Test 15 priama a nepriama úmernosť. Priamy úmerný vzťah. V. Historické pozadie

Zhrnutie hodiny matematiky učiteľky matematiky Trishchenkovej N.G.

Trieda: 6

Predmet:"Priama a nepriama úmernosť" Súťaž lekcií

Miesto lekcie: Táto lekcia je druhou v téme „Priame a inverzne proporcionálne“ a nadväzuje na tému „Proporcie“.

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:

  • Počas vyučovacej hodiny zabezpečiť upevnenie týchto základných pojmov: proporcia, hlavná vlastnosť proporcie, priamoúmerné hodnoty, nepriamoúmerné hodnoty.
  • Zlepšenie zručností pri riešení textových problémov pomocou proporcie. Stanovenie hlavnej vlastnosti proporcie na príkladoch riešenia rovníc, ktoré majú tvar proporcie.
  • Pokračovať vo formovaní vzdelávacích zručností: plánovanie reakcie; schopnosti sebaovládania; slovné počítanie.
  • Kontrola stupňa asimilácie základných vedomostí, zručností a schopností na túto tému.

vyvíja sa:

  • Rozvoj zručností pri aplikácii vedomostí v konkrétnu situáciu.
  • rozvoj logické myslenie, schopnosť zdôrazniť to hlavné, zovšeobecniť, vyvodiť správne logické závery.
  • Rozvoj zručností porovnávať, správne formulovať úlohy a vyjadrovať myšlienky.
  • Rozvoj samostatnej činnosti žiakov.
  • Rozvoj kognitívneho záujmu.

Vzdelávacie:

  • Výchova k zdravému životnému štýlu.
  • Formovanie vedeckého rozhľadu, záujem o tému prostredníctvom obsahu vzdelávací materiál.
  • Výchova k schopnosti pracovať v tíme, kultúre komunikácie, vzájomnej pomoci.
  • Výchova takých charakterových vlastností, ako je vytrvalosť pri dosahovaní cieľa, schopnosť nestratiť sa v problémových situáciách.

Trvanie lekcie: 45 minút

Typ lekcie: kombinované

Štruktúra lekcie:

1.Organizovanie času. Stanovenie cieľov a cieľov lekcie

2. Aktualizácia poznatkov. ústna práca

3. Riešte úlohy pomocou pomeru

4. Telesná výchova

5. Opakovanie preberanej látky

6. Historický odkaz

7. Kontrolné testovanie

8. Domáca úloha

9. Zhrnutie lekcie. Klasifikácia

Účelnosť používania mediálneho projektora v lekcii:

Zintenzívnenie vzdelávacieho procesu (zvýšenie množstva ponúkaných informácií, skrátenie času na odovzdanie materiálu);

Zlepšenie efektívnosti zvládnutia vzdelávacieho materiálu.

Vyučovanie: podľa učebnice N.Ya. Vilenkin "Matematika 6".

POČAS VYUČOVANIA

Organizovanie času. Stanovenie cieľov a cieľov lekcie.

Cieľ: pozdravenie, kontrola pripravenosti na hodinu, odhalenie témy a celkového cieľa hodiny, príprava žiakov na prácu na hodine a vytvorenie priaznivej pracovnej atmosféry.

učiteľ: Ahojte chalani! Teraz máme hodinu matematiky.

Matematika priatelia
Nie je možné nemilovať.
Veľmi presná veda
Veľmi prísna veda
Zaujímavá veda -
To je matematika!

Dnes máme lekciu riešenia problémov pomocou proporcií.

A máme pred sebou veľa rôznych úloh:

na začiatku našej hodiny budeme tradične viesť ústnu prácu, počas ktorej si zopakujeme teoretickú látku, ktorú dnes potrebujeme na lekcii;

zopakujeme a vnesieme do systému techniky, ktoré sme študovali na riešenie problémov pomocou proporcií;

zopakujeme si schopnosť využívať vlastnosti proporcií pri riešení niektorých typov rovníc;

urobme si krátku exkurziu do histórie proporcie;

prejsť kontrolným testom, počas ktorého preukážete svoje vedomosti a zručnosti.

A ako motto našej lekcie navrhujem vziať slová skvelého spisovateľa S. Ya. Marshaka, autora takých slávnych detských básní ako:

"Deti v klietke", "Rozprávka o hlúpej myške", "Takto duchom neprítomný" atď.

Motto lekcie:

„Nech každý deň a každú hodinu
Dostanete nový.
Nech je vaša myseľ dobrá
A srdce bude múdre."

Aktualizácia znalostí. ústna práca.

Cieľ: príprava žiakov na dominantný typ edukačnej a poznávacej činnosti.

učiteľ: Skôr ako sa pustíme do riešenia problémov, prejdime k ústnej práci, ktorá pozostáva z troch úloh.

Aby ste však úspešne zvládli úlohu 1, musíte odpovedať na nasledujúce otázky:

Čo je to pomer? Odpovede študentov.

Formulujte hlavnú vlastnosť proporcie. Odpovede študentov.

učiteľ: Dostať sa k úlohe 1

Cvičenie 1. Pomenujte extrémne a stredné členy podielu:

Odpoveď: Extrémne pojmy 5 a 12, stredné pojmy 10 a 6

Odpoveď: Extrémne pojmy 20 a 7, stredné pojmy 4 a 35

učiteľ: Výborne! Aby sme mohli prejsť k druhej úlohe, musíme si zapamätať odpovede na otázky ako:

1. Aký pomer sa nazýva správny? Odpovede študentov.

2. Aké metódy pomáhajú určiť, či je pomer správny? Odpovede študentov.

učiteľ: Dostať sa k úlohe 2

Úloha 2. Uveďte správny pomer:

a) 2:3 = 5:10 Odpoveď: nie je pravda

b) 5:10 = 8:4 Odpoveď: nie je správna

c) 2:3 = 10:15 Odpoveď: správne

d) 3:5 = 10:12 Odpoveď: nie je pravda

e) 16:6 = 8:3 Odpoveď: správne

učiteľ: Opäť ste boli na vrchole! Zostáva posledná úloha.

V našom prístave sú tri lode „Víťazstvo“, „Mechta“ a „Slava“ a tri móla: A, B, C. Každú loď je potrebné postaviť na vlastné mólo, a preto z nich zostaviť správne proporcie. vzťahy

Úloha 3. Nájdite mólo pre loď

Móla:

Lode:

Pobeda 105:21

Sen 2:0,5

Sláva 6:0,2

Odpovede študentov:

90: 3 \u003d 6: 0,2 (A "Sláva");

64: 16 \u003d 2: 0,5 (v "Dream");

0,15: 0,03 \u003d 105: 21 (s Pobedou)

Riešenie problémov pomocou proporcií.

Cieľ: systematizovať študované metódy riešenia problémov pomocou proporcií

Prípravné práce

učiteľ: Chlapci, dnes v lekcii pokračujeme v riešení problémov pre priamu a nepriamu úmernosť. A aby sme sa s úlohami vyrovnali, pamätajme:

Aké množstvá sú priamo úmerné?

Aké množstvá sa nazývajú nepriamo úmerné?

Uveďte príklady priamo a nepriamo úmerných veličín.

Ako možno problémy riešiť priamo a inverzná úmernosť?

Čo je potrebné urobiť na vyriešenie problému pomocou proporcií?

učiteľ: Spomeňme si na algoritmus riešenia proporčných problémov.

Odpovede študentov:

2. neznáme číslo označené ako X.

3. Zapíšte si stav problému vo forme tabuľky.

4. Určite typ závislosti.

5. Vložte šípky zodpovedajúce typu proporcie.

6. Napíšte pomer.

7. Nájdite neznámeho člena proporcie.

Frontálna tímová práca

učiteľ: Chlapci, otvorte si zošity. Teraz začneme riešiť problémy.

A čo bude našou prvou úlohou, to s vami zistíme uhádnutím hádanky.

Pod kríkmi
Pod plachtami
Skryli sme sa v tráve
Hľadaj nás v lese sám,
Nebudeme na vás kričať: "Ay!"

Odpoveď: Huby

Úloha č.1

Veverička od 30 kg čerstvé huby prijalo 9 kg sušených.

Koľko čerstvých húb potrebuje nazbierať v lese, aby získal 15 kg sušených? (Odpoveď: 50 kg)

učiteľ: Chlapci, povedzte mi, aké jedlé a nejedlé huby poznáte? Odpovede študentov.

učiteľ: Prejdime k druhej úlohe.

Úloha č. 2

3 údržbári dokážu pozametať oblasť za 7 hodín.

Ako dlho bude správcom trvať pozametanie toho istého priestoru, ak im na pomoc prídu ďalší 4 domovníci? (Odpoveď: 3 hodiny)

Poznámka: Pri riešení problémov učiteľ kladie otázky:

Stručne opíšte problém.

Čo je o probléme známe?

Čo potrebujete vedieť?

Aký je vzťah medzi...?

Vysvetli prečo?

Ako je táto ... závislosť uvedená na výkrese?

Ktorý člen podielu nie je známy?

Ako nájsť neznámy ... výraz proporcie?

Pracovať v pároch

učiteľ: Chlapci, a teraz vám navrhujem, aby ste pracovali na úlohách vo dvojiciach. Dvojice sa tvoria podľa toho, ako sedíte na hodine v laviciach.

Teraz dám každému páru kartičku s obrázkom trpaslíka alebo víly. V súlade s tým, čo je zobrazené na vašej karte, riešite problém, v ktorom je hlavnou postavou vaša postava.

Po vyriešení problémov skontrolujeme správnosť vašich riešení.

Poznámka: karty sa riešia diferencovaným prístupom, keďže problémy s inverznou proporcionalitou spôsobujú ťažkosti.

Problém s škriatkami(Problém priamej úmernosti)

4 škriatkovia zasadili 8 ružových kríkov pre Snehulienku.

Koľko ružových kríkov zasadia 3 škriatkovia súčasne? (Odpoveď: 6 kríkov)

Rozprávkový problém(Problém inverznej proporcionality)

3 víly nazbierajú med z kvetov za 4 hodiny.

Koľko hodín bude trvať 2 vílam, aby urobili túto prácu? (Odpoveď: 6 hodín)

Poznámka:Žiaci pracujú na úlohách. Kontrola vykonanej práce prostredníctvom prezentácie na obrazovke.

Minúta telesnej výchovy

Cieľ: zmierniť únavu u žiakov, zabezpečiť voľný čas a zlepšiť duševnú výkonnosť.

učiteľ: Chlapci, ste skvelí! Všetci ste odviedli skvelú prácu a je čas si oddýchnuť a stráviť minútu telesnej výchovy.

Dupneme nohami
Tlieskame rukami
Kývame hlavami.
Dvíhame ruky
Sklopíme ruky
A začnime znova písať.

Opakovanie preberanej látky.

Rovnice.

Cieľ: upevniť zručnosti pri riešení rovníc napísaných vo forme podielu.

učiteľ: V predchádzajúcich lekciách sme hovorili o , že pomocou proporcie je možné riešiť nielen úlohy pre priamu a nepriamu úmernosť, ale aj rovnice.

Túto úlohu si pre nás pripravili trpaslíci z rozprávky o Snehulienke. Niektorí z vás im už dnes pomohli sadiť ruže a teraz im všetci spoločne a spoločne pomôžme s riešením rovníc.

Pripomeňme si, ako sa riešia rovnice tohto typu.

Poznámka: Dvaja študenti sú postupne pozvaní k tabuli, aby pracovali na riešení rovníc. Ostatní žiaci pracujú v zošitoch.

Počas zadania vedie učiteľ rozhovor na tieto otázky:

Ktorý člen podielu nie je známy? Odpovede študentov.

Ako nájsť neznámy extrémny člen podielu? Odpovede študentov.

Ako skontrolovať, či ste rovnicu vyriešili správne? Odpovede študentov.

Rovnica 1

( odpoveď: x = 6)

2. rovnica

(Odpoveď: y = 28)

V. Historický odkaz.

Cieľ: prehlbovanie a rozširovanie vedomostí o proporciách.

učiteľ: Svet proporcií je rozsiahly a rozmanitý.

Proporcie boli študované od staroveku.

Slovo „proporcia“ zaviedol Cicero (starorímsky politik a filozof) v 1. storočí pred Kristom.

V 4. storočí pred Kr. Staroveký grécky matematik Eudoxus dal definíciu proporcie.

História nahrávania proporcií je veľmi zaujímavá.

V roku 1631 William Outred (anglický matematik. Známy ako vynálezca logaritmického pravítka) navrhol nasledujúci záznam pre pomer a ● b:: c ● d

René Descartes (francúzsky matematik, filozof, fyzik a fyziológ. Descartes prvýkrát zaviedol súradnicový systém.) V 17. storočí zapísal pomer takto:

7 | 12 | 84 | 144 .

V roku 1693 G. W. Leibniz (nemecký filozof, logik, matematik,

fyzik, právnik, historik, diplomat, vynálezca a lingvista) navrhol moderné označenie podielu a: b = c: d.

Portrét Luca Pacioliho

predp. Jacopo de Barbari, 1495

Pacioli sa narodil okolo roku 1445 v malom mestečku Borgo San Sepolcro na hraniciach Toskánska a Umbrie.

Ako tínedžera ho poslali študovať do dielne známeho umelca Piera della Francesca. Tu si ho všimol veľký taliansky architekt Leon Batista Alberti, ktorý v roku 1464 odporučil mladý muž bohatý benátsky obchodník Antonio de Rompiasi ako domáci učiteľ. V roku 1494 Pacioli publikoval v taliančine matematické dielo s názvom „Súčet aritmetiky, geometrie, zlomkov, proporcií a proporcionality“ (Summa di aritmetica, geometrica, proporcionalita a proporcionalita), venované vojvodovi z Urbina Guidobaldovi da Montefeltrovi. Táto esej načrtáva pravidlá a techniky aritmetické operácie cez celé a zlomkové čísla, proporcie, úlohy na zložené úročenie, riešenie lineárnych, štvorcových a určité typy bikvadratické rovnice. Je pozoruhodné, že kniha nebola napísaná v bežnej latinčine pre vedecké práce, ale v taliančine.

Domáca úloha.

Cieľ: zadávať domácu úlohu, ktorá by žiakom umožnila tvorivo sa realizovať, uplatniť nadobudnuté poznatky v novej situácii.

učiteľ: A vaša domáca úloha bude nezvyčajná, kreatívna. Je potrebné vymyslieť zaujímavý textový problém, ktorý je vyriešený pomocou proporcií a farebne ho usporiadať na krajinný list.

VIII. Zhrnutie lekcie. Klasifikácia.

Cieľ: hodnotiť prácu žiakov v triede.

učiteľ: Chlapci, zhrňme si našu lekciu. Odpovedzte prosím na otázky:

Čo nové ste sa na dnešnej hodine naučili, čo ste si zopakovali? Odpovede študentov.

Čo bolo na lekcii zaujímavé alebo nie? Odpovede študentov.

Chlapci, ďakujem vám za vašu tvrdú prácu! Všetci ste skvelí!

Najjednoduchší spôsob, ako pochopiť priamo úmerný vzťah, je použiť príklad stroja, ktorý vyrába diely konštantnou rýchlosťou. Ak za dve hodiny vyrobí 25 dielov, tak za 4 hodiny vyrobí dvakrát toľko dielov – 50. Koľkokrát dlhší čas bude pracovať, toľkokrát viac detailov vyprodukuje.

Matematicky to vyzerá takto:

4: 2 = 50: 25 alebo takto: 2:4 = 25:50

Priamo úmerné veličiny sú tu prevádzková doba stroja a počet vyrobených dielov.

Hovorí sa: Počet dielov je priamo úmerný dobe prevádzky stroja.

Ak sú dve veličiny priamo úmerné, potom sú pomery zodpovedajúcich veličín rovnaké. (V našom príklade ide o pomer času 1 k času 2 = pomer počtu častí v čase 1 Komu počet častí v čase 2)

Inverzná úmernosť

Nepriamo úmerný vzťah sa často vyskytuje pri problémoch s rýchlosťou. Rýchlosť a čas sú nepriamo úmerné. V skutočnosti, čím rýchlejšie sa objekt pohybuje, tým menej času zaberie cesta.

Napríklad:

Ak sú množstvá nepriamo úmerné, potom sa pomer hodnôt jednej veličiny (v našom príklade rýchlosť) rovná inverznému pomeru druhej veličiny (v našom príklade čas). (V našom príklade sa pomer prvej rýchlosti k druhej rýchlosti rovná pomeru druhej rýchlosti k prvej rýchlosti.

Príklady úloh

Úloha 1:

Riešenie:

Napíšeme stručnú podmienku problému:

Úloha 2:

Riešenie:

Stručný záznam:


Ak sa vám neotvárajú hry alebo simulátory, čítajte.

Tieto dve veličiny sa nazývajú priamo úmerné, ak pri viacnásobnom zvýšení jedného z nich sa o rovnakú sumu zvýši aj druhý. Preto, keď sa jeden z nich niekoľkokrát zníži, druhý sa zníži o rovnakú hodnotu.

Vzťah medzi takýmito veličinami je priamo úmerný vzťah. Príklady priamej úmernosti:

1) pri konštantnej rýchlosti je prejdená vzdialenosť priamo úmerná času;

2) obvod štvorca a jeho strana sú priamo úmerné;

3) náklady na tovar zakúpený za jednu cenu sú priamo úmerné jeho množstvu.

Ak chcete rozlíšiť priamu úmernosť od inverznej, môžete použiť príslovie: "Čím ďalej do lesa, tým viac dreva."

Úlohy pre priamo úmerné veličiny je vhodné riešiť pomocou proporcií.

1) Na výrobu 10 dielov je potrebných 3,5 kg kovu. Koľko kovu sa spotrebuje na výrobu 12 takýchto dielov?

(Hádame sa takto:

1. Do vyplneného stĺpca umiestnite šípku v smere od viac k menšej.

2. Čím viac častí, tým viac kovu je potrebné na ich výrobu. Ide teda o priamo úmerný vzťah.

Na výrobu 12 dielov nech je potrebných x kg kovu. Vytvoríme pomer (v smere od začiatku šípky po jej koniec):

12:10=x:3,5

Aby sme našli , musíme rozdeliť súčin extrémnych výrazov známym stredným výrazom:

To znamená, že bude potrebných 4,2 kg kovu.

Odpoveď: 4,2 kg.

2) Za 15 metrov látky sa zaplatilo 1680 rubľov. Koľko stojí 12 metrov takejto látky?

(1. Do vyplneného stĺpca umiestnite šípku v smere od najväčšieho čísla po najmenšie.

2. Čím menej látky kúpite, tým menej za ňu zaplatíte. Ide teda o priamo úmerný vzťah.

3. Preto druhá šípka smeruje rovnakým smerom ako prvá).

Nech stojí x rubľov 12 metrov látky. Tvoríme pomer (od začiatku šípky po jej koniec):

15:12=1680:x

Aby sme našli neznámy extrémny člen podielu, vydelíme súčin stredných členov známym extrémnym členom podielu:

Takže 12 metrov stojí 1344 rubľov.

Odpoveď: 1344 rubľov.


















Späť dopredu

Pozor! Ukážka snímky slúži len na informačné účely a nemusí predstavovať celý rozsah prezentácie. Ak máš záujem táto práca prosím stiahnite si plnú verziu.

Akademický predmet: matematika; 6. ročník (učebnica "Matematika 6" N.Ya. Vilenkin a ďalšie)

Predmet: Priame a nepriame úmery.

Typ lekcie: učenie nového materiálu pomocou informačných technológií

Ciele a ciele:

  • Vzdelávacie:
    • upevniť základné pojmy: proporcia, hlavná vlastnosť proporcie;
    • formovať u žiakov pojmy priamej a nepriamej úmernosti;
    • formovať schopnosť riešiť problémy pomocou proporcií;
  • Vzdelávacie:
    • myslieť logicky pri určovaní závislosti v súlade s podmienkou problému;
    • rozvíjať kompetentnú matematickú reč; pamäť, pozornosť, vyvodzovať závery na základe uvažovania;
    • podporovať rozvoj kognitívneho záujmu, tvorivosť, schopnosť porovnávať, analyzovať;
  • Vzdelávacie:
    • vzbudiť záujem o matematiku;
    • rozvíjať schopnosti všímavosti.

Vyučovacie metódy: komunikatívne, diferencované, výskumné a vyhľadávacie.

Formy organizácie lekcií: predný prieskum, individuálna práca, osobný test.

Vybavenie: m/m projektor, plátno, počítač, monitor, prezentácia.

číslo snímky

Poznámka

1 Organizovanie času Všetky snímky sa menia kliknutím myši
2-3 Aktualizácia znalostí Pripomeňme si základné pojmy: proporcia, hlavná vlastnosť proporcie (frontálny prieskum)
4 Ústna diskusia o spôsoboch riešenia problémov nového typu (hľadanie riešenia) V priebehu ústneho odsúdenia určite, ako sa menia závislé veličiny.
5-8 Skontrolujte sa - vyskúšajte prácu Teoretická skúška umožňuje upraviť ďalší prísun materiálu
9-10 Peer-check pomocou m/m projektora Práca v pároch na smeny
Riešenie problémov na tému lekcie (štúdium riešenia problémov nového typu pre proporcionálnu závislosť) Práca s učebnicou, samostatná práca – diferencovaný prístup
11-12 Priama úmerná závislosť № 784
13-14 № 785
15-16 Inverzne proporcionálne № 836
17 Relaxácia, brífing
18 Domáca úloha položka 22, č. 805; 811; 812

POČAS VYUČOVANIA

1. Organizačná etapa

Pozdravy;

Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu.

– Dnes sa zoznámime s novými pojmami: priame a nepriamo úmerné vzťahy a naučíme sa riešiť problémy na základe nových poznatkov.

2. Aktualizácia základných vedomostí a zručností žiakov(snímka 2)

  1. Čo je to pomer?
  2. Formulujte hlavnú vlastnosť proporcie.
  3. Aké permutácie členov podielu opäť vedú k správnym pomerom?
  4. Vytvorte tri nové správne proporcie z pomeru: 5: 15 \u003d 4: 12
  5. Aké permutácie členov tohto podielu opäť vedú k správnym pomerom?
  6. Vytvorte tri nové správne proporcie z pomeru: (snímka 3)

a) 135: __ = 90:2
b) 18:3 = __ : __

Ktorá z týchto úloh má jediné riešenie a ktorá má veľa riešení? prečo?

Vyjadrenie výchovného problému pre žiakov

– Pomôžu nám získané poznatky pri riešení praktických problémov?

3. Formovanie nových poznatkov

Ústna diskusia (hľadanie riešenia) (snímka 4)

1. Za 2 kg zeleniny zaplatili 10 rubľov. Koľko stojí 8 kg zeleniny?

  • Koľkokrát viac zeleniny ste si kúpili?
  • Ak si kúpite viac, musíte zaplatiť menej alebo viac?

Záver: ak sa množstvo tovaru niekoľkonásobne zvýši, potom sa kúpna cena zvyšuje o rovnakú sumu.

V priebehu slovného odsudzovania žiaci určujú, ako sa menia závislé veličiny v danej úlohe.

Definícia: o dvoch veličinách sa hovorí, že sú priamo úmerné, ak keď sa jedna z nich niekoľkokrát zvýši (zníži), druhá sa o rovnakú hodnotu zvýši (zníži).

2. Dva traktory orali pole za 6 dní. Za koľko dní budú 4 traktory orať toto pole, ak budú pracovať s rovnakou produktivitou?

  • Ak bude viac traktorov, potrvá orať to isté pole viac či menej dní?
  • Koľkokrát sa zvýšil počet traktorov? Koľkokrát menej dní bude trvať vykonanie rovnakej práce?

V priebehu slovného odsudzovania žiaci určujú, ako sa pri tejto úlohe menia závislé veličiny.

Definícia: dve veličiny sa považujú za nepriamo úmerné, ak keď jedno z nich niekoľkokrát vzrastie (zníži), druhé sa zníži (zvýši) o rovnakú hodnotu

Otestujte prácu – otestujte sa

Teoretický test umožňuje upraviť ďalšiu prezentáciu materiálu (snímky 6; 7; 8)

„Áno“ a „nie“ nehovorte, znázornite ich znakom: (snímka 5)

"Áno"- znamenie «+» ,
"nie"- znamenie «–» .

  1. Vzťah medzi množstvom tovaru a kúpnou cenou je priamo úmerný.
  2. Rast dieťaťa a jeho vek sú priamo úmerné.
  3. Pri konštantnej šírke obdĺžnika sú jeho dĺžka a plocha priamo úmerné.
  4. Rýchlosť auta a čas jeho pohybu sú nepriamo úmerné.
  5. Rýchlosť auta a jeho prejdená vzdialenosť sú nepriamo úmerné.
  6. Dve množstvá sa považujú za nepriamo úmerné, ak keď sa jedna z nich zdvojnásobí, druhá sa zdvojnásobí.
  7. Nosnosť strojov a ich počet sú priamo úmerné.
  8. Obvod štvorca a dĺžka jeho strany sú priamo úmerné.

Pozrime sa na odpovede: vzájomná kontrola pomocou m/m projektora (snímka 9): + – + + – + – +

Ohodnoťte sa:(snímka 10)

8 správnych odpovedí - "5"
7-6 správnych odpovedí - "4"
5-4 správne odpovede - "3"

4. Telesná výchova

5. Formovanie zručností a schopností

Riešenie problémov úrovne povinného školenia (snímky 11; 12)

6. Počiatočná fáza kontroly

Žiaci vystupujú samostatná práca podľa možností so vzájomným overovaním vo dvojiciach.

1 možnosť - č. 785;
Možnosť 2 - č. 836;

Kontrola riešenia: Možnosť 1 - snímka 14; Možnosť 2 – snímka 16)

7. Zhrnutie lekcie. Reflexia

Skontrolujte si:(snímka 17)

  • Aké množstvá sú priamo úmerné? Uveďte príklady priamo úmerných veličín.
  • Aké množstvá sa nazývajú nepriamo úmerné? Uveďte príklady nepriamo úmerných veličín.
  • Uveďte príklady veličín, ktorých závislosť nie je priamo ani nepriamo úmerná.

8. Stanovenie domácich úloh(snímka 18)

  • študijná položka 22, č. 805; 811; 812;
  • zostaviť text dvoch úloh na priamu a nepriamu úmernú závislosť (riešenie na ďalšej hodine bude vykonávať sused v lavici).