Všeobecné rodičovské stretnutie v predškolskej zdravotnej starostlivosti. Rodičovské stretnutie „Šetrenie zdravia v škôlke a rodine. Lieky sa nedajú počítať

Rodičovské stretnutie: "Zdravie šetriace technológie a možnosti ich využitia v domácnosti"

Cieľ - budovanie citových a dôverných vzťahov, ktoré prispievajú k plnému rozvoju zdravého dieťaťa a pozitívnej sebarealizácii dospelých.

Úlohy:

1. Formovanie elementárnych predstáv o technológiách šetriacich zdravie a možnosti ich aplikácie.

2. Ukážte dôležitosť rozvoja jemnej motoriky u detí.

3. Učiť prvky prstovej gymnastiky na rozvoj reči, pozornosti, pamäti, predstavivosti.

4. Ukážte spôsob preventívnej samomasáže uší

5. Predveďte niekoľko sád preventívnej gymnastiky pre oči.

6. Pokračujte v budovaní dôvery s rodičmi.

Priebeh montáže.

Dobrý deň milí rodičia.V súčasnosti je jedným z najdôležitejších a globálnych problémov zdravotný stav detí. Výchova zdravého dieťaťa je najdôležitejšou úlohou rodičov a zamestnancov škôlky. Na efektívne riešenie tohto problému sa v materských školách využívajú technológie šetriace zdravie.

Čo je to? Ide o systém opatrení, ktorý zahŕňa vzťah a interakciu všetkých faktorov výchovného prostredia zameraných na udržanie zdravia dieťaťa na všetkých stupňoch jeho výchovy a vývinu. Inými slovami, sú to všetko formy, prostriedky a metódy používané vo vzdelávacej inštitúcii na upevnenie a udržanie zdravia. Ako napríklad hodiny telesnej výchovy, dynamické prestávky, rôzne druhy otužovania, dychové cvičenia, psychologický tréning, masáže a sebamasáže a mnohé iné.

Jedným z typov technológií šetriacich zdravie je prstová gymnastika.

Na dlani je veľa biologicky aktívnych bodov. Pôsobením na ne môžete regulovať fungovanie vnútorných orgánov. Napríklad malíček je srdce, prstenník je pečeň, prostredník je črevá, ukazovák je žalúdok a palec je hlava. Hladenie dlane normalizuje prácu celého gastrointestinálneho traktu.

Rozhovor s rodičmi.

1. Hrali sa tvoji rodičia s tvojimi prstami? ako?

2. Ako sa vy sami hráte s prstami svojho dieťaťa?

Prstová gymnastika:

Podporuje získavanie jemných motorických zručností;

Pomáha rozvíjať reč a duševné schopnosti dieťaťa;

Zvyšuje účinnosť mozgovej kôry;

Rozvíja duševné procesy u dieťaťa: myslenie, pozornosť, pamäť, predstavivosť;

Pomáha zmierniť úzkosť.

Teraz by som vám chcel ukázať niekoľko možností prstovej gymnastiky. Prvýkrát ukážem a druhýkrát - skúste to po mne zopakovať.

Varianty prstovej gymnastiky.

Prstová gymnastika rozvíja obratnosť, pohyblivosť, zlepšuje činnosť mozgu. Rozvíja jemné motorické zručnosti.

S prvkami masáže biologicky aktívnych zón.

Boli raz zajačiky Szh. ruky v päste, vyhláška. a priem. - "uši".

Na okraji lesa. Tlieskajte im rukami.

Boli raz zajačiky Ukazujúce uši prstami.

V malej chatrči Šou. dom, dlane - palce.

Umyte si uši Pretieranie uší.

Umyli si labky Umývacie pohyby rukami.

Oblečené zajačiky Pohybujte dlaňami nahor a nadol po trupe

Obuli si papuče. "Topánky."

S ceruzkou.

Váľam ceruzku v rukách

krútim medzi prstami

Určite každý prst

Naučím ťa byť poslušným!

(Deti a rodičia vykonávajú pohyby ceruzkou v súlade s textom)

Snehové vločky.

Stojím a chytám snehové vločky do dlane. - Rytmické údery prstami ľavej ruky, počnúc indexom, na dlani pravej ruky. Milujem zimu a sneh a snehové vločky. - Rytmické údery prstami pravej ruky, počnúc indexom, na dlani ľavej ruky.

Ale kde sú snehové vločky?

Voda na dlani! - Pri prvej otázke zatnite päste, pri druhej - uvoľnite.

Kam zmizli snehové vločky? Kde? - Pri prvej otázke zatnite päste, pri druhej - uvoľnite

Roztopené krehké kúsky ľadu - lúče ...

Ako vidíš, mám horúce dlane. - Malé trasenie s uvoľnenými dlaňami.

Stlačte dlane na líca.

Vianočný stromček.

Pred nami je vianočný stromček: - Prsty sú prepletené z palcov - „vrchol“ vianočného stromčeka.

Šišky, ihly, - Zaťaté päste, potom roztiahnuť prsty.

Loptičky, baterky, - "Gule" od prstov hore, "baterky" - dole.

Zajačiky a sviečky, - "Uši" ukazováka a prostredníka, potom dlane zložené dohromady.

Hviezdy, ľudia. - Dlane sú zložené, prsty sú roztiahnuté, potom sú na stole ukazovák a prostredník.

Súčasnosť

Santa Claus priniesol darčeky: Deti „chodia“ prstami pravej ruky po dlani ľavej.

Základné nátery, albumy, pečiatky,

Bábiky, medvede a autá

papagáj a tučniak

Polovica vrecka čokolády

A chlpaté šteniatko. - Pre každé meno darčeka deti ohýbajú jeden prst: najprv na pravej, potom na ľavej ruke

Okrem prstovej gymnastiky v našej škôlke sa na rozvoj jemnej motoriky rúk využíva hra detí so suchým bazénom. Čo predstavuje? Ide o akúkoľvek nádobu s vysokými okrajmi, naplnenú pieskom alebo obilninami (pohánka, proso, fazuľa). Do takéhoto bazéna umiestňujeme ľubovoľné didaktické hračky v závislosti od účelu hodiny. Teraz obsahujú hračky, postavičky z rozprávok. Nájdi ich. Povedz mi o svojich pocitoch. Pomocou takýchto hračiek môžete použiť ďalšiu technológiu - rozprávkovú terapiu. Skúste vymyslieť malý príbeh, rozprávku s postavami, ktoré ste našli.

Vidím, že si trochu unavený. Vyjdi ku mne, staň sa polkruhom. Ak chcete odstrániť statickú elektrinu v materskej škole a môžete to urobiť doma, použite dynamické pauzy . Toto je ďalšia technológia. Dynamické pauzy môžu byť sprevádzané veršami alebo postavené na verbálnych pokynoch, môžu zahŕňať prvky gymnastiky.

to som ja

Toto sú očné buľvy. Tu. Tu. Deti ukazujú najprv na ľavé, potom na pravé oko.

Toto sú uši. Tu. Tu. Najprv berú ľavé ucho, potom pravé ucho.

Toto je nos. Toto sú ústa. Ľavá ruka ukazuje na nos, pravá ruka na ústa.

Je tam chrbát. Tu je brucho. Ľavá ruka je položená na chrbte, pravá ruka na žalúdku.

Toto sú perá. Clap. Clap. Natiahnite obe ruky dopredu, dvakrát zatlieskajte.

Toto sú nohy. Hore. Vrch Položia si dlane na boky, dvakrát dupnú nohami.

Och, sme unavení. utriem si čelo. Pravá dlaň prechádza cez čelo.

Samomasáž

Dažďové kvapky, tlieskanie pravou dlaňou doľava;

Skočte si do dlaní! tlieskať vpravo;

Kvapky dažďa plieskajú po nohách od členkov nahor;

Umyte mi nohy!

Kvapky dažďa klopkajúce pravou rukou na ľavé rameno;

Úder do chrbta! ľavá ruka - na pravom ramene;

Hubový dážď, ale musíte sa natiahnuť s oboma rukami hore,

Vyrastajte aj pre mňa! vyrovnávanie chrbta.

Gymnastika pre oči

Gymnastika pre oči je užitočná pre každého, aby sa zabránilo poškodeniu zraku. Očné cvičenia zahŕňajú pohyb očnej gule vo všetkých smeroch.

Vizuálna gymnastika by sa mala vykonávať pravidelne 2-3 krát denne po dobu 3-5 minút.

1. Pozerajte sa ďaleko

Deti naťahujú ruky dopredu, pozerajú sa na dlane.

Pozrite sa zblízka

Priblížte dlane k očiam.

Pozrite sa vysoko

Zdvihnite ruky hore

Pozrite sa nízko.

Dali ruky dole.

2. Lietadlo letí,

Vzlietol som sa s ním.

Vzal preč pravé krídlo - pozrel,

Ľavé krídlo vzalo - pozrel.

Štartujem motor

A pozorne sa pozerám.

Vstávam, letím

Nechcem ísť dole!

(Deti a rodičia vykonávajú pohyby v súlade s textom)

Aby teda boli naše deti zdravé a naučili sa uvedomelému postoju k svojmu zdraviu, je potrebné vychovávať deti k potrebe zdravého životného štýlu.

To je na dnes všetko. Všetkým vám veľmi pekne ďakujeme za účasť.

- "Zdravie je vrchol, ktorý si musí podmaniť každý sám," hovorí východná múdrosť.
Našou úlohou je naučiť deti zdolať tento vrchol. So silnou mysľou, v silnom tele, môžete dosiahnuť akýkoľvek úspech, akékoľvek výšky.

Ak vás táto téma zaujala, potom môžeme pokračovať v diskusii na konzultácii pre rodičov a na najbližšej pedagogickej rade.

Ministerstvo všeobecného a odborného vzdelávania Sverdlovskej oblasti

Štátna rozpočtová odborná vzdelávacia inštitúcia regiónu Sverdlovsk "Pedagogická škola Kamyshlov"

Rodičovské stretnutie

"Šetrenie zdravia v škôlke aj doma"

Vývojári:

Borovková E.N.,

Gostyukhina M.A.,

študentky 4 PRED skupina

Vedúci praxe v KPC:

Krasnoperova L.M.,

Maryina E.V.

___________________

Skupinový učiteľ:

_____________________

Kamyshlov, 2016

Predmet: rodičovské stretnutie naŠetrenie zdravia v škôlke aj doma»

Skupina: stredné (4-5 rokov)

Formulár správania: hra

miesto konania: poslucháreň materskej školy

Cieľ: Oboznámiť rodičov žiakov s hlavnými faktormi prispievajúcimi k upevňovaniu a zachovávaniu zdravia detí predškolského veku doma av materskej škole.

Úlohy:

    Vytvárať podmienky, aby si rodičia uvedomili potrebu spoločnej práce MŠ a rodiny na zachovaní a zlepšení zdravia predškolákov.

    Zvýšiť kompetenciurodičov(zákonní zástupcovia) vo veciach zdravie dieťaťa.

    Pomôžte vytvoriť atmosféru radosti a zábavy.

Prípravné práce:

    Príprava pozvánok do každej rodiny s textom(alebo informačné oznámenie ) .

    Príprava smerníc prerodičov.

    Nastavenie miesta stretnutia.

    Vypracovanie usmernení o zdravotnej starostlivosti pre rodičov.

Priebeh stretnutia:

Lena B. Dieťa je nekonečne choré.

Matka v panike, v slzách: strach aj smútok.

Som predsa od kolísky

Vždy sa snažím udržiavať v teple.

Byt má okná aj v lete

Bojím sa otvoriť - zrazu prievan,

S ním do nemocnice, potom do lekárne,

Lieky sa nedajú počítať.

Slovom nie chlapec, ale utrpenie.

Takže niekedy sme z detí

Pestujeme skleníkový výtvor,

A nie bojovníci – hrdinovia. V. Krestov "Vytvorenie skleníka"

Vážení rodičia! Téma rodičovské stretnutie je venovaná najvzrušujúcejšej téme pre všetky mamičky a oteckov, ale aj pracovníkov predškolskej výchovy – to je zachovanie a posilnenie zdravie dieťaťa v predškolskom veku.

Nasťa K. Pozývame vás, aby ste sa lepšie spoznali, postavte sa striedavo do kruhu, prihrávate si loptu, kto má loptu v rukách, povie svoje meno, ako sa volá dieťa, koľko má dieťa rokov a ako dlho chodia do záhrady.

Rád som ťa spoznal, sadni si na svoje miesta.

Máša G.Úsilie materskej školy dnes viac ako inokedy smeruje k zotavenie žiakov, pestovanie zdravý životný štýl, a nie náhodou sú tieto úlohy prioritami federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu predškolského vzdelávania. Jedným z prostriedkov riešenia zistených problémov sú opatrenia na zdravotná starostlivosť, bez ktorých je pedagogický proces modernej materskej školy nemysliteľný.

Rodičia sa pozdravia s učiteľkou a navzájom.

Vypočujú si učiteľa a dospejú k záveru, že táto téma rodičovského stretnutia je aktuálna

Úvod

Marina M. Vychovať dieťa zdravé, úspešné, silné je túžbou každého rodiča. Čo robiť, aby sa deti zoznámili so zdravým životným štýlom?

    Je potrebné využívať liečivé prírodné faktory prostredia: slnko, vzduch, voda, fytoncídne vlastnosti rastlín, keďže prírodné sily prírody sú známymi zložkami prostredia a sú nevyhnutné pre život organizmu.

Dieťa potrebuje pokojnú, priateľskú psychologickú klímu. V rodine sa pestuje emocionálna stabilita a súvisiace správanie. Tu je dôležitá schopnosť správneho a racionálneho vzťahu k tomu, čo vidíme, vnímame a počujeme. Poďme sa teda hrať.

Lyuba B. Ak "áno" - tlieskajte, ak "nie" - dupnite

Účel: rozvoj komunikačných schopností detí, rozvoj sluchovej pozornosti.

Popis hry: dospelý pomenúva vety a deti (rodičia) ich musia vyhodnotiť a prejaviť svoj postoj tlieskaním rúk, ak súhlasia, alebo dupaním nohami, ak je výrok nesprávny.

Lisa miluje jesť cencúle (dupať)

Deti milujú nosiť palčiaky v zime (tlieskať).

Dievčatá sa v zime sánkujú (tlieskajú)

Deti sa hrajú, jedia sneh (dupanie)

Pri obliekaní Saša nechcela nosiť šatku a vonku bola zima (dupať).

Chlapec išiel do škôlky veľmi opatrne, pretože bol ťažký ľad (tlieskanie).

Hrajúce sa deti sa rozhodli zariadiť skutočný severný pól doma otvorením všetkých okien (stomp).

Prišla zima a deti sa začali teplejšie obliekať (tlieskať).

Deti sa rozhodli usporiadať preteky počas ľadu a bežali tak tvrdo, že on sám spadol a zrazil okoloidúceho (dupot).

Uvažujú a vysvetľujú, ako rodičia rozumejú slovám, čo znamená zdravé vychovávať dieťa.

Analýza vlastností detí

Vasilina O. Detský organizmus musíme nielen chrániť pred škodlivými vplyvmi, ale aj vytvárať optimálne a komfortné podmienky, ktoré pomáhajú zvyšovať ochranné sily detského organizmu a jeho výkonnosť. A dôležitý je tu správne organizovaný režim dňa pobytu. dieťa ako v predškolskom veku, a rodina, ktorá by mala spojiť obdobie bdenia a spánku dieťa cez deň, uspokojuje ich potrebu potravy, hrových aktivít, rekreácie, pohybových aktivít a vzdelávacích aktivít.

Julia D. Chôdza je jednou zo základných zložiek režimu. Ide o najefektívnejší druh odpočinku, ktorý dobre obnovuje funkčné zdroje tela, ktoré boli znížené v priebehu aktivity, a predovšetkým pracovnú kapacitu. Pobyt na vzduchu pomáha zvyšovať odolnosť organizmu a otužuje ho. Po aktívnej prechádzke dieťa vždy normalizuje chuť do jedla a spánok. Prechádzka sa musí vykonávať za každého počasia, s výnimkou obzvlášť nepriaznivých podmienok. Oblečenie a obuv zároveň musia zodpovedať počasiu a všetkým hygienickým požiadavkám a individuálnym fyziologickým vlastnostiam dieťaťa. Počas prechádzky by sa deťom nemalo dovoliť zostať dlho v rovnakej polohe, preto je dôležité zmeniť typ činnosti a miesto hry. Prechádzky je dobré kombinovať so športom a hrami v prírode.

Sveta B., Yana B. Myslíte si, že je potrebné chodiť s deťmi na čerstvý vzduch? na čo sú?

Aké aktivity robíte s deťmi vonku?

Snehuliakov si môžete vyrobiť aj s deťmi vonku. Tiež vo svojom voľnom čase spolu so svojím dieťaťom robte remeslá vlastnými rukami. Chceme predstaviť výsledok majstrovskej triedy, ktorú sme s deťmi viedli na tému „Snehuliak“ (video).

Chceme tiež venovať pozornosť remeslám zobrazeným na šmýkačke, ktoré si môžete vyrobiť a vyzdobiť dom so svojím dieťaťom.

Preskúmanie ilustrácií k prezentácii.

Aktivity v zime.

Diskutujte s rodičmi o outdoorových aktivitách.

Prezentácia výsledkov majstrovskej triedy.

Diskusia o probléme

Máša G. Dospelí by mali nielen chrániť detský organizmus pred škodlivými vplyvmi, ale aj vytvárať podmienky, ktoré pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť detského organizmu, jeho výkonnosť. A dôležitý je tu správne organizovaný denný režim.

Denný režim sú optimálne kombinované obdobia bdelosti a spánku detí počas dňa.

Chôdza je jednou zo základných zložiek každodenného života. Prechádzka sa musí vykonávať za každého počasia, s výnimkou obzvlášť nepriaznivých podmienok. Oblečenie a obuv zároveň musia zodpovedať počasiu a všetkým hygienickým požiadavkám. Deti by mali chodiť aspoň dvakrát denne po dobu dvoch hodín, v lete - neobmedzene.

Nemenej dôležitou zložkou režimu je Spánok, ktorý je potrebný najmä pre oslabené deti. Je dôležité, aby deti zaspávali každý deň v rovnakom čase (vo dne aj v noci). Domáci režim dieťaťa by teda mal byť pokračovaním režimu dňa v škôlke a najmä cez víkendy.

Kompletná výživa - zahrnutie do stravy potravín bohatých na vitamíny A, B, C, D, minerálne soli, ako aj bielkoviny. Častejšie zaraďujte do stravy detí tvaroh, pohánku a ovsené vločky. Rovnako dôležitá je aj strava, teda dodržiavanie určitých intervalov medzi jedlami.

Dospeli k záveru, že správny denný režim (výživa, prechádzky a pod.) priamo prispieva k zdraviu predškoláka.

Robiť rozhodnutia

Nataša K. Pre deti je to dôležitévzbudiť záujem o wellnessvlastný organizmus. Čím skôrdieťazískať predstavu o stavbe ľudského tela, dozvedieť sa o dôležitosti otužovania, fyzickej aktivity, správnej výživy, spánku, čím skôr sa zoznámizdravý životný štýl.

Zhrnutie

Lena B. Milí rodičia, do značnej miery závisí od vás, ako bude vaše dieťa vyrastať, škôlka a my, vychovávatelia, vám môžeme len pomôcť nájsť východisko v ťažkej situácii. Ale musíte si uvedomiť, že vaše skutočné činy, vaše správanie, majú najväčší vplyv na zdravie dieťaťa. Snažte sa byť príkladom pre svoje deti.

Rituál rozlúčky.

"Znova ma stretnime"

Všetky deti stoja spolu v kruhu, natiahnu ľavú ruku dopredu „zo srdca, z duše“ (ukáže sa pyramída dlaní) a hovoria tradičné slová:

Raz, dva, tri, štyri, päť - čoskoro sa opäť stretneme!"

A tak sa naše stretnutie končí. Naozaj dúfame, že všetko, o čom sme dnes hovorili, bolo užitočné.

Na záver vám chceme ponúknuť pripomenutie.

Abstrakt z rodičovského stretnutia v ranej vekovej skupine

"Zdravá výchova detí"

vychovávateľ v ranom detstve

Kochergina Natalia Alexandrovna

október 2016

Cieľ:

* Predstavte sa rodičov s hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k posilneniu a zachovaniu zdravie detí doma aj v škôlke.

* Formulár u motivácia rodičov zdravý životný štýl, zodpovednosť za svoje zdravie a pohodu svojich detí.

Formulár správania: dielňa.

prípravné práce:

1) Výroba pozvánok.

2) Vývoj poznámok pre rodičov o formovaní zdrav ich životný štýl deti.

3) Vytvorenie mobilnej knižnice na danú tému.

4) Pýtanie sa rodičov.

Implementačný plán:

1. Ranné cvičenia pre rodičov.

2. Úvodné poznámky.

3. Hra "Zložky zdravého životného štýlu".

4. Prezentácia „stopy zdravie » .

5. Multimediálna prezentácia « Deti vychovávame zdravé »

6. Minúta vďačnosti.

Priebeh stretnutia:

I. Ranné cvičenia pre rodičov.

Učiteľ diriguje rodičov komplex ranných cvičení pre malé deti"Dobré ráno, zobuď sa už!".

II. Úvodná reč.

Dobrý večer drahá rodičov! Teraz sme robili ranné cvičenia. Tieto cvičenia dnes s radosťou vykonávali vaše deti.

Dnes my zhromaždili na to hovoriť s vami o tom, ako vychovávať deti zdravé.

Zdravý deti sú veľkým požehnaním. Po mnoho storočí ľudia hľadali všeliek na choroby a jeho tajomstvá videli buď v špecifikách výživy, alebo v otužovaní, alebo v určitých druhoch fyzických cvičení. Ukázalo sa, že tento všeliek bol blízko. Ona leží v zdravý životný štýl.

III. Hra "Zložky zdravého životného štýlu".

Zdravý životný štýl je spôsob života človeka zameraný na prevenciu chorôb a posilňovanie zdravie.

Čo viete o zložkách zdravého životného štýlu?

Vyvážená strava;

Fyzická aktivita;

Osobná hygiena;

Otužovanie tela;

Optimálny denný režim;

Žiadne zlé návyky.

1. RACIONÁLNA VÝŽIVA.

Racionálna výživa je jedným z hlavných environmentálnych faktorov, ktoré určujú normálny vývoj dieťaťa, má najpriamejší vplyv na jeho život, rast, kondíciu zdravie.

Hlavnou zásadou správnej výživy predškolákov je maximálna pestrosť dávok stravy.

V strave deti 2-3 roky by mali byť:

Mlieko, mliečne výrobky (550 – 600 g za deň);

Mäso (120 g, hovädzie, teľacie, chudé bravčové, králik;

Vajcia (1/2 denne alebo 1 každý druhý deň);

Ryby (30-40 gr.);

Zelenina a ovocie (100-120 gr.);

Obilniny, najmä ovsené vločky a pohánka, ako aj obilniny: jačmeň, jačmeň, proso;

Môžete dať cestoviny, ale nie často, pretože sú bohaté na sacharidy;

cukor (30-40 gr.).

Povolené sladkosti: marmeláda, marshmallow, džem a marshmallow.

Údené produkty by sa nemali podávať deťom (škodia aj dospelým, kaviár a morské plody sú tiež kontraindikované). (silné alergény). Huby z detského jedálnička vylúčte, do 7 rokov sa jednoducho nestrávia. sladkosti a čokoláda znižujú chuť do jedla, prispievajú k rozvoju kazu, alergie na nadváhu. Škodlivé pre detský organizmus a umelé príchute a farbivá.

2. MOTORICKÁ ČINNOSŤ.

Aktívna motorická aktivita, okrem pozitívneho vplyvu na zdravie a fyzický vývoj, poskytuje psycho-emocionálny komfort dieťaťa.

Na zvýšenie fyzickej aktivity v našom skupina bolo vytvorené vývojové prostredie, ktoré zodpovedá možnostiam a potrebám deti a je nasýtený rôznymi výhodami, atribútmi, hračkami, ktoré prispievajú k osvojeniu a rozvoju hlavných typov pohybov, ako aj ich využitia pri rôznych činnostiach.

3. OSOBNÁ HYGIENA.

Veľký význam pri prevencii rôznych chorôb má osobná hygiena. Osobná hygiena je základ zdravý, plnohodnotný a šťastný život dieťaťa.

Počnúc nízky vek je potrebné tvoriť deti zručnosť osobnej hygieny. Čo pre to robíme my, v škôlke, a radíme vám Vám:

Učíme sa deti:

Umývajte si ruky pri znečistení a pred jedlom, najskôr pod dohľadom dospelej osoby a do konca roka aj samostatne;

Osušte si tvár a ruky osobným uterákom;

Vysvetľujeme dôležitosť každého orgánu pre normálny život človeka (oči - pohľad, uši - počutie, nos - smrkanie, jazyk - skúšať, ochutnávať, ruky - chytiť, držať, dotýkať sa, nohy - stáť, behať, skákať, chodiť, hlava - myslieť, zapamätať si, trup - ohýbať sa, otáčať sa rôznymi smermi).

4. TVRDENIE ORGANIZMU.

Otužovanie je zvýšenie odolnosti organizmu voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Otužilé deti sa neboja podchladenia, zmeny teploty vzduchu, vplyvu vetra. Výrazne znižujú výskyt.

V našom skupina, dodržujeme nasledujúcu schému otužovanie:

1 štvrtina Chôdza naboso, vzduchové kúpele po spánku a pri fyzickom. triedy, dychové cvičenia

2 štvrtiny Chôdza po mokrých chodníkoch 15 až 20 sekúnd, hra s vodou, chôdza ďalej "stopa zdravie » .

3 štvrtiny Chôdza po mokrých cestách do 1 minúty, nápravná gymnastika po spánku, ponorenie nôh do vody.

4-štvrťové slnečné a vzduchové kúpele, kontrastné obväzy nôh

5. OPTIMÁLNY DENNÝ REŽIM.

Pre formovanie zdravého životného štýlu, ako aj zvyšovanie odolnosti detského organizmu voči vplyvom prostredia je potrebné dodržiavať režim dňa. A to znamená nielen presný čas jedenia, ale aj oveľa viac.

Čo je také nezvyčajné na dennom režime materskej školy? Prečo jeho dodržiavanie zaručuje deťom zdravie?

Ranná gymnastika pri veselej hudbe vytvára veselú náladu, dáva náboj na celý deň, rozvíja koordináciu v priestore.

Denné prechádzky za každého počasia okrem nízkych teplôt (pod -15 C). Oni sú liečiť a rozvíjať sa. Kým sú deti vonku, skupina vykonáva sa úprava kremeňa, vetranie, mokré čistenie.

Povinný denný spánok ako jedno z období odpočinku tela.

Kompletná, obohatená strava je zdrojom energie a rastu.

Vedenie hodín telesnej výchovy 2-krát týždenne prispieva nielen k fyzickému rozvoju bábätiek, ale aj formám detiživotne dôležité motorické zručnosti a schopnosti pri rôznych činnostiach.

Najdôležitejšou dennou aktivitou s deťmi sú hry vonku. Často sme prekvapení schopnosťou deti trávime celý deň hrami, niekedy dokonca karháme za nepokoj a neschopnosť pokojne sedieť na jednom mieste. Medzitým pre deti, takáto motorická aktivita je životne dôležitá. Už od prírody má dieťa lásku k hrám, k pohybu, čo prináša veľké výhody. zdravie malého človiečika. Aby sa dieťa dobre vyvíjalo, potrebuje sa veľa hýbať.

Dôležitým faktorom, ktorý prispieva k spevneniu, sú aj otužovacie opatrenia zdravie dieťaťa.

Respiračná, artikulačná gymnastika prispieva k rozvoju dýchacích orgánov a rečového aparátu. Dychové cvičenia pomáhajú aktivovať lymfatický, endokrinný a kardiovaskulárny systém.

Korektívna gymnastika je jedným z typov liečebných cvičení, ktoré potrebuje každé dieťa. Hlavným cieľom korekčnej gymnastiky po spánku je zlepšenie nálady a svalového tonusu. deti vzduchové kúpele a cvičenie.

Takže šikovná kombinácia wellness a vzdelávacie úlohy premietnuté do denného režimu skupiny a prispieva k rozvoju zdravotné prínosy pre deti.

6. NEDOSTATOK ZLOVYKOV.

Zlé návyky sú nebezpečné zdravie jednotlivca a spoločnosť (drogová závislosť, alkoholizmus a fajčenie) je výsledkom dedičnosti, výchovy, vzdelania a kultúry človeka.

Preto je to od začiatku veľmi dôležité skoro detstvo formovať hygienickú kultúru, kultúru zdravie.

Prezentácia „Stopy zdravie » .

Pre otužovanie a prevenciu plochých nôh sme vyrobili "stopa zdravie » . Dráha prispieva k rozvoju hmatových vnemov, formovaniu správnej klenby chodidla, masáži chodidiel, korekcii držania tela, posilňovaniu nervovej sústavy dieťaťa.

IV. Výsledok stretnutia.

drahá rodičov! zapamätaj si to zdravie dieťa v tvojom náručí! Je potrebné vytvoriť podmienky zdravýživotný štýl dieťaťa. O to viac dieťaťu ukážeme a povieme o ňom zdravie tým lepšie pre jeho rozvoj. Pozývame Vás podporiť iniciatívu MŠ a zaviesť zdravý životný štýl do rodiny.

V. Video o živote skupiny« Deti vychovávame zdravé » .

Pedagógovia ponúkajú videozáznam rannej a nápravnej gymnastiky.

VI. Zmiešaný.

Moment vďakyvzdania.

Návrh rozhodnutia rodičovské stretnutie.

1. Vytvárať priaznivé podmienky pre realizáciu potreby dieťaťa po pohybovej aktivite. Termín: neustále.

Zodpovedný: pedagógovia, rodičov.

2. Zorganizujte si doma denný režim a stravovanie v blízkosti materskej školy.

3. Cez víkendy určite organizujte prechádzky s deťmi.

4. Systematicky otužovať dieťa v rodinnom prostredí.

Výpis z rodičovského stretnutia

„Zdravá rodina znamená zdravé dieťa. Šetrenie zdravia v škôlke a rodine“.

Druhá juniorská skupina č.6

GBOU "Gymnázium č. 1798 "Phoenix"


Cieľ: Zabezpečenie úzkej spolupráce a jednotných požiadaviek materskej školy a rodiny v otázkach zachovania a upevnenia zdravia detí.

Úlohy:

    Oboznámiť rodičov s obsahom telovýchovnej a zdravotnej práce v družine a materskej škole.

    Spolu s rodičmi určiť najefektívnejšie metódy a techniky upevňovania zdravia detí, pestovanie návyku zdravého životného štýlu.

    Podporovať uvedomelé chápanie zodpovednosti rodičov za formovanie hodnotového postoja k svojmu zdraviu u detí.

Prípravné práce:

    Natáčanie fotografií a videí detí.

    Vytvorenie prezentácie "Metódy a techniky šetrenia zdravia v skupine."

    Rozhovory s rodičmi a deťmi na túto tému.

Plán stretnutia:

    Úvod. "Ahoj!" Prehliadka prezentácie "Metódy a techniky šetrenia zdravia v skupine". Tipy pre rodičov: samomasážne techniky, oboznámenie sa s komplexom respiračnej gymnastiky, využitie detskej beletrie pri formovaní zdravého životného štýlu atď. Úvaha: „Strom užitočnosti stretnutia“ Prijatie rozhodnutia schôdze.

POSTUP STRETNUTIA:

1. Úvod. "Ahoj!"

(Snímka 1. "Ahoj!")

Dobrý deň milí rodičia! (odpoveď rodičov)

Chceme vás nielen privítať na našom rodičovskom stretnutí, ale zaželať vám veľa zdravia - buďte zdraví.

Dobrý deň - a z tohto jediného slova sa objaví úsmev na tvárach.

Dobrý deň - a chceme povedať, že sme veľmi radi, že ste si našli čas a prišli na stretnutie.

Dobrý deň - a chceme povedať, že sme radi, že vás všetkých vidíme.

Dobrý deň - veď sme sa nadarmo nesnažili a nepripravovali na stretnutie - prišli ste.

Dobrý deň - chceme predsa, aby naša partia, naše deti boli zdravé.

Dobrý deň - chceme, aby nielen neochoreli, ale aby sa aj dobre vyvíjali, vyrastali milí, múdri, šťastní.

Dobrý deň, chceme sa na vás usmievať a vidieť úsmev na oplátku.

A oveľa, oveľa viac znamená naše "Ahoj"

A čo pre vás, milí rodičia, znamená slovo „Dobrý deň“? Čo sa vám spája, aké pocity to spôsobuje? Čo nám chceš povedať, keď nás ráno pozdravíš. (Odpovede rodičov. Odporúčame to povedať všetkým, odovzdať si hračku v kruhu).

Spojením tohto všetkého sa vrátime tam, kde sme začali: „Ahoj“ je prianie zdravia.

2. Otázky rodičov „Zdravie detí je výsledkom spoločného úsilia rodiny a materskej školy“ Analýza dotazníkov a spoločné vypracovanie odporúčaní.

1. Napíšte meno svojho dieťaťa? 2. S kým ste v jeho príbuzenskom vzťahu? 3. Napíšte meno a priezvisko učiteľov? 4. Napíšte meno a priezvisko mladšieho učiteľa? 5. Ako často beriete svoje dieťa? do škôlky 6. O koľkej zvyčajne chodí vaše dieťa do škôlky? prečo? 10. Má vaše dieťa v skrinke všetko, čo potrebuje na hodiny fyziky a hudobnej výchovy? Na akom mieste skrinky je to 12. Aký je prvý režimový moment v skupine po prijatí detí? O koľkej 13. O koľkej začínajú a končia raňajky v skupine 14. Ako sa podľa vás cíti dieťa, ktoré bolo prinesené o 8:45 a neskôr 15. Ste si vždy istý, že učiteľ videl, že ste dieťa priniesli? do skupinovej miestnosti? Ako? 16. Čo určuje zdravie dieťaťa v budúcnosti?17. Čo robíte v rodine, aby dieťa vyrastalo zdravo?18. Čo by podľa vás mali robiť pedagógovia, aby deti vyrastali zdravo?

3) Prezeranie prezentácie a komentárov k nej "Metódy a techniky šetrenia zdravia v materskej škole". Oboznámenie rodičov s náplňou práce na ochrane zdravia v skupine.

Existujú rôzne definície toho, čo je zdravie. (Snímka 2. Zdravie je ...)

V každom prípade, ty a ja chceme pestovať s zdravé, silné a vyvinuté deti.

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie dieťaťa. (Snímka 3 a 4. Faktory ovplyvňujúce ľudské zdravie)

To ukazuje, že je veľmi dôležité pre nás (učiteľov a rodičov), ako dospelých, od ktorých závisí zdravie dieťaťa, vytvárať dieťaťu také podmienky, aby jeho životný štýl teraz aj v budúcnosti bol „zdravý“.

Starostlivosť o výchovu zdravého dieťaťa je jednou z hlavných úloh v práci nášho predškolského zariadenia. Zdravé dieťa má dobrú telesnú odolnosť voči škodlivým faktorom prostredia a odolnosť voči únave, je sociálne a fyziologicky prispôsobené. V predškolskom detstve sa kladie základ zdravia dieťaťa, prebieha jeho intenzívny rast a vývoj, formujú sa základné pohyby, držanie tela, ako aj potrebné zručnosti a návyky, získavajú sa základné fyzické vlastnosti, rozvíjajú sa charakterové vlastnosti, bez ktorých zdravý životný štýl je nemožný.

Prezradíme vám, čo robíme a plánujeme v blízkej budúcnosti urobiť pre zachovanie a upevnenie zdravia našich detí.

Snímky 7-20

    Chôdza naboso po masážnych chodníkoch

    Spať so vzduchom

    chodiť naboso

    Hry, športové cvičenia, zábava, okrúhle tance

    Gymnastika (ráno, dýchanie, na rozvoj jemnej motoriky)

    Častá zmena aktivity a zmena držania tela počas vyučovania

    Vyučovací poriadok a čistota

    Jasná denná rutina

    Kompletná výživa

    Vytvárame pohodlnú psychologickú náladu

    Kútik telesnej výchovy (cvičíme, ukazujeme, učíme, podporujeme samostatné používanie, ktoré deti radi robia)

závery:

    Môže byť dieťa chránené pred chorobou?

Stopercentne - nie, ale v každom prípade niektoré preventívne opatrenia budú prínosom pre dieťa.

    Je podľa vás potrebné doma dodržiavať denný režim ....

Denný režim- to sú optimálne kombinované obdobia bdelosti a spánku detí

počas dňa. Uspokojuje ich potrebu jedla, aktivity, odpočinku, pohybovej aktivity a pod. Režim deti disciplinuje, privyká na určitý rytmus.

    Diéta….

Správna výživa- zahrnutie produktov do stravy. Bohaté na vitamíny A, B.C a D, minerálne soli (vápnik, fosfor, horčík, meď). A tiež bielkoviny. Je žiaduce pripravovať všetky jedlá pre deti z prírodných produktov, nerafinovaných, bez prísad, korenín a konzervačných látok. Je dôležité dodržiavať stravu - dodržiavanie intervalov medzi jedlami.

    Prechádzka- najúčinnejšia forma relaxácie. Pomáha zvyšovať odolnosť organizmu a otužuje ho. Po aktívnej prechádzke dieťa vždy normalizuje chuť do jedla a spánok.

Prechádzka sa musí vykonávať za každého počasia, s výnimkou nepriaznivých podmienok. Oblečenie a obuv zároveň musia zodpovedať počasiu a všetkým hygienickým požiadavkám. Na prechádzke by dieťa nemalo byť v monotónnej polohe, preto je potrebné zmeniť jeho typ činnosti a miesto hry.

    Telesná výchova - zlepšiť efektivitu, zvýšiť fyzické vlastnosti, stimulovať metabolizmus a prácu rôznych systémov tela. Okrem posilnenia zdravia a užitočného súboru fyzických cvičení fyzické cvičenia rozširujú komunikáciu, dávajú nové poznatky o sebe a svojom tele.

V predškolskom veku je hlavnou úlohou telesných cvičení u detí zdokonaľovanie v takých prirodzených pohyboch, akými sú: chôdza, beh, skákanie, hádzanie, balančné pohyby atď. Chôdza a beh chránia ľudské telo pred vznikom chorôb.

Snažili sme sa analyzovať situáciu. Často sme sa vás pýtali, ako deti našej skupiny trávia doma. A dospeli k nasledujúcim záverom:

Kontakt s vírusmi v škôlke hrá nepochybne veľmi dôležitú úlohu vo výskyte detí. Keď ide dieťa do škôlky, spočiatku trpí infekciami dýchacích ciest častejšie ako „domáce“ dieťa. Všetky prechladnutia sú spôsobené vírusmi. Existuje ich viac ako 200 druhov a každý rok pribúdajú nové. Kým sa bábätko zoznámi, ak nie so všetkými, tak aspoň s 50 rôznymi najbežnejšími vírusmi, pravidelne ho otravujú sople, kašeľ a horúčka. Okrem toho priebeh choroby nebude s najväčšou pravdepodobnosťou ťažký, ale jednoducho únavný: väčšina vírusov spôsobuje mierne ochorenia a výsledok ich vplyvu na telo dieťaťa: dieťa pár dní uhryzne a znova skočí. Len 2-3 krát za sezónu dieťa ochorie dosť zle.

Keďže prevencia detských prechladnutí je naozaj vážny problém, ich prevalencia a frekvencia výskytu je už dávno vypočítaná (a každoročne prepočítavaná). Takže podľa štatistík je v prvom „záhradkárskom“ roku asi polovica detí dosť chorá na všetky druhy prchavých a iných infekcií. Druhý rok v škôlke sa stáva rovnako bolestivým pre mamičky len 20 % bábätiek. A v treťom roku je len 10 % stále doma na nemocenskej dovolenke.

Rovnako je to aj so závažnosťou ochorenia. V prvom roku je šesť ťažkých prechladnutí, v druhom najviac dve.

V tomto čase dochádza k aktívnej tvorbe imunity.

Za rok alebo dva si dieťa vytvorí odolnosť voči mnohým vírusom, ktoré sa vznášajú vo vzduchu okolo neho – doma aj na verejných miestach. No v škole mu trvalé absencie pre chorobu nehrozia.

Pediatri vo všeobecnosti tvrdia, že vzťah medzi škôlkou a SARS rodičia veľmi zveličujú: deti v škôlkach ochorejú len o 13 % častejšie ako tie, ktoré zostávajú doma s babičkami a matkami. Ale v škole žiaci škôlok, ktorí sa nedostanú z prechladnutia a na prvý pohľad zdravé domáce deti, menia miesto: domáce deti sa jednoducho nedostanú zo sople a deti v škôlke menej často ochorejú, vymeškajú menej hodín a podľa toho sa učia lepšie.

Ale to nie je jediný dôvod častých chorôb. Každý predsa vie, že aj dospelí, ak sú unavení, trávili veľa času sedením za počítačom, nemohli sa hýbať a dýchať čerstvý vzduch, častejšie ochorejú pri kontakte s infekcia.

Mnohí často, niektorí vždy! cez víkendy sa denný režim nevykonáva. Vstávanie neskoro ráno a neskoro večer. Neexistujú žiadne ranné cvičenia, nie je čas na denný spánok. Prechádzku v najlepšom prípade nahradí hranie hier doma alebo dokonca pozeranie rozprávok. Strava je narušená: časté občerstvenie na úteku suché. To všetko negatívne ovplyvňuje krehký rastúci organizmus. Oslabuje imunitu dieťaťa, čo spôsobuje veľké škody na jeho zdraví.

4. Tipy pre rodičov: samomasážne techniky, oboznámenie sa s dychovými cvičeniami, čítanie beletrie atď.

Skúsme takýmto rodičom pomôcť vyriešiť jeden problém: Ako nakŕmiť dieťa, ktoré odmieta jesť plnohodnotnú stravu? (Odpovede od rodičov)

Závery a dodatky pedagógov:

Vyhnite sa maškrteniu medzi jedlami. Sladkosti a iné môžu byť len bezprostredne po jedle

Dajte pozitívny príklad

Vynaliezavosť: vymyslite rozprávku o jedle, ozdobte jedlo. Šmykľavka

Šmykľavka. Chceli by sme upozorniť na skutočnosť, že príklady z beletristických diel vštepujú deťom návyk sledovať svoj vzhľad, zdokonaľovať sa v sebaobsluhe, vzdelávať schopnosť odolávať stresovým situáciám, túžbu byť veselý, zdravý, optimistický, formovať uvedomelý postoj k svojmu zdraviu, uvedomenie si pravidiel bezpečného správania. Sú to také diela ako r.n. rozprávky "Mačka, kohút a líška", "Husi-labute", "Líška a zajac"; diela A. Barto „The Grimly Girl“, N. Pavlov „Koho topánky“, K. Chukovsky „Moydodyr“, „Aibolit“, „Fedorino Woe“ atď.

Postupne sa mravné predstavy, ktoré deti prijímajú z umeleckých diel, prenesú do ich životnej skúsenosti. Čítanie beletrie vychováva u detí pochopenie hodnoty zdravia, formuje túžbu neochorieť, zlepšiť zdravie.

Dychové cvičenia - je systém dychových cvičení, zameraný najmä na prevenciu a liečbu ochorení spojených s dýchacím systémom. S dychovými cvičeniami sa môžete zoznámiť prezeraním brožúry.

"akupresúra"

Na udržanie vysokej odolnosti tela voči vírusovej infekcii a iným nepriaznivým environmentálnym faktorom je potrebné:

1. Masáž by sa mala vykonávať aspoň 3-krát denne a tiež po každom kontakte s pacientom s akútnymi respiračnými infekciami alebo chrípkou, po ceste v MHD alebo na verejných miestach.

2. Prísne dodržiavajte postupnosť a spôsob expozície. Ukončenie kontroly nad stavom zón a ich korekcia vedie k rýchlemu odškoleniu.

Video „Čo hovoria deti“

5. Úvaha: "Strom užitočnosti stretnutia"

odraz:

No a to je koniec nášho stretnutia. Naozaj dúfame, že všetko, o čom sme hovorili, bolo užitočné.

A teraz navrhujeme vziať balón, červený, žltý alebo zelený a prilepiť ho na náš UŽITOČNÝ STROM NA STRETNUTÍ RODIČOV.

Zelený list - rozhovor bol užitočný, snažíme sa dodržiavať všetky zásady, ktoré boli vymenované alebo sa určite pokúsim zrealizovať vaše odporúčania.

žltý list - Informácie boli užitočné, ale nemyslím si, že je dôležité dodržiavať všetky vaše odporúčania.

červený list - Informácie neboli užitočné, nič nové som sa nedozvedel.

Je pozoruhodné, že na našom strome je veľa zelených listov, čo znamená, že sa rozhodujeme: ...

6) Prijatie rozhodnutia schôdze. Približné rozhodnutie rodičovskej schôdze:
    vytvárať potrebné podmienky na realizáciu potreby motorickej aktivity dieťaťa v každodennom živote (termín - neustále, zodpovední - vychovávatelia, rodičia); rovnomerne rozložiť fyzickú a psychickú záťaž počas dňa (termín - neustále, zodpovedne - vychovávatelia, rodičia); systematicky sa zaujímať o poznatky získané deťmi o formovaní zdravého životného štýlu a upevňovať ich doma (termín - neustále, zodpovední - rodičia); organizovať denný režim doma a stravovanie v blízkosti materskej školy (termín - neustále, zodpovední - rodičia); cez víkendy určite organizujte prechádzky s deťmi. Systematicky viesť otužovanie dieťaťa v rodinnom prostredí.

PRE UČITEĽOV

Témy na rozhovory, hodiny v triede, „päťminútové zdravie“.

triedy

Témy a obsah triednych rodičovských stretnutí o zdraví detí.

1. trieda


jeden). Adaptácia dieťaťa v škole. Denná rutina prváka. Potreba dobrého odpočinku pre deti. Zvláštnosti denného režimu študenta v prítomnosti chronických ochorení. Prevencia stresu u prvákov spojená s výchovno-vzdelávacím procesom.

Vzťah rodiny a školy na zdravý vývoj detí.

2) Fyzický a duševný vývoj detí. Rozvoj pozornosti, pamäti, predstavivosti, myslenia, reči u prvákov, úloha rodiny pri rozvoji týchto psychických procesov. Postoj dieťaťa, pracovisko dieťaťa. Vízia. Prevencia jeho poklesu.

3).Hygiena žiaka prvého stupňa a prevencia infekčných ochorení. Školské choroby a ich prevencia (ARI, SARS, hepatitída, pedikulóza atď.)


2. stupeň


Podpora zdravia a prevencia chorôb. Denný režim žiaka druhého stupňa. Temperovanie, oboznamovanie detí s telesnou kultúrou ako hlavným prostriedkom upevnenia zdravia a otužovania organizmu. Športové oddiely v škole a v okolí.


3. trieda


1) Fyzický a duševný rozvoj mladších žiakov. Rozvoj predstavivosti, vôle a iných duševných procesov. Začiatok zmien súvisiacich s vekom v tele mladších školákov. Potreba vedomostí o fyzickom a duševnom vývoji detí pre úspešné vzdelávanie.

2) Zdravotný stav dieťaťa, potreba neustálej komunikácie so zdravotníckymi pracovníkmi. Prevencia skoliózy, krátkozrakosti, chorôb žalúdka.

3). Osobný príklad rodičov pri formovaní zdravého životného štýlu. Význam denného režimu rodiny pre zdravý vývoj detí. Vplyv negatívnych javov v rodine (alkoholizmus rodičov, stresové situácie) na fyzické a psychické zdravie detí.


4. trieda


jeden). Vlastnosti raného dospievania. Zmeny súvisiace s vekom v srdci. Zvýšený krvný tlak, zvýšená únava. Zvýšená excitabilita, podráždenosť, slabosť nervového systému v tomto vekovom období Zvýšenie výšky a hmotnosti. Potreba gymnastiky ako prostriedku harmonického rozvoja tela.

2).Vplyv negatívnych TV a video informácií na zdravie dieťaťa. Dieťa a počítač. Generácia internetu – ako zachovať zdravie dieťaťa v kontexte globalizačných procesov. Aktívna rodinná dovolenka.


5. trieda


1).Adaptácia piataka na strednú školu. Požiadavky na vedomosti, zručnosti a schopnosti piatakov, charakteristika učiva, oboznámenie sa s učiteľmi predmetu. Rozvoj kognitívnych potrieb a myšlienkových procesov. Úloha rodiny pri adaptácii na podmienky strednej školy. Denný režim piataka s prihliadnutím na uplatnenie v doplnkovom vzdelávaní. Vytváranie priaznivých podmienok v rodine pre dieťa v tomto období.

2). Fyzický a duševný vývoj mladšieho dorastu. Nesúlad rastu tela s rastom vnútorných orgánov. Vývoj endokrinných žliaz. Psycho-sebaregulácia stavu mladšieho tínedžera (schopnosť ovládať náladu, emócie).

3) Hygiena tínedžera. Hygiena pre chlapcov a dievčatá. Vytváranie potrebných hygienických podmienok v rodine. Pracovisko dieťaťa: svetlo, čistý vzduch, normálna teplota. Vštepovanie pravidiel osobnej hygieny, výživy a denného režimu tínedžera.

štyri). Prevencia nervových a infekčných chorôb u dospievajúcich. Prevencia úrazu dieťaťa.


6. trieda


jeden). Zdravý životný štýl v rodine. Rizikové faktory chorôb spojených so zvykmi a životným štýlom. Nevyvážená výživa ako rizikový faktor detských chorôb. Vplyv zlých návykov členov rodiny na zdravie detí.

2). Zdravie detí a telesná výchova. Zvýšenie fyzickej aktivity je hlavným spôsobom, ako zlepšiť zdravie detí. Pravidelná a pravidelná telesná výchova a šport. Vplyv veľkého športu na telo tínedžera. Konzultácie učiteľov telesnej výchovy.

3). Hygiena tela, oblečenia a obuvi tínedžera. Estetická výchova v rodine, postoj k vzhľadu: krása a zdravie.

7. trieda

1.Črty dospievania (rozhovor psychológa s lekárom). Rýchly rozvoj duševnej a fyzickej sily tínedžera. Fyziologické zmeny v organizme a ich vplyv na psychiku. Potreba neustáleho monitorovania blahobytu dospievajúcich. Možné krízy dospievania.

2). Puberta. Vplyv hormónov na emocionálnu sféru tínedžera. Vplyv vzťahov v rodine na sexuálnu výchovu detí. Sexuálna výchova chlapcov a dievčat, mravné vlastnosti jednotlivca. Potreba rozvoja a obohatenia duchovnej sféry adolescentov. Prevencia skorého sexuálneho života adolescentov. Vplyv médií na sexuálnu výchovu adolescentov.

štyri). Raný alkoholizmus a drogová závislosť, ich devastujúci vplyv na osobnosť. Prevencia deviantného správania a užívania návykových látok v rodine a škole. Rozhovor s psychológom a sociálnym pedagógom školy.


8. trieda


jeden). Telesný a duševný rozvoj žiakov ôsmeho ročníka. Možná zmena v postojoch adolescentov k štúdiu a práci. Vývoj duševných procesov u študentov stredných škôl. Potreba dodržiavania denného režimu a racionálnej vyváženej stravy pre zdravie dospievajúcich.

Stres a jeho prevencia v rodine.

2). Formovanie zdravého životného štýlu starších adolescentov. Vzťah telesnej výchovy a mravného vývinu adolescentov. Úloha systematického športovania v komplexnom osobnostnom rozvoji. Podpora v rodine športových koníčkov tínedžerov. Potreba otužovania tela. Rodinná turistika ako prostriedok na zlepšenie a zjednotenie rodiny.

3) Zodpovednosť dospelých za zoznamovanie mladistvých s užívaním psychoaktívnych látok. Životný štýl rodičov ako príklad postojov k fajčeniu, alkoholu.

9. ročníka


jeden). Fyzické a duševné vlastnosti tela dospievajúcich. Zvýšená záťaž v 9. ročníku. Potreba správneho odpočinku a spánku, najmä počas skúšok. Monitorovanie blahobytu adolescentov. Prevencia chorôb spojených s výrazným stresom. Dokončenie puberty. Vzťahy medzi chlapcami a dievčatami. Prevencia predčasného pohlavného styku.

2). Záverečná atestácia a zdravie deviataka. Ochrana zdravia školákov. Skúšky v šetriacom režime. Denný režim, hygiena pri práci a odpočinku, stravovanie počas skúšok. Podpora rodičov počas skúšok. Psychologická pomoc dospievajúcim počas skúškového obdobia.

3). Stretnutie a rozhovor s odborníkmi na drogovú prevenciu.