Zhrnutie tried pre deti seniorskej skupiny na tému: Kvety. "Jarné kvety". Abstrakt hodiny pre deti staršieho predškolského veku Organizovaná výchovno-vzdelávacia umelecká činnosť

ABSTRAKT

vzdelávacie aktivity

v seniorskej skupine

pre umelecký a estetický rozvoj
"Záhrady v kvete"

Vychovávateľ:

Gotovkina Elvira Anatolyevna

Yelets-2015

Cieľ: Naučte deti pomocou netradičných metód kreslenia vytvárať jarnú kompozíciu z rozkvitnutých stromov.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  1. Naučte sa doplniť obraz jablkového sadu kvetmi získanými metódou „poke“ a „fúkania“;
  2. Precvičte si získavanie ružovej zmiešaním farieb.
  3. Formovať zručnosti používania racionálnych techník pri kreslení homogénnych objektov (najskôr nakreslia všetky kmene a konáre stromov, potom lístie na všetkých stromoch)
  4. Posilniť schopnosť obdivovať krásu jarnej prírody,
  5. Upevniť vedomosti detí o častiach stromov, ich umiestnení.

vyvíja sa:

  1. Rozvíjať zručnosti detí pri vytváraní kompozície výkresu pozemku - umiestňovať predmety na široký pás zeme.
  2. Rozvíjajte schopnosť nezávisle vyberať farby v súlade s vynájdeným grafom.
  3. Rozvíjať tvorivé schopnosti detí pri vytváraní výrazových obrazov vizuálnymi prostriedkami prístupnými danému veku.

Vzdelávacie:

  1. Vychovávať deti k samostatnosti, trpezlivosti, vytrvalosti, presnosti, úcte k okoliu, schopnosti vidieť krásu.

Demo materiál:ilustrácia znázorňujúca kvitnúce jablone, vetvu rozkvitnutej jablone, stojan, prázdny list papiera, štetec, farby, paletu, ukážku pripravenej úlohy, zvukové nahrávky pokojnej klasickej hudby.

Podklad:hárky tónovaného papiera s obrázkom kmeňov jabloní nakreslených technikou fúkania, štetce (dva na kreslenie a jedno lepidlo pre každé dieťa), palety, poháre s vodou, obrúsky.

Prípravné práce:Pozorovanie prírody na jar, rozhovory o ročných obdobiach, rôznych záhradných stromoch vrátane jabloní; prezeranie ilustrácií kvitnúcich stromov, kríkov, kvetov; čítanie krajinných textov: T. Karelina „Milujem, keď kvitnú záhrady“, S. Batyr „Kvitnúca záhrada“, V. Šaripov „V záhrade kvitnú orgován“; realizácia kmeňov jabloní technikou fúkania; kreslenie metódou „poke“.

OD ťah:

Úvodná časť.

Deti sedia na koberci v polkruhu.

Vychovávateľ: Deti, povedzte mi, prosím, aké je teraz ročné obdobie?

Odpovede detí: Jar.

Učiteľ: Ako sa volá mesiac?

Odpovede detí: Máj.

Učiteľ: Áno, je to tak. Chlapci, pozrite sa, aké nádherné ráno nás dnes víta! Slnko sa nás snaží „oslniť“ svojimi jasnými lúčmi, akoby sa s nami hralo na slepca. Stromy s rozkvitnutými listami nám mávajú konármi a pozývajú nás na prechádzku. Zem zarastená trávou nás vyzýva šantiť na jej mäkkom, zelenom koberci. A to všetko preto, že chlapci, že celá príroda sa raduje z jari a snaží sa nám sprostredkovať všetky zázraky tohto nádherného obdobia. Teraz vám predstavím ďalší z najunikátnejších javov zázračného prameňa, ktorý popisuje Nikolaj Nekrasov:

Ako zaliata mliekom

Sú tu čerešňové sady

Tichý hluk...

N. Nekrasov

Učiteľ: Chlapci, čo hovorí táto báseň? (Odpovede detí). Čo rozumiete pod pojmom „zaliate mliekom“?

Skúška reprodukcie podľa obrazu A. Gerasimova „Jablkový sad“.

Učiteľ: Čo vás priťahuje na tomto obrázku? (odpovede detí)

Pedagóg zhŕňa výroky: Modrosť oblohy, množstvo bielych súkvetí, zelená tráva – to všetko splýva v radostný hymnus na rozkvitnutú prírodu. A teraz si vypočujme nádherné básne o kvitnúcich záhradách.

Deti recitujú úryvky z básní Y. Kul, S. Batyr:

Milujem, keď kvitnú záhrady

Aké krásne! Vidieť všetko vo farbách!

Ako nevesta, aj jabloň stojí

V snehobielej výzdobe jari.

Kvitnúca záhrada. Rastú tu jablone a čerešne.

Okolo lietajú včely a čmeliaky.

Tu - šuchot konárov, vôňa nektáru,

A ružovo biele kvety.

Vychovávateľ. Chlapci, ako nazvať obraz, na ktorom umelec zobrazuje našu prírodu s lesmi, poliami, riekami, jazerami, záhradami? (Odpovede detí).

Ak je ťažké si spomenúť - čítaním úryvku z básne M. Yasnova

Ak vidíte na obrázku

Rieka je nakreslená

Alebo smrek a biely mráz,

Alebo záhrada a oblaky.

Alebo snehové pole

Alebo pole a chata,

Uistite sa, že obrázok

Volá sa ... (krajina).

Učiteľ: Poďte, chlapci, a nakreslíme krajinu kvitnúcich záhrad.

Hlavná časť.

Deti sa pri stojane stávajú polkruhom, na ktorom je nakreslených niekoľko stromov, získaných fúkaním cez trubicu.

pedagóg: Chlapci, pred vami je kresba s kmeňmi jabloní, ktoré sme nakreslili v predchádzajúcej lekcii. Kto si pamätá netradičný spôsob, akým sme to urobili?

Odpovede detí: Kmene boli prefúknuté slamou.

Vychovávateľ: Správne, metóda „fúkania“. A dnes nakreslíme jablkový kvet a listy stromu pomocou metódy poke. Najprv si však spomeňme na štrukturálne vlastnosti jablone. Čo je ona?

Odpovede detí: Krásna, s hladkým dlhým kmeňom. Hrubé konáre len v hornej časti atď.

Vychovávateľ: Správne. Jabloň je ovocný strom s vysokým rovnomerným kmeňom, korunné konáre jablone sú hrubé, ale nie rovné. Chlapci, dajte si na to pozor. Toto sú jablone na vašich obliečkach.

A teraz sa pozrime na kvety jablone. akej sú farby? (učiteľka upozorní deti na konár jablone a na ilustráciu).

Odpovede detí: Biela, ružová.

Vychovávateľ: Správne, budeme kresliť bielou a ružovou farbou. A aby sme získali ružovú farbu, čo musíme urobiť?

Odpovede detí: Do bielej farby treba pridať červenú.

Vychovávateľ: A čo potrebujeme na miešanie farieb?

Odpovede detí: Paleta.

Učiteľ zavolá dieťa, aby ukázal, ako miešať farby. Učiteľka v prípade potreby deťom pomôže a poradí.

Učiteľ požiada jedno dieťa, aby na vzorke ukázalo pravidlá kreslenia „pichaním“.

pedagóg: Chlapci, skôr ako začneme kresliť, pripravme si perá.

Zadržané prstová gymnastika:

Tučný a veľký prst išiel do záhrady po jablko,

Ukazovateľ z prahu mu ukázal cestu,

Stredný prst je najpresnejší - zráža jablká z konára,

Bezmenní jedia

A malíček-majster zasadzuje kosti do zeme.

Vychovávateľ: Teraz sa pustite do práce, buďte opatrní a pozorní.

Deti samostatne plnia praktickú úlohu. Pri samostatnej praktickej činnosti detí v skupine znie hudba.

Pedagóg: (keď deti dokreslili štuchnutie) Chlapci, dokreslili ste kvet jablone a kým farba schne, pozývam vás na telocvik.

Minúta telesnej kultúry "Ovocie".

Uvaríme si kompót. Pochod na mieste.

Potrebujete veľa ovocia. Tu. (Ukáž ruky - "veľa")

Nakrájame jablká

Hrušku nasekáme

Stlačte citrónovú šťavu

Vložte odtok a piesok. (Simulujte, ako sa drobia, sekajú, stláčajú, kladú, sypú piesok)

Varíme, varíme kompót,

Otočte sa.

Správajme sa k čestným ľuďom. ( tlieskať)

Vychovávateľ: Výborne! Medzitým nám kvety počas cvičenia vyschli a môžeme pokračovať v práci. Posaďte sa.

Učiteľ: Pamätáme si, čo sme nakreslili?

Odpovede detí: Jabloňový kvet.

Pedagóg: Správne, ale čo sa ešte objaví na jabloniach spolu s kvetmi v máji?

Odpovede detí: Listy.

Vychovávateľ: Správne. Teraz ich nakreslíme. Ako si myslíte, že ich môžete nakresliť?

Odpovede detí: Metódou „poke“.

Vychovávateľ: Správne. Listy nakreslíme aj „šťuchnutím“ (učiteľka na ukážke deťom pripomenie, ako správne kresliť metódou „šťuchnutia“). Chcem vás ale upozorniť, že na štetec netreba nabrať veľa vody, kresba sa tým rozmaže. Môžete mi prosím povedať, aký odtieň majú listy jablone?

Odpovede detí: Svetlozelená.

Vychovávateľ: Správne. Výborne. Pustite sa do práce (znie hudba).

Deti plnia úlohu.

Pedagóg: Chlapci, vidím, že ste prácu už urobili. Preto navrhujem prejsť na ďalší krok. Čo chýba v našich kresbách?

Odpovede detí: Zem, tráva, nebo atď.

Učiteľ: Absolútne správne. Teraz si všetci vezmite hrubé štetce a doplňte svoje kresby o potrebné prvky a detaily.

Deti sa pustia do práce (znova znie hudba).

Záverečná časť.

Vychovávateľ: Pozrime sa, čo sa stalo každému z vás? Akí ste všetci dobrí kamaráti! Všetci to dokázali! Chlapci, pripomeňme si, akými spôsobmi sme kreslili v dnešnej lekcii?

Odpovede detí: Metódou „poke“.

Pedagóg: Máme krásne krajinky, ktoré môžu byť jarným darčekom pre vašich blízkych. Kvitnúce záhrady, ktoré ste nakreslili, vás budú tešiť ešte dlho, aj keď už v prírode vybledli.

Záhrady kvitnú! A v nich toľko lásky -

V zúrivých, vriacich bielych kvetoch ...

V nich slávici pískajú serenády

O skorom, dlho očakávanom.


Časť 1

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

"Centrum rozvoja detí - Materská škola č. 6 v Novom Oskole, región Belgorod"


Synopsa GCD

v seniorskej skupine "Farby jari"

Pripravené a hosťované:

Vychovávateľ MBDOU "CRR - d / s č. 6"

Vertyaeva E.V.


Nový Oskol


2012

Integrácia: socializácia, komunikácia, telesná kultúra, umelecká tvorivosť, práca, hudba.
Cieľ. Cvičte deti v kreslení kvitnúcich jarných stromov a kríkov s gvašom, voskovou pastelkou.

Zdokonaliť zručnosť pri kreslení kvetov na stromoch a kríkoch - štuchnutím z pokrčeného papiera.

Rozvíjať u detí citovú vnímavosť k jarným prejavom prírody, vyvolávať asociácie s vlastnou skúsenosťou s ich vnímaním.

Naučiť víziu umeleckého obrazu, jednoty, obsahu a jazyka krajinomaľby (nálada vyjadrená pomocou farieb), kresby, ktorá vyjadruje povahu predmetov, stromov a kríkov.

Obohatiť reč detí o emocionálne zafarbenú slovnú zásobu, estetické pojmy.

Kultivujte estetický vkus.

Integrácia: hudba, umenie, komunikácia, čítanie beletrie, poznanie, socializácia.

Prípravné práce: Pozorovanie prírodných jarných javov. Čítanie beletrie o jari, prezeranie ilustrácií o jari

Rozhovory o oboznamovaní sa s ostatnými: "Jar je červená." Organizovanie ľudových hier s deťmi.
Materiál. Hárok albumu, kvaš, voskovky, štetec, pokrčený papier, balík, visiaca skrinka, melodická hudba na platni, obrúsky.
pohybovať sa
- Chlapci, dnes nám do škôlky prišiel balík pre seniorskú skupinu. Ste staršia skupina? V tomto balíku bol tento zámok. Teraz vám dám hádanku a ak ju uhádnete, dozviete sa, kto vám ju poslal.
Otváram púčiky do zelených listov,

Obliekam stromy, zalievam úrodu,

Pohyb je plný, volajú ma (Jar).
Presne tak, je jar. Naša krajina je krásna vo všetkých ročných obdobiach a každé ročné obdobie je krásne svojím vlastným spôsobom.

Deti čítajú básne o jari.


Prichádza materská jar

Otvorte bránu.

Ako prvý prišiel na rad marec

Biely sneh je preč.

A potom apríl

Otvoril okno a dvere.

A ako prišiel máj -

Pozvite slnko do veže!


Prichádza zelený šum,

Zelený hluk, jarný hluk!

Hravo divergentné

Zrazu vietor jazdí:

Otriasa kríkmi jelše,

Zdvihnite kvetinový prach

Ako oblak, všetko je zelené

Aj vzduch, aj voda.

Prichádza zelený šum,

Zelený hluk, jarný hluk!

Ako zaliata mliekom

Sú tam čerešňové sady,

Ticho robiť hluk

Vyhrievané teplým slnkom

Tí veselí robia hluk

Borovicové lesy.

A vedľa novej zelene

Bábanie novej pesničky

A lipa bledolistá,

A biela breza

So zeleným vrkočom!

Malá trstina robí hluk,

Hlučný vysoký javor...

Vydávajú nový hluk

Novým spôsobom, jar.

Prichádza zelený šum,

Zelený hluk, jarný hluk!
- Pozri, tu je ďalší list pre teba.

Milí chalani, viete, že mesiac máj ľudia s láskou volajú minik, bylinkár, peľový, pestrofarebný. Máj oblieka našu zem do farebného šatu. Jablone sa stávajú ako ružové a biele oblaky a orgovánové kríky voňajú sviežimi fialovými šatami.

Ale tento rok, kvôli zlým trikom zimy, jej pomocníkom zákerných vetrov a silných mrazov, stále nemôžem vyskúšať elegantné šaty v máji

kvitnúce záhrady a kríky!

Pomôžte mi, prosím, stať sa kvitnúcou a krásnou!
-Deti, pomôžme jari a nakreslime rozkvitnuté stromy a kríky. Sadnite si k stolom. Pozri, máš na stole kvaš, voskovky.

Stále máte na stole pokrčené papierové šťuchance. Pamätáš si, že sme štuchnutím maľovali kvety na stromy. Poďme nakresliť kvitnúcu jabloň a orgován, prosím, jar.

Nezabudnite nakresliť pozadie. A teraz natiahneme prsty.

Prstová gymnastika.

Naše šarlátové kvety

otvorte okvetné lístky,

Vietor trochu dýcha

Okvetné lístky sa kývajú.

Naše šarlátové kvety

Zatvorte okvetné lístky

Ticho spí

Pokrútia hlavami.
Deti kreslia kvitnúce stromy.

Samostatná práca.
- Deti, všetci ste sa s úlohou vyrovnali. Maľované krásne rozkvitnuté stromy a kríky. Jar bude svetlá a krásna. Vyzdvihneme všetky vaše diela a balík pošleme na jar.

Katyusha, s akými materiálmi si nakreslil kvitnúce stromy?

Odpovede detí.

Čo je to za jar?

Odpovede detí.

Chlapi, motýle prileteli na rozkvitnuté stromy. Poďte od stolov, poďme sa spoločne tešiť z príchodu jari.

Deti opakujú pohyby a slová na melodickú hudbu.
Fizkultminutka.

Ráno sa motýľ zobudil

Usmial sa, natiahol sa

Raz - umyla sa rosou,

Dva - elegantne zakrúžkované,

Tri - sklonil sa a posadil sa,

O štyroch - odletel!

Výborne, dnes sme nielen pomohli jari, ale rozdali radosť sebe aj iným, keď sme stvárnili bujnú, rozkvitnutú jar.

Jarné farby prebúdzajú všetok život, napĺňajú všetko okolo svetlom a teplom.
časť 1

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia

Mestská časť Saransk "Centrum rozvoja detí - Materská škola č. 13"

Zhrnutie záverečnej lekcie

kreslenie

v seniorskej skupine

k téme:

"Záhrady v kvete"

Lekcia prebehla

a vypracoval učiteľa ďalšieho vzdelávania

Makolová S.V.

Obsah programu:

  1. Posilniť zručnosti krajinomaľby
  2. Opraviť techniku ​​a metódy práce s akvarelom
  3. Opravte pravidlá miešania farieb
  4. Opravte žánre vo výtvarnom umení

Materiál:

Voda v pohároch, akvarelové farby, štetec veverička č. 4, stojany na štetce, biely gvaš, paleta, vatový tampón, obrúsok, list A4, jednoduchá ceruzka pre každé dieťa. Demo materiál.

Metodické metódy:

Umelecké slovo, prstová gymnastika, telesná výchova, rozhovor s otázkami a odpoveďami, ukážka kreslenia, prezeranie ilustrácií.

Priebeh lekcie:

Organizácia času

Ahojte chalani. Dnes ideme kresliť. Sadnime si rovno, chrbát rovno a položme si ruky na stôl.

Skôr ako začnem kresliť, chcem sa vás opýtať, aké je teraz ročné obdobie a aký mesiac (jar, máj)

Výborne chlapci. Vedeli ste, že ovocné stromy sú v máji v plnom rozkvete? Aké ovocné stromy poznáte? (jablko, čerešňa, hruška)

Úvod

Keď som išiel do vašej skupiny, našiel som list blízko vašich dverí, dovoľte mi ho prečítať.

“Milé deti zo skupiny č._. Píšete rozprávkové postavy. U nás sú krásne záhrady. Kvitnú každú jar. No tento rok naše záhrady očaril zlý čarodejník a prestali kvitnúť. Kúzlo sa zlomí a záhrady opäť rozkvitnú, ak si natrieme stromy do záhrady.“

Chlapci, pomôžme rozprávkovým postavičkám a nakreslíme kvitnúce jablone. Vypočujte si báseň Eleny Atkiny.

Z rozkvitnutej bielej jablone
Nemôžem odtrhnúť oči
Nevesty mladistvej krásy
Znovu ju vidím.

Poetka prirovnáva rozkvitnuté jablone k neveste. prečo? (majú aj biele)

Je to tak, pozrime sa na kvitnúce stromy bližšie.

Pozri, kvety jablone sú biele. Z množstva kvetov vyzerajú ako oblaky, ktoré sa zniesli z neba.

Chlapci, ako nazvať obraz, na ktorom umelec zobrazuje našu prírodu s lesmi, poliami, riekami, jazerami, záhradami? (na šírku)

Ak vidíte na obrázku

Rieka je nakreslená

Alebo smrek a biely mráz,

Alebo záhrada a oblaky.

Alebo snehové pole

Alebo pole a chata,

Uistite sa, že obrázok

Volá sa to... krajina.

Prstová gymnastika

Naše biele kvety otvárajú okvetné lístky.

Vetrík trochu dýcha, okvetné lístky sa hojdajú.

Naše biele kvety pokrývajú okvetné lístky

Pokrútia hlavami a ticho zaspia.

Len my nebudeme spať

A začneme kresliť.

Pomaly uvoľnite prsty z vačiek, kývajte rukami doprava a doľava; pomaly stláčajte prsty v päste, traste päsťami tam a späť. Rytmická kompresia vačiek rúk spustená nadol.

Hlavná časť

Pozrite sa na tabuľu, ako budem kresliť.

Najprv nakreslím čiaru horizontu jednoduchou ceruzkou. čo je horizont? (čiara, kde sa nebo a zem stretávajú)

Sledujte, ako začínam zobrazovať našu krajinu. Naša obloha je modrá. A aby nebola tmavá, ale svetlomodrá, musím pridať viac vody alebo viac farby? (viac vody). Maľujeme po oblohe po čiaru horizontu, farbu dobre riedime vodou.

Naša tráva je zelená. Zelenú farbu však očaril zlý čarodejník. Aké farby je potrebné zmiešať, aby získali zelenú? (modrá a žltá) Zmiešajte a natrite zvyšný list.

Poďme do práce.

K deťom pristupujem, pomáham individuálne.

Minút telesnej výchovy

Vidíš, že motýľ letí

Počíta kvety na lúke.

Jeden dva tri štyri päť.

Na deň, na dva, na celý mesiac

Šesť sedem osem deväť desať.

Aj tá múdra včela

Teraz, keď je list trochu suchý. Vieme nakresliť jablone. Nakreslíme kmeň a konáre, kmeň hrubou čiarou a konáre tenkou. (Ako to môžem urobiť)? (Tenká čiara so špičkou štetca a hrubá čiara s celou hromadou).Ukážte na tabuli.Zelené listy kreslíme metódou poke. Nekreslíme veľa listov, musíme nechať priestor pre kvety. Potom vezmem kvaš, teraz vám ho rozdelím. A vatovým tampónom kreslím kvety na jabloň.

Začnime.Pristupujem k deťom, pomáham individuálne.

Záverečná časť

Chlapci, nakreslili sme nádherné ovocné stromy a pomohli našim rozprávkovým hrdinom, a teraz vstaňme a pozrime sa na naše kresby.

Ukončenie, vyhodnotenie prác.


Organizované vzdelávacie výtvarné aktivity

Úlohy:

  1. Oboznámiť deti s netradičnou technikou kreslenia - blotografiou.
  2. Vzbudiť záujem o objektivizáciu a oživenie nezvyčajných foriem (blot).
  3. Rozvíjajte tvorivú predstavivosť.
  4. Na zlepšenie techniky maľovania gvašom, miešanie farieb a využitie hustoty farebnej škvrny, možnosť prenosu kontrastu farieb prekrývaním jednej na druhú.
  5. Podporte túžbu nezávisle kombinovať známe techniky.

Prípravné práce: Cielená prechádzka k ovocným stromom na území materskej školy, pohľad na ilustrácie kvitnúcich stromov, zapamätanie si básne „Jarné volanie“ od Eleny Romankevich.

Materiály: Gvaš, hadičky na pitie, misky na riedenie farby, plastová lyžička, mäkké a tvrdé štetce, štipce, handry, poháre s vodou, listy akvarelového papiera.

Priebeh kurzu.

Deti sedia na koberci, rozhádzané.

opatrovateľka: Ako dlho tento rok nepríde jar. Tak chcem jasné slnko, modrú oblohu, tak chcem, aby rozkvitli lúky a záhrady.

Chlapci, ako môžeme nazvať jar?

Deti predkladajú svoje návrhy.

- Môžete povedať báseň „Volanie jari“.

Dieťa recituje básničku.

volanie jari

Elena Romankevič

Kde si, Spring?
kde si sa stratil?
Prečo k nám kráčaš tak pomaly?
Môžete mi to povedať
Neviete si k nám nájsť cestu?

Uviazli sme v snehu a v chlade,
Naše duše tu mrznú...
S túžbou čakáme na kvety, dažde a búrky -
Váš jarný, slávnostný ohňostroj!

Jedno z detí môže ponúknuť nakreslenie jari.

Učiteľ tento návrh podporuje.

Nakreslíme s vami rozkvitnuté jarné záhrady. Jar uvidí naše krásne kresby a bude sa k nám chcieť čo najskôr vrátiť. Poď k stolu.

Deti prichádzajú k stolu, na ktorom sú rozložené všetky kresliace potreby.

Dnes nebudeme kresliť štetcami, ale rúrkami. Už vieme, že existuje veľa spôsobov, ako kresliť. Povedz mi, čo mám nakresliť.

deti: Mäkká a tvrdá kefa, vpich, prst, dlaň.

Vychovávateľ: A dnes budeme kresliť nezvyčajným spôsobom - fúkať na farbu. Pozrite sa, ako na to - naberte farbu lyžičkou, nalejte ju na plech, vytvorte veľkú škvrnu (kvapku). Potom na toto miesto fúkame z tuby tak, aby sa jej koniec nedotýkal ani miesta, ani papiera. V prípade potreby sa postup opakuje. A potom dokončíme všetko, čo chcete, akýmikoľvek prostriedkami, ktoré poznáte.

Deti sedia pri stoloch a kreslia.

Vychovávateľ: Akú úžasnú prácu sme urobili. Teraz sa k nám, samozrejme, bude chcieť vrátiť jar. A budeme na ňu čakať.

Zhrnutie otvorenej lekcie kreslenia „Jablone kvitnú“ (prípravná skupina)

Ládík Tatiana

Programové úlohy :

1. Upevnenie : zobrazuje na hárku papiera niekoľko predmetov spojených jedným obsahom.

2. Upevnenie : správne umiestnite stromy na list.

3. Upevnenie : vyberte si správnefarba laku jej zmiešaním.

Technické výzvy :

1. Posilnite schopnosť správne držať kefu a používať ju.

2. Upevnenie : kresliť stromy rôznych veľkostí a poukladajte ich na list.

Výchovné úlohy :

1. Vzbudiť záujem o jarné maľovanie, o jeho farby.

2. Rozvíjať samostatnosť, schopnosť počúvať učiteľa.

Materiály a vybavenie :

1. Albumový list A4, tónovaný.

2. Gvachová farba.

3. Štetce.

4. Nádoba s vodou.

5. Paleta.

Priebeh kurzu.

opatrovateľka : Chlapci, postavme sa do kruhu a chyťme sa za ruky.

Dnes na našejaktivite hostia prišli k nám pozdravme ich.

deti : Ahoj!

Učiteľ vyzve deti, aby si sadli na koberček.

opatrovateľka : Povedzte mi chlapci, aké ročné obdobie máme teraz?

Na starosti sú deti : Jar!

opatrovateľka : Správne, jar!

Keď príde jar, všetko okolo sa prebúdza a ožíva. Jar konečne dokázala poraziť zimu a sebavedomo si prichádza na svoje. Teraz je stred jari. Ako sa volá druhý jarný mesiac?

deti : Apríl!

opatrovateľka : Správne!

Aké znaky jari poznáte?(odpovede detí)

opatrovateľka : Nedávno smemaľované kvety , ktoré sa na jar prebúdzajú úplne prvé. Pripomeňme si, ako sa volajú?

deti : snežienky.

opatrovateľka : Správne. Ožíva nielen zem, ale aj stromy. Na stromoch sa objavujú puky. Chlapci, čo vychádza z obličiek?(listy)

A nejaké stromykvitnúť . Čo sú to za stromy?

deti : zoznam : orgován, čerešňa vtáčia, ovocné stromy.

Zaklopať na dvere. (pedagógotvára dvere a pružina vstúpi s vetvičkoujablone v ruke ).

opatrovateľka : Prišla k nám jar a neprišla k nám naprázdno. Pozrite sa na konár v jej rukáchjablone s opuchnutými púčikmi z ktorého sa potom objavia listy.

Chlapi, čofarby listy na stromoch?

Na starosti sú deti : Zelená.

opatrovateľka : Správne zelená.

A na konári, ktorý priniesla jar, sú listy?

Na starosti sú deti : Nie.

opatrovateľka : Oh, čofarbí kvety na jabloni ?

deti : Biela a ružová.

opatrovateľka : Správne!

opatrovateľka : A nakreslíme stromy s rozkvitnutými listami akvety a daj naše kresby jari

Deti súhlasia.

opatrovateľka : Chlapci, poďme si oddýchnuť a hrať sa.

Fizkultminutka.

Išli sme s vami do terénu

(Krok na mieste)

Anašli sa kvety .

(Pobyt)

Zohnutý pre jedného

(Nakloňte sa dopredu)

A potom na druhú

(Nakloňte sa dopredu)

Tretí rýchlo sme trhali

(Nakloňte sa dopredu)

A bežali s kyticou.

(Beží na mieste) .

opatrovateľka : Poďme s vami k našim stolom a pokračujtekreslenie . Budemenakresliť jablkový sad . Co budenajprv nakresliť ?

deti : stromy.

opatrovateľka : Správne. Kmene hnedých stromovfarby . Vezmime si so sebou štetce a ponoríme ich do vody a potom do hnedej farby a nakreslíme kmeň nášho stromu. Stlačíme kosť dole a vedieme nahor. Stromy, ktoré sú blízko, nakreslia veľký kmeň a tie, ktoré sú ďaleko, malý.Akú farbu kvitnú jablone ? Ružová a biela. Vezmite paletu a zmiešajte červenú farbu a bielu farbu, dostanete ružovú farbu. Vezmite zelenú farbu a prilepením špičky kefy nakreslite listy. Než začneme, urobme si s vami prstové cvičenia. Pripravené prsty.

Prstová gymnastika.

Slnko vychádza -

Kvet kvitne !

Slnko zapadá -

kvet choď do postele .

Počas procesu práce vysvetľujem nezrozumiteľné body. pasívnyPomáham deťom kresliť .

opatrovateľka : Chlapci, vyložíme si prácu na stôl a ukážeme jar

opatrovateľka : jari sa veľmi páčili tvoje kresby. Hovorí ďakujem.

opatrovateľka : A teraz sa už rozlúčime s jarou.

Deti sa lúčia.