Poznámky z logopedických hodín. Otvorená hodina logopédie Poznámky k logopedickým triedam v škole

Po krátkej skúsenosti s prácou v nápravnej škole som dospel k záveru o potrebe starostlivej prípravy na hodiny čítania na strednej škole.

  • Rozvoj dialogickej reči

    Vedecký a praktický článok zaujme učiteľov, vychovávateľov a logopédov pôsobiacich v nápravných školách a internátoch pre deti so zdravotným znevýhodnením (mentálna retardácia)

  • Zhrnutie lekcie logopedie podskupiny „Divoké zvieratá“

    Toto zhrnutie je zamerané na praktické zvládnutie gramatických kategórií na tému „Divoké zvieratá“

  • Abstrakt GCD „Neuropsychologický prístup k formovaniu skupiny predpokladov na zvládnutie čítania a písania u detí pripravujúcich sa na školu“

    Tento súhrn priamych vzdelávacích aktivít bol vypracovaný pre logopédov a logopédov. Využiť ho môžu aj učitelia logopedických a nápravnovýchovných skupín. Určené pre deti vo veku 5–6 rokov v logopedickej skupine. Materiál môže slúžiť učiteľom na vytvorenie predpokladov na zvládnutie čítania a písania u detí staršieho predškolského veku neuropsychologickým prístupom.

  • Súhrn spoločných vzdelávacích aktivít s deťmi staršieho predškolského veku (5–6 rokov) o rozvoji reči „Návšteva rozprávky“

    Tento materiál bude užitočný pre logopédov a pedagógov pracujúcich s deťmi staršieho predškolského veku (5–6 rokov). Zamerané na aktivizáciu a obohatenie slovnej zásoby detí na základe ruských ľudových rozprávok

  • Využitie netradičných pracovných metód: prvky divadelných aktivít, piesková terapia pri náprave všeobecného nedostatočného rozvoja reči u detí predškolského veku

    Metodický rozvoj vychádza zo skúseností s prácou s deťmi s poruchami reči. Tento metodický vývoj pre starší predškolský vek zahŕňa netradičné metódy korekcie porúch reči. Pri svojej práci to môžu využiť logopédi aj špeciálni pedagógovia.

  • Metodický rozvoj môžu využiť pedagógovia a logopédi v predškolských vzdelávacích organizáciách. Je určený na prácu s deťmi vo veku 6-7 rokov. Metodický vývoj predstavuje vytváranie podmienok na uvedenie hlásky [l] do reči na úrovni slabík a slov prostredníctvom organizácie individuálnej logopedickej hodiny interaktívnou metódou „rozprávania“ pre deti staršieho predškolského veku na tému "História lampy."

  • Formovanie koherentnej výpovede u detí predškolského veku s ODD pomocou sémantických polí

    Článok je určený logopédom a pedagógom pracujúcim s deťmi vo veku 5–7 rokov s ODD. Navrhnuté materiály pomôžu pri rozširovaní slovnej zásoby a rozvíjaní súvislej reči predškolákov a žiakov základných škôl. Vyvinutý a otestovaný súbor cvičení a tried založených na pochopení „sémantického poľa“ vám umožňuje eliminovať chyby a ťažkosti pri výbere lexikálnych prostriedkov na zostavenie koherentného výroku, poskytuje podmienky na objasnenie významu slova a aktívne používanie slov. naučené pojmy v reči

  • Cieľ: Rozvoj jasnej diferenciácie hlások [s-sh] v slabikách a slovách.

    Úlohy:

    1. Nápravné a vzdelávacie: zlepšiť techniky čítania pomocou učebných osnov, aktivovať slovnú zásobu na témy: „Obchod“, „Zelenina a ovocie“, „Hračky“.
    2. Nápravné a vývojové: rozvíjať fonematický sluch a vnímanie (zvukovo-písmenová a slabičná analýza a syntéza slov), rozvíjať zrakovo-priestorové vnímanie, artikulačné motorické zručnosti, pracovať na rozvoji úrovne koncentrácie a rozloženia pozornosti, sluchovej pozornosti a pamäti, analytické myslenie.
    3. Nápravné a vzdelávacie: rozvíjať zručnosti spolupráce, pozitívny vzťah k účasti na hodine a zodpovedný prístup k plneniu úloh.

    Vybavenie:

    • magnetické písmená,
    • slabiky,
    • zrkadlá,
    • sadzacie plátno,
    • tabuľky slabík,
    • nálepky s obrázkami zeleniny a ovocia,
    • obrázky pultu,
    • "cenovky"
    • karty - „peniaze“ - vzory slabík,
    • hračky,
    • čipy na vykonávanie analýzy zvuku,
    • nálepky s obrázkami zvieratiek.

    Organizovanie času.

    Hra "Poďme sa navzájom spoznať."

    Stojíme v kruhu, držíme sa malými prstami. Prvý hráč povie svoje meno, druhý - meno predchádzajúceho a jeho vlastné atď.

    Vývoj analýzy a syntézy zvukových písmen.

    Ak úlohu splníte správne, dozviete sa, kam sa dnes vyberieme.

    Teraz ťa budem chváliť a chváliť. Vašou úlohou je zvýrazniť tretí zvuk každého slova a označiť ho príslušným písmenom:

    • pozadu M Pripravený
    • sv Aúčelné
    • predtým G použiteľné
    • atď Aúžasný
    • ra Z skrútený
    • atď Aľahnúť si
    • Autor: N nervózny

    Deti rozložia na tabuľu slovo „OBCHOD“ z písmen magnetickej abecedy.

    Analýza slabík.

    Čo si máme vziať so sebou do predajne?

    Pod doskami máte karty. Čo to je? (Slabiky).

    Prečo si myslíš, že sú to slabiky? (Každá časť má samohlásku).

    Vytvorte slová z týchto slabík:

    • taška
    • peňaženku

    (Peňaženka je malá vreckovka na peniaze.)

    Prečo potrebujeme tieto položky?

    Dnes vám za vaše správne odpovede dám tieto „peniaze“. A prečo, to sa dozviete o niečo neskôr.

    Charakteristika zvukov „s-sh“. Artikulačná gymnastika.

    Zvýraznite prvý zvuk v slove „taška“. Povedz to. V akej polohe sú pery ("úsmev"), zuby ("plot"), Jazyk ("čistime si zuby"), prúd vzduchu (studený úzky prúd vzduchu pozdĺž „drážky“) (Zvuk C je spoluhláska, pretože je tam prekážka, zvuk je neznelý - hlasivky nefungujú, je to ťažké.)

    Zvýraznite tretí zvuk v slove „peňaženka“. Povedz to. V akej polohe sú pery ("okno"), zuby ("bližšie"), Jazyk ("pohár"), prúd vzduchu ( silný, teplý, široký). Opíšte tento zvuk. (Zvuk Ш je spoluhláska, pretože je tam prekážka, zvuk je neznelý - hlasivky nefungujú, je to vždy ťažké.)

    Aký je hlavný rozdiel medzi týmito zvukmi? (Pri vyslovovaní týchto zvukov je poloha jazyka a pier odlišná.)

    Pre správne odpovede: karty - „peniaze“<Приложение 1 >.

    Nahláste tému lekcie.

    Pozrite sa pozorne na sadzačské plátno. Kto vie pomenovať tému lekcie?

    Dnes pôjdeme nielen do obchodu, ale naučíme sa aj rozlišovať zvuky „s-sh“.

    Rozvoj fonematického sluchu.

    A aby sme to urobili, poďme trochu pracovať so slabičnou tabuľkou<Приложение 2 >. Pomenujem slabiku, vašou úlohou je čo najrýchlejšie nájsť túto slabiku v tabuľke a priložiť na ňu ukazovák.

    Slabiky: sho, sy, su, si, sha, so, shu, sa, shi.

    Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

    Ideme teda do obchodu. Pomenujte produkty, ktoré vidíte (hruška, broskyňa, repa, kapusta, petržlen, zemiak, reďkovka, slivka) <Приложение 3 >. Do akého obchodu sme išli?

    Predajca nestihol umiestniť produkty do regálov<Приложение 4 >. Pomôžeme jej?

    • umiestnite hrušku na hornú policu vľavo;
    • napravo od hrušky - zemiaky;
    • pod zemiakmi - kapusta;
    • umiestnite reďkovky na druhú policu vpravo;
    • nad reďkovkou - broskyňa;
    • medzi zemiakmi a broskyňami - slivka;
    • pod hruškou - repa;
    • naľavo od reďkovky je petržlen.

    Pomenujte, čo ste položili na prvú poličku (hruška, zemiak, slivka, broskyňa); do druhej police (cvikla, kapusta, petržlen, reďkovky).

    Predavačka je Vám veľmi vďačná, pomohli ste jej umiestniť produkty do regálov.

    Pre správne odpovede: karty - „peniaze“.

    Rozvoj analogického myslenia.

    Pozrite sa pozorne na prvú poličku. Čo je navyše? (Zemiak.)

    prečo? (Toto je zelenina a všetko ostatné je ovocie).

    Pozrite sa na druhú policu. Čo je navyše? (Petržlen.)

    prečo? (V slove „petržlen“ je zvuk „sh“ a vo všetkých ostatných slovách je to „s“).

    Pre správne odpovede: karty - „peniaze“.

    Rozlišovanie písmen "s-sh".

    Ale v obchode je každý produkt podpísaný a je na ňom uvedená cena. Pomôžme predajcovi podpísať cenovky<Приложение 5 >. Ale niečo tu nesedí, čo presne? (Chýbajú písmená „s“ a „sh“).

    Doplňte do slov chýbajúce písmená „s“ alebo „sh“.

    Pomenujte slová, v ktorých ste napísali písmeno „s“, „sh“.

    Dokončili ste úlohu. ( karty - "peniaze")

    Rozvoj slabičného rozboru.

    Poďme do ďalšieho obchodu. V akom obchode sme boli? (V hračkárstve).

    Máte peniaze, ale môžete si kúpiť iba tú hračku, ktorej meno sa zhoduje so vzorom na vašej karte – „peniaze“, t.j. Názov hračky by mal mať rovnaký počet slabík ako na obrázku. Upozorňujeme, že diagram ukazuje, ktorá slabika obsahuje zvuk „s“ alebo „sh“. Musíte jasne vysloviť slovo po slabikách a dať „peniaze“ predajcovi.

    Vývoj zvukovej analýzy.

    Vyberte si akúkoľvek hračku z tých, ktoré ste si kúpili. Vykonajte zvukovú analýzu tohto slova.

    Zhrnutie lekcie.

    Aké obchody sme dnes navštívili? Aké ďalšie obchody poznáte?

    Aké zvuky sme dnes najčastejšie pomenovali? Aký je ich hlavný rozdiel?

    Reflexia.

    Na začiatku hodiny som povedal, že si pozorný, šikovný, usilovný. Nemýlil som sa! Výborne!

    Vyberte si nálepku, ktorá má v názve zvuk „sh“, ako pripomienku dnešnej hodiny.

    Zhrnutie skupinového logopedického sedenia o korekcii ústnej reči.
    Téma: Párové znelé a neznelé spoluhlásky

    Svetlana Gennadievna Meshcheryakova, učiteľka-logopédka špeciálnej (nápravnej) školy typu VIII v Gremyachinsku
    Popis: Osvojiť si správne označenie párových znelých a neznelých spoluhlások v slovách nie je ľahká úloha. Efektívnosť jeho riešenia závisí od mnohých faktorov, vrátane rozvoja foneticko-grafických zručností žiakov. Patria sem: 1) schopnosť správne korelovať zvuky a písmená; 2) schopnosť dôsledne rozlišovať medzi párovými znejúcimi a neznenými spoluhláskami (počas korekčných prác sa vykonáva hmatová a vibračná kontrola, používajú sa piktogramy); 3) schopnosť určiť polohu (polohu) zvuku v slove a kvalitu zvuku (hlas alebo tuposť) v rôznych polohách. Materiál bude užitočný pre logopédov, učiteľov základných škôl a rodičov.
    Cieľ: Upevnenie témy programu: „Znelé a neznelé spoluhlásky“;
    Úlohy:
    Vzdelávacie:

    1. Rozvíjať schopnosť analyzovať zvuky podľa plánu;
    2. Aktivovať a obohacovať slovnú zásobu detí prostredníctvom odpovedí na položené otázky;
    3. Formovať zručnosti nezávislých spojených výrokov.

    Opravné:
    1. Podporovať rozvoj sluchovej pozornosti a zrakovej pamäte.
    2. Rozvoj fonematického sluchu.
    3. Vývoj hlasu
    4. Rozvoj hrubej motoriky

    Vzdelávacie:
    1. Formovanie sebakontroly nad detskou rečou.
    2. Rozvoj schopnosti vyjadrovať svoj postoj k činnosti a prostrediu.
    3. Pestovanie úcty k pracujúcim ľuďom.

    Priebeh lekcie.

    1. Organizačný moment.
    Logopéd: Dobrý deň, moje drahé deti! Rád ťa spoznávam! Som rád, že vás vidím všetky krásne! Pozrime sa na seba, usmejme sa na seba a začneme lekciu.
    Dúfam, že naša dnešná spoločná práca bude úspešná a prinesie nám všetkým radosť.
    Aby bola naša reč krásna a správna, musíme pamätať na veľmi dôležité pravidlo:
    Každý deň, vždy, všade, v triede, v hre,
    Je to tak, hovoríme to jasne, nikdy sa neponáhľame.
    Všetci spolu nahlas opakujeme pravidlo. (snímka 1)

    2. Vyhlásenie témy vyučovacej hodiny. Stanovenie cieľov.

    Logopéd: Pozorne sa pozrite do tabuľky a hádajte, na akej téme budeme pracovať. Povedz mi, čo vieš o tejto téme? (Vypočujú sa všetky odpovede študentov). (snímka 2)
    Logopéd: Témou lekcie je „Párové znelé a neznelé spoluhlásky“. (snímka 3)
    Naša hodina bude prebiehať slávnostne a zaujímavo formou jarmoku.
    Petržlen (ručná bábika):
    Vážení páni! Vitajte tu všetci!
    Ľudia sa schádzajú, jarmok sa otvára!
    Petruška má na hlave čiapku, ja som vkusne oblečený, nasaďme si aj čiapky. (snímka 4)
    Na stole máte karty. Čítame ich nahlas. (Prvé tri karty čítame jednotlivo, štvrtú kartu čítame spolu.)

    1. Naučme sa rozlišovať a správne vyslovovať znelé a neznelé spoluhlásky. (snímka 5
    2. Budeme hovoriť správne a krásne. (snímka 6)
    3. Dozvedáme sa veľa zaujímavého o jarmoku. (snímka 7)
    Budeme o tom hovoriť v triede a robiť malé objavy.
    4. Napíšme krátku báseň o jarmoku. (snímka 8)

    3. Artikulačná gymnastika.

    Logopéd: Aby bola naša reč výrazná a správna, budeme vykonávať artikulačnú gymnastiku. "Príbeh veselého jazyka"
    V jeho dome žil raz jeden veselý jazýček. Pery sú prvé dvere do domu. Zuby sú druhé dvere do domu. (snímka 9)
    Vykonávame cvičenie: „Úsmev a plot“
    A v tomto dome je strop, nazýva sa to nebo. (snímka 10)
    "Zdvihni jazyk a nájdi strop."
    Jazyk potrebujeme, keď jeme a rozprávame sa. A Malý hlas nám pomáha, aby bolo počuť naše slová. Tiež býva v dome. Tento dom sa nachádza v hrdle. Malý hlas môže, ale nemusí spať. Keď hlas spí, ticho chrápe takto: „ssssss“, „sh-sh-sh-sh“. A keď sa zobudí, spieva piesne. A robí to tak nahlas, že všetci počujú takto: „z-z-z-z“, „z-z-z-z“! A steny Goloského domu sa začínajú triasť. Dlaňou sa dotkneme krku. (snímka 11)

    4. Pracujte s izolovanými zvukmi podľa plánu.

    Logopéd: Petržlen, chceš vedieť aké tam sú spoluhlásky?
    Spoluhláskové zvuky sú znené a neznelé. Znelé a neznelé spoluhlásky tvoria dvojice.
    Zadanie: skúsme vysloviť zvuky v pároch a určiť, prečo sa spoluhlásky nazývajú páry? Zvuk, pri ktorom potichu vyslovíme prázdny štvorec a pri ktorom hlasno vyslovíme zvonček a hneď pomenujeme, aké cvičenie naše rečové orgány vykonávajú.
    Každý študent má svoju vlastnú kartu úloh. Deti čítajú karty nahlas jednu po druhej. Posledný stĺpček čítame spolu s logopédom: keď vyslovujeme spoluhlásky...
    (snímky 12, 13, 14, 15, 16, 17 sa postupne premietajú na plátno)
    Logopéd: Chlapci, správne ste si zapamätali znelé a neznelé spoluhlásky a určili ste ich podobnosti a rozdiely.
    Urobili sme teda prvý dôležitý objav: „Páry znelých a neznelých spoluhlások majú určitú identickú artikuláciu. Ich hlavným rozdielom je fungovanie hlasového aparátu.“ (snímka 18)

    5. Komunikácia nového materiálu.

    (Snímka 19 sa premieta na obrazovku)
    Logopéd: Predtým sa na Rusi každoročne konali ľudové jarmoky.
    Uskutočnil sa veľký obchod so zábavou a zábavou. (snímka 20)
    Veľtrh bol rušný, hlučný a predstavoval obrovský dav ľudí, ktorí obchodovali a nakupovali. Niet divu, že hovoria: "Hluk je ako na jarmoku!" (snímka 21) Na veľtrhoch sa konali bábkové predstavenia, ktorých hlavnou postavou bola veselá Petruška. (snímka 22, 23) Jarmok je vždy skutočný sviatok, zábava, smiech, radosť. (snímka 24)
    Chlapci, čo je podľa vás veľtrh? (Odpovede študentov)
    Urobili sme druhý malý objav:
    Jarmok je sviatok, zábava, smiech, radosť! (Čítajte spolu nahlas) (snímka 25)

    6. Rozvoj fonematického sluchu.

    (snímka 26)
    Logopéd: Aká je zábava na jarmoku bez hudby, súhlasíš s Petruškou?! Navštívime trh na jarmoku. Nech si každý z vás vyberie hudobný nástroj, ktorý sa mu páči, a Petruška bude predajcom.
    Petržlen: Ó áno tovar, ó áno krása,
    Neslýchaný zázrak, bezprecedentný zázrak!
    Deti si vyberú hudobný nástroj a sadnú si k nemu. Uveďte, kto čo vybral, a určte, či má slovo párovú spoluhlásku, je znelé alebo neznelé? Ako nazvať jedným slovom akordeón, tamburínu, hrkálku, fajku, bubon, zvonček?
    Cvičenie 1: Zoberte nástroj, ktorého meno začína neznelou spoluhláskou alebo znelou spoluhláskou? Úlohu ste splnili správne.
    Úloha 2: Na vašich stoloch sú karty so spárovanými neznelými a znejúcimi spoluhláskami. Každý má jednu spoluhlásku. Musíte nájsť pár pre svoju spoluhlásku od iných ľudí, ísť spolu, správne pomenovať pár spoluhlások a určiť, ktorá spoluhláska je znená a ktorá je neznelá. Ostatní chlapci skontrolujú, či ste úlohu splnili správne. (snímka 27)

    7. Fyzické cvičenie.

    Logopéd: Zorganizujme malé vystúpenie s hudobnými nástrojmi.
    Ty a ja sa budeme baviť a tancovať.
    Hrá veselá hudba.
    Vykonávame rečové fyzické cvičenia s pohybom so slovami:
    Balalajka, Balalajka,
    Poďme brnkať, hrať!
    Bubn, bubnuj!
    Rozložte boky gombíkovej harmoniky!
    Dvíhame potrubia do neba,
    Fúkame nahlas, nahlas do rúr.
    Búchame do tamburíny, brnkáme, fajčíme,
    Poďme bubnovať a trúbiť!

    8. Rozlišovanie hlások v slabikách, čítanie slabík podľa tabuľky.

    (snímka 28, 29)
    Logopéd: Chlapci, ako zneli naše hudobné nástroje? (nahlas). Vyslovujte slabiky vo dvojiciach, pričom zmeňte silu a výšku svojho hlasu. Niektoré slabiky vyslovíme nahlas, iné tichšie, namiesto diagramu doplníme želanú chýbajúcu slabiku. Čítanie kariet jednotlivo a zborovo.

    9. Nahlásenie ďalšieho nového materiálu

    Logopéd: Chlapci, sú teraz nejaké veľtrhy? (Odpovede detí) (snímka 30)
    A teraz sa v Rusku konajú veľtrhy. Remeselníci prinášajú na jarmok množstvo ručne vyrobených výrobkov; Na jarmok prinášajú aj rôzny iný tovar: med, jesennú úrodu a mnoho iného. Sú tiež hlučné, slávnostné, zábavné a zaujímavé! Vďaka remeselníkom takéto sviatky vznikajú. (snímky 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42) Som si istý, že sú medzi vami takí, ktorí radi kreslia, vyrezávajú, vyšívajú a vyrábajú. Vieš ako?
    Vypočujte si výpovede detí.

    10. Tvorivá úloha, reflexia.

    Logopéd: Všetci spolu zložíme malú báseň na tému: „FÉR“ podľa schémy. (snímka 43)
    FÉR
    – hlučné, veselé, svetlé!
    Fandí, robí hluk, obchoduje,
    Prináša radosť do domu.
    Veľtrh oslavuje prácu ľudí!
    Výslednú báseň prečítame nahlas. (snímka 44)
    Petržlen: Aby neboli také nejasné prípady,
    A neboli žiadne zlé odpovede.
    Počúvajte zvuk spoluhlások,
    Aby nedošlo k zámene hlasových a hluchých!
    Logopéd:Čo ste sa dnes naučili? Čo nové ste sa naučili a čo by ste ešte chceli vedieť?
    1. Dnes sme sa učili upevňovať a správne vyslovovať znelé a neznelé spoluhlásky. Našli sme odpovede na všetky otázky a urobili malé objavy.
    Zisťujem: „Páry znelých a neznelých spoluhlások majú určitú identickú artikuláciu. Ich hlavným rozdielom je fungovanie hlasového aparátu.“
    Vernisáž II: „Veľtrh je sviatok, zábava, smiech, radosť!“ (snímka 45)
    2. Hodnotenie práce detí na vyučovacej hodine.
    3. Hodnotenie aktivít detí.
    Máte dobrú náladu! Aj ja mám skvelú náladu!
    Chcem, aby váš veľtrh pokračoval aj dnes vo vašej triede s priateľmi pri šálke čaju a bagetách a aby ste sa o svoje dojmy z tohto veľtrhu podelili s ľuďmi okolo vás.
    Ďakujem. Zbohom!

    Prezentácia na tému: Párové znelé a neznelé spoluhlásky

    Lexikálne

    • aktivizácia a obohatenie slovnej zásoby na tému „Pozemná doprava“;
    • objasnenie a upevnenie vedomostí o hlavných účeloch dopravy (osobná, nákladná, špeciálna);
    • zopakovanie významu semaforov;
    • aktualizácia slov označujúcich komponenty nákladného auta.

    Gramatika

    • rozvoj zručností pri vytváraní výrokov a uvažovania;
    • cvičenie na tvorenie pomnožných podstatných mien, posilnenie schopnosti koordinovať číslovku s podstatným menom.

    2. Nápravné a rozvojové:

    • rozvoj duševnej činnosti detí;
    • rozvoj jemných a hrubých motorických schopností;
    • rozvoj vynaliezavosti a inteligencie u detí;
    • rozvoj pamäti a pozornosti;
    • rozvoj koordinácie reči s pohybom;
    • rozvoj dialogickej reči (schopnosť odpovedať na otázky učiteľa).

    3. Vzdelávacie:

    podporovať samostatnosť a aktivitu v triede.

    Vybavenie:

    • demonštračný materiál - výkresy zobrazujúce pozemnú dopravu;
    • kruhy z farebného kartónu: ŽLTÁ, ČERVENÁ, ZELENÁ;
    • kartónový vozík na opakovanie „Vtipu“ pomocou plagátu;
    • plagát zobrazujúci komponenty nákladného auta;
    • značky.

    Lexikálny materiál:

    Pozemná doprava: osobné auto, autobus, trolejbus, električka, vlak, nákladné auto, bager, hasičské auto, sanitka

    Prioritné oblasti vzdelávania:"Poznanie", "Komunikácia"

    Očakávaný výsledok (pre učiteľa logopéda): Organizovať aktivity pre žiakov na upevnenie vedomostí o pozemnej doprave.

    Očakávaný výsledok (pre študentov): Upevniť vedomosti o pozemnej doprave, zlepšiť gramatickú stránku reči pomocou materiálu tejto témy.

    Trvanie lekcie - 30 minút

    Priebeh lekcie:

    I. Organizačný moment

    Cieľ: Aktivujte podstatnú slovnú zásobu na tému „Doprava“.

    Logopéd: Ahojte chlapci, dnes tu máme veľmi zaujímavú lekciu a čoskoro sami pochopíte, čomu je venovaná. Dnes z vás nebudú len študenti, ale aj vodiči áut! Každý si vezmite jednu obrátenú kartu a nastúpte do auta (sedia pri stoloch s obrázkami pozemnej dopravy na operadle stoličiek).

    Logopéd: Teraz po jednom pomenujeme, kto má čo je znázornené na obrázku. začnem ja. Mám nákladné auto...(Deti pokračujú po reťazi.) Ako sa to všetko jedným slovom volá?
    deti: Autá, doprava.

    Logopéd: Je to tak, preto si tému lekcie pomenoval sám, je to doprava! To je presne to, o čom sa budeme baviť.

    II. Hlavná časť

    Rozhovor s deťmi na tému „Druhy dopravy“

    Účel rozhovoru: Pozrite si hlavné typy dopravy.

    Logopéd: V minulej lekcii som vám povedal o typoch dopravy. Ktoré si pamätáte? Pomôžem: aký druh dopravy sa pohybuje pod zemou? — pod zemou; doprava, ktorá sa pohybuje na akej vode?, na oblohe? — vzduch, na zemi? – zem.
    deti: Zem, vzduch, voda a podzemie.

    Logopéd: Výborne, snažili ste sa zapamätať si všetky druhy dopravy, no dnes si povieme niečo o jednej z nich, ktorá nás každý deň obklopuje – pozemnej doprave.

    Logopéd: Takže, chlapci, transport, ktorý sa pohybuje po zemi, je zem. Vymenujte pozemnú dopravu, ktorú denne vidíte v uliciach našej obce.

    deti: Autá, kamióny, autobusy atď. Akú ďalšiu pozemnú dopravu poznáte? Tí, ktorým je ťažké odpovedať, pozrite sa na svoje stoličky, tam sú stopy!

    deti: trolejbusy, električky a pod. (ak sú problémy, zobrazia sa obrázky).

    Logopéd: Výborne chlapci, boli ste pozorní a presní. Pomenovali sme teda: osobné a nákladné autá, autobusy, električky, trolejbusy.

    Lekcia telesnej výchovy „Stroj“

    Cieľ: Precvičte si koordináciu reči a pohybu.

    Logopéd: Postavme sa na svoje miesta a opakujme po mne.

    Nelieta, nebzučí (dvakrát postrčíme ruky dopredu a potom si ich priložíme na opasok.)
    Po ulici behá chrobák. (Dvakrát natiahneme ruky do strán a potom ich položíme na opasok.)
    A horia v očiach chrobáka (Dvakrát zdvihneme ruky a položíme ich na opasky.)
    Dve lesklé svetlá (Posaďte sa.)

    Logopéd: Zamyslite sa a povedzte mi, na čo je potrebná preprava?
    deti: Prepravuje ľudí a tovar.

    Logopéd: Výborne, každý deň vidíme na uliciach rôzne vozidlá, ktoré prepravujú tovar a ľudí. Autá sú však stvorené nielen na jazdu alebo prepravu tovaru. Existujú autá, ktoré sú určené na poskytovanie pomoci v rôznych situáciách. Nazývajú sa špeciálne alebo služobné vozidlá. Smetiarske autá odpratávajú odpadky, snežné pluhy a postrekovače čistia cesty, sanitky pomáhajú ľuďom, ktorí mali nehodu alebo tým, ktorí potrebujú lekársku pomoc atď. Aby ste nám pomohli zapamätať si niektoré z týchto áut, navrhujem vám uhádnuť dopravu, ktorú som pre vás zašifroval. Dvaja ľudia budú musieť zmeniť usporiadanie písmen na tabuli v opačnom poradí a zvyšok to skontroluje!

    Špeciálne vybavenie:

    YSCHOMOP YAROX Ambulancia
    ANISHAM JANRAJOP Hasičské auto

    Dopravné signály

    Logopéd: Dobre sa vyrovnávate s úlohami. A teraz si zopakujeme semafory. Viete, čo znamená červený signál? Deti (...) A žltá, zelená? (odpovedajú deti).
    Logopéd: Správny. Červené svetlo nám hovorí: - Stop! Nebezpečné! Cesta je uzavretá! Žltá: Počkajte, kým sa signál pohne. Zelené svetlo je pre nás otvorené.

    Logopéd: Chlapci, predstavte si seba ako vodičov na pár minút. Otáčaním imaginárneho volantu rukami sa rýchlo ponáhľame po podmienených cestách a otáčame sa doľava a doprava. A vy ako vodiči musíte správne reagovať na zelené, červené, žlté signály. Keď ukážem červený kruh, „zamrznete“ (môžete zavolať moderátorovi)

    A na konci našej lekcie, aby ste si lepšie zapamätali dopravu, navrhujem spojiť nakreslené auto a jeho obrys (ponúkajú sa jednotlivé karty, na ktorých sa navrhuje spojiť výkresy dopravy a ich siluety s čiarami)

    III. Spodná čiara

    Logopéd: O čom sme sa dnes rozprávali?
    deti: O pozemnej doprave.

    Logopéd: Na aké ďalšie skupiny možno rozdeliť dopravu podľa účelu?
    deti: Pre cestujúcich, náklad a špeciálne.

    Písomne ​​si overiť vedomosti o samohláskach a spoluhláskach a ich označovaní;
    - rozvíjať zručnosť pravopisu slov s kombináciami „zhi“, „shi“;
    - rozvíjať u žiakov pravopisnú bdelosť, myslenie, predstavivosť, ústny a písomný prejav;
    - podporovať pocit kamarátstva a vzájomnej pomoci.

    Vizualizácia: obálky s úlohami (rozrezané obrázky, zdeformovaný text), dejové obrázky: kocúr Leopold, myši.

    Priebeh lekcie:

    1. Organizačný moment.

    psychológ:

    Ahojte chalani!

    Pozrite sa prosím na našich hostí a pozdravte ich.

    Posaď sa. Otvorte obálky a pozbierajte obrázky, koho ste dostali? (deti zbierajú vystrihnuté obrázky)

    Aké kreslené postavičky máte pred sebou?

    Poďme s vami do magickej krajiny poznania, ale aby sme sa tam dostali, musíme urobiť magické cvičenia a nasadiť si magickú čiapku. pripravený?

    Cvičenia:

    Natiahnite každý prst na jednej a druhej ruke;
    - vezmite ceruzku a otočte ju v dlaniach;
    - teraz si pošúchajte dlane a zahrejte si nimi líca.

    Cvičenie "Čiapka".

    Takže vy a ja sme sa ocitli v čarovnej krajine poznania, ktokoľvek navštívi túto krajinu, stane sa najláskavejším, najchytrejším, najpozornejším a naučí sa správne rozprávať. A kto nás učí správne hovoriť a písať lo-go-ped...

    Zavolajme nášmu logopédovi!

    2. Hlavná časť.

    Pozrite sa na tabuľu.
    - Čo vidíš? (písmená)

    ZH A I SH U Y

    Na aké dve skupiny možno tieto písmená rozdeliť? (samohlásky a spoluhlásky).
    - Čo sa dá vyrobiť z písmen? (slabiky).
    - Zapíšte slabiky s písmenom Z na jeden riadok a na druhý s Ш.

    ZHA ZH ZH ZH
    SHA SHO SHI

    Ktorá samohláska bola nepárna? (s)
    - Prečo?

    Kto uhádol, na čom budeme dnes pracovať? (Slová s kombináciou ZHI-SHI)

    Áno. Vy a ja sme v úžasnej krajine poznania, kde si spomeňme, ako sa píšu slová s kombináciou ZHI a SHI.

    V tejto úžasnej krajine
    Všetci boli gramotní
    Aj ja som tam bol
    Veľa som sa naučil.

    Ach chlapci, kto to plače? (objaví sa mačka Leopold)

    Leopold: Aký som ja nešťastná mačka. Tieto myši so mnou vždy hrajú špinavé triky. A teraz ma poslali z našej karikatúry do tejto krajiny. A nemôžem sa vrátiť. Koniec koncov, myši nastražili rôzne pasce s úlohami, ale nemôžem ich dokončiť, pretože mačky sa v škole neučia. Pomôžte mi chlapci!

    Logopéd: Chlapci, pomôžme kocúrovi Leopoldovi splniť úlohy?

    Ale aby ste správne dokončili úlohy, musíte si zapamätať kúzlo o kombinácii ZHI-SHI.

    Zopakujme si spolu:

    ZHI – SHI píšte so samohláskou I.

    Takže úloha 1: "Nakŕmte myši."

    Vytvorte slová a zapíšte si ich.

    U CHI E KAMA WE

    (ježkovia, sisky, užovky, trstiny, myši, uši).

    Aké pravidlo sme použili na písanie slov?

    Výborne! Dokončili ste 1 úlohu.

    Teraz si oddýchni a zahraj si hru.

    „Jeden je veľa“ (ústne)

    Už -......(had)
    Myš myši)
    Ceruzka - ……(ceruzky)
    Ohrádka – …….(ohrádka)
    ježko – ……(ježkovia)
    Poschodie – …..(poschodia)
    Swift - .....(swifts)

    Takže úloha 2 (hádanky o mačke Leopoldovi)

    Leopold: Myši sa ma pýtali hádanky. Poďme ich spolu uhádnuť a odpovede si zapísať do zošita.

    1. Nebude cestovať bez benzínu
    Ani autobus, ani... (auto)

    2. Mačka žije na našej streche,
    A v skrini žijú... (myši)

    3. Každú jar smrekové labky
    Staré lampy sú nahradené novými (nárazy)

    4. Mama upletie dlhý šál,
    Pretože syn... (žirafa)

    5. Dve uštipačné kamarátky
    Nenechali jeden druhého pozadu.
    Obaja behajú po snehu,
    Spievajte obe piesne! (lyže)

    Logopéd: Výborne, chlapci. Splníme ešte jednu úlohu! Je čas na oddych.

    Rozhodli sme sa vycvičiť mačacie myši
    A začali dávať športové úlohy.
    Postavte sa na prsty
    Drepnite a postavte sa rovno,
    Ruky do strán, vpred!
    V päste a na boku.
    Stoj na jednej nohe,
    Je to ako keby ste boli vytrvalý vojak!
    Teraz zostaňte vpravo.
    Je to ako keby ste boli statočný vojak.

    3 úloha.

    Pozrite, chlapci, kocúr Leopold si pre nás pripravil ďalšiu úlohu. (na kartách)

    Skladať a zapisovať vety. Zdôraznite kombinácie „zhi“ - „shi“.

    Mačka, Tishka, žila, Misha.
    Veru, lyže, y, nové.
    Točili sa nadýchané snehové vločky.

    Výborne chlapci! Splnili sme ďalšiu myšaciu úlohu. Teraz si zahrajme hru „Kto je väčší?

    Vymýšľajte slová na základe pravidla, ktoré ste sa naučili. (deti vymýšľajú slová ústne).
    - Vymysli vetu so slovom...

    A tu je posledná 4. úloha.

    Musíte pokračovať vo vete: „Keby som stretol čarodejníka, prial by som si...“ (deti tvoria vlastné vety)

    Čo by si si prial, ty kocúr Leopold?

    Leopold: Chcel by som, aby sa chlapi učili v 4. a 5. roku; aby všetci žili v harmónii a, samozrejme, aby som sa okamžite vrátil do svojho kresleného domova.

    Logopéd: Chlapci, želanie kocúra Leopolda sa splnilo. To znamená, že vy aj ja sme správne dokončili všetky úlohy.

    3. Záverečná časť.

    Psychológ: Chlapci, užili ste si cestu krajinou poznania?

    Bolo veľa zaujímavých úloh?

    Aké bolo pravidlo pre tieto úlohy?

    Dúfam, že vo vašich zápisníkoch nebudú žiadne chyby týkajúce sa tohto pravidla!

    Chlapci, za vašu pomoc vám kocúr Leopold nechal darčeky.

    Minina Natalia Nikolaevna,
    učiteľ logopéd,
    MBOU stredná škola č. 4, Salekhard