Samohlásky druhého radu. Poznámky k lekcii logopédie. Plán nápravnej a rozvojovej hodiny Samohlásky druhého radu

Trieda: 2

Cieľ: upevnenie poznatkov o samohláskach 2. radu, ich funkciách mäkkosti spoluhlásky vpredu.

Úlohy:

  • upevniť vedomosti o dôležitosti samohlások 2. radu na označenie mäkkosti zvuku.
  • precvičiť hľadanie a pomenovanie tvrdých a mäkkých spoluhlások v slabikách a slovách.
  • opraviť prácu zrakovo-sluchového analyzátora v cvičeniach na identifikáciu samohlások 2. radu a mäkkých spoluhlások, ktoré im predchádzajú.
  • rozvíjať myslenie a pozornosť pri práci s vetami a textom.
  • podporovať vytváranie súvislej, expresívnej reči.
  • pokračovať v rozvíjaní zručností učenia a sebaovládania.

Materiál: tabuľka zvukových symbolov 2. riadku samohlások (Ya - ya, E - yo, E - ye, Yu - yu); tabuľka so samohláskami 1 a 2 riadky v pároch (A-Z, O-E, E-E, U-Y, s-I); karty so slovami (rad - rad; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - mil); presýpacie hodiny; znamienka „+“, „-“, „zaškrtnúť“.

Pre každé dieťa: linajkové zošity; karty so slabikami, slovami, textom; ceruzky (červená, modrá, zelená); „päťky“.

Priebeh lekcie

„Roll call“ - ten, kto sa identifikuje menom, si sadne.

O akých samohláskach sme hovorili v minulej lekcii? (Hlásky 1. radu: A, O, U, E, y) Ako sme ich vyslovovali? (Natiahol sa a zaspieval) Aké spoluhlásky sú pred týmito samohláskami (Tvrdé) Zapamätajte si a pomenujte slabiky so samohláskami 1. radu.

Učiteľ logopéda vyhlási tému hodiny: „Samohlásky 2. radu“; Účelom lekcie je upevniť vedomosti o samohláskach 2. radu, ich vplyve na spoluhlásku pred nimi a jeden zo spôsobov, ako zmäkčiť spoluhlásky.

Samohlásky v 2. rade sa skladajú z dvoch zvukov (zobrazuje sa tabuľka so zvukmi). Zhodneme sa, že tieto zvuky nebudeme vydávať ako malé hlúpe somáre. Samohlásky v rade 2 nazveme krátko a jasne: „I, E, E, Yu“. (Zavolá učiteľ – logopéd, potom deti.) Ktorú samohlásku z 2. radu viete natiahnuť a dokonca aj zaspievať? (Sahláska „ja“).

Zadá sa tabuľka so samohláskami riadkov 1 a 2. Deti pomenúvajú samohlásky 1. radu, naťahujúc ich, a 2. radu - stručne a jasne. Potom logopéd učiteľ prečíta básničku, deti pomenujú hlásky vo dvojiciach. Opäť upozorňujeme na skutočnosť, že deti nazývajú samohlásky v rade 2 „Ya, E, E, Yu“ krátko, jasne, bez toho, aby ich predlžovali.

  • Písmeno nazývame „A“ a priateľovo písmeno je „I“,
  • Nakreslíme s vami písmeno „O“ a písmeno priateľa je „E“,
  • Písmeno „U“ spievalo pieseň a „Y“ odpovedalo,
  • Spievali sme písmeno „E“ a ako odpoveď počujeme „E“,
  • A s dieťaťom písmeno „y“ spieva pieseň „I“.

Práca v zošitoch. Pripomeňte deťom držanie tela pri plnení úloh v ich zošitoch.

Učiteľ logopéda ukazuje kartičky so slovami napísanými v pároch (rad - rad; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - mil), navrhuje počúvať dve slová na prvej karte; nastaviť ich význam; určiť povahu zvuku spoluhlások; objasniť, že samohláska 2. radu sa používa na označenie mäkkosti spoluhlások.

Poviem dve slová a premýšľate o tom, ako sa líšia: rád - rad.

čo je rad? čo je riadok? To znamená, že tieto slová majú rôzny význam.

A čo ešte? Ako znejú prvé spoluhlásky? “RAD” (pauza)... pevne. Pomenujte zvuk („P“). Zapíšme si toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... ŠŤASTNÉ. (Samohlásky, tvrdé a mäkké písmená sú farebne zvýraznené. Uvádza sa, že červená sa používa na označenie samohlások, tvrdé spoluhlásky sú modré, mäkké sú zelené.)

A teraz potrebujeme: „ROW“. Pomenujte prvý zvuk („Рь“). Za „Рь“ napíšeme písmeno....... „I“. Zapíšme si toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... “ROW”.

V našom slove „riadok“ slúži samohláska 2. radu „ya“......... na zjemnenie zvuku „R“.

Práca s dvojicami slov „nos - nesený“ sa vykonáva podobným spôsobom; luk - poklop; mydlo - pekné." Deti pomocou týchto slov vymýšľajú vety.

Na čo sa používajú samohlásky v 2. rade? (Samohlásky 2. radu sú potrebné na zmäkčenie spoluhlásky, ktorá je pred ním).

Existujú dva spôsoby, ako písať mäkké spoluhlásky. Prvá metóda: použitie samohlások druhého radu „i, e, e, yu, i“. Druhá je?...... O nej si povieme na ďalších lekciách.

Herné cvičenie „Kapitáni“. Deti vykonávajú pohyby iba vtedy, ak logopéd vydá príkaz „Kapitáni“. (Napríklad: "Kapitáni, tlieskali rukami!" - predviedli; "Dupali nohami!" - nie atď.)

Úlohy na kartách.

Č. 1 GA, GYA, RO, RE, NYA, NA, ZY, LA, SI, TYU, PO, FY, VE, DIA, BYU, WE, SHU, SA, HI, DU, NYA, BE, RY, PYU , CO.

Č. 2 SÁNKA, REBUS, KRUHY, BRUSNICA, ŠKVRNY, VODIČ, VEDRÁ, ZRNÁ, HÁK, LITRE

č. 3 Priatelia.

Kolja je chorý. Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. Zrazu uvidel zelenú guľu. Na balóne bola nakreslená tvár. Kolya uhádol, že s týmto nápadom prišli chlapci. Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. Priniesli knihu s obrázkami. Kolja sa cítil dobre.

Úloha č.1. Čítanie slabík, krúžkovanie slabík len so samohláskami 2. radu, zmäkčovanie spoluhlások pred nimi.

Materiál reči: ga, GYA, ro, RE, NYA, na, sy, LA, SI, TYU, po, fy, VE, DYA, BYU, my, shu, for, HI, so, NYA, BE, ry, PU , ky.

Deti pomenúvajú slabiky mäkkými spoluhláskami. Učiteľ logopéd opakovane pomenúva slabiky, deti - samohlásku 2. radu a mäkkú spoluhlásku v slabike.

Potom deti dali znamienko „+“, ak sa im úloha páčila a ľahko ju dokončili; znak „-“, ak to bolo ťažké alebo sa vám úloha nepáčila; „skontrolovať“, ak nie všetko fungovalo, vyskytli sa chyby.

Ústna úloha: učiteľ – logopéd pomenúva slová a deti pomenúvajú slabiky s 2. radom samohlások a mäkkých spoluhlások pred nimi: RU-KI, GRI-BY, MARK-KI, DOS-KA - !, KLYAK-SA, TABLE - !, TOF-LI, YU-LA -!, KOS-TER, RAIN-DI, YAB-LO-NYA, ZEB-RA, ZON-TIK, SWEK-LA.

Na rozvoj pozornosti a myslenia sa deťom dávajú „provokatívne“ varianty slov (je samohláska 2. radu, ale nie je pred ňou spoluhláska, chýbajú samohlásky 2. radu a mäkké spoluhlásky).

Po dokončení úlohy deti umiestnia na kartičky „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Úloha č. 2: napíšte 5 slov po slabikách, zakrúžkujte hlásky 2. radu červenou farbou, zvýraznite zelené mäkké spoluhlásky, ktoré im predchádzajú.

OLOVO, REBUS, KRUHY, BRUSNICE, ŠKVRNY, VODIČ, VEDRÁ, ZRNÁ, HÁK, LITRE.

Po dokončení úlohy deti umiestnia znamienka „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Minúta telesnej výchovy.

  • Možnosť 1: deti vykonávajú dobrovoľné pohyby pri veselej hudbe.
  • Možnosť 2: deti vykonávajú pohyby v súlade s textom, vyslovujú slová.

Kopeme hore - hore,
Tlieskame rukami – tlieskame!
Sme oči okamihu - okamihu,
Pokrčíme ramenami.
Jeden - tu, dva - tam,
Otočte sa.
Raz - sadli si, dva razy - vstali.
Všetci zdvihli ruky hore.
Raz - dva, raz - dva,
Je čas, aby sme sa zamestnali!

Úloha č. 3. Práca s textom:

Expresívne čítanie textu učiteľkou logopéda, deti určujú počet viet, slová vo vetách (pozor na „malé“ slová – predložky);

Čítanie textu deťmi (môžete ponúknuť čítanie po jednej vete - „v reťazi“, podľa výberu žiaka, ktorý číta, učiteľom logopéda);

Čítanie viet navrhnutých logopédom alebo zvolených študentmi s rôznou intonáciou.

Cvičenie pozornosti: deti nájdu v texte 2 rady samohlások, zakrúžkujú ich červenou farbou (môžete navrhnúť zvýraznenie mäkkých spoluhlások pred samohláskami zelenou ceruzkou). Učiteľ používa presýpacie hodiny, aby deti mohli kontrolovať čas splnenia úlohy.

Kolja je chorý. (2) Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. (8) Zrazu uvidel zelenú guľu. (5) Na lopte bola nakreslená tvár. (5) Kolja uhádol, že s týmto nápadom prišli chlapci. (6) Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. (6) Priniesli knihu s obrázkami. (5) Kolja sa cítil dobre. (3)

Po dokončení úlohy si deti vymenia kartičky, navzájom si skontrolujú zadania a potom na svoje kartičky dajú „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Zhrnutie lekcie.

Na čo sú potrebné samohlásky v rade 2? (Samohlásky v rade 2 sú potrebné na zmäkčenie spoluhlásky, ktorá je pred nimi.)

Ako sme sa dohodli, že budeme volať samohlásky v rade 2? (Krátko, jasne, bez kreslenia)

Aké úlohy ste považovali za ťažké? Dá sa povedať, že ste dnes odviedli dobrú prácu? prečo?

Deti dostávajú známku „A“ za usilovnosť a aktívnu prácu na hodinách.

Po lekcii, pri kontrole plnenia úloh deťmi a znamienok, ktoré zapisujú („+“, „-“, „zaškrtnutie“), učiteľ logopéda analyzuje úroveň rozvoja zručností kontroly a sebakontroly.

Poznámky k lekcii

Predmet. Diferenciácia samohlások prvého a druhého radu.

Cieľ. Naučte deti rozlišovať samohlásky s - aústne a písomne.

Vybavenie. Text básne S. Pogorelovského „Ach a problémy v Mishkinom zápisníku“, tabuľka so samohláskami prvého a druhého radu.

Priebeh lekcie.

ja. Organizovanie času.

Logopéd vyzve žiakov, aby si zapamätali a pomenovali hlásky prvého a druhého radu.

II. Opakovanie predtým preberanej látky.

Logopéd žiada študentov, aby si zapamätali, ako sa tvoria samohlásky druhého radu. Uverejní tabuľku so samohláskami prvého a druhého riadku.

Ponúka porovnanie samohláskových párov a - i, o - e, u - y, e - e, s - i. Odhalila sa podobnosť týchto párov v artikulácii a rozdiel v pravopise.

Logopéd. Tieto samohlásky sa nazývajú párové samohlásky. Aby sme si ich pri písaní nepoplietli, naučíme sa ich rozlišovať.

III. Práca s básňou.

Vypočujte si báseň.

Na čo sa pozeráš, krava, medvedík s „s“,

Prísne a drsné? Naučte Mishku lekciu -

Plyšový medvedík s „a“ Premeňte ho na myš.

Napísala krava, mačka chyť myš!

Napíšte, že poznáte odvykajúceho.

Logopéd. Porovnajte význam a pravopis slov „Medveď“ a „myš“. (Tieto slová napíše logopéd na tabuľu.) Aké písmená sa líšia v pravopise týchto slov?

IV. Diferenciácia s - a v slabikách.

Cvičenie 1. Počúvajte slabiky. Povedz, akú samohlásku počuješ.

a) py, ty, my, sy, ry, dy, by, ky;

b) pi, ti, mi, si, ri, di, bi, ki

Ako sú spoluhlásky, ktoré ste počuli ako prvé a potom sa vyslovovali? (Tvrdá mäkká.)

Aký zvuk tu ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások?

Úloha 2. Opakujte slabiky po logopédovi.

py - pi - pi, ti - ty - ti, sy - sy - si, ri - ry - ry, dy-di - dy

Úloha 3. Slabiky napíšte do dvoch riadkov: s ы - do prvého, s i - do druhého.

my, si, sy, mi, ry, ri, ti, ty, ky, ki, li, pi, py, ly

Úloha 4. Doplňte slová vložením slabík uvedených v zátvorkách.

gri...(by), li...(py), le...(pi), bo...(by), ru...(ki), ry...(by), la. ..(py), ale...(gi), knihy...(gi), tak...(ty), ke...(dy), buď...(gi), ked... (ry), ko...(ty), ka...(ti)

V. Zhrnutie lekcie.

Logopéd. Aké zvuky a písmená sme sa dnes naučili rozlišovať?

Tréningové cvičenia

1. Doplňte chýbajúce písmeno s alebo A. Zapíšte si slová. Prečítajte si ich.

r...s, m...s, m...r, s...r, k...t, r...s, b...t, m...lo, l. ..pa, L...áno, k...ale, R...ta, s...ro, s...la, m...l..., v...l.. ., v...l..., l...s..., r...l..., p...l..., p...l...

2. Doplňte slová pridaním písmena s alebo A.

nohy..., stôl..., knihy..., mak..., syr..., páčidlo..., lopta..., san..., korálky..., kura..., sol..., odpadky...

3. Zmeňte slová podľa príkladu. Pomenujte poslednú slabiku vo výsledných slovách, potom posledné písmeno.

Ukážka: záhrada - záhrady, y, y.

koza-..., sova-..., mucha-..., hra-..., osa-..., ruža-..., citrón-..., čižma-..., pes- ..., sklo-..., krík-..., rys-..., loď-..., stôl-..., hromada-...

4. Napíšte slová a rozdeľte ich na slabiky. Podčiarknite slabiky znakom ы, A rôzne ceruzky.

hory, muchy, kino, ryby, kuchár, smeti, komáre, lampáše, sušienky, rybári, trhy, veľryby, ryby, rybičky

5. Slová zapíšte graficky, napíšte písmená s, A.

(Logopéd pomenuje slovo, žiaci ho znázornia graficky, s prihliadnutím na počet slabík, písmeno napíšu nad príslušnú slabiku s. alebo a.)

šťavy, mydlo, husi, vlhké, plásty, vidly, kúsky, kríky, známky, karty, kozy, čižmy, rybári, listy, vozy, krekry, vzory, lekcie, hudba, bubliny, motory

6. Vytvorte slová s písmenami s, A. Porovnajte tieto slová podľa významu a zvuku. Vytvorte vetu ústne pomocou každého slova.

vil pil v thi v li p lil

7. Zapíšte si slová, podčiarknite ich, A rôzne ceruzky. Po písmenách vysvetlite prečo f, w napísal list A(pamätajte na pravidlo).

myši, trstina, pneumatiky, lyže, nože, tuky, autá, dusené, galoše, rozhodnutý, šírka, prežil, šafranové čiapky na mlieko, hrnčeky, pružiny, ticho, výška, vyhorený, vyšívaný

8. Prečítajte si vety. Zapíšte slová s písmenom s do jedného stĺpca, s a - do druhého, s písmenami s a i - do tretieho.

Otec sa napil. Rita kúpila mydlo. Tanyu bolia zuby. Nina má korálky. Z komína vychádza dym. V záhrade rastú slivky. V lese je vlhko. Auto má nové pneumatiky. Misha má konvalinky.

Mila a mydlo.

Mila nemala rada mydlo. Ale Mila nefňukala.

Mama umyla Mila mydlom. Pekná mladá dáma.

9. Diktáty slovnej zásoby.

dym, roztomilý, mydlo, ryby, kravy, samy, lekcie, skutočný príbeh, bol, videl, huby, vlci, líšky, kríky, zajace, medvede, koberce, kraby, rybníky, podlahy, deti, myši, kedysi dávno, uši, šafranové mliečne čiapky, komáre, ticho, jar, kaluže, strechy, ryhy, zákruty

Vysvetlite slovo: otočí.

10. Testovacie diktáty.

Mila a Nina umyli Simu. Misha a Vitya sú deti. Nina umývala Miša. Mila umývala Vityu. V zime išli ryby na dno rieky. Deti hľadali žalude. Sliepky kopali postele. Vlci vyli v noci.

Zima.

Prišla zima. Fúkajú vetry. Všade naokolo sú snehové záveje. Ticho v lese. Vtáky odleteli. Zvieratá vošli do dier.

Deti sa tešia zo zimy. Nasadli na lyže. Zobrali sme sane a zišli dolu horou. Valčeky sa plnia.

Diferenciácia a - z

1. Počúvajte slabiky.

Povedz, akú samohlásku počuješ.

ma, na, sa, ka, la, pa, ra, ta, fa, va

ja, nya, xia, kya, la, päť, rya, cha, fya, vya

Ako znejú spoluhlásky, ktoré ste najskôr počuli a potom zneli?

Ktorá samohláska ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások?

2. Porovnaj slová malý, pokrčený vo význame a v písaní. Povedz mi, aké písmená odlišujú tieto slová.

3. Povedzte slabiky vo dvojiciach. Zvýraznite samohlásky v slabikách.

Ukážka: ma - ja, a, ja.

ma-mya ta-cha la-la wa-vya da-dya

pa-pya sa-sya ra-rya ka-kya ba-bya

4. Počúvajte, zapamätajte si a opakujte sériu slabík.

ta - cha - ta ma - me - ma bya - ba - bya ra - rya - ra - rya

cha - ta - cha me - ma - me ba - bya - ba rya - ra - rya - ra

5. Slabiky napíšte do dvoch riadkov: prvý s písmenom a, druhý písmenom i.

la, la, sya, ta, sa, pa, pya, rya, la, ra, ba, bya, vya, yes, va, dya

6. Doplňte slovo pridaním písmena a alebo z. Zapíšte si tieto slová.

mo..., Zo..., Mil..., Mish..., had..., ryba..., more..., zem..., tráva..., krajina..., semienko..., semienko..., ostrica..., vym..., hora...

7. Doplňte slovo pridaním slabiky s písmenom A alebo ja Zapíšte si tieto slová.

Va-..., O-..., Ma-..., Ka-..., Ya-..., nya-..., ba-..., ra-..., bas- ..., mo-...,. krajina-..., pes-..., démon-..., prirodzene- ..., byť-..., seme-..., lebe-...

8. Opíš slová vložením chýbajúceho písmena A alebo ja.

b...k, r...d, m...k, vr...h, s...d, m...h, v...z, t...z, m. ..so, k...sha, d...dya, gr...dy, r...dy, gr...chi, sl...pa, v...li, vr... gi

9. Slová zapíšte graficky, hlásky a, z napíšte nad príslušnú slabiku.

Ukážka: a) ________ A __; b) _____ A_ _ja__.

a) ryba, opasok, riadky, schovávačka, priadza, kolovrat, blato, opasok;

b) káčatká, zvädnuté, vozy, zrelé, špinavé, gombíkové harmoniky, modré, všetky druhy

10. Napíšte slová, rozdeľte ich na slabiky, podčiarknite písmená a ja ceruzky rôznych farieb.

doska, pečiatka, had, pás, armáda, bratia, škvrna, bocian, šarlátový, pomalý, starý, pozemský

11. Porovnaj dvojice slov podľa významu a pravopisu. S každým slovom vytvorte vetu. (Ústne) malý - pokrčený rád - riadok upchatý - záhrada vyschnutá - sadnúť si

12. Prečítajte si vety. Zapíšte slová s písmenom o do jedného stĺpca, s písmenom i do druhého, s písmenami a ja- v treťom.

Naša Maya je malá. Natasha si jamu vykopala sama. Masha prevzal loptu. Borya hľadala bobule. Lyuba rozdrvil hlinu. Alah, sadni si a čítaj knihu sám. Alah je malý, ale inteligentný.

13. Skopírujte vety, vložte chýbajúce písmeno a alebo z.

V...li má s...v...ly rum...shki. Ir..., an... a V...l... hrali hry. Ir... šoféroval..., a V...l... a jeden... boli r...dom. N...d...a D...sh...ed...t l...pshu. Kol...r...d, on pop...l v prvom rade...d.

14. Diktát slovnej zásoby.

sám, sadnúť si, rád, riadky, hriadeľ, pomalý, lekár, čas, mäso, mäta, maják, had, svetlý, mäso, ryba, varené, vemeno, semeno, kalina, malina

15. Testovacie diktáty.

Kačica má káčatká. Mačka má mačiatka. Líška má mláďatá. Medvedica má mláďatá. Krava má teľatá. Los má losie teľatá.

Raya a Maya jedia maliny. V záhrade sú čerešne a jablone. Mäta je zdravá bylinka. Žiadny dážď. Tráva uschla. Na podlahe ležala stará handra.

Diferenciácia o - e

1. Prečítajte si slová nos, niesol . Porovnajte tieto slová podľa významu, zvuku a pravopisu. Zamyslite sa nad písmenami, ktoré rozlišujú tieto slová.

2. Počúvajte dvojice slabík. Povedz mi, ako znejú spoluhlásky v jednotlivých pároch, ktoré písmeno ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások.

mo - myo so - syo ro - ryo vo - vyo bo - byo

po - pyo to - te lo - le but - no fo - fe

3. Povedzte slabiky vo dvojiciach.

om - jesť z - ot toho - tých ko - kyo in - vyo

os - yos alebo - yor se - so ryo - ro ol - yol

4. Zapamätajte si a zopakujte riadky slabík.

mo - myo - mo mo - myo - mo - myo do - do - do - do - do - do - do

myo - mo - myo myo - mo - myo - mo te - to - te te - to - te - to

5. Zapíšte slabiky do dvoch riadkov: s písmenom o v jednom riadku, s písmenom e - inému.

from, ot, om, eat, se, so, po, pyo, or, er, lo, le

6. Slová zapíšte graficky, napíšte písmená o, e.

oheň, ruff, koza, dedina, soľ, somár, sumec, veselý, losos

7. Porovnajte dvojice slov podľa významu a pravopisu. S každým slovom ústne vytvorte vetu.

voz - niesol, nos - niesol, vôl - viedol

8. Doplňte chýbajúce písmená o, e v slovách.

tel...n...k, koza...n...k, ut...n...k, líška...n...k, jahňa...n...k, šteniatko...k, žriebätko...n...k

9. Napíšte vety. Podčiarkni písmená o, e rôzne ceruzky. Rozdeľte zvýraznené slová na slabiky.

V teréne rastie breza. Má biely chobot a zelené listy. Na jar v blízkosti brezy náušnice Veže na breze vyrobené hniezda.

ježko.

Alyosha bol v lese. Nosil huby. Zapnuté cesta videl ježko Ježek sa rozbehol k stromu. Alyosha nie je dotknutý ježko

Mali by sme spať nedáva?

10. Opíšte vety vložením chýbajúceho písmena o alebo e.

L...nya priniesla...do...sena. Počuli sme r...v bull...v. T...ty P...má t...lka T...mka. Včela...robí m...d. L...sha má nové. papuče.

11. Diktát slovnej zásoby. Tmavý, dupať, šantiť, krieda, zametať, kuriatko, tlačiť, vedrá, koláč, narýchlo, metly, sklo, stôl, slzy, šašo, javory, vŕby, voda, kmeň, mrznúť, soľ

12. Preventívne diktáty.

Ďakujem ti, mráz, že si priniesol sneh. Leva viedol vola. Ideme do domu. V člne sú nové veslá. Začalo uhryznutie veľkej ryby. V škole je javor. Vova kriedou pokrikovala podlahu.

Javor.

Javor rástol. Javor je vysoký. Javor má krásny list. Syoma a Borya si sadli k javoru.

ježko.

Ježek žije s Levom. Ježek má ihly. Leva kŕmi ježka mliekom. Lenya má tiež ježka.

Ruff a bream.

Strýko Lenya je rybár. Chytil veľa rýb. Tu je pražma. Tu je golier. Ruff a bream sú chutné ryby.

Diferenciácia y - y

Cvičenie 1.Čítať slová luk, poklop Porovnajte tieto slová podľa významu a pravopisu. Povedz mi, aké písmená odlišujú tieto slová.

Úloha 2. Prečítajte si slabiky prvého a druhého riadku.

mu, dobre, pu, su, ku, robiť, tu, ru, gu

mu, nu, pyu, ei, kyu, du, tu, ryu, gyu

Povedzte mi, ako sa líši výslovnosť spoluhlások v slabikách prvého a druhého riadku. Aké písmeno napíšeš po mäkkých spoluhláskach?

Hra „Naopak“.

Logopéd pomenúva slabiku tvrdou spoluhláskou, žiaci mäkkou a hlasom zdôrazňuje samohlásky. u, u

Ukážka: Študenti logopéda

Úloha 3. Napíš slabiky do dvoch stĺpcov: s písmenom y - v prvom s písmenom yu - v druhom.

bu, byu, tyu, tu, lu, lyu, ryu, jej, ru, su, pyu, pu

Úloha 4. Vypisujte slabiky z diktátu, podčiarknite samohlásku. (Používajú sa slabiky z predchádzajúcich úloh.)

Úloha 5. Slová napíšte graficky, napíšte písmená u, u

Ulya, Yulia, poklona, ​​suka, spievať, moja, Yula, Lyuba, kresliť, ruky, tyl, zbabelec, spať, slintať, topánky, sľuda, tuleň, služba, nohavičky

Slová na vysvetlenie: tyl, sľuda.

Úloha 6. Prečítajte si básne. Zapíšte slová písmenami pri v jednom stĺpci s písmenom u - v inom s písmenami ty, ty - v treťom.

Na lekcii.

V triede som čítal

Kreslím a počítam.

Potichu zdvihnem ruku.

Ak sa pýtajú, odpovedám.

Môj spoločník.

Kým som na podlahe,

Spustím to najlepšie ako viem,

Prial by som si, aby som vyrástol skôr

Vypustím na oblohu satelit.

Úloha 7. pri alebo Yu.

Lei, ...la, sp...tnik, ...rta, pl...s, min...s, sl...x, kra...ha, ...lita, ... lit

Úloha 8. Zmeňte slová podľa príkladu. Podčiarknite posledné písmeno zmeneného slova. Ukážka: písať - písať.

písať - ..., kričať - ..., spievať - ​​.... lietať - ..., spať - ..., čítať -..., krútiť sa -..., hojdať sa -..., pozerať - ..., pískať - ..., praskať - ..., hovoriť - ...

Úloha 9. Doplňte chýbajúce písmeno v slovách pri alebo Yu.

Kat...sha kŕmi...r. C... potkany klujú zrno. L...sha l...bit l...k. ...nasadil som to...bku. L...ba a L...sha g...la...t. Vstal som... skoro... skoro. Il...sha kreslí...vázu... .

Úloha 10. Zapíšte si vety. Podčiarknite písmená y, y rôzne ceruzky. Rozdeľte zvýraznené slová na slabiky.

Lucy si umyla krk. Sonya zahrievala žehličku. Peťa a Nyura kŕmenie moriaka. Lyuba miluje dule. Yura a Ulya spolu učiť lekcie.

Úloha 11. Prečítajte si básne. Napíšte slová písmenami u, u Odpovedz na otázku.

Kto čo miluje? O Yulenke.

Yura - maliny. Yulia - Yulenka - Yula,

Nyura - jarabina. Yulka bola šikovná.

Lelya - rutabaga. Yulka pokojne seď

Kolya - brusnice. Na minútu som nemohol.

A naša Seryozha miluje hrozienka.

Otázky: Aká bola Yulka?

Prečo ju nazvali šikovnou?

12. Diktát slovnej zásoby

a) grafický diktát so zvýraznenými písmenami y, yu;

b) tie isté slová sa zapisujú pod diktát logopéda.

Lyuba, Lusha, Pavlusha, sukňa, moriak, okraj, stará žena, hák, petržlen, hojdať sa, chodiť, písať, štebotať, strihať, umývať, hrať, kresliť, spievať

13. Testovacie diktáty.

Mama kúpila Iljovi kolovrátok. Luda prišla k Iljušovi. Na podlahu spustili kolovrátok. Yula sa točí a hučí. Vtipná hračka - kolovrat.

Lyuba stála pri dube. Radi sa pozeráme na Lyubu.

Na okraji lesa stála chata.

Októbrové deti sú priateľskí chlapci: čítajú a kreslia, hrajú a spievajú a žijú šťastne.

Jedného dňa, v chladnom zimnom období, som vyšiel z lesa - bol silný mráz.

Diferenciácia joj - jaj

Cvičenie 1.Čítať slová ježko, sukňa. Pomenujte počiatočné zvuky. Pamätajte si, ako sa tvoria samohlásky jaj, ty. Porovnajte tieto samohlásky podľa artikulácie pier.

a) yum, jesť, yot, yut, yun, yon, ee, yus, er, yul, yur, ur

b) môj, mu, nyo, nu, sho, ryo, syu, le, ryu, lyu, tyu, ve

c) yum, mu, nu, yon, er, ryu, ryo, yol, le, yur, yos

Úloha 3. Počúvajte, zapamätajte si a vyslovujte sériu slabík.

yom-yum me-myo-myo-myo-myo-myo

yum-yom mu-myo tu-cho yut-yot me-mu-myo

Úloha 4. Počúvajte slová. Pomenujte iba samohlásku ё alebo yu.

juh, ježko, Júlia, Alyosha, Yura, viedol, všetko, celé, sukňa, orol

Úloha 5. Napíš slabiky do dvoch riadkov: prvý s písmenom joj, v druhom - s listom Yu.

yot, mu, yum, myo, her, se, yus, nu, yun, no, ryu, ryo

Úloha 6. Zapíšte si slová. Podčiarknite písmená jaj, ty ceruzky rôznych farieb.

juh, med, jún, ruff, júl, javor, Lenya, Styopa, Nyura, ježko, jurta

Úloha 7. Slová napíšte graficky. Napíšte písmená nad príslušnú slabiku jaj, ty.

javor, svižný, koberec, jedlo, lietadlo, žuvačka, repa, ovos, plus, brusnica, čln, oheň

Úloha 8. Doplňte vety podľa príkladu.

Ukážka: a) Yura spieva - deti spievajú; b) Deti spievajú – Yura spieva.

Yura spieva - deti... . vrana zavýja vtáky....

krajčírka šije-krajčírka... . kuracie pecky... sliepky...

Lyuba pije - deti... . Prší, prší...

Rozdeľte vety podľa príkladu.

Ukážka: a) Yura spieva pieseň; b) Deti spievajú piesne.

deti spievajú - Yura... . vrany vtáky....

krajčírky šiju-krajčírka... . kuriatka klujú - kura... .

deti pijú - Lyuba... . Prší, prší...

Úloha 9. Zapíšte si vety. Vložte chýbajúce písmená.

L...nya l...bit od...m. L...áno ja...trochu s...mrakom. L...ba jedol kl...kvu. Al...má na sebe...bku. ...ra hlava...l...lu. Z brezy a... opadaného lístia... . Telefón... zasiahol o...s.

Diktát slovnej zásoby.

javor, zobák, klovať, dať, spať, pole, plátno, tvoj, môj, staré veci, vyliahnuť, cibuľa, ľad, sľuda, slzy, na okraji, na zemi, nesené, loach, vietor, hniezda, všetko, všetko

Testovacie diktáty.

Rooks stavajú hniezda na breze. Leva má nové papuče. Potrebujete mať vlastný hrebeň. Loaches lezú pozdĺž živého plotu. Bye-bye-bye, neležte na okraji. Nad chatrčou visí kúsok chleba. (Mesiac.) Vtáky sa zhromaždili v kŕdli. Pod vianočným stromčekom Alyosha našiel ostnatého ježka.

Styopa a Alyosha spievajú svoje obľúbené piesne. Stojím na okraji útesu. Babička miluje pšeničné koláče. V obchode sa predávali žemle a žemle. Dajte mi môj uterák a môj hrebeň. Oblečte si teplú bundu a modrú sukňu. V škole je javor. Radi sedíme pri javore. Včely bzučia, vtáčiky spievajú.

Tréningové cvičenia

1. Prečítajte si dvojice slov. Porovnajte ich podľa významu a pravopisu.

malý - rozdrvený luk - priekopa priekopa - rev

rád - množstvo vozíkov - niesol mydlo - pekné

2. Opíšte slová. Zdôraznite mäkké spoluhlásky. Pomenujte samohlásky, ktoré prichádzajú po mäkkých spoluhláskach.

ohňostroj, sito, kožušina, pes, lopta, mäso, ryža, nohavice, mäta, strýko, vedrá, les, med, svet, telo, váhy

3. Napíšte slová v pároch. Ústne vytvorte vety s každou dvojicou slov.

Ukážka: rád - riadok.

Dema, kruh, hák, domy, vozík, riadok, nesený, mydlo, osy, mil, os, rád

4. Doplňte chýbajúce slová do viet.

šťastné - rady detí, ktoré pestujú zeleninu. Snažili sme sa, aby to bolo vyrovnané....

Na jeseň zbierali úrodu. Všetci boli...

niesol Pinocchiov nos... zlatý kľúč.

Rád si prilepí svoje....

vrkoče, vrkoče..., vrkoče, kým je rosa.

Lyuba má dlho ... .

Medveď-Mačka... chytená... .

Testovacie diktáty

Diktát slovnej zásoby

ovos, krabica, mäso, Fanya, nablízku, Luda, Lucy, ľudia, Lenya, meno, putovanie, lásky, južné, všetky druhy, bystré, topiace sa, spievajúce, všetko, všetko, všetko, palica, losos, schovávačka, káčatká , útulný, jabloň, bobule, bubliny, jazerá, brezy, teľatá

Sluchové diktáty

Metodický pokyn: logopéd vyslovuje zvýraznené slová po slabikách.

Lenya miluje jablká. Lucy miluje čerešne. Teta Tanya kúpila hrozienka, Vtáky odletieť Juh. Láska všade drží krok. Olya a Fedya dobre tancujú. Malý Lyuba veľmi zvedavý.

Káčatká plával do tŕstia. Čoskoro budú kurčatá škrípať v hniezdach. Ďatle klopú na brezy. Teľatá sa pásli na lúke a jahňatá. Kvitnúce jabloní a hrušiek. V škatuli sa ozývalo malé škrípanie kurčatá.

Prišla jar. Slnko vylieva svetlo a teplo na zem. Oni šomrú tokov. Listy na stromoch sa zelenajú. Objavil sa prvé včely. Vtáky si vytvárajú nové hniezda.

Vizuálne diktáty

Metodické pokyny. Logopéd napíše návrh na tabuľu.

Misha a Irina milujú svoju matku. Vždy jej pomôžu. Deti zametajú podlahu, umývajú riad, utierajú prach. Večer všetci spoločne pozerajú televíziu.

Yasha a jeho priatelia sú chalani z chaty. Plavia sa na veľkej jachte. Mladí námorníci sa učia techniky námorníctva. Riadia jachtu. Chalani nastavujú plachty. Zdvíhajú a spúšťajú kotvu. Stoja za shtur-va-lom. Ich kapitán je s nimi všade.

Napíšte celé slová písané po slabikách.

Ciele:

Nápravno – výchovné

Oboznámiť žiakov s tvorbou samohlások druhého radu .

Naučte sa určiť miesto samohlások druhého radu v slove a uviesť ho na diagrame.

Precvičte si zvýrazňovanie samohlások druhého radu vo výslovnosti a písaní.

Zlepšite zručnosť čítania slov s druhými samohláskami.

Rozvíjať schopnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly.

Nápravné a rozvojové ciele:

Podporovať rozvoj fonematického sluchu, fonematického vnímania, fonematické reprezentácie, schopnosti analýzy zvuku a písmen a syntézy slov, intonačnú expresívnosť.

Rozvíjať pozornosť, zrakové, sluchové a priestorové vnímanie, pamäť, logické myslenie, tvorivú predstavivosť, všeobecnú a jemnú motoriku.

Nápravné a vzdelávacie ciele:

Kultivujte pozornosť k zvukom, udržujte záujem o študovaný materiál prostredníctvom hier a herných techník.

Pestujte zvedavosť.

Vypestujte si usilovný prístup k učeniu.

Vybavenie.

Písmená „I“, „Y“, tabuľka samohlások, kresba „Vowel Choir“, rozdelená abeceda, kruhy na označenie zvukov (červená, modrá, zelená), diagramy na označenie vzhľadu dvoch zvukov v samohláskach druhého radu, obrázky obsahujúce samohlásky druhého radu, hádanky, rodinné obrázky: matka, otec, syn a dcéra, príslovia, obrázky so symbolickými obrázkami slov: „tichý“, „hlasný“, „pomalý“, „rýchly“, „smutný“, „ zábava“, šablóny jabĺk, farebné ceruzky, karty s obrázkami správne a nesprávne napísaných samohlások druhého radu, sadzacie plátno, lopta, ježko s jablkami-úlohy, hra „Zmätok“, vety s rôznymi intonačnými vzormi, magnetofón a záznam hudobnej skladby, košík jabĺk podľa počtu žiakov.

Plán lekcie.

1. Org. moment.

5 Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

6. Fyzik. len minútu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

1. Org. moment.

Ahojte chalani! Otvárame zošity a zapisujeme si dnešný dátum. Uhádni hádanku a dozvieš sa, kto nás príde navštíviť na hodinu.

Kožušinový kabát je ihly, nemôžete si ho vziať rukou.

Svieti - je pichľavý. Kto je to? (ježko)

Je to tak (je zverejnený obrázok ježka). Ježko k nám neprišiel s prázdnymi labkami, ale s jablkami – úlohami. Každé jablko je úloha. Potrebujeme nazbierať plný kôš jabĺk, aby sme dostali prekvapenie od ježka.

2. Úvod do tvorenia samohlások druhého radu

Beriem prvé jablko. Tu je otázka od ježka: „Je tam písmeno „E“?

tabuľka samohlások prvého radu? (Nie). Pomenujte samohlásky prvého radu.

Z rozprávky o písmenách „I“ a „Y“ sa dozviete o rade, v ktorom sa táto samohláska nachádza, ao tom, ako sa tvorili samohlásky druhého radu.

"Kedysi boli dva listy - sestry." Boli si veľmi podobné. Boli napísané takmer identicky. Iba písmeno „Y“ malo navrchu baret, zatiaľ čo „I“ ho nemalo. Zneli takmer rovnako. Len „I“ je vytiahnuté a „Y“ je krátke, prudké. Často boli zmätení a písmeno „Y“ bolo veľmi nepríjemné.

Jedného dňa prišlo písmeno „Y“ navštíviť samohlásky prvého radu a pozvalo ich, aby si spolu zaspievali (bol zverejnený nákres „samohláskového zboru“). Začalo „Y“ – zdvihlo sa „A“. Ich zvuky sa spojili a ukázalo sa to tak krásne, že zvuky „O“, „U“, „E“ tiež chceli spievať spolu s „Y“.

„A“, „O“, „U“, „E“ sa stali blízkymi priateľmi so svojou novou priateľkou a rozhodli sa, že sa nikdy nerozídu. Išli za kráľovnou gramatiky a začali ju prosiť, aby im dovolila vždy žiť spolu. Múdra kráľovná gramatiky im povedala: „Nemôžem dovoliť, aby ste spolu žili navždy, pretože moje slová budú urazené, ak ich opustíte. Radšej vám vymyslím nové listy, v ktorých sa stretnete." A kráľovná gramatiky prišla s novými písmenami „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, ktoré pozostávajú z dvoch zvukov: „YA“, „YO“, „YU“, „YE“.

Radostné zvuky „Y“, „A“, „O“, „U“, „E“ odišli domov. Odvtedy sa nachádzajú v samohláskach „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, a aby samohlásky neboli ďaleko od zvuku „Y“, kráľovná gramatiky vytvorila nový písmená samohlásky a umiestnili ich vedľa seba, v druhom rade .

Stalo sa tak, že samohlásky „A“, „O“, „U“, „E“ sa ukázali ako staršie a začali sa nazývať samohlásky prvého radu a samohlásky „I“, „Yo“, „Yu“ ““, „E“ sa ukázalo byť mladšie a nazývalo sa samohlásky druhého radu.

Samohlásky prvého radu sú spojené samohláskou „Y“ a samohlásky druhého radu sú spojené samohláskou „I“ (uverejnená je tabuľka samohlások druhého radu).“

Zapamätajte si tieto samohlásky. Zopakujme si ich v zbore (deti pomenúvajú samohlásky).

Aké zvuky sa používajú na vytváranie samohlások „ja“? (YA), "Yo"? (YO), "Yu"? (YU), "E"? (ÁNO).

Chlapci, je tu jeden trik. Tieto samohlásky neznamenajú vždy dve

zvuk: iba ak sú na začiatku slova alebo za samohláskami a písmenami: „b“, „b“ (sú zverejnené zodpovedajúce diagramy). V iných prípadoch plnia tieto samohlásky inú funkciu, s ktorou sa zoznámime neskôr.

3. Cvičenie na hláskoslovný a slabičný rozbor slova

Pozrime sa, ako ste túto tému zvládli (zobrazí sa obrázok „bobule“. Deti sú požiadané, aby spočítali počet písmen v tomto slove, označili zvuky zodpovedajúcimi krúžkami a napísali grafický slabičný diagram: I Y O D A - 5 b.

6 hviezd

_ja _ _O _ _A _ - 3 slová.

Túto úlohu sme splnili. Vložte jablko do košíka.

4. Rozvoj jemnej motoriky, zrakovo-priestorového vnímania

1) Rozvoj jemnej motoriky.

Pozrime sa, akú úlohu si pre nás ježko pripravil (beriem druhé jabĺčko): zakrúžkujte a vytieňujte šablónu jablka naklonenými rovnobežnými čiarami (deti plnia úlohu v zošitoch v sprievode hudobnej skladby).

2) Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

Prečiarknite „nesprávne“ písmeno (na kartičkách žiaci preškrtnú nesprávne napísané písmeno) I YE YE I. Skontrolujte.

5. Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

A v tomto jablku sú pre vás cvičenia.

1) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slabík.

Ukážte písmeno, ktoré by ste napísali na začiatok slabiky: yam, yom, iz, es, yur (deti ukazujú zodpovedajúce písmená: Ya, Yo, I, E, Yu).

2) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slov.

A) - Vyberte písmeno zo začiatku slova: pit, ruff, Yura, go, Inna, pit, triaška, mladý, smrek, hry, jastrab, južný, iskry, jedol (deti ukazujú písmená)

B) - Zapíšte si samohlásku druhého radu, ktorá je na konci slova: Zoya, Raya, spievaj, moja, moja, bielizeň, ja, všade, tvoja, moja, spi, tvoja, moja, sebe.

Skontrolujme napísané písmená: i, i, yu, yu, е, е, е, е, ю, и, и, е, я, е Vložme toto jablko do košíka.

C) -V ďalšom jablku nám ježko pripravil úlohy s obrázkami (obrázky sú zobrazené): jablko, sukňa, ihlica, strom, vretenica

Prezri si obrázky, zapíš prvé písmená názvov obrázkov. Skontrolujte: ja, yu, ja, yo, yu.

Poďme si zahrať hru "Čo sa zmenilo?" (Vymieňam obrázky a deti hovoria, že som ich vymenil).

Rozdeľte obrázky predmetov podľa skutočnej veľkosti v zostupnom poradí (deti usporiadajú obrázky takto: vianočný stromček, sukňa, vretenica, jablko, ihla). Výborne! Berieme ďalšie jablko - úlohu.

D) - Hádaj hádanky. Slová - hádanky musia začínať samohláskou druhého radu. Odpovede si zapíšeme vo forme sylabickej schémy, pričom napíšeme samohlásky druhého radu (deti idú na tabuľu pozdĺž reťaze)..

*Môže sa zlomiť. *Krúti sa na jednej nohe *Keby nebolo jeho

Môže sa to uvariť. Bezstarostný, veselý by nič nepovedal.

Ak chceš, do vtáka Vo farebnej sukni tanečnica (jazyk) _ya_ ___

Môže sa to otočiť. Hudobné…

(vajce) _ya_ ___ (koláča) _yu_ ___

*Tenká niť sa prevlečie cez úzke oko *Prebieha medzi kameňmi

A rýchlo plávala za člnom. Nedokážeš s ňou držať krok.

Ostro šije, vyšíva a ihluje. Chytil sa za chvost, ale Ach!

A volajú to čln... Utiekla s chvostom v rukách.

(ihla) _and_ ___ ___ (jašterica) _i_ _e_ _and_ __

*Rástli cez rieku *Guľaté, ryšavé, *Ja som v júni a júli

Priniesli ich na dovolenku. Rastiem na konári. Bez ohľadu na to čo sa stane

Na konároch sú ihličie. Dospelí ma zrazu milujú.

Čo to je? A malé deti. Odchádzam s mamou

(vianočný stromček) _е_ _and_ (jablko) _я_ ___ ___ Kde? Do ... (na juh) _so_

D) – V tejto úlohe si pre nás ježko pripravil hry:

„Štvrté je navyše“ - pomenujte slovo „navyše“, odôvodnite svoj výber: Jeľcin, Efimov, Egor, Elagin (deti volajú „Egor“, pretože je to meno, a zvyšok sú priezviská ľudí).

„Rebuses“ - Z obrázkov uhádnite mená mamy (Ira), otca (Igor), syna (Egor) a dcéry (Yulia), nazvite ich jedným slovom (rodina). Zapíšte si mená a podčiarknite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Aké pravidlo si musíte zapamätať? (Mená píšeme s veľkým začiatočným písmenom.) Vyšetrenie.

6. Fyzik. len minútu.

Hra „Pomenujte to láskavo“ (s loptou): bobule - ..., vajce - ..., jazyk - ..., černice - ..., vianočný stromček - ..., golier - ..., sukňa - ..., krabica - ..., diera - ..., jablko - ...

Túto úlohu sme dokončili, dokončite ďalšiu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet

1) Zopakujte v zbore nasledujúce frázy:

Ja-ja-ja – môžem všetko! Jojo-žehlím s babkou prádlo.

E-e-e – pomáham všetkým v rodine! Yu-yu-yu – spievam piesne s otcom.

Yu-yu-yu- Bábiky šijem spolu s mamou. Ja-ja-ja – kráčam s dieťaťom!

2) Hra „Zmätok“ - tu musíme tvrdo pracovať a vytvoriť vetu zo zmätených slov (slová sú zobrazené na sadzobnom plátne: Emelya, obed, vajce, on, zje) - Emelya zje vajce na obed. (Deti si vetu zapíšu do zošita. Potom skontrolujte, čo napísali.)

3) Hra „Povedz príslovie“ - Ježek nám ponúka začiatok prísloví. Musíme si pamätať alebo nájsť vhodný koniec prísloví.

T Ideš - ... ... matka učenia

Opakovanie - ... ... ponáhľajte sa

Ako chápete význam týchto prísloví? (Nemusíte sa ponáhľať, aby ste sa vyhli problémom. Ak budete veľa opakovať, naučíte sa lepšie. Najprv sa porozprávajte.)

Napíšte príslovie, ktoré sa vám páči, zvýraznite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Kontrola toho, čo bolo zaznamenané.

4) Cvičenie v expresívnom čítaní.

Výborne! Splnili sme aj túto úlohu, vezmite si ďalšie jablko.

8. Izolácia samohlások druhého radu z textu.

V tejto úlohe nás ježko pozýva, aby sme o ňom zostavili príbeh podľa plánu:

1. Názov zvieraťa. (Toto je ježko)

2. Kde býva. (Žije v lese.)

3. Čím sa živí? (Ježek žerie myši, chrobáky, žaby.)

4. Ako zimuje. (Ježek spí celú zimu v diere.)

A) V reťazci niekoľkými študentmi, vždy po jednej vete.

B) Celý jeden študent.

C) Zapíšte si príbeh do zošita, pričom hlásky druhého radu zvýraznite červenou ceruzkou.

D) Kontrola nahraného príbehu.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Zostalo posledné jablko. V tomto jablku sa s nami lúči a pri lúčení chce vedieť, aké hlásky sme stretli? (Samohlásky druhého radu: Ya, Yo, Yu, E, I).

Vymyslite slová začínajúce na písmená I, E, Yu, E, I.

Výborne! Dnes ste odviedli dobrú prácu a Ježko vám dáva darčeky - zrelé jablká.

Cieľ: úvod k samohláskam v 2. rade

Úlohy:

Nápravné a vývojové:

    Rozvíjajte fonematické povedomie

    rozvíjať schopnosti analýzy zvuku, sluchovo-verbálnu pamäť, vizuálne vnímanie;

    tvoria vizuálno-priestorové funkcie;

    rozvíjať kognitívnu aktivitu;

    formovať grafomotorické zručnosti;

Vzdelávacie

    zoznámiť deti so samohláskami v riadku 2;

    povedz, ako sa tvorili samohlásky I, E, E, Yu, I;

    oboznámiť deti s grafickou úpravou samohlások 2. radu;

Vzdelávacie

    rozvíjať schopnosť počúvať odpovede kamaráta, pozorne počúvať a počúvať logopéda a ostatné deti, schopnosť primerane reagovať na konštruktívne pripomienky logopéda a poznámky detí;

    naučiť sa dodržiavať etiketu reči;

    rozvíjať vytrvalosť a dodržiavať dané pokyny

Zdravie šetriaci

    striedajte statické a dynamické cvičenia;

    vyberte materiál s prihliadnutím na vekové charakteristiky detí

Vybavenie: počítač, projektor, písomky, šanóny pre triedy.

Trvanie lekcie v podskupine: 20 minút.

POKROK TRIEDY

Etapy a druhy práce. čas (približne)

Činnosť logopéda

Detské aktivity

Aké úlohy sa riešili počas úlohy?

    ÚVODNÁ ČASŤ

    Organizovanie času

(2 minúty)

Logopéd pozýva deti na hodinu. Pozdravujem. Návod: pomenujte farbu kvetov v smere šípky

Letáky s obrázkami sú distribuované, ich postupnosť na každom hárku je iná

Deti vstúpia do kancelárie a sadnú si za stôl.

Odpovede detí.

Vytvorte pozitívnu emocionálnu náladu. Zorganizujte študentov na začiatku hodiny.

Vývoj vizuoprostorových funkcií

    HLAVNÁ ČASŤ

    Úvod do témy lekcie.

(5 minút)

Snímka 1

Na snímke je znázornená schéma tvorby písmen.

Pripomeňte mi, chlapci, prečo nazývame samohlásky samohlásky?

Dnes budeme pokračovať v štúdiu samohlások. A ktoré mi povieš sám. Najprv si vypočujte príbeh. „Kedysi dávno žili samohlásky [A], [O], [U], [E] v harmónii a radosti. prečo?

Ako ich zvýrazníme?

Počúvame ďalej rozprávku „..mali kamaráta, ktorý súhlasil [Y]. Často prichádzal na zvuky samohlásky a počúval, ako spievajú. Sound [Y] naozaj chcel s nimi spievať, ale bol hanblivý. Jedného dňa sa však osmelil a požiadal samohlásky, aby s ním spievali. Prvá samohláska [A] súhlasila. Zaspievali teda duet „YA-YA-YA“. Počúvali sme zvuky a počuli „ja-ja-ja“

(Podobne ako pri iných písmenách)

Y+O=Y

Y+U=Y

J+E=E

Takto dopadli samohlásky...

Tieto písmená sa nazývajú samohlásky v rade 2. Prečo si myslíš?

Každé písmeno malo pár: písmeno A-Z, U-Y, E-E, O-Y, ale písmeno Y plakalo, nemalo pár. Zrazu sa objavil milý čarodejník „Písanie-Čítanie“ a dal písmenu Y dvojicu písmena I. Y sa potešil.

Takže, o akých samohláskach si dnes povieme?

Odpovede detí:

Keď vyslovujeme samohlásky, prúd vzduchu nenarazí na žiadne prekážky.

Najprv. Predstavujú jeden zvuk

Červená ceruzka, jeden riadok.

Deti spievajú spolu s logopédom

Ja, E, Yo, Yu

Označte 2 zvuky

Ja, E, Jo, Yu, ja

Rozvíjať logické myslenie, sluchovú pozornosť, vytrvalosť.

    Cvičenie „Uši na temene hlavy“

(3 minúty)

Rozdané sú obojstranné karty so samohláskami v 2 radoch.

Pokyny: Hovorím vám slová a musíte si vyzdvihnúť kartu s príslušným listom.

1. zvýraznite hlásku na začiatku slova: vŕba, jurta, kotva, ježko, mláďa, žluva, jama, ísť.

2. na konci slova: bielizeň, malý, hračky, ateliér, poliať.

Koľko zvukov predstavujú písmená samohlásky v druhom riadku v týchto slovách?

    V strede slova: palica, guľa, krieda, žiletka, škvrna, pozametaný.

Čo robia samohlásky v týchto slovách?

(logopéd vyslovuje každé slovo prehnane)

To znamená, že samohlásky 2. radu hrajú 2 úlohy: 1. Zmäkčujú spoluhlásku, ktorá je pred číslom; a 2…

Deti dokončujú úlohu

Dva

Zmäkčiť spoluhlásky

Označte 2 zvuky

    Cvičenie

"Ukradnutý list"

Snímka 2

(4 minúty)

Na snímke sa objavia slová s chýbajúcimi písmenami.

Návod: Prečítaj slovo vložením chýbajúcej samohlásky 2. riadku a podčiarkni ju dvoma ťahmi. Prečo dve? Ktoré?

Najprv si teda prečítame slová na tabuli, povieme, ktoré písmeno bolo vložené a potom ho vložíme na papier.

Slová: _mark, _skra, vy_ga, _klobúk, _bka, kura_ta, noc_, jesť.

Samohlásky v 2. rade predstavujú 2 zvuky.

Ja [YA] YU [YU]

Jo [YO] E [YE]

Písmeno I znamená zvuk [I]

„Spravodlivé“, vložte písmeno I, podčiarknite ho dvoma ťahmi červenou ceruzkou.

(Všetky slová sú analyzované rovnakým spôsobom)

    Minút telesnej výchovy

(2 minúty)

Rally bar

Na príkaz „riadime pretekárske auto“ natiahnite nohy dopredu, mierne ich zdvihnite, natiahnite ruky a zatnite ich do pästí – „pevne držte volant“ s trupom mierne nakloneným dozadu. Zamerajte sa na napnutie svalov celého tela. Po 10-15 sekundách sa uvoľnite, vzpriamene sa posaďte, ruky si položte na kolená, mierne spustite hlavu, dbajte na príjemný pocit uvoľnenia.
Predkloňte sa, predstavte si, že dvíhate ťažkú ​​činku, najprv ju pomaly pritiahnite k hrudníku a potom ju zdvihnite nad hlavu.
Vykonajte cvičenie 10-15 sekúnd. Zamerajte sa na stav napätia svalov rúk, nôh a trupu. „Hoďte činku“ - nakloňte sa dopredu, zatiaľ čo vaše ruky voľne visia. Dbajte na príjemný pocit uvoľnenia.

Deti robia cvičenie

Rozvíjajte vizuálnu pozornosť, zvukovú analýzu

    Cvičenie

"nájdi a zapíš"

Snímka 3

(3 minúty)

Slová sa na snímke objavujú po jednom.

Pokyny: Na obrazovke sa objavia slová, vašou úlohou je prečítať ich a zapísať si do zošita iba slová s 2 samohláskami. Pripomeňte si ich.

Slová: slon, jama, gama, ihly, jazda, box, ježko, blízko, dieťa, jurta, ľudia, džem.

Ja, E, Jo, Yu, ja

V slove slon nie sú samohlásky 2. radu - nepíšeme. V slove Yama sa nachádza samohláska 2. radu, toto je písmeno Y. To znamená, že slovo Yama si napíšeme do zošita.

(Rovnaké ako všetky slová)

    VÝSLEDOK LEKCIE

    Zhrnutie lekcie

(1 minúta)

Naša lekcia sa skončila. Povedzte nám, čo ste sa dnes naučili.

Výborne chlapci!

Odpovede detí.

Ciele:

Nápravno – výchovné

Oboznámiť žiakov s tvorbou samohlások druhého radu .

Naučte sa určiť miesto samohlások druhého radu v slove a uviesť ho na diagrame.

Precvičte si zvýrazňovanie samohlások druhého radu vo výslovnosti a písaní.

Zlepšite zručnosť čítania slov s druhými samohláskami.

Rozvíjať schopnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly.

Nápravné a rozvojové ciele:

Podporovať rozvoj fonematického sluchu, fonematického vnímania, fonematické reprezentácie, schopnosti analýzy zvuku a písmen a syntézy slov, intonačnú expresívnosť.

Rozvíjať pozornosť, zrakové, sluchové a priestorové vnímanie, pamäť, logické myslenie, tvorivú predstavivosť, všeobecnú a jemnú motoriku.

Nápravné a vzdelávacie ciele:

Kultivujte pozornosť k zvukom, udržujte záujem o študovaný materiál prostredníctvom hier a herných techník.

Pestujte zvedavosť.

Vypestujte si usilovný prístup k učeniu.

Vybavenie.

Písmená „I“, „Y“, tabuľka samohlások, kresba „Vowel Choir“, rozdelená abeceda, kruhy na označenie zvukov (červená, modrá, zelená), diagramy na označenie vzhľadu dvoch zvukov v samohláskach druhého radu, obrázky obsahujúce samohlásky druhého radu, hádanky, rodinné obrázky: matka, otec, syn a dcéra, príslovia, obrázky so symbolickými obrázkami slov: „tichý“, „hlasný“, „pomalý“, „rýchly“, „smutný“, „ zábava“, šablóny jabĺk, farebné ceruzky, karty s obrázkami správne a nesprávne napísaných samohlások druhého radu, sadzacie plátno, lopta, ježko s jablkami-úlohy, hra „Zmätok“, vety s rôznymi intonačnými vzormi, magnetofón a záznam hudobnej skladby, košík jabĺk podľa počtu žiakov.

Plán lekcie.

1. Org. moment.

5 Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

6. Fyzik. len minútu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

1. Org. moment.

- Ahojte chlapci! Otvárame zošity a zapisujeme si dnešný dátum. Uhádni hádanku a dozvieš sa, kto nás príde navštíviť na hodinu.

Kožušinový kabát je ihly, nemôžete si ho vziať rukou.

Svieti - je pichľavý. Kto je to? (ježko)

- Správne (je zverejnený obrázok ježka). Ježko k nám neprišiel s prázdnymi labkami, ale s jablkami – úlohami. Každé jablko je úloha. Potrebujeme nazbierať plný kôš jabĺk, aby sme dostali prekvapenie od ježka.

2. Úvod do tvorenia samohlások druhého radu

— Beriem prvé jablko. Tu je otázka od ježka: „Je tam písmeno „E“?

tabuľka samohlások prvého radu? (Nie). Pomenujte samohlásky prvého radu.

Z rozprávky o písmenách „I“ a „Y“ sa dozviete o rade, v ktorom sa táto samohláska nachádza, ao tom, ako sa tvorili samohlásky druhého radu.

"Kedysi boli dva listy - sestry." Boli si veľmi podobné. Boli napísané takmer identicky. Iba písmeno „Y“ malo navrchu baret, zatiaľ čo „I“ ho nemalo. Zneli takmer rovnako. Len „I“ je vytiahnuté a „Y“ je krátke a prudké. Často boli zmätení a písmeno „Y“ bolo veľmi nepríjemné.

Jedného dňa prišlo písmeno „Y“ navštíviť samohlásky prvého radu a pozvalo ich, aby si spolu zaspievali (bol zverejnený nákres „samohláskového zboru“). Začalo „Y“ – zdvihlo sa „A“. Ich zvuky sa spojili a ukázalo sa to tak krásne, že zvuky „O“, „U“, „E“ tiež chceli spievať spolu s „Y“.

„A“, „O“, „U“, „E“ sa stali blízkymi priateľmi so svojou novou priateľkou a rozhodli sa, že sa nikdy nerozídu. Išli za kráľovnou gramatiky a začali ju prosiť, aby im dovolila vždy žiť spolu. Múdra kráľovná gramatiky im povedala: „Nemôžem dovoliť, aby ste spolu žili navždy, pretože moje slová budú urazené, ak ich opustíte. Radšej vám vymyslím nové listy, v ktorých sa stretnete." A kráľovná gramatiky prišla s novými písmenami „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, ktoré pozostávajú z dvoch zvukov: „YA“, „YO“, „YU“, „YE“.

Radostné zvuky „Y“, „A“, „O“, „U“, „E“ odišli domov. Odvtedy sa nachádzajú v samohláskach „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, a aby samohlásky neboli ďaleko od zvuku „Y“, kráľovná gramatiky vytvorila nový písmená samohlásky a umiestnili ich vedľa seba, v druhom rade .

Stalo sa tak, že samohlásky „A“, „O“, „U“, „E“ sa ukázali ako staršie a začali sa nazývať samohlásky prvého radu a samohlásky „I“, „Yo“, „Yu“ ““, „E“ sa ukázalo byť mladšie a nazývalo sa samohlásky druhého radu.

Samohlásky prvého radu sú spojené samohláskou „Y“ a samohlásky druhého radu sú spojené samohláskou „I“ (uverejnená je tabuľka samohlások druhého radu).“

- Pamätajte na tieto samohlásky. Zopakujme si ich v zbore (deti pomenúvajú samohlásky).

— Aké zvuky sa používajú na tvorbu samohlások: „ja“? (YA), "Yo"? (YO), "Yu"? (YU), "E"? (ÁNO).

- Chlapci, je tu trik. Tieto samohlásky neznamenajú vždy dve

zvuk: iba ak sú na začiatku slova alebo za samohláskami a písmenami: „b“, „b“ (sú zverejnené zodpovedajúce diagramy). V iných prípadoch plnia tieto samohlásky inú funkciu, s ktorou sa zoznámime neskôr.

3. Cvičenie na hláskoslovný a slabičný rozbor slova

- Pozrime sa, ako ste zvládli túto tému (zobrazí sa obrázok „bobule“. Deti sú požiadané, aby spočítali počet písmen v tomto slove, označili zvuky zodpovedajúcimi krúžkami a napísali grafický slabičný diagram: I Y O D A - 5 b.

— 6 hviezdičiek

_ja _ _O _ _A _ - 3 slová.

- Túto úlohu sme dokončili. Vložte jablko do košíka.

4. Rozvoj jemnej motoriky, zrakovo-priestorového vnímania

1) Rozvoj jemnej motoriky.

- Pozrime sa, akú úlohu si pre nás pripravil Ježko (beriem druhé jablko): zakrúžkujte a vytieňujte šablónu jablka šikmými rovnobežnými čiarami (deti plnia úlohu v zošitoch za sprievodu hudobnej skladby).

2) Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

- Prečiarknite „nesprávne“ písmeno (na kartičkách žiaci prečiarknu nesprávne napísané písmeno) I YE YE I. Skontrolujte.

5. Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

- A v tomto jablku sú pre vás cvičenia.

1) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slabík.

- Ukážte písmeno, ktoré by ste napísali na začiatok slabiky: yam, yom, iz, es, yur (deti ukazujú zodpovedajúce písmená: Ya, Yo, I, E, Yu).

2) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slov.

A) - Vyberte písmeno zo začiatku slova: pit, ruff, Yura, go, Inna, pit, triaška, mladý, smrek, hry, jastrab, južný, iskry, jedol (deti ukazujú písmená)

B) - Zapíšte si samohlásku druhého radu, ktorá je na konci slova: Zoya, Raya, spievaj, moja, moja, bielizeň, ja, všade, tvoja, moja, spi, tvoja, moja, sebe.

- Skontrolujeme napísané písmená: I, I, Yu, Yu, E, E, E, E, Yu a, I, E, I, E. Vložme toto jablko do košíka.

C) -V ďalšom jablku nám ježko pripravil úlohy s obrázkami (obrázky sú zobrazené): jablko, sukňa, ihlica, strom, vretenica

- Pozri si obrázky, zapíš si prvé písmená názvov obrázkov. Skontrolujte: ja, yu, ja, yo, yu.

— Poďme si zahrať hru „Čo sa zmenilo? (Vymieňam obrázky a deti hovoria, že som ich vymenil).

- Rozdeľte obrázky predmetov podľa ich skutočnej veľkosti v zostupnom poradí (deti usporiadajú obrázky takto: vianočný stromček, sukňa, vretenica, jablko, ihla). Výborne! Berieme ďalšie jablko - úlohu.

D) - Hádaj hádanky. Slová - hádanky musia začínať samohláskou druhého radu. Odpovede si zapíšeme vo forme sylabickej schémy, pričom napíšeme samohlásky druhého radu (deti idú na tabuľu pozdĺž reťaze)..

*Môže sa zlomiť. *Krúti sa na jednej nohe *Keby nebolo jeho

Môže sa to uvariť. Bezstarostný, veselý by nič nepovedal.

Ak chceš, do vtáka Vo farebnej sukni tanečnica (jazyk) _ya_ ___

Môže sa to otočiť. Hudobné…

(vajce) _ya_ ___ (koláča) _yu_ ___

*Tenká niť sa prevlečie cez úzke oko *Prebieha medzi kameňmi

A rýchlo plávala za člnom. Nedokážeš s ňou držať krok.

Ostro šije, vyšíva a ihluje. Chytil sa za chvost, ale Ach!

A volajú to čln... Utiekla s chvostom v rukách.

(ihla) _and_ ___ ___ (jašterica) _i_ _e_ _and_ __

*Rástli cez rieku *Guľaté, ryšavé, *Ja som v júni a júli

Priniesli ich na dovolenku. Rastiem na konári. Bez ohľadu na to čo sa stane

Na konároch sú ihličie. Dospelí ma zrazu milujú.

Čo to je? A malé deti. Odchádzam s mamou

(vianočný stromček) _е_ _and_ (jablko) _я_ ___ ___ Kde? Do ... (na juh) _so_

D) – V tejto úlohe si pre nás ježko pripravil hry:

„Štvrté je navyše“ - pomenujte slovo „navyše“, odôvodnite svoj výber: Jeľcin, Efimov, Egor, Elagin (deti volajú „Egor“, pretože je to meno, a zvyšok sú priezviská ľudí).

„Rebuses“ - Pomocou obrázkov uhádnite mená mamy (Ira), otca (Igor), syna (Egor) a dcéry (Yulia), nazvite ich jedným slovom (rodina). Zapíšte si mená a podčiarknite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Aké pravidlo si musíte zapamätať? (Mená píšeme s veľkým začiatočným písmenom.) Vyšetrenie.

6. Fyzik. len minútu.

Hra „Pomenujte to láskavo“ (s loptou): bobule - ..., vajce - ..., jazyk - ..., černice - ..., vianočný stromček - ..., golier - ..., sukňa - ..., krabica - ..., diera - ..., jablko - ...

— Túto úlohu sme dokončili, dokončite ďalšiu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet

1) Zopakujte v zbore nasledujúce frázy:

Ja-ja-ja – môžem všetko! Jojo-žehlím s babkou prádlo.

E-e-e – pomáham všetkým v rodine! Yu-yu-yu – spievam piesne s otcom.

Yu-yu-yu- Bábiky šijem spolu s mamou. Ja-ja-ja – kráčam s dieťaťom!

2) Hra „Zmätok“ - tu musíme tvrdo pracovať a vytvoriť vetu zo zmätených slov (slová sú zobrazené na sadzobnom plátne: Emelya, obed, vajce, on, zje) - Emelya zje vajce na obed. (Deti si vetu zapíšu do zošita. Potom skontrolujte, čo napísali.)

3) Hra „Povedz príslovie“ - ježko nám ponúka začiatok prísloví. Musíme si pamätať alebo nájsť vhodný koniec prísloví.

T Tu máš - ... ... matka učenia

Opakovanie - ... ... ponáhľajte sa

- Ako chápete význam týchto prísloví? (Nemusíte sa ponáhľať, aby ste sa vyhli problémom. Ak budete veľa opakovať, naučíte sa lepšie. Najprv sa porozprávajte.)

- Napíšte príslovie, ktoré sa vám páči, zvýraznite hlásky druhého radu červenou ceruzkou. Kontrola toho, čo bolo zaznamenané.

4) Cvičenie v expresívnom čítaní.

- Výborne! Splnili sme aj túto úlohu, vezmite si ďalšie jablko.

8. Izolácia samohlások druhého radu z textu.

— V tejto úlohe nás ježko pozýva, aby sme o ňom zostavili príbeh podľa plánu:

1. Názov zvieraťa. (Toto je ježko)

2. Kde býva. (Žije v lese.)

3. Čím sa živí? (Ježek žerie myši, chrobáky, žaby.)

4. Ako zimuje. (Ježek spí celú zimu v diere.)

A) V reťazci niekoľkými študentmi, vždy po jednej vete.

B) Celý jeden študent.

C) Zapíšte si príbeh do zošita, pričom hlásky druhého radu zvýraznite červenou ceruzkou.

D) Kontrola nahraného príbehu.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

- Zostalo posledné jablko. V tomto jablku sa s nami lúči a pri lúčení chce vedieť, aké hlásky sme stretli? (Samohlásky druhého radu: Ya, Yo, Yu, E, I).

Vymyslite slová začínajúce na písmená I, E, Yu, E, I.

Výborne! Dnes ste odviedli dobrú prácu a Ježko vám dáva darčeky - zrelé jablká.