Orta qrupda təbiətin bir küncündə qapalı bitkilər. Orta qrupda birbaşa maarifləndirici fəaliyyətlər "Qapalı bitkilər bizim dostlarımızdır. Orta qrup bitkilərdəki dərsin xülasəsi"

Məqsədlər:
- şagirdlərin qapalı bitkilər haqqında biliklərini möhkəmləndirmək;
- şagirdlərdə qapalı bitkilərə marağı formalaşdırmaqda davam etmək;
- şagirdlərin qapalı bitkilərin əsas ehtiyacları haqqında biliklərini möhkəmləndirmək;
- qapalı bitkilərə qulluq bacarıqlarını möhkəmləndirmək;
- yaddaşı, təfəkkürü inkişaf etdirmək;
- bitkilərə məhəbbət, onlara qulluq etmək istəyi tərbiyə etmək.

İlkin iş: layihə planına uyğun dərslər, təcrübələr, müşahidələr, bədii ədəbiyyat oxumaq, tapmacaların həlli, didaktik oyunlar, qapalı bitkilərə qulluq.

Materiallar: oyun "Bitkilərin böyüməsi üçün nə lazımdır", qapalı bitkilər, bitkilərə qulluq alətləri, önlüklər, maqnitofon, kompüter.

Təşkilat vaxtı.

Oyun "Yaxşı əllər".

Uşaqlar, ovuclarınızı göstərin, bir-birinə sürtün. Nə hiss edirsən? (İsti). Bu, mehriban əllərinizin hərarətidir, dostlarınıza təqdim edin.
Salam günəş! Salam dünya! Salam mənim yaxşı qonşum!

Uşaqlar stullarda otururlar.

Uşaqlar, bu gün elektron poçtumuz var. Ekrana baxın, sizcə kimdəndir? (Dunno-dan)
Görək orada nə yazılıb. Dunno sizin üçün çoxlu müxtəlif tapşırıqlar və oyunlar hazırlayıb. Onun tapşırıqlarını yerinə yetirməyə və onunla oyun oynamağa hazırsınızmı?

Beləliklə, birinci vəzifə sirrdir. Diqqətlə qulaq asın.
Havanı təmizləyir, rahatlıq yaradırlar. Pəncərələrdə yaşıllaşırlar, Qışda çiçək açırlar. (ev bitkiləri)

- Yaxşı! Niyə bu bitkilərə ev bitkiləri deyilir? (Uşaqların fərziyyələri).
Sizcə, otaq bitkiləri nə üçündür? (Uşaqların fərziyyələri).
- Düzdü, gözəl olsun deyə insanlar evi otaq bitkiləri ilə bəzəyirlər. Amma onlar bizi öz gözəlliyi ilə sevindirib rahatlıq yaratmaqla yanaşı, həm də havanı tozdan təmizləyir. Bir çox bitki gözəl qoxu verir.
Gəlin görək Dunno bizim üçün daha nələr hazırlayıb. Bu "Dördüncü Əlavə" oyunudur. Ekrana diqqət.
- Yaxşı! Biz bu tapşırığı tamamladıq.

- Növbəti tapşırığa baxın - "Təsviri təxmin et."

Bir yaş Vanek var, Qıvrımlarda bir işıq. (balzam)

Tikanlarda yaşıl Kirpi kimi görünür. (Kaktus)

Turna burnu bizə ətir gətirdi. (Ətirşah)

Nə quyruq böyüməyə başladı: gölməçədə deyil, çayda deyil -

Sobanın pəncərəsində. (Sansevera)

Döngəli, yivli yarpağın tikanları var, amma incitməyi bilmir.

Ancaq bizi istənilən gün və saatda sağaldır. (Aloe).

Nə maraqlı bitkidir. Aloe haqqında nə bilirsiniz.

Uşaq aloe haqqında danışır.

- Yaxşı! Dördüncü tapşırıq "Bitkilərin böyüməsi üçün nə lazımdır" oyunudur.
Uşaqlar bitkilərin yaxşı böyüməsi və çiçəklənməsi üçün onlara lazım olan bir şəkil olan bir kart seçməlidirlər. Bunun nə demək olduğunu izah edin.
- Şairlər qapalı bitkilər haqqında çoxlu gözəl şeirlər yazıblar. İndi uşaqlar onları bizə oxuyacaqlar.

Uşaqlar şeir oxuyurlar.

- Yaxşı! İndi bizim dincəlmək vaxtıdır.

Fizkultminutka.

Çiçəklər diblərdə pəncərədə, Uzanıb günəşə. Günəşə yarpaqlar Gülləri döndər, Qönçələri genişləndir, Günəşdə boğulurlar.

Oyunlar "Nə olarsa ..."

- Zavod yerinə qoyulmasa nə olacaq? (Uşaqların təxminləri)
- Bitki soyuq yerdə yerləşdirilsə nə olar? (uşaqların cavabları)
Bitkiyə qulluq etsəniz nə olacaq? (Uşaqların təxminləri)

Praktik hissə.

- İndi sizə masalara getməyi təklif edirəm. Görün nə qədər gözəl çiçəklər var.
Bitkilərə baxın və onların bir-birinə necə bənzədiyini söyləyin. (Uşaqların fərziyyələri).
Bütün bitkilərin yarpaqları, kökləri və gövdələri var.
Bitkilər bir-birindən nə ilə fərqlənir? (Uşaqların fərziyyələri).
- Düzdür, bitkilər yarpaqların formasına və ölçüsünə, gövdəsinin uzunluğuna görə bir-birindən fərqlənir.
- Bütün bitkilər bir-birindən zahirən fərqlənir və onlara da müxtəlif yollarla qulluq etmək lazımdır.

Bitkilərə necə qulluq edəcəyimizi xatırlayaq:

1. Bitkilərin suvarılması üçün su otaq temperaturunda olmalıdır. Əvvəlcədən hazırlanmalıdır.
2. Bitkilərin böyük parlaq yarpaqları varsa, yumşaq bir parça tələb olunacaq. Su ilə nəmləndirilməlidir və hər iki tərəfdən yarpaqların səthini silin.
3. Bitkilərin kiçik yarpaqları varsa, onları bir sprey şüşəsi ilə püskürtmək olar.
4. Tük ilə örtülmüş məxmər yarpaqlı bitkilər yumşaq bir fırça ilə təmizlənir.
5. Suvarmadan sonra ertəsi gün yerin üst qatını boşaltmaq lazımdır. Köklərə zərər verməmək üçün qazanın divarlarının yaxınlığında diqqətlə gevşetməlisiniz.

- Yaxşı! Bütün qaydaları xatırladıq. Hər birinizin qayğısına qalacağınız öz bitkiniz var. Bitkinizin hansı qayğıya ehtiyacı olduğunu düşünün və işə başlayın. (Musiqi səslənir).
Bitkilərin yaxşı böyüməsi üçün onlarla danışmaq lazımdır. Bitkilərimiz üçün nə arzulaya bilərik? (Uşaqların ifadələri).
- Yaxşı! Siz çox çalışdınız və indi bitkilərimiz öz gözəlliyi ilə bizi sevindirəcək.

Nəticə. Dunno'nun sizin üçün hazırladığı oyunları bəyəndinizmi? Ən çox nəyi bəyəndiniz?

Ev bitkiləri

Tapşırıqlar: Uşaqların qapalı bitkilər haqqında biliklərini genişləndirmək,bitkilərin canlı varlıq olması fikrini möhkəmləndirmək. Uşaqları yeni bir qapalı bitki - begonia ilə tanış edin, onun xarakterik xüsusiyyətlərini qeyd edin.

Tanış bitkiləri tanıma qabiliyyətini möhkəmləndirmək, modellərdən istifadə edərək hissələrini (kök, gövdə, yarpaq, çiçək) adlandırın.

Biliklərin dərinləşməsinə əsaslanaraq uşaqların lüğətini zənginləşdirin və aktivləşdirin. Söz ehtiyatını genişləndirin: begonia, quru və nəm torpaq, nəm.

Tədqiqat fəaliyyətlərinə marağı artırmaq: düşünməyi, nəticə çıxarmağı öyrət. Bağlı bitkilərə qulluq etmək istəyini təşviq edin, onlara sevgi və incəliklə yanaşın.^ Material və avadanlıq:

uşaqlar üçün: Yaş və quru torpaqla 2 hövzə, yaş salfetlər.

müəllim üçün : slaydlar, sakit musiqi; model diaqramlar: gövdə, kök, yarpaq, çiçək; göz və əl təsviri olan kartlar; suvarma qutusu^ Metodoloji texnikalar :

oyun- sürprizlərdən istifadə.

vizual - qapalı bitkilərdən, kartlardan, slayd şoularından istifadə.

şifahi - müəllimin sualları, uşaqların cavabları, göstərişlər, ümumiləşdirmə.^ Dərsin gedişatı: Uşaqları dərsə dəvət edirəm, duruşuma baxıram.(slayd 1 )

Musiqi səslənir, ekranda "Çiçək çiçək açır" slaydı (slayd video 2 )

Bağlı bitkilər haqqında bir tapmaca tapıram:

“Hava təmizlənir, rahatlıq yaranır

Pəncərələrdə yaşıl

^ Və qışda çiçək açırlar.

Bu nədir?

(uşaqların cavabları: qapalı bitkilər)

Niyə bu bitkilərə ev bitkiləri deyilir?

(Otaqlarda, yaşayış yerlərində böyüdükləri üçün)

Bağlı bitkilər nə üçündür?

(Havanı təmizləyin, ətrafımızda gözəllik yaradın)

Ev bitkiləri bizim dostumuzdur. Uşaqlar, niyə onlara dost deyirlər.(Bizə kömək edirlər)

Düzgün.

Qapını döymək. Bir bağlama göndərilməsi.

- Uşaqlar, bizə bağlama göndərdilər, görək içində nə var.

Əvvəlcə bir qeyd çıxarıb oxuyuram:

"Salam, mənim adım Bahardır! Çobanyastığı qrupunuza bu gözəl çiçəyi hədiyyə edirəm. Buna begonia deyilir. Onun qayğısına qalın və ona qayğı göstərin və o, sizə çox sevinc gətirəcəkdir.

Beqoniyanı qutudan çıxarıram.

Bax gör nə gözəl gül baharı bizə bəxş edib. Unutmayın ki, bu ev bitkisinə begonia deyilir.

2-3 uşaqdan xahiş edirəm ki, bu bitkinin adını təkrar etsinlər.

Gəlin beqoniyaya baxaq.Bu bitkinin gövdəsi var (iləqoymaq3 ), yarpaqlar(slayd 4 ), kök(slayd 5 ), çiçək(slayd 6) .

(çiçəyin üzərindəki təsviri göstərərək müşayiət edin) Beqoniyanın yarpaqları yuvarlaq formada, tünd yaşıl, çiçəyi sarı, qutu kimidir. Begonia yüksək rütubəti sevir, lakin çiləmə üsuluna dözmür, çünki nəm yarpaqlara düşəndə ​​qəhvəyi ləkələr görünür. Bu bitkini çox sulamayın, çünki çürüyə bilər. Bu bitki parlaq işıqlandırmanı sevir, lakin günəş işığından məcburi qorunma ilə.Bu çiçəyin yaxşı böyüməsi üçün vaxtaşırı pəncərələri yandırmaq lazımdır. Yazda və yayda suvarma bol olmalıdır, lakin su basmamalıdır, çünki. begonia durğun suyu sevmir, lakin yerin qurumasına dözmür. Bütün qapalı bitkilər kimi, begonias da yalnız oturmuş su ilə suvarılır. Beləliklə, yeni bir otaq bitkisi ilə tanış olduq.

Begonia haqqında nə xatırlayırsınız? (uşaqların cavabları)

Uşaqlar, mənə deyin bizim qrupdakı otaq bitkiləri haradadır? (uşaqların cavabları: təbiətin bir küncündə)

Təbiətin bir küncündə qapalı bitkilərimizi beqoniya ilə tanış edək.

Təbiətin bir küncünə beqoniya qoyuram.

Bu arada güllərimiz bir-birini salamlayır, sizi dəvət edirəmfiziki dəqiqə "Çiçəklər".

Fiziki dəqiqədən sonra uşaqları təbiətin bir küncünə gəlməyə dəvət edirəm.

Təbiətin bir küncündə tanış olan bitkiləri adlandırın.

Uşaqlar çağırılır.


    Hər bir bitkidə nə var?

Uşaqlar zəng edərkən (kök, gövdə, yarpaqlar) kartlarda bitki hissələrinin təsvirini göstərirəm.

Necə düşünürsünüz, qapalı bitkilər bir-birindən nə ilə fərqlənir? (yarpaqların forması, bəzilərinin çiçəkləri var, digərlərinin yoxdur)


    Görürəm ki, bir gül qəmlidir. Bu çiçəyə nə ola bilər? (uşaqların təxminləri)

Çiçək bizdən kömək istəyir. Bəs bitkinin suvarılmasının lazım olduğunu necə bilirsiniz? (yerə toxunmaq lazımdır).

Uşaqlar quru və nəm torpaq ilə hövzələrin olduğu masalara dəvət olunur.

Hövzədə harada quru və nəm torpaq harada olduğunu necə tapmaq olar?

Kartları göstərin - gözün təsviri (baxın) və əlin (toxunma) təsviri olan modellər.

Gəlin əvvəlcə baxaq (gözün şəklini göstərərək) və yerin hansı hövzədə quruduğunu düşünək.(Uşaqlar danışır)

Mənə deyin, hansı torpaq qurudur? (topaqlar, boz)


    Və nəm torpaq nədir? (qara)


    Uşaqlar, indi toxunaraq yoxlayaq (əlin şəklini göstərir), hər bir hövzədə hansı torpaq var.

Hansı torpağın quru (bərk), hansının yaş (yumşaq) olduğunu müəyyən etmək üçün 2-3 uşağı çağırıram.

İndi görək qazanda hansı torpaq var? (quru)

Bu çiçəyə necə kömək etmək olar? (sulamaq lazımdır)

Bitkini sulayıram və qabda su təsviri olan bir kart qoyuram.(Melodiya səslənir)

Bax, gülümüz canlandı.

Sizi oturmağa dəvət edirəm.


    Bitkilər canlı varlıqlardır. Onların böyüməsi və inkişafı üçün şərait lazımdır.


    Baxın, biz sizinlə suvarma qabı təsviri olan bir kart seçdik.. Və gəlin ekrana baxaq və otaq bitkisinə nə lazım olduğunu göstərən kartları seçək)

ekranda görünürslayd 7.

Uşaqların təsviri olan ad kartları: günəş (işıq, istilik); bir qazan torpaq (yaxşı torpaq); otaq (istilik), pəncərələr (hava), ürəklər (sevgi, qayğı).

Doğrudur, qapalı bitkilərin böyüməsi üçün günəş, istilik, yaxşı torpaq, hava, suvarma və sizinlə olan qayğımız lazımdır.


    Yaxşı, uşaqlar, dərsdə yaxşı iş gördük.


    Bu dərsdə hansı maraqlı şeyləri öyrəndiniz?


    Hansı yeni otaq bitkisi ilə tanış oldunuz?

Dərsin sonunda “Bapa bitkiləri canlı varlıqdır, ona görə də biz sizə qayğı göstərməli, onlara qulluq etməli, onlara qulluq etməli, qayğıkeş davranmalıyıq.

ölkə çiçək yatağı

15.10.2018



Fəaliyyət 1 tapşırıq: 1. Nümayiş materialının nəzərdən keçirilməsi: “Qapalı bitkilər” seriyasından rəsmlər və plakatlar 2. Uşaq bağçasında bitkilərin müşahidəsi 3. Bədii ədəbiyyatın oxunması: E. Blaginina “Qığılcım”, A. Latulina “Qapalı çiçəklər”, B. Zakhoder "Aloe", M. Marusin "Ficus". 4.Məhsuldar fəaliyyət: “Rəngləmə vərəqləri”, “Sevimli gül yaradaq”, “Qrupumuzun çiçəkləri” (kağız dizaynı) “Eynisini tapın”, “Təsvirdən bitkini təxmin edin”, “Matryoshka harada gizləndi” ”, “Adı ilə bitki tap”, “Nə olubsa”, “Təsvir et, təxmin edəcəyəm”, “Gül dükanı”, “Köməkçilər” 7. Söhbət - əsaslandırma 8. Bağlı bitkilər haqqında tapmacaların kartotekasi 9. Slayd təqdimatlarına baxmaq : "Uşaq bağçasında qapalı bitkilər", "Çiçəklər"


Fəaliyyət 2 tapşırığı: 1. Qrupdakı ekoloji zonanın yeni bitkilərlə təchiz edilməsi 2. “Qrupumuzun bitkiləri” dərsliyinin tərtib edilməsi 3. Qrupun sevimli bitkisi haqqında nağılın tərtib edilməsi və uşaqlarla yadda saxlanması 4. Valideynləri qulluğa cəlb etmək və qrupda bitkilərin becərilməsi 5. GBOU saytında bu məsələ ilə bağlı məlumatların yerləşdirilməsi 6. Səyahət qovluqlarının hazırlanması


Fəaliyyət 3 tapşırıq 1. D / və “Gül topla”, “Nə dəyişdi”, “Eynisini tap”, “Adı ilə bitki tap”, “Nə olubsa”, “Gül dükanı”, “Köməkçilər” 2. “Qapalı bitkilərlə iş” dərsliyinin hazırlanması 3. “Qapalı bitkilər” kartotekasının hazırlanması 4. “Qrupumuzun bitkiləri” fotoalbomunun hazırlanması


Bədii ədəbiyyat oxumaq Tapmacalar, şeirlər, Bitki haqqında hekayələrin öz-özünə tərtib edilməsi Əmək: böyüklərə suvarma, boşaltma, çiləmə, silmək və s. kömək etmək; bitkilərə qulluq üçün təlimatlar Bədii yaradıcılıq Ətirşahların heykəllənməsi, kaktusun çəkilməsi, çiçəklərin hazır siluetlərinin rənglənməsi Dərman bitkiləri haqqında sağlamlıq söhbəti, d / və “Bu çiçək nəyə faydalıdır?”; Psixo-gimnastika: "Mən bitkiyəm" Bədən tərbiyəsi P / və "Bir, iki, üç beqoniyaya qaçır" Fiziki dəqiqə "Çiçək" Təlim: "Canlılıq yükü" Layihənin həyata keçirilməsi zamanı təhsil sahələrinin inteqrasiyası (formalar) İdrak dərsi: “Bağlı bitkilər - dostlarımız” D/i, söhbətlər, təcrübələr Ünsiyyət D/i “Təsvirlə təxmin et”, “Təsvir et, təxmin edəcəm”, “Gül dükanı”; yeni sözlər öyrənmək: kök, Aloe, Begonia, Geranium, Violet, Cactus.; sevimli çiçək haqqında hekayə yazmaq; situasiya söhbətləri Sosiallaşma D / və: "Bir çiçək seçin", "Nə dəyişdi", "Eynisini tapın", "Təsvirə görə bitkini təxmin edin", "Matryoshkanın gizləndiyi yer", "Adı ilə bitki tapın" , “Nə oldu”, “Təsvir et, təxmin edəcəm”, “Gül dükanı”, “Köməkçilər” Təhlükəsizlik söhbəti: “Zəhərli otaq bitkiləri”, “Bitkilərə qulluq qaydaları”






Bağlı bitkilər haqqında şeirlər Çin qızılgülünü eşq və ehtiras çiçəyi adlanır Onun gözəlliyinə bax, Bütün bədbəxtlikləri unut. Pəncərənin kənarında şaxtalı bir gün xırıldayır. Pəncərədə gül işığı var. Qırmızı ləçəklər çiçək açır, Sanki işıqlar doğrudan da yandı. Mən onu sulayıram, sahilə vururam, heç kimə verə bilmərəm! O, çox parlaqdır, çox yaxşıdır, anasının nağılına çox bənzəyir! E. Blaginina Deyirlər - aloe, aloe - Görəsən bu nədir? Aloe nədir - qırmızı, mavi? Yaxşı yoxsa pis? Kiçik yoxsa böyük? Yaxşı və ya pis? Papanın bir həmkarı sözün əsl mənasında aloe ilə xilas oldu. Aloe anamın ən yaxşı dostuna kömək etmədi, uh. Sonra Zoe xalanın şkafında aloe gördüm. Aloe Zoya xalanın komodinin üstündəki qazanda böyüdü: Yaşıl, kiçik, lakin tikanlı və əyri. B. Zaxoder


Ev bitkiləri haqqında tapmacalar Günəş şüşədən yanmasın deyə, Pəncərəmizə pərdə asacağam Ağ qıvrımda, toxunmamış toxunma Canlı və yaşıl. (Tradescantia) Donqarlı bir yarpaq, Tikanları var, amma necə incitməyi bilmir, Amma hər saat bizə şəfa verir. (Aloe) Bir balerina çıxdı: Dağ külü kimi bir kofta. Bənövşəyi yubka, zoğalı mavi lent. Ayaqları kəsik kimi, Ayaqqabılar zərli. (Fuşya) Yaş Vanek var Qıvrımlarda qırmızı işıq var. (Balzamin) Pike quyruğu Yerdə böyüdü. (Sanseviera) Kol - pəncərə və eyvan, Yarpaq - tüklü və ətirli, Bükülü və haşiyəlidir, Pəncərədəki çiçəklər isə odlu papaq kimidir. (Ətirşah)




Bağlı bitkilər haqqında nə öyrəndiniz? (uşaqlara suallar) 1. “Mən yeni bir Kalanxoe bitkisi öyrəndim, kimsə barmağını kəsərsə, şirəsi yaranı daha tez sağalda bilər” - Katya S. 2. “Öyrəndim ki, spathiphyllum birbaşa günəş işığını sevmir, daha yaxşı böyüyür. kölgədə" - Vika G. 3. "Mən öyrəndim ki, aloe dərman bitkisidir, onlar burun axıntısını müalicə edə bilər" - Denis F. 4. "Mən bənövşəyi tavada düzgün sulamağı öyrəndim" - Vlad I.


Layihə fəaliyyətinin nəticələri: 1. “Qapalı bitkilər bizim dostumuzdur” layihəsinin həyata keçirilməsi ilə orta qrup uşaqlarında qapalı bitkilər haqqında bilik sisteminin formalaşma səviyyəsi yüksəlmişdir. 2. Bitkilər haqqında didaktik və şifahi oyunlar kompleksi yaradılmışdır. 3. Qrupdakı təbiət guşəsi yeni qapalı bitkilərlə doldu 4. GCD-nin referatları, digər qruplara ekskursiyalar, çiçəklər haqqında illüstrasiyalı təqdimatlara baxıldı. 5. “Qapalı bitkilər bizim dostumuzdur” GCD göstərilir 6. Uşaqların ekoloji mədəniyyətinin səviyyəsi yüksəlmişdir.


Ədəbiyyat 1.Kameneva L.A. Məktəbəqədər uşaqları təbiətlə necə tanış etmək olar. 2. Markovskaya M. M. Uşaq bağçasında təbiət küncü: Kitab. Uşaqların müəllimi üçün bağ. 3. Damasheva T. Bağlı bitkilər - həyatımızın yoldaşları // Məktəbəqədər təhsil. - Təbiət guşəsinin fəaliyyətinin təşkili. Orta qrup / Tərtib edən P.G. Fedoseyev. dlya-detskoj-otaq/

Orta qrupda GCD-nin xülasəsi: Bağlı bitkilər dünyası


Antonova Maria Vasilievna
Təsvir: 4-5 yaşlı uşaqlar üçün birbaşa təhsil fəaliyyətinin xülasəsini təklif edirəm. Dərs zamanı uşaqların qapalı bitkilər haqqında bilikləri möhkəmləndirilir.Bu material uşaq bağçası müəllimləri üçün maraqlı olacaq.
Hədəf: qapalı bitkilər haqqında uşaqların fikirlərinin genişləndirilməsi və konsolidasiyası;
Tapşırıqlar:
- Uşaqların qapalı bitkilərin quruluşu, ehtiyacları, insanlara faydaları haqqında fikirlərini aydınlaşdırmaq.
- Görünüşdə və təsvirdə qapalı bitkiləri fərqləndirmək bacarığını təkmilləşdirmək.
- Bitkilərə hörmət, mehribanlıq, həssaslıq tərbiyə etmək.

İlkin iş:

Təbiətin bir küncündə qapalı bitkilərə qulluq;
"Qapalı bitkilər" qovluğunun araşdırılması;
Söhbət "Qapalı bitkilər dünyası";
Didaktik oyun "Hansı bitki getdi?";
Didaktik oyun "Köpək harada gizləndi?".
Material: Məktub olan zərf, otaq bitkiləri, otaq bitkilərinin şəkilləri, tapşırıq olan çiçəklər, bitkilərin ehtiyacları haqqında kartlar, boş zərf, bitkilərə qulluq vasitələri olan "sehrli çanta", matryoshka kuklası, bitki hissələri olan zərf. Səhər uşaqlar qrupun girişində bir zərf tapırlar.Bütün uşaqlar gəldikdə, müəllim uşaqlara məktubu oxuyur.
"Salam uşaqlar. Düyməcik sizə yazır. Kömək üçün sizə müraciət etmək qərarına gəldim. Elflərin inanılmaz ölkəsində beş sehrli çiçəyi - köməkçiləri aparan güclü bir qasırğa var idi. Onları tapsanız və bu çiçəklərin ləçəklərində yazılmış bütün tapşırıqları yerinə yetirsəniz, o zaman ölkəmizdə əvvəlki kimi parlaq və inanılmaz dərəcədə gözəl olacaqdır. yardımınıza ümid edirəm. Düyməcik".


Tərbiyəçi:- Yaxşı, uşaqlar, nə edəcəyik? (Uşaqların Düyməciklərə kömək etməyə razılaşdıqlarına gətirib çıxarıram - çiçəklərini tapmaq üçün).
Uşaqlar qrup halında çiçək axtarır və tapşırıqla ilk çiçəyi tapırlar.
1 tapşırıq
Tərbiyəçi:- Uşaqlar, tapmacanı tapın:
-Bizim yanımızda paletli qazanlarda yaşayırlar,
Onlar torpağı və suyu, havanı və günəşi sevirlər.
(ev bitkiləri)
Tərbiyəçi:- Düzdü, bəs qapalı bitkilər insanlara niyə lazımdır?
Uşaqlar:- Havanın təmizlənməsi, gözəllik, rahatlıq, sağlamlıq üçün.
Tərbiyəçi:- Bağlı bitkilərlə də oynaya bilərsiniz. Bitkilərimizlə və matryoshka ilə oynayaq.
Oyun "Matryoshka harada gizləndi?".
(Uşaqlar gözlərini yumur və müəllim hər hansı bir qapalı bitkinin arxasında kiçik bir yuva kuklasını gizlədir və uşaqlar bitkini təxmin etməli və adlandırmalıdırlar).


Uşaqlar qrupda çiçək axtarmağa davam edirlər. Tapşırıqla ikinci çiçəyi tapın.
2 tapşırıq
Oyun "Bitkini təsviri ilə tanıyın."
Müəllim bir kart oxuyur - bitkinin təsviri, uşaqlar isə otaq bitkisini təxmin edir və adlandırırlar.

Uşaqlar tapşırıqla üçüncü çiçəyi tapırlar.
3 tapşırıq
Sehrli çanta oyunu.
Uşaqlar toxunmaqla obyekti tanıyır və onun nə üçün olduğunu müəyyənləşdirirlər.
(Su, fırça, bez, sprey tabancası, boşaltmaq üçün çubuq).

Tərbiyəçi:- Uşaqlar, sizə fasilə verməyi təklif edirəm.
Fizkulminutka
evdə yemək ayaq barmaqlarında durun, əllərinizi yuxarı çəkin;
Və körpülər var irəli əyilmək, qollar geri, dizlər düz;
ağaclar var düzəldin, qollarınızı başınızın üstündə yuvarlayın;
Və kollar oturun, qollarınızı irəli uzatın;
Və hər kəsin təəccübünə ayağa qalx, qollar yanlara, bədən çevrilir,
Bitki otağında[i], çiyinlər qaldırılır;
Onlarsız edə bilmərik əllər kəmərdə, baş sağa və sola çevrilir;
Çünki biz dostuq! qollarınızı yanlara yayın, bədəni əllərinizlə bağlayın).
2-3 dəfə təkrarlayın.
Uşaqlar çiçək axtarmağa davam edir və dördüncü çiçəyi tapşırığı ilə tapırlar.
4 tapşırıq
Oyun "Bir bitkini hissələrdən yığın."
Bitki hissələri zərfində uşaq hissələrdən bitki düzəldir və bitkinin hansı hissəsinin nə üçün lazım olduğunu izah edir.

Uşaqlar tapşırıqla beşinci çiçəyi tapırlar.
5 tapşırıq
Oyun "Bir bitkinin həyat və böyüməsi üçün nə lazımdır?".

Kartın zərfində - diaqramlar. Uşaqlar kartları təşkil edir və qapalı bitkilərin böyüməsi üçün hansı şərtlərin lazım olduğunu izah edirlər.

Tərbiyəçi:- Uşaqlar, tapılan çiçəkləri sayaq. (uşaqlar çiçəkləri sayır)
Tərbiyəçi: Beləliklə, Düyməciklərin istəyini yerinə yetirdik.Bəs onların bu çiçəklərin sirri nədir?
(uşaqlar bitkilərə qulluq qaydaları yazılmış geri dönürlər.)
Tərbiyəçi:-Uşaqlar, sizə çiçəkləri zərfin içinə qoyub Düyməciklərə, Elflər ölkəsinə göndərməyi təklif edirəm.
Uşaqlar çiçəkləri zərfə qoyur və məktubu "poçta" aparırlar.
Bu dərs yekundur.Bu dərsdə uşaqların dərs ili ərzində “Qapalı bitkilər” mövzusunda hansı biliklər aldığını aydınlaşdırdım. Nəticələrdən razı qaldım.Böyük qrupda bu mövzu üzərində işləməyə davam edəcəyəm.

"Qapalı bitkilər" - Hər evdə bitkilər var. Bağlı bitkilər insanın əhval-ruhiyyəsinə, mikroiqlimə necə təsir edir. 50 tələbə ilə müsahibə aparılıb. Evlərimizdə ən çox hansı qapalı çiçəklərə rast gəlindiyini öyrənin. Əldə etdiyimiz nəticələr budur. Zavodun yarpaqları havanı tozdan və karbon qazından yaxşı təmizləyir. Bağlı çiçəklər sakitləşdirir, stressi aradan qaldırır.

"Bitki istirahəti" - İşığa münasibətdə bitki növləri. Tərəqqi. İşıq sevən və kölgə sevən bitkilərin əlamətləri. Suya münasibətdə bitki növləri. Hibiscus Chlorophytum Sansevier. Bitkilərin ekoloji qrupları. Bitkilərin morfoloji xüsusiyyətləri. Məktəb rekreasiya bitkiləri. Begonia Tradescantia Ficus. Hipotez: İşin məqsədləri:

"Otaqdakı bitkilər" - Bir sözlə, şüur ​​və hisslər var. İstidən və istidən qorxmuruq, su ehtiyatı yığırıq. Vətən - Cənubi Afrika. Ayaqları kəsik kimi, ayaqqabılar qızılı rəngdədir. Vətən - Mərkəzi və Cənubi Afrika. Ivy. Bənövşə. Vətən - Madaqaskar. Limon. Demək olar ki, bir ildir rəngdəyik və evi bəzəyirik. Myrtle. Laurel zadəgan. Xoruzun quyruğunun yaşıl lələkləri, budaqlı dirəklərin zirvələrindən asılır. (Dracaena).

"Bitkilərə qulluq alqoritmi" - Üst sarğı. Qarışdırır. Öyrənilən materialın konsolidasiyası. Obyektin təsviri. Dekorativ çiçəkli bitkilər. Mənim məsləhətim. Mənim bitkilərim. Uzambara bənövşəyi. Cissus romboidi. Mətbəxin daxili hissəsindəki bitkilər. Şagirdləri qapalı bitkilərin rolu ilə tanış etmək. Canlı bitkilər. Mətbəx planı. Bağlı bitkilərin növləri. Fern.

"Qapalı bitkilər" - Mübarizə yolları. Dracaena. Ehtiras çiçəkləri güclü və qidalı torpağı sevir. Yaz aylarında güclü kölgə lazımdır. Ehtiras çiçəyi. Ev bitkiləri. Temperatur: mülayim, 12°C-dən aşağı deyil. Aphid. Bitki qabını yarım saat isti suya batırın. Ivy. Qayğı. Mübarizə yolları. Bitki bir qazanda sıxılmışdır. Transplantasiya üçün ən yaxşı vaxt.

"Otaq bitkilərinə qulluq" - Çətin suallara cavab vermək üçün bizə lazımdır: Bitkilərə qulluq etmək lazımdırmı? Uşaqlarda bitkilərin müxtəlif ətraf mühit faktorları ilə əlaqəsi haqqında təsəvvür formalaşdırmaq. Niyə qapalı bitkilərə qulluq etmək lazımdır? Ev bitkisinə qulluq. Bənövşə. Biz necə kömək edə bilərik? Problemli suallar.

Mövzu üzrə ümumilikdə 16 təqdimat var

  • Botkova Larisa Aleksandrovna, ən yüksək ixtisas kateqoriyalı pedaqoq
  • Petrova Olesya Aleksandrovna, 1-ci ixtisas kateqoriyalı müəllim
  • Rudneva Olga Nikolaevna, 1-ci ixtisas kateqoriyalı müəllim

MBDOU uşaq bağçası 40 Kiselevsk, Kemerovo vilayəti

Təhsil sahəsi: "Koqnitiv inkişaf"

Region inteqrasiyası: "Sosial və kommunikativ inkişaf" , "Nitqin inkişafı" .

Məqsəd: uşaqların qapalı bitkilər, onların faydaları və quruluşu haqqında fikirlərini genişləndirmək.

Tapşırıqlar:

  1. Uşaqların qapalı bitkilər haqqında biliklərini genişləndirmək, bitkinin canlı varlıq olması fikrini möhkəmləndirmək. Uşaqları yeni bir qapalı bitki - ətirşah ilə tanış edin, onun xarakterik xüsusiyyətlərini qeyd edin. Tanış bitkiləri tanımaq, hissələrini adlandırmaq bacarığını gücləndirin (kök, gövdə, yarpaq, çiçək) modellərdən istifadə etməklə.
  2. Dərin biliyə əsaslanaraq uşaqların lüğət ehtiyatını artırmaq və aktivləşdirmək. Söz ehtiyatını genişləndirin: ətirşah, quru və nəm torpaq, nəm.
  3. Tədqiqat fəaliyyətlərinə marağı artırmaq; düşünməyi və nəticə çıxarmağı öyrənin. Bağlı bitkilərə qulluq etmək istəyini təşviq edin, onlara sevgi və incəliklə yanaşın.

pedaqoq.

Uşaqlar qrupa daxil olur, müəllim bir şeir oxuyur:

Yavaş-yavaş bağçadan keçək
Və hər çiçəyə salam deyin.
Mən güllərin üstündə əyilməliyəm
Onları cırmaq və ya kəsmək deyil,

Və onların mehriban üzlərini görmək üçün
Və onlara yaxşı bir üz göstərin.

Uşaqlar, indi Nina Petrovna ilə son görüşdə nə danışdığınızı xatırlayacağıq ...

Video klipə baxmaq "Bitkilər bizim dostumuzdur" .

pedaqoq.

Uşaqlar, siz necə düşünürsünüz, qrup otağımızda havanı tozdan və kirdən kim təmizləyir?

Uşaqların cavabı: qapalı bitkilər (Musiqi səslənir və ekranda 1-ci slayd görünür - "Çiçək açır" ) .

pedaqoq. Düzgün! Bir qrupda, evdə, yaşayış yerlərində qapalı bitkilər havanı təmizləyir.

Niyə bu bitkilərə ev bitkiləri deyilir?

(Çünki otaqlarda, yaşayış yerlərində böyüyürlər.)

Niyə qapalı bitkilərə ehtiyacımız var?

(Gözəllik üçün evimizdə rahatlıq yaradırlar. İnsan evini otaq bitkiləri ilə bəzəyir).

pedaqoq.

Uşaqlar, bilirsinizmi, bu gün qrupumuza getdim və pəncərədə bu çiçəyi gördüm. Sizcə bunu bizə kim verib? (uşaqların cavabları)

Və qrupumuza verdi "Teremok" Bahar və ona qulluq etməyi, ona qayğı göstərməyi xahiş etdi. Və sonra bizə çox sevinc gətirəcək. Uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır? Yazda təbiət canlanır, qapalı bitkilərimiz qış tətilindən sonra canlanır.

Uşaqlar, bu ev bitkisinin adını bilirsinizmi? (Yox.)

pedaqoq. Bu ev bitkisi adlanır "Ətirşah" (Slayd 2 - ətirşah), və ya pelargonium. Həm də deyilir "Durna burnu" , çünki çiçək sütunu bəzən uzunluğa çevrilir "gaga" , kranın dimdiyinə çox bənzəyir. İndi bu bitkinin adını xatırlamaq sizin üçün daha asan olacaq. Gəlin buna daha yaxından nəzər salaq. Geraniumlarda nə var? (Slayd 3. "Ətirşah quruluşu" )

Uşaqların cavabları: kök, yarpaq, gövdə, çiçəklər (bitki çiçəklənirsə).

baxıcı (uşaqların cavablarını ümumiləşdirir)- Düzdü, ətirşahın gövdəsi, yarpaqları, kökü var (çiçəklər).

pedaqoq. Geranium yarpaqları hansı formadadır? Yarpaqlar hansı rəngdədir? (uşaqların cavabları).

baxıcı (uşaqların cavablarını ümumiləşdirir). - Geraniumun yarpaqları yuvarlaqlaşdırılmış, parlaq yaşıldır, yarpaq da kənarında qəhvəyi dairə ilə və ya ağ haşiyə ilə ola bilər.

Geranium çiçəkləri hansı rəngdədir? (uşaqların cavabları).

Tərbiyəçi:

- Ətirşah çiçəkləri müxtəlif rənglərdə ola bilər: ağ, çəhrayı, qırmızı, tünd qırmızı. Çiçəklər çətir kimi inflorescences toplanır. (Slayd 4)

Tərbiyəçi:

Geraniumların kökləri haradadır? Sizcə, bitki niyə köklərə ehtiyac duyur? (uşaqların cavabları).

baxıcı (uşaqların cavablarını ümumiləşdirir)

- Bitkinin kökləri yerdədir. Kök səbəbiylə bitki düşmür və yerdə möhkəm tutulur. Və kök bitkini qidalandırır. Torpağı bir qazanda suladığımız zaman, kök suyu özünə çəkir və gövdəni yarpaqlara və çiçəklərə doğru hərəkət etdirir. (Hekayəni nümayişlə müşayiət edir). Bitkinin solmasının qarşısını almaq üçün onu suvarmaq lazımdır.

Beləliklə, yeni bir zavodla tanış olduq.

Tərbiyəçi:

- Uşaqlar, ətirşah haqqında xatırladığınızı bizə deyin. (uşaqların cavabları).

Uşaqlar, mənə deyin ki, qrupumuzdakı qapalı bitkilər haradadır?

Təbiətin guşəsində.

Tərbiyəçi:

Təbiətin bir küncündə bitkilərimizə ətirşahlarla tanış edək. Bu arada güllərimiz bir-birini salamlayır, sizi fiziki dəqiqəyə dəvət edirəm "Çiçəklər" .

Səndən soruşuram, çiçək:
Yarpağınızı götürün
Trasa çıxın
Bəli, ayaqlarınızı sıxın.

Bəli, başını silkələyin
Səhər günəşi qarşılayın.
Sapı bir az əyin
Budur bir çiçək üçün ödəniş.

İndi özünüzü şehlə yuyun,
Tozu təmizləyin və sakitləşin.
Nəhayət, hər şey hazırdır
Günü bütün şöhrəti ilə qarşılayın.

(Uşaqlar mətnə ​​uyğun hərəkətlər edir).

Tərbiyəçi:

- Uşaqları təbiətin guşəsinə getməyə dəvət edirəm.

Uşaqlar, baxın, bizim ətirşah artıq təbiətin bir küncündə bitkilərlə dostluq edib.

Bəs bizim təbiət guşəsində hansı otaq bitkiləri var? (bənövşə, balzam, aloe, pike quyruğu...). Uşaqlar bitkilər haqqında danışırlar.

pedaqoq.

-Uşaqlar, hər bir bitkidə nə var? (kök, gövdə, yarpaq)

Sizcə bitkilər bir-birindən nə ilə fərqlənir? (yarpaq forması, ölçüsü, bəzilərində çiçək var, digərlərində yoxdur).

Əla! İndi bir oyun oynayacağıq "Bir çiçəyin quruluşu" .

(Müəllim uşaqlara kök, gövdə, yarpaq, çiçək təsviri olan kartlar verir). Uşaqlar növbə ilə flaneloqrafa kartları düzür və bitkinin bir hissəsini adlandırırlar.

- Uşaqlar, tapmacamı tapmağa çalışın:

“Qollar, ayaqlar yoxdur, amma hərəkət edir.
Burun yox, nəfəs.
Ağzı yoxdur, amma içir, yeyir. (bitki)

Düzdür, bu bir bitkidir! Ayaqları olmayan bitki necə hərəkət edir? (böyümək, işığa doğru dönmək)

Bitki necə nəfəs alır? (yarpaqlar, köklər vasitəsilə)

Bitki necə yeyir? Bizim kimi? (köklərə görə)

Düzdür, uşaqlar, bitkini qidalandıran köklərdir.

Bitki qidası harada saxlanılır? (torpaqda, torpaqda)

Bitki qidası onların böyüdüyü torpaqda olur. Və əgər bir bitkini yerdən qoparıb belə qoysan, o, öləcək.

Bitkilər hərəkət edir, nəfəs alır, yeyir. Deməli, onlar haqqında deyə bilərik ki, onlar da bizimlə eyni canlılardır.

Tərbiyəçi:

İndi bir oyun oynayacağıq Bitkilərin böyüməsi üçün nə lazımdır . (Slayd 5).

Gəlin bu təsvirlərdən - yalnız bitkilərimizin həyatı üçün lazım olan sxemləri seçək.

Suvarma qabı! Düzdü, bitkiləri suvarma qabı ilə sulayırıq.

Günəş! Günəş işığı olmadan istilik bitkiləri böyüməz.

Bitkilərin torpağa, havaya, suya ehtiyacı var. Bitkilərin gözəl olması, yaxşı böyüməsi və çiçəklənməsi üçün onları xüsusi gübrələrlə qidalandırmaq lazımdır. Və onların mütləq yaxşı qayğıya, qayğımıza və sevgimizə ehtiyacı var. Onlar da təmiz hava ilə bizə təşəkkür edəcəklər.

Növbəti dərsdə bitkilərə necə düzgün qulluq etmək barədə danışacağıq. İndi isə sizi təbiətin guşəsindəki bitkilərə bir daha heyran olmağa dəvət edirəm.

GCD "Qapalı bitkilər" (orta qrup)

Hədəf : Uşaqların qapalı bitkilər haqqında biliklərini ümumiləşdirin.

1. Bağlı bitkilər haqqında elementar fikirlərin konsolidasiyası: bitkinin gövdəsi, yarpaqları var; yarpaqlar yaşıl; bitki torpaq ilə bir qazana əkilir; qapalı bitkilərin adları haqqında bilikləri möhkəmləndirmək; qapalı bitkiləri bağ bitkilərindən ayırmağı bacarır.

2. Bağlı bitkilərə qulluq etmək bacarığının konsolidasiyası: su, bir qazanda torpağı boşaltmaq, yarpaqları silmək; lazım olan hər şeyi etmək; uşaqlara otaq bitkisinin əkilməsi alqoritmini göstərin.

3. Təbiətə hörmət və məhəbbət tərbiyə etmək; bitkilərə qulluq etmək arzusu.

Lüğət : qapalı bitki, bağ çiçəkləri, ficus, bənövşə, kaktus, xlorofitum, ətirşah, limon, pike quyruğu (sansevera, qıjı, amarylis, suvarma qabı, kultivator.

ilkin iş: qapalı bitkilər haqqında danışır; qapalı bitkilərə qulluq: suvarma, bir qazanda torpağı boşaltmaq, yarpaqları sürtmək; otaq bitkisinin əkilməsi.

Təhsilin inteqrasiyası sahələr: "Bilik", "Fiziki inkişaf", "Rabitə".

Metodlar və texnikalar:

1. Oyun.

2. Vizual.

3. Şifahi.

Avadanlıq:

Kukla.

Bağlı bitkilər: ficus, bənövşə, kaktus, xlorofitum, ətirşah, limon, pike quyruğu (sansevier, qıjı, amarylis.

Bağlı bitkilərə qulluq üçün alətlər (suvarma qabı təsviri olan kartlar, silmək üçün süngərlər, boşaltmaq üçün çubuqlar, çiləyici, gübrə şüşələri).

Budaq ətirşahdır.

Qazan, torpaq, suvarma qabı.

Didaktik oyun"Zavodun hissələrini göstərin və adlandırın"(bitki hissələrini əks etdirən kartlar).

Didaktik oyun"Qapalı və bağ bitkiləri"(qapalı bitkilərin və bağ çiçəklərinin təsviri olan kartlar, çiçək qabı və çiçək yataqlarının şəkli).

Dərsin gedişatı

1. Oyun sürpriz anı

Kukla Tanya uşaqları ziyarət etməyə gəlir.

baxıcı : Uşaqlar, Tanyanın kuklası qapalı bitkilərin nə olduğunu və onlara necə qulluq etməyi bilmir. Gəlin ona kömək edək və qapalı bitkilər haqqında bildiyimiz hər şeyi ona öyrədək?

(uşaqların cavabları).

baxıcı : Əvvəlcə gəlin kukla Tanyaya tapmacaları həll etməyi öyrədək. Dinləmək:

Qolsuz, ayaqsız, amma hərəkətsiz,

Nəfəs alır amma danışmır

Yeyir, amma ağzı yoxdur.(bitki)

Havanı təmizləyin

Rahatlıq yaradırlar

Pəncərələrdə yaşıl

Bütün il boyu çiçək açır.(Çiçəklər)

baxıcı : Əla! Uşaqlar, siz artıq bilirsiniz ki, hər bitkinin öz adı var. Bağlı bitkilərin hansı adlarını bilirsiniz?(Uşaqlar bitkilərin adlarını verir və onlara göstərirlər.)

2. Didaktik oyun

baxıcı : Uşaqlar, qapalı bitkilərdən başqa hansı bitkiləri bilirsiniz?(bağ) Onları bir-birindən ayıra bilərsinizmi? Masada qapalı bitkilərin və bağ çiçəklərinin təsviri olan kartları görürsən. Onları paylamaq lazımdır Belə ki : ev bitkilərini çiçək qabının yanına, bağ çiçəklərini - çiçək yatağının yanına qoyun.

3. Bağlı bitkilər haqqında söhbət

baxıcı : Uşaqlar, baxın qrupumuzda nə qədər qapalı bitki var. Sizcə bu bitkilər nə üçündür?(Gözəl olmaq üçün.)Bağlı bitkilər başqa nə üçün yaxşıdır?(Bitkilər havanı təmizləyir.)Düzdür, gözəl olsun - adam evini otaq bitkiləri ilə bəzəyir. Amma onlar bizi öz gözəllikləri ilə sevindirməklə yanaşı, həm də havanı tozdan və kirdən təmizləyirlər. Bir çox otaq bitkiləri xoş qoxu verir.

Uşaqlar, ev bitkisinin həmişə gözəl olması, solmaması üçün nə etmək lazımdır?(ev bitkisinə qulluq edin)Gəlin həddindən artıq böyüməyə necə diqqət yetirdiyimizdən danışaq.

4. Fiziki dəqiqə "Qablardakı pəncərədə":

Pəncərədə qablarda

Güllər yüksəldi.

Günəşə çatdı

Günəşə gülümsədi

Günəşə yarpaqlar

Çiçəklər çevrildi,

Genişlənmiş qönçələr.

Günəşdə boğulmaq.

Uşaqlar bir dairədə üz-üzə otururlar. Yavaş-yavaş qalxırlar. Əllərini yuxarı qaldıraraq ayaq barmaqlarına uzanırlar. Sola və sağa dönün, əllər kəmərdə. Başın üstündəki ovucları birləşdirin. Açıq xurma - qönçələr.

5. Oyun “Əgər...”

Bitki qaranlıq yerdə yerləşdirilsəydi nə olardı?

Bitki suvarmağı unudulsa nə olardı?

Bitkiyə qulluq etsəniz nə olardı: sulayın, yuyun, torpağı boşaltın, qidalandırın?

(Uşaqların cavabları).

6. Bitki əkmək

baxıcı : Gəlin səninlə ətirşah əkək. Bitki əkmək üçün nə lazımdır?(gül qabı, torpaq, suvarma üçün su).

Uşaqlar bitki əkməkdə iştirak edirlər.

baxıcı : Bir çiçək qabı götürürük. Qazana ilk olaraq nə qoyuruq?(Bir çiçək qabına torpaq tökürük, bir çiçək üçün bir çuxur düzəldirik.)Torpağı tökdükdən sonra nə olacaq?(Torpağa bir çiçək əkib səpirik.)Zavodu əkmişik, başqa iş varmı? (Əkindən dərhal sonra bitki daha yaxşı böyüməsi üçün suvarılmalıdır).

7. Psixo-gimnastika"Mən bir bitkiyəm!"

Tərbiyəçi:

Əla oğlanlar. İndi bir az dincələcəyik. Xalçaya uzan. Təsəvvür edin ki, siz kiçik otaq bitkilərisiniz. Siz isti yumşaq torpağa əkilmişdiniz. Siz hələ kiçik cücərtilərsiniz, çox zəif, kövrək, müdafiəsizsiniz. Amma kiminsə mehriban əlləri səni sulayır, torpağı boşaldır ki, kökün nəfəs alsın, səni yuyur. Sən böyüməyə başlayırsan, gövdəsi güclənir, işığa uzanırsan. Pəncərədə başqa gözəl çiçəklərin yanında yaşamaq sizin üçün çox yaxşıdır ...

Yaşıl dostlarımıza qayğı göstərməyə davam edəcəyik ki, qrupumuzda yaxşı yaşasınlar, xəstələnməsinlər. Xəstələnməməyiniz və özünüzü yaxşı hiss etməyiniz üçün Tanya kuklası sizin üçün bir sürpriz hazırladı - vitaminlər!

Kukla Tanya uşaqlara ona çox şey öyrətdiklərinə görə təşəkkür edir.