşağı salın və sözləri dinləyin: "Gözlərimizi bağlasaq, heç nə görməyəcəyik. Əvvəllər qaranlıqdan başqa heç nə yox idi. Və böyük bir parıldayan mavi top görünənə qədər idi. Bu, Yerdir. Həyatdır. başlayır: Dünya gözqamaşdırıcı şəkildə parıldayır. Və bunun əbədi davam etməsi çox vacibdir. <Приложение 1>

Beləliklə, həyat davam edir, dərs başlayır.

II. Dərsin mövzusu.

Bitkilər təbiətin vacib hissəsidir. Günəş işığını yeməyə çevirirlər. Bitkilər olmasaydı, heyvan da olmazdı. Onlar bir çox heyvan üçün yemək və sığınacaq verirlər. Amma bu gün biz öyrənəcəyik "Bitkilər necə yaşayır?". <Приложение2>

III. Dərsin mövzusu üzərində işləyin.

Yazda bitkilərin həyatını izləmək.

İndi biz fəsillərə səyahət edəcəyik və bitkiləri həyatlarının müxtəlif dövrlərində müşahidə edəcəyik. Ancaq səyahətə nə vaxtdan başlayacağımızı indi özünüz üçün təxmin edə bilərsiniz.

O, sevgi ilə gəlir
Və öz hekayəmlə.
Sehrli çubuq yelləmək
Qar dənəsi meşədə çiçək açacaq.

Bu tapmaca ilin hansı vaxtından bəhs edir? (Bahar haqqında)

Bahar ilin heyrətamiz vaxtıdır. <Приложение 3>

(Tələbə şeir oxuyur)

Qar əriyir, axın gurlayır,
Günəş isinir.
Və artıq ağcaqayınlar arasında
Qar dənəsi çiçək açır.

Müdrik Tısbağanın tapmacasını həll edin.

Tarlalar yaşıl,
Bülbül oxuyur
Bağ ağ paltar geyinib
İlk uçan arılardır.
Göy gurultusu. Təxmin et,

Bu hansı aydır? : (Bilər)

Yazda bütün bitkilər uzun qış yuxusundan oyanır. <Приложение 4> Təbiət oyanır, canlanır. Yazda bağlara ağ-çəhrayı buludlar enən kimi görünür - alma və albalı ağaclarında çoxlu çiçəklər var. Hər bir ağac çoxlu həşəratlarla yumşaq bir şəkildə zümzümə edir. Ancaq vaxt keçir və çiçəklərin olduğu yerdə qırmızı almalar, şirəli meyvələr görünür.

Bu niyə baş verir?

Təbii ki, bu bolluğun yaranmasında arılar, arılar və digər həşəratlar iştirak etmişlər.

Bir çiçək çiçəyin üstündə oturur
Çiçəkli şirin suyu içir.
- Bu çiçək şirin suyu nektardır.
O, ağıllı xəz geyinmişdi,
Əlcəkləri unutma.
Gün sərin olduğundan
Ancaq uçuş uzun idi.

Böcəklər, böyük işçilər. 1 kq bal toplamaq üçün arı 300.000 km uçmalı və 19.000.000 çiçəyi ziyarət etməlidir.

Çiçəklərə heyran oluruq, onlara sevinirik. Bütün bunlar həqiqətdir.

Sizcə bitkilər niyə gözəl çiçəklər verir? (uşaqların cavabları)

Ancaq insanlar üçün ümumiyyətlə çiçək açmırlar. Çiçəklərin həşəratları cəlb etməsi üçün parlaq rənglər, ətir lazımdır.

Yalnız biz insanlar güllərin gözəlliyinə heyran ola bilərik. Həşəratları isə ancaq rəng, çiçək forması və qoxu maraqlandırır.

Axı, çiçəklər yalnız cazibədar deyil, həm də bəzi həşəratları qidalandırır - suyu - nektar, digərləri - polen, üçüncü - hər ikisi. Polen və nektar həşəratların sevimli qidasıdır.

Həşəratlar heç vaxt çiçəkləri qarışdırmazlar. Onlar yalnız yemək üçün uyğun olanlara uçurlar və onu əldə etmək olar.

2. Bədən tərbiyəsi.

Bir-birinin ardınca gedirik
Meşə və yaşıl çəmənlik.
Rəngarəng qanadlar titrəyir,
Çöldə kəpənəklər uçur.
Bir iki üç dörd -
Uçdular, dövrə vurdular.

3. Yayda bitki həyatının müşahidəsi. <Приложение 5>

Qırmızı yay gəldi (Slayd 1)
Tarlalarda çiçəklər böyüyür
Giləmeyvə, göbələk uşaqlar
Meşədən evə aparırlar.
Bütün günü çayda üzmək
Heç bir kölgə belə xilas etmir.

Bəs yayda bitkilərlə nə baş verir? (uşaqların cavabları)

Yaz aylarında bitkilər böyüməyə və çiçəklənməyə davam edir. Beləliklə, məsələn, cökə iyul ayında çiçək açır. Ukraynada iyul ayı belə adlanır - əhəng. Bu gözəl, ətirli ağaclar çoxdan küçələrdə, xiyabanlarda, parklarda, bağlarda böyüyür. Linden ən şəhər ağacıdır. (Slayd 2)

Cökə yalnız 10-12 gündə çiçək açır. Arılar ağacın şirin xəracını yığmağa vaxt tapmağa o qədər tələsirlər ki, bəzən hətta gecələr də yığırlar!

Ancaq hər bitki üçün çiçəkləmə vaxtı bir dəfə bitir. Bundan sonra bitki ilə nə baş verir? (uşaqların cavabları)

Yazın sonunda bitkilərdə çiçəklərin yerində toxumlu meyvələr əmələ gəlir.

Ant Question burada kimdən danışdığımızı təxmin edə bilmir:

Vərəqləri buraxır
geniş enlik.
Güclü saplarda qalın
Yüz kobud, möhkəm meyvə:
Əgər onlardan yan keçməsən -
Onların hamısını özünüz tapa bilərsiniz.
(burdock) (Slayd 3)

4. Bitkilərin çoxalması.

Hər bitki öz yolu ilə çoxalır.

Sizə məlum olan bitki toxumlarının yayılması üsullarını sadalayın.

Amma dulavratotuda meyvələr qarmaqlarla heyvanların xəzinə, insan paltarına yapışıb yıxılana qədər üstünə minirlər. İnsan və heyvanlar dulavratotu daşıyanlardır.

Tələbələrin xorda oxuması:

Çöllərin kənarında hasarın altında
Tənha dulavratotu şirin-şirin yatdı.
Mən yatdım və gözəl yuxular gördüm.
Birinin şalvarından necə tutur
Qurd quyruğunda və ya dovşanın sinəsində
Və uzun bir səyahətə çıxın.

Dulavratotu niyə səyahət etməyi bu qədər sevir? Dulavratotu balaları ölməsin deyə, toxumlar yoluna davam edir. Keçi də, atlar da dulavratotu sürürlər. Buna görə də dulavratotu tikanları zəncirdir.

Təbiətdən borc götürmək.

Bitkilər insanlara yeni şeylər icad etməyə kömək edir. İnşaatda, nəqliyyatda və həyatımızın digər sahələrində bir çox faydalı qurğular insan təbiətdən baxırdı. Burdock Velcro-nun prototipinə çevrildi. (Göstər).

Xalq əlaməti.

Burdock konusları yağışdan əvvəl tikanlarını düzəldir.

Burdock, thistle və pulsuz sərnişin kimi səyahət edən bəzi digər bitkilərə xalq arasında dulavratotu deyilir.

Bir adam haqqında "dulavratotu kimi ilişib" deyəndə? (Mənalı)

Bu yaxşıdır, yoxsa pis?

Hansı bitki haqqında danışırıq?

Yolda gedəndə.
Hara baxırsan, tarlalarda
Möcüzə topları ağ olur
İncə ləçəklər üzərində.
Təmiz tüklər uçur
Çəmən üçün, bağ üçün, meşə üçün,
Və bizə paraşütçülər
Onlar göydən enirlər.
(Dandelion). (Slayd 4)

Niyə bir dandelion böyük, nəzərə çarpan, parlaq olmalıdır və indi yetişən, yüngül, demək olar ki, şəffaf olmalıdır. (Külək uşaqlarını götürüb yerə səpələmək üçün).

5. “Tədqiqat laboratoriyası”. Qrup işi. <Приложение 6>

İndi digər bitkilərin toxumlarının həyata necə uyğunlaşdığını görək. Bunun üçün tədqiqat laboratoriyasında işləmək lazımdır.

(Hər qrup uşaqlara müxtəlif bitki toxumları verilir - günəbaxan, noxud, lobya, ağcaqayın)

Beləliklə, toxumu plana uyğun olaraq yoxlayırıq:

Bu uşaq hansı mövzudandır?

Görünüş, necə görünür?

Hansı formada?

(Bir müddət sonra hər qrupa söz verilir. Şagirdlər plana uyğun olaraq toxumdan danışırlar. Şagirdlər ağcaqayın çoxalmasından danışarkən mən əlavə tapşırıqlar verirəm)

Lüğət - aslan balığı.

Şir balığı sözü üçün əlaqəli sözləri seçin.

Sizcə niyə belə adlandırdılar?

Təbiətdən borc götürmək.

Helikopter qanadları fırlananda uçur. Bu, ağcaqayın aslan balığının küləkdə necə hərəkət etdiyinə bənzəyir.

Aparıcı laboratoriya hesabatı.

Ağcaqayın geniş yarpaqlı meşələrimizdə ən çox yayılmış ağaclardan biridir. Şən ağcaqayın günəş işığını sevir. Şəhər parkını bəzəmək üçün ağcaqayın əkilir. Ağcaqayın toxumları uzaqlara uçur. Bir toxum əlverişli yerə düşəcək, sonra gələn il nazik bir ağcaqayın böyüyəcəkdir.

Ancaq palıd ağacının necə inkişaf etdiyini 50-ci səhifədəki dərslikdən öyrənəcəyik.

6. Dərslik üzərində işləmək.

Başında papaq ilə.
Sanki getməyə hazırdır
O, yarpaqlarda gizlənir
Qızıl palıd.

Palıd hələ çox kiçik yarpaqları olanda çiçək açır və ağaclar nazik yaşıl krujeva geyinmiş kimi görünür.

Çiçəkləndikdən sonra əvvəlcə kiçik bir fincan formalı sarğı, sonra isə palamut özü böyüyür. Hər palamutda bir böyük toxum var. Acorns çox qidalıdır. Bəlkə də palamut Avropa əhalisinin “ilk çörəyi” idi.

Gəlin bu toxumu araşdıraq:

Görünüş, rəng, forma.

Shell.

Gəlin Sual Qarışqasına kömək edək. O, tamamilə çaşqındır və palıdın necə inkişaf etdiyini başa düşmək istəyir. <Приложение 7>

(Tələbələr misal olaraq palıd ağacından istifadə edərək bitkilərin inkişaf mərhələləri haqqında danışırlar)

Bitki həyatı haqqında hansı nəticəyə gələ bilərik? (Bitki diridir. Böyür, nəsil verir. Hər bitki nə vaxtsa ölür.)

50-ci səhifədəki dərslikdəki çıxışın oxunması.

Aparıcı laboratoriya hesabatı.

Acorns çox şıltaqdır. Onlar ümumiyyətlə qurumurlar. Suyun kiçik bir hissəsini belə itirdikdən sonra quruyurlar.

Acorns payızın əvvəlində yerə düşür. Bundan sonra palıd yarpaqlarını tökür və palıdları qoruyucu təbəqə ilə örtürlər.

niyə düşünürsən?

(Qurumaqdan qoruyurlar; heyvan yeməsin. Axı 1 milyon palamutdan yalnız 1 ağac bitəcək).

Əlavə material.

Həm də iri və ağır palıd meyvələri - palıd və fındıq ağacın yanına düşür və "hambal"ların onları başqa yerlərə köçürməsini gözləyirlər. Sincablar, siçanlar çoxdan gəlmir. Onlar qaçacaqlar, palamutları və qoz-fındıqları götürüb çuxurlarına və çuxurlarına səpəcəklər. Bu səyə dəyər: axırda palamut və qoz-fındıq dadlı yeməklər və qış üçün yaxşı təchizat ilə səyahət üçün ödəyir. Unudulmuş və itmiş ehtiyatlardan bəziləri yazda yeni ağac və kollar cücərəcək.

O, yerin altında yatacaq
Pis havada və soyuqda.
Və bir gün yenə
Çıxacaq.

Qoy göylərə uzansın
Hər il daha yüksək.
Qoy o, örtüyü yaysın
Çox qatlı dam.

Külək də ağcaqayına, cökəyə və yolkaya kömək edir - onların uçan toxumları vertolyotlar kimi fırlanır və uzaqlara, uzaqlara uçur.

Planörlər kimi küləyə tutulmuş toxumlar göylərə uçur. Ağacların, evlərin, çayların üstündən uçurlar. Elə olur ki, cığırları, küçələri, skamyaları, suyu davamlı təbəqə ilə örtürlər: Hara gətirirlərsə gətirsinlər! Ancaq sonra toxumlar uçdu, sakitləşdi və qış üçün yatmaq üçün yatdı. Yazda onların yenə çox işi var - yeni ağac yetişdirmək.

7. Payızda bitki həyatının müşahidəsi.<Приложение 8>

Yarpaqlar payız geyimində boyanmışdır.
Qızıl kimi günəşdə parlaq şəkildə yanırlar.
Rowan yanır, alovlanır
Və bizə yetişmiş giləmeyvə verir.

Sarı payızın simvoludur. Ağacların sarı yarpaqlarından onun vaxtı başlayır. Bağların, parkların və meşələrin günəşli geyimi ona adını verdi.

Sizcə bu ad nədir? (qızıl).

Niyə ağaclar belə möhtəşəm bir paltar tökürdülər? Özləri üçün durub yarpaqlarla yaza qədər dayanardılar. (Uşaqların təxminləri)

Bitkilərin qış üçün yarpaqları ilə qalması mümkün deyil. Düşsə, qar yarpaqlara yapışsa, ağacların budaqları onun ağırlığına tab gətirməyəcək və qopacaq. Bəzən bu, qar vaxtından çox yağsa baş verir. Ağaclar yarpaqlarını tökür.

Bundan əlavə, bir ağac ehtiyatla özü üçün lazımsız olan bütün maddələri yarpaqlara çıxarır. Sonra, bir mantar kimi, yarpağın petiole ölü hüceyrələrlə bağlanır. Və ilk küləyin əsməsi ilə yarpaqlar qopub tökülür.

Laboratoriya mesajı.

Cökə, ağcaqayın və qarağac yarpaqları ilk itirənlərdir. Onsuz da erkən payızın sonunda yarpaqlar düşməyə başlayır. Aspen yarpaqları ilk donlarla düşür, sonra ağcaqayın yarpaqları. Yalnız ladin və şam yaşıldır. Onların yarpaqları - iynələr - dondan qorxmur. Hər bir iynə, bir xəz palto kimi, mum örtüyü ilə örtülmüşdür.

Krossvord təxmin etmək.

İndi gəlin görək nə qədər ağıllısınız. Gəlin krossvordu birlikdə edək.

İşıqda yatmaq
Qaranlığa qaçdı
Bəli və sülh yoxdur:
Dünyaya necə çıxmaq olar. (məs m mən)

Mən qırmızı Matryoshkayam
Mən özümü dostlarımdan ayırmayacağam
Matryoshka qədər gözləyəcəm
Otun içinə düşəcək. (alma haqqında-ə)

Qırmızı saçlı Yeqorka gölə düşdü,
Özümü boğmadım
Və suyu qarışdırmadı. ( l ist)

Hamısı tozla örtülmüşdür
Bir az güc
Yolda o, çölə çıxır.
Ayaqları əyilmişdi
Görünüşünə görə gözə dəymir. (podor haqqında zhnik)

Yağışda da, istidə də
Bir dost kömək edəcək
Yaşıl və yaxşı
Bizə onlarla əl uzadacaq
Və minlərlə əl. ( d ağac)

Göydən qızıl günəş
Qızıl şüalar tökülür.
Dost divarı olan sahədə
Qızıl bığlar. (buğda c a)

Yazda - bağda,
təzə, yaşıl,
Və qışda - bir bareldə,
Güclü, duzlu. (xiyar s )

Əla!

8. Qışda bitki həyatının müşahidəsi. <Приложение 10>

Hələ ilin hansı fəslinə getməmişik?

Düzdü, qış mövsümündə bitkilərin necə yaşadığını hələ xatırlamadıq.

Qış gələndə bitkilərə nə olur? (Uşaqların öz müşahidələrindən cavabları)

Xəz palto kimi yer üzünü qarla örtür. Qarın yerdən istiliyi saxlamaq və bununla da sanki təbii istixana yaratmaq qabiliyyəti bitkilər üçün çox vacibdir. Ot və əkinlər qar altında donmur. Qar örtüyü uzun müddət yağmayanda onlar üçün pisdir.

Xəzləri üçün ağaclar da hazırlamışdılar. Hər il bütün yayda ağaclar gövdə və budaqların dərisi altında məsaməli mantar toxuması qoyurlar - ölü təbəqə. Bu mantar suyun və ya havanın keçməsinə imkan verməməsi ilə diqqəti çəkir. Hava məsamələrində durğunlaşır və ağacın canlı bədənindən istilik buraxmır. Ağac nə qədər yaşlı olsa, mantar təbəqəsi bir o qədər qalındır. Buna görə də yaşlı ağaclar soyuğa gənc və nazik ağaclardan daha asan dözür.

Ancaq qapalı bitkilər ilin istənilən vaxtında yaxşıdır!

Niyə qapalı bitkiləri sulayın?

Niyə qapalı bitkilər pəncərəyə yaxın dayanır?

Qız niyə bitkilərin yarpaqlarını ovuşdurur?

Aşağıdakı şəkildəki bitki niyə öldü?

Sizcə, hansı şəraitdə qapalı bitkilər yaxşı inkişaf edəcək? (uşaqların cavabları)

Əlbəttə ki, hər bir bitki günəş işığına, istilik və qidalanmaya ehtiyac duyur, yəni. su.

10. Dəftərlərdə işləmək. (səh. 21)

Dəftərdəki 2 nömrəli tapşırığı yerinə yetirək.

Hansı rəsm seçdiniz? Niyə? (İkinci şəkildə, düzgün suvarma, çünki suvarma qabı qazana yaxın yerləşmişdir, su sıçramır, yer su axını ilə yuyulmur.)

Beləliklə, səyahətimiz başa çatır. Biz sinifə qayıtdıq. Baxın, qayğı göstərdiyiniz otaq bitkilərimizdən necə məmnunuq. Bunun müqabilində bizə öz gözəlliklərini, təmiz havasını verirlər. Və bir neçə dəqiqə onların yaşıl yarpaqlarına baxsaq, o zaman gözlərimiz dincələ bilər, çünki yaşıl rəng sakitləşdirir.

Gəlin bunu etməyə çalışaq. (Uşaqlar musiqini sakitləşdirmək üçün bir neçə dəqiqə yaşıl yarpaqlara baxırlar.)

IV. Refleksiya.

Masanızda dairələr var. Onlara əhvalınızı göstərin. İndi hər bir dairəni lövhədə asılı olan günəşimizə bağlayacağıq. Dərsimizi belə başa vururuq. Düşünürəm ki, sevinc, mehribanlıq, təbəssüm həmişə insana kömək edəcək.

V. Xülasə.

Bugünkü səfərimizdən hansı yeni şeyləri öyrəndiniz?

Evdə valideynlərinə nə deyə bilərsən?

Bitkilərin canlı olduğunu sübut edin. (Onlar böyüyür, çoxalır, ölürlər.)

Bitkilərin yaşaması üçün nə lazımdır?

VI. Yaradıcı tapşırıq.

Səh.-dəki dəftərlərdə. 21 ev maraqlı bir vəzifə yerinə yetirə bilərsiniz. Evdə, hər biriniz yenidən tədqiqatçı ola və suala cavab verə bilərsiniz: Taxıldan spikelet necə görünür?

Bələdiyyə dövlət təhsil müəssisəsi

“3 saylı orta məktəb” s.p. Sarmakovo

Bitkilər necə yaşayır?

1 "a" sinfində ətraf aləm haqqında dərs

/ Dərs açıq dərslər festivalı çərçivəsində keçirilib /

İbtidai sinif müəllimi: Mashukova Alena Borisovna

20 dekabr 2016-cı il

Açıq dərsin konspekti

Mövzu: Bitkilər necə yaşayır?

Məqsədlər: bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış etmək; bitkilərin həyatı və inkişafı haqqında fikirləri genişləndirmək; qapalı bitkilərə qulluq üçün əsas texnikaları göstərmək; bitkilərə hörmət tərbiyə etmək.

Planlaşdırılan nəticələr: Şagirdlər qapalı bitkilərə necə qulluq etməyi öyrənəcəklər.

Avadanlıq: multimedia təqdimatı (kompüter, ekran), qapalı bitkilər, bitkilərin suvarılması üçün su, qapalı bitkilərə qulluq üçün lazım olan əşyalar (suvarma qabı, diffuzor, cır-cındır, torpağı boşaltmaq üçün çubuq).

vizual material: “Bitki canlı varlıqdır” yazısı olan kağızdan hazırlanmış “çobanyastığı”, yazıları olan “toxumlar, cücərtilər” şəkilləri,tələbələr : dairələr (qırmızı, yaşıl, sarı, mavi), kartlar "Fərqli bitkilərin ortaq nələri var?".

Dərslər zamanı:

I . Təşkilat vaxtı.

Salam gənc təbiətsevərlər. Sizi dərsdə salamlamağa şadam!

Dərsimizi necə görmək istərdiniz? (Gülməli, maraqlı, məlumatlandırıcı).
– Arzu edirəm ki, bu dərs faydalı olsun və yeni bir şey öyrənəsiniz.

Ötən dərsdə nə etdik?

Qar və buz nədir?

Qar və buz harada əmələ gəlir?

Qar və buzun hansı xüsusiyyətlərini bilirik

II. Əsas mərhələdə işə hazırlıq.

Tapmacanı tapın və bu gün ətrafdakı dünya dərsində nə haqqında danışacağımızı öyrənin.

Nəfəs alır, böyüyür, amma yeriyə bilmir. (bitki)

Dərsdə nə öyrənəcəyik?

Dərsin mövzusu: "Bitkilər necə yaşayır?" (slayd 1)

Sizcə bitkilər canlıdırmı?

Bitkilərə qulluq etmək lazımdırmı?

Özümüzə hansı təlim məqsədləri qoyacağıq?

Tapşırıqlar: bitkilərin canlı olduğundan əmin olun. Bağlı bitkilərə necə qulluq edəcəyimizi öyrənəcəyik.

Bu gün dərsdə sizi tədqiqatçı olmağa dəvət edirəm. Bu o deməkdir ki, biz diqqətlə qulaq asmalı, düşünməli, düşünməli, yadda saxlamalı, danışmalıyıq və sonra bütün tapşırıqları yerinə yetirəcəyik.

Dərsdə hər sualı toxum kimi torpağa əkəcək, bilik və bacarığımızla sulayacağıq ki, toxum cücərsin. Bu suala cavab versək, cavan cücərti alacağıq, bacarmasaq, toxum yerdə öləcək.

Taxılların boş yerə getməsinə imkan verməyək? Sonra diqqətli və aktiv olun.

III . Bilik yeniləməsi.
-Hansı bitkiləri bilirsiniz?
Bitkiləri hansı qruplara bölmək olar? sürüşdürün
-Pəncərədə bitən bitkiləri hansı qrupa aid edirik? (Qapalı bitkilərə.)
Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Bitkilərin hansı hissələrini bilirsiniz? (kök, gövdə, yarpaq, çiçək, toxumlu meyvə).

Yazı lövhəsində bir bitki var idi, amma külək sinfə girdi və parçalandı. Gəlin onu toplayaq, onun hər bir hissəsinin bitki həyatında oynadığı rolu adlandıraq.

Müəllim üçün:

Kök - bitkini yerdə saxlayır, suyu və mineral duzları udur;

Kök - "nəqliyyat arteriyası";

Yarpaq “qida fabriki”dir;

Çiçək - gələcək nəslin meydana gəlməsini təmin edir;

toxum ilə meyvə

Cüt işləmək. (Uşaqlar masalardakartlar : bitkinin dəqiq müəyyən edilmiş hissələri və onların adları ilə noxudun təsviri)

Məşq:

Zavodun hissələrini adları ilə xətlərlə birləşdirin. (şagirdlər kartlarla işləyirlər).

Əsas sözləri oxuyaq.

Nəticə: Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayın? (slayd 5)

IV . Yeni biliklərin mənimsənilməsi.

Problemli vəziyyətin yaradılması:

Bitkilərin canlı olduğunu necə sübut etmək olar?

- Bitki böyüyür, inkişaf edir, qidalanır, nəfəs alır, çoxalır, ölür. Bitki canlı varlıqdır.

Əla!

2) Bitkinin canlı olduğunu sübut etdik. Sonra belə bir sual yaranır:Bitki yaşamaq üçün nə lazımdır?

Bütün dərsliklərinizi səhifə 71-ə açın. Şəkillərə baxın və suallarımı cavablandırın. Bitkilərin yaşaması üçün nə lazım olduğunu müzakirə edin.

    Niyə qapalı bitkiləri sulayın?

    Niyə qapalı bitkilər pəncərəyə yaxın yerləşdirilir?

    Qız nə edir və niyə?

    Bu bitkiyə nə olub? Niyə?

Bitki həyatı üçün nə lazımdır?

Üçüncü cücərti, sizin köməyinizlə işığa uzanır.

Nəticə: Həyat üçün bitkilər lazımdır: su, istilik, işıq, hava, torpaq.

Yaxşı, daha bir şərt insanın diqqətli münasibətidir.

V . Gözlər üçün fikultminutka. (slayd)

VI . Yeni biliklərin və fəaliyyət yollarının konsolidasiyası.

1. Zavodun inkişafının müşahidəsi. (palıd misalında)

Tapmacanı tapın: Qızıl topun içində palıd ağacı gizləndi. (palamut)

Bitki necə inkişaf edir?

Hansı bitki görürsən? (slayd)

İndi siz və mən bir palıdın həyatının bir palıdla necə başladığına dair bir video klip izləyəcəyik.

İndi slayda baxın.

Palıd gücün və uzunömürlülüyün simvoludur. Palıd ağacları uzunömürlüdür. Palıdın ömrü 1500 ilə qədərdir, ağacın hündürlüyü 30 və hətta 40 m-ə çatır, güclü bir tac daşıyır, diametri tez-tez 1-1,5 m-ə çatan qalın gövdə inkişaf etdirir. xüsusilə davamlı, güclü, qüdrətli bir şey haqqında danışırlar, palıdla müqayisə edilirlər.

Palıd ağacının həyatı haradan başlayır?

2. Praktiki iş.

1) Söhbət.

Bütün canlılar qayğıya ehtiyac duyur. Bitkilər də qulluq etməyi sevirlər.

Evdə kimin qapalı bitkiləri var?

Evinizdə qapalı bitkilərə kim qulluq edir?

kömək edirsən? Nə edirsiniz?

Uşaqlar indi bizə bitkilərə necə düzgün qulluq edəcəyimizi göstərəcəklər.

2) Qruplarda işləmək.

Gəlin 3 qrupa bölünək. Qrupunuzda bir kapitan seçin. Kapitan vəzifələri təyin edəcək. 1 cüt - yarpaqları silir, 2 cüt - torpağı gevşetir, sonuncu 3 cüt - çiçəyi sulayır. Bütün qaydalara əməl edin.

Əla!

3) Memo "Qapalı bitkilərə qulluq qaydaları".

    Bitkiləri otaq temperaturunda su ilə sulayın. Bundan əlavə, su bir neçə saat dayanmalıdır. Yazda çiçəklər axşam, qışda - səhər suvarılır.

Çiçəkləri suvarmaq suvarma qabından daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana tökə bilərsiniz və ya tavaya tökə bilərsiniz. Suyun sıçramaması üçün suvarma qabını yüksək qaldırmayın.

Suyun bitkinin köklərinə keçməsi, durğunlaşması üçün çiçəkləri boşaltmaq lazımdır.

    Yerin səthini bir qazanda bir çubuqla gevşetin ki, hava köklərə daxil olsun. Bitkinin köklərinə zərər verməmək üçün diqqətli olun.

Çiçəklər su prosedurlarını sevirlər.

    Böyük hamar yarpaqların tozunu nəm parça və ya süngərlə silin.

Vərəqi bir əlinizlə aşağıdan tutun, digəri ilə yumşaq bir şəkildə silin.

Kiçik yarpaqları və tüklü yarpaqları olan bitkilər yumşaq bir fırça ilə tozdan təmizlənir.

Bir çox çiçək çiləməyi çox sevir.

Niyə bitkilərin yarpaqlarını silmək lazımdır? (bitkilər belə nəfəs alır)

    Bitkilərin quru yarpaqlarını və budaqlarını diqqətlə kəsin. Çiçək qablarını və dayaqları təmiz saxlayın.

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, bəziləri isə yox. Buna görə otaqda onlar fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündə, digərləri - pəncərədən uzaqda.

(Uşaqlara qeydlər paylayır)

IX . Dərsi yekunlaşdırmaq.

Ümumiləşdirmə.

İndi qrup halında düşünün və deyin ki, bitkilər həyat üçün nə lazımdır? (su, hava, işıq, istilik) sürüşdürün

Müdrik Tısbağanın bu barədə nə dediyini oxuyun (səh. 71)

Ev bitkilərinin daha uzun yaşamasına necə kömək edə bilərik? (su, yarpaqları tozdan təmizləyin, işığa qoyun, otağın isti olmasına diqqət edin)

Vəhşi təbiətə necə kömək etmək olar?

Şeiri diqqətlə dinləyin

Mən çəmənlikdə kəpənək tutmayacağam:
Səmavi çiçək, yaşasın!
Qoy qanadlar çiçəklər üzərində çırpınsın
Beləliklə, mən və sən xoşbəxt idim!

Meşə çiçəyini də qoparmayacağam,
Onu özümlə evə aparmayacağam.
Axı, evdə o, bumblebee vura bilməyəcək
Səhər tezdən şeh içməyəcək!

Nə budaq, nə budaq, nə də bir ot
Mən inciməyəcəyəm: nəyə görə günahkar?
Onların hər hansı birində Jivinka istiləşir,
Və hamıya inamla işıq saçır...

Uşaqlar bitkilərlə əlaqəni necə təklif edirlər? Niyə?

Meşədə, bağda bitən bitkilərin canlı olduğunu unutmayın. Onlar böyüyür, nəsil doğur, ölürlər. Və onlar mümkün qədər uzun müddət yaşamaq istəyirlər, bizə gözəlliyi düşünmək sevincini gətirirlər.

X . Refleksiya.

Masalarda rəngli dairələr var, dərsdəki fəaliyyətinizi əks etdirən birini seçin. (Uşaqlar uyğun dairələri seçir və götürürlər)

Kim özü üçün kəşf etdi? (Mavi)

Özü haqqında kim deyə bilər, mən dərsdə fəal işlədim! (Qırmızı)

Kim dərslə maraqlandı? (Yaşıl)

Dərs kimə yaxşı əhval-ruhiyyə bəxş etdi? (Sarı)

"Ətrafımızdakı dünya" mövzusunda dərs

1 sinif.

Mövzu: "Bitkilər necə yaşayır"

Dərs - tədqiqat

    Məqsəd: şərtləri tanıtmaq, bitki həyatı üçün zəruridir.

Problemlərin həlli üçün şərait yaradın:

təhsil:

-bitkilərin həyat dövrü, bitki həyatı üçün lazım olan şəraitlə tanışlıq.

Şagirdlərin idrak fəaliyyətini formalaşdırmaq.

- inkişaf edir:

Müşahidə, təhlil, ümumiləşdirmə, əsaslandırma, məntiqi düşünmə bacarıqlarının inkişafına kömək etmək.

Ünsiyyət bacarıqlarının, qruplarda işləmək bacarığının inkişafına kömək etmək;

təhsil:

Bütün canlılara sevgi və qayğı hissinin tərbiyəsini təşviq etmək.

Texnologiyalar: İKT, pedaqoji əməkdaşlıq.

Avadanlıqlar: multimedia cihazı, qrup işi üçün kartlar, bankalar, təcrübə üçün bitki toxumları.

Dərsin strukturu.

Mərhələ.

Müəllimin fəaliyyəti.

Tələbə fəaliyyətləri.

I. Təşkilati məqam.

II Biliyin aktuallaşması. Mövzuya giriş.

Slayd nömrəsi 1.

slayd nömrəsi 2

III. Mövzu mesajı.

Slayd nömrəsi 3

IV. Öyrənilənlərin təkrarlanması.

Slayd nömrəsi 4,5,6

Ümumiləşdirmə

Fizminutka.

Slayd nömrəsi 11.

Fizminutka

Slayd nömrəsi 7.

Tədris anı.

Slayd nömrəsi 12.

slayd nömrəsi 8

Slayd №9

VI. Refleksiya.

Slayd №10

Zəng yüksək səslə çalındı
Dərs başlayır
Qulaqlarımız yuxarıda
Gözlər geniş açılır
Dinləyirik, xatırlayırıq
Bir dəqiqə də itirmirik.

Bu gün qeyri-adi bir dərsimiz var. Və niyə indi başa düşəcəksən. Uşaqlar, məktəbimizə kömək üçün məktub gəldi. Uzaq nağıllar ölkəsi Rastindiyadan olan kral bizə müraciət edir. Onların başına gələnləri dinləyin. Müəyyən bir səltənətdə, müəyyən bir dövlətdə bir kral və bir kraliça yaşayırdı və onlardan kiçik bir şahzadə dünyaya gəldi. Hər şey yaxşı olardı, amma şahzadə hər zaman yatırdı. İllər keçdi və kiçik şahzadə böyümədi və oyanmadı. Sonra padşah dünyanın hər tərəfinə qışqırdı. Belə ki, ən yaxşı dayələr yığışıb balaca qızı oyatsınlar. Və sonra bir dayə gəlib heç nə ilə getmədi, ikincisi isə oyanmadı, üçüncüsü isə nə qədər çalışsa da, bacarmadı. Padşah tamamilə ümidsiz idi. Bir dəfə bir pəri səltənətin yanından uçdu və o, padşaha tapmacanı təxmin edəcək şahzadəni oyatda biləcəyini söylədi.Və tapmaca çətin idi.

Və sonra padşah məktəbə məktub yazmaq qərarına gəldi. Axı, burada hər hansı bir tapmacanı təxmin edə bilən kiçik uşaqlar var.

Bəlkə tapmacanı həll edək?

Sehrli bir yuxuda körpə yatmaq

Onu oyatmaq zarafat deyil!

Üç dayə onu yataqda oyatmaq istəyirdi.

Neçə nəfər ayrı getdi -

Yalnız boş yerə: oyanmadılar, -

Üçümüz ona toxunduq,

Dərhal gözləri oyandı.

Və budur abunə.

Şahzadəni oyatmaq üçün çətin bir yoldan keçməlisən.

Yaxşı, qorxmayaq, gedək?

Və budur xəritə, görək necə hərəkət edirik.

Bu naməlum dünyada nə görürük?

Bu orqanizmləri bir sözlə necə adlandırmaq olar?

Bitkilər fərqlidir. Artıq hansı bitki qruplarını öyrənmisiniz?

Bitkilərin əsas fərqləndirici xüsusiyyətlərini tapın.

Bütün bu bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Bitkilərin hissələrini düzəldin.

Hansı hissə çatışmır? Və ya bəlkə onun heç bir bitkiyə ehtiyacı yoxdur? Çatışmayan hissənin lazım olduğunu sübut edin.

Uşaqlar, belə çıxır ki, bitki qidalanır, çoxalır, ölür?

Bəs hansı orqanizmlər nəfəs ala, yaşaya, ölə bilər?

Deməli, bitkilər canlı orqanizmlərdir.

Rəqs

Eksperimental sahəni göstərən xəritəyə baxın.

Təcrübə sahəsi sözünün özü burada eksperimentlərin aparıldığını göstərir. Təcrübələrimizi qurduğumuz yer bura deyilmi? Bir həftə əvvəl dörd banka gətirdik. Hər qrup toxum əkdi. Nə etdin, de görüm?

Yəqin ki, onlara baxmaq və orada nə baş verdiyini görmək üçün səbirsizlənirsiniz? Və burada, nəhayət, nəticəni gözləyirik.

Bir bitkinin həyatına başlaması üçün nə lazımdır?

Bitki canlı orqanizmdir, canlı orqanizmlərin mövcud olması üçün başqa nə lazımdır?

Canlı orqanizmlər nəfəs alır, yəni bitkilərin böyüməsi üçün hava lazımdır.

Bitkimiz necə böyüdü?

Bitki daha da böyüyə bilərmi? Niyə? Toxumlarımı xatırlayırsan? Onları qaba qoyardım, suyu, istisi olanları cücərdi, yazığım gəldi. Mən əkmək qərarına gəldim və nə əldə etdiyimi görüm? İndi paxlamız sinifdə bizimlə yaşayacaq, böyüməyə davam edəcək və siz də, mən də ona baxacağıq. Və sadəcə seyr etsək, böyüməyə davam edəcək.

Onun qayğısına qalmaq düzgündür, çünki sağ olmasına baxmayaraq, özünə baxa bilmir. Necə maraqlanacaqsınız?

Və bitkilər kömək üçün bir insana necə təşəkkür edə bilər?

Tapmacanı tap və cavabını tap.

Sehrli bir yuxuda körpə yatmaq

Onu oyatmaq zarafat deyil!

dayələr onu yataqda oyatmaq istəyirdilər.

Neçə nəfər ayrı getdi -

Yalnız boş yerə: oyanmadılar, -

Onlardan dördü ona toxundu,

Dərhal gözləri oyandı.

Bəs bitkinin daha da cücərməsi və inkişafı üçün nə lazımdır?

Əhval Barometri”

Beləliklə, uşaqlar, bu gün dərsdə sizin üçün maraqlı nə oldu? Nəyi bəyənmədiniz? Bitkilər haqqında başqa nə bilmək istərdiniz? İstəkləriniz!

Bugünkü dərsdən ayrıldığınız əhval-ruhiyyəni əks etdirəcək kiçik bir insanın üzünü seçməyi təklif edirəm.

1. Əgər dərsi bəyəndinizsə - gülümsəyin.
2. Çox xoşuma gəlmədi - düz ağızla.
3. Bəyənmədim - kədərli.

Çox şey öyrəndik və yaxşı bir iş gördük, kömək etdik. Bəs sonuncu qırmızı fənərin nə işi var?

Mən sizə deyirəm: "Əməyiniz üçün hamınıza təşəkkür edirəm!"

Tapmacanı həll etməyə çalışırlar.

Uşaqların cavabları

Qrup işi.

Qrup işi. Hər qrup öz təcrübəsindən danışır

Nəticə çıxarırlar.