Vývoj reči písmeno y. Synopsa nápravnej a vývojovej hodiny pre deti prípravnej skupiny „Úvod do zvuku a písmena“ Yu

Ciele:
Zaveďte malé písmeno "u", zvuk [y'u];
Naučte sa písať malé písmeno y.
Rozvíjať jemnú motoriku ruky, oka, ostražitosť pravopisu.
Podporovať rozvoj zdravého životného štýlu a zmierňovať únavu v triede, pre lepšiu asimiláciu materiálu.
Kultivovať presnosť v práci; záujem o predmet.

1. Formovať schopnosť písať malé písmeno „u“; porovnávať, analyzovať písanie;
2. Naučte sa rozlišovať medzi hlavnými skupinami zvukov ruského jazyka, zvýraznite ich vlastnosti.
3. Rozvíjať schopnosť formulovať vlastný názor, vyjadrovať ho a argumentovať;
4. Rozširovať aktívnu a pasívnu slovnú zásobu detí
5. Určiť a s pomocou učiteľa formulovať účel aktivity na hodine;
6. Naučte sa vyslovovať postupnosť akcií v lekcii;
7. Naučte sa vyjadrovať svoj predpoklad (verziu) na základe práce s učebnicovým materiálom;

Vybavenie: počítač alebo LCD TV (projektor), prezentácia písmena Yu, základ, písanka č.5, zošit na tlač.

Počas vyučovania.

I. Organizácia triedy na vyučovacej hodine. Snímka č. 2
Zazvonil zvonček
Lekcia začína!
Dnes máme hostí. Poďme sa s nimi pozdraviť. (Učiteľ skontroluje prípravu na hodinu.)

1. Motivácia k učebným aktivitám
- Účel etapy: zaradenie do výchovno-vzdelávacej činnosti na osobnostne významnej úrovni, formovanie osobného UUD - kladný vzťah ku škole a výchovno-vzdelávacej činnosti
- Prečo sme prišli na lekciu gramotnosti?
Čo už vieme o zvukoch?

2. Aktualizácia vedomostí a skúšobné učenie

Účel etapy: pripravenosť myslenia a uvedomenie si potreby vybudovať nový spôsob konania, vytvorenie regulačného UUD - prijať a uložiť vzdelávaciu úlohu

Skúsme na ne odpovedať.
- Aké sú zvuky? (Práca so snímkou ​​číslo 3)
- Pomenujte slová, v ktorých sú všetky spoluhlásky mäkké. Snímka č. 4
Aké samohlásky naznačujú mäkkosť spoluhlások?

3. Identifikácia miesta a príčiny ťažkostí

Účel etapy: identifikácia a upevnenie miesta a príčiny ťažkostí.

Čo myslíte, vymenovali sme všetky samohlásky?
Hľadajme odpoveď dnes v lekcii.

4. Stavba projektu, dôvody náročnosti.

Účel etapy: stanovenie cieľa výchovno-vzdelávacej činnosti, výber spôsobu a prostriedkov jej realizácie, formovanie komunikatívneho UUD - formulovať vlastný názor.

Pomenujte tému hodiny, stanovte si ciele.

Hádanky nám v tom pomôžu.
Vypočujte si hádanky a pokúste sa zistiť, o ktorom novom písmene hovorím. Snímka č. 5

Pozorne počúvajte a pozerajte sa na predmety a slová. Snímka č. 6
-Pomenujte položky, ktoré vidíte na snímke.
-Čo si si všimol na slovách Vianoce, sukňa?

Kto mi pomôže sformulovať tému našej hodiny. (Odpovede detí.)
Čo by ste sa mali dnes na hodine naučiť? (Odpovede detí.)

III. Oznámenie témy a cieľov vyučovacej hodiny.

Snímka číslo 7
- Dnes sa zoznámime s novým písmenom, naučíme sa jeho tajničku, naučíme sa ním napísať nové písmeno, slabiky a slová.

IV. Učenie sa nového materiálu.

Práca v notebooku na vytlačenie strany 47.

Vytlačíme malé písmeno. (Veľké písmeno sa študuje v ďalšej lekcii)

Snímka č. 8
- Izolácia hlások (th, y) v slove YULA
Pomenujte všetky zvuky v slovách. [y'ula].)
Aké zvuky vydávame na začiatku týchto slov? ([ty].)
- Ak v blízkosti počujeme zvuky [y'u], znamená to, že slovo je napísané písmenom „u“.

Snímka číslo 9. (Umiestnite zvuk na zvukovú pásku)
- Premýšľajte, vedľa ktorých sirén na páske zvukov by mala stáť siréna „u“? prečo? (Vedľa zvukov „e“, „e“, „I“, pretože predstavujú dva zvuky na začiatku slova.)

Práca s učebnicou str.150.

- Otvor si učebnicu p. 150, zvážte nový list.
Ako vyzerá písmeno "u"? (Odpovede detí.)

Práca v zošite na tlač, strana 47

Prstová gymnastika
Príprava ruky na písanie
Zahrievanie prstov. Snímka №10-12

- Zvážte písané "yu", z akých prvkov pozostáva? (Z prvkov písmena „n“ a písmena „o“.) Práca v písanke, s. 33.

Zobraziť na snímke č. 13,
potom napíšte učiteľovi na tabuľu (Deti píšu po učiteľovi „do vzduchu“
- Práca v Písanke (s. 33, prvý riadok).

Vysvetlenie učiteľa na základe vzorky:
- Píšeme ako písmeno "n", druhú časť - ako písmeno "o". Prvý prvok je inak spojený s druhým, v závislosti od následného pripojenia: spodný alebo horný.
(Písmeno prvého a druhého riadku je "yu".)

Snímka telesnej výchovy číslo 14
- Práca na učebnici.
- Prečítajte si slabiky prvého a tretieho stĺpca v základke s.150
(Deti čítajú slabiky prvého a tretieho stĺpca prvouky, na požiadanie pani učiteľky si môžete prečítať na snímke č. 15)

Práca v recepte. nás. 33 (pokračovanie) snímka č. 16
a) - Zapisovanie slabík z písomnej ukážky.
b) - Práca na učebnici str.150.

- Prečítajte si slová "humor", "svižný", "mladý muž". Čo tieto slová znamenajú? (Ak je pre deti ťažké vysvetliť význam, učiteľ požiada, aby si prečítal články vo výkladovom slovníku, záložky vytvára učiteľ vopred.)

Humor je schopnosť ukázať a vidieť vtipné.
Svižný – rýchly, vyhýbavý.
Mladík je muž vo veku prechodu z dospievania do dospelosti.

Vtipno-fyzikálna minútová snímka číslo 17

Zapracujte do písanky snímku č.18 (pred napísaním slova zistite, čo znamená, a potom ho napíšte do písanky)
Yunga je tínedžer trénovaný v námorníctve.
Junior – pretekár – mladík.
Mládež - mladý muž, tínedžer, člen krúžku pre štúdium prírody, prírodných vied.

Pozrite si snímku #19.
- Prečítajte si mená bábik.
- Prečítajte si slovo, ktoré vzniklo z prvých písmen mien dievčat. (ÚNIE.)
- Koľko slabík?
- Ktorá slabika je zdôraznená?
- Koľko písmen?
- Koľko zvukov? (Päť.)
- Pomenujte zvuky. ([povedzte nám].)
- Kde je písmeno "u" v slove "únia"? (Po samohláske.)
- Urobte záver. („Yu“ označuje dva zvuky nielen na začiatku slova, ale aj po samohláske.)

Snímka č. 20
Nájdite ďalšiu položku. Vysvetli prečo?
Pri práci s učebnicou je možné využiť snímku č.21
– Čo sú to za predmety (s. 150)? (Luster, zobák.)
- Identifikujte zvuky v týchto slovách. ([l'ustra], [kl'uf].)

Samostatná práca. (Úlohu môžete rozdeliť do skupín:
Dievčatá predstavujú zvuky v slove "luster";
chlapci - v slove "zobák")
(Deti v základoch označujú zvuky slovami farebnými ceruzkami)

Skontrolujte snímku č. 21.

Akú prácu vykonáva „yu“ v týchto slovách? („Yu“ znamená, že spoluhláska pred písmenom „u“ v týchto slovách je mäkká.)

- Prečítajte si slabiky snímku číslo 22
- Prečítajte si slová (3 a 4 stĺpce v učebnici). Akým slovám nerozumieš?

Snímky №23,24
Duny sú piesočnaté kopce, ktoré posúva vietor.
Priekopa - priekopa pre prietok vody pozdĺž cesty.
Pól je priesečníkom osi rotácie Zeme so zemským povrchom.

Učebnicová práca. (strana 150.)

Čítanie slov podľa pokynov učiteľa: snímka číslo 25

- Prečítajte si lahodné slovo. (Buchta.)
- Prečítajte si slovo na snímke číslo 26. (Polyushko.)
Ako sa slovo pole líši od slovného poľa?
snímka číslo 27 - Prečítajte si slovo pre predmet na hranie hokeja. (Hokejka)
Prečítajte si slová, ktoré odpovedajú na otázku "čo?"
(Milovaný, divoký, mladý.)
Prečítajte si slová s neznámym významom. (Trubica, brána,.)
Nájdite význam týchto slov v slovníku.

Snímka č. 28
Rúrka je kovová alebo plastová rúrka, z ktorej sa vytláča obsah.

Snímka č. 29
Brána - stavba na rieke na prechod lodí.

Snímka č. 30 Práca v písanke (s. 33).
- Prečítajte si slová (zobák, brusnica, plus, tok) Čo znamenajú slová brusnica, tok?
Do akých skupín by ste rozdelili všetky tieto slová? (Podľa počtu slabík, ortogramov atď.)

Práca s textom v učebnici na stranách 150-151.

Na aké príbuzné slová ste v texte narazili? snímka číslo 31
Aká časť slova je rozdiel medzi slovami dom. dom, dom?
Ako sa volá časť slova, ktorá nasleduje po koreni?

Prečítajte si na str. 150 mien priateliek, s ktorými sa dnes stretneme v lekcii.
snímka číslo 32

Ako znejú mená dievčat? (S láskou)
-S pomocou ktorej časti slova začali mená znieť láskavo? (-uši, -jushk)
- V týchto menách podčiarknite písmeno "u".
Daj jej popis.

VI. Konsolidácia.

- Poďme si to zhrnúť.

Práca v Písanke, s. 33. snímka číslo 33

Aké písmeno poznáš?
- Odhaľte tajomstvá písmena "u".

Snímka č. 33
- Prečo sa sirény držia na rukovätiach? (odpovede detí)
Natierajte topánky zvukárov.

Čo nové ste sa dnes naučili na lekcii?

(snímka číslo 33)
(-Dnes sme sa dozvedeli, že písmená e, e, i, u majú dva zvuky, keď sú na začiatku slova alebo po samohláske.
Mäkkosť spoluhláskových písmen počujeme v reči a pri písaní ju treba označovať písmenami I, E, E, I, I).

Snímka č. 34

Ktoré položky začínajú na „u“? (Deti pomenúvajú slová.)

VII. Zhrnutie. Reflexia.

Účel etapy: korelácia cieľa hodiny a jej výsledkov, sebahodnotenie práce na hodine, uvedomenie si spôsobu budovania nových vedomostí, vytvorenie regulačného UUD - nezávisle zhodnotiť výsledok svojho konania

- Ako ste sa cítili na lekcii?
– Čo ťa napadlo? Aké rozrušenie?

Pokračovať v návrhoch:

Uvedomil som si...
-Bolo to zaujímavé…
-Bolo to ťažké…
-Chcel som…
-Zvládol som…
- V ďalšej lekcii sme...

10. Sebahodnotenie, hodnotenie práce učiteľa na hodine každého žiaka, triedy vo všeobecnosti.
Vyhodnoťte svoju prácu v triede nakreslením smajlíka na okraje zošita.

Zelený emotikon, ak ste v lekcii pochopili všetko,
žltý emotikon, ak o niečom pochybujete, niečomu ste dnes nerozumeli a
červený smajlík, ak ste ničomu nerozumeli a lekcia sa vám nepáčila.

Výborne! Ďakujem za lekciu. snímka číslo 35

Literatúra
1. Buneev R.N., Buneeva E.V., Pronina O.V.
Primer. Učebnica na výučbu gramotnosti a čítania. - 4. vydanie, prepracované. - IV Balass; Školský dom, 2010. - 160 s., ill. (Vzdelávací systém "Škola 2100". Séria "Free Mind").
2. O. V. Pronina, E. P. Lebedeva a O. Yu.
Zošit na tlač, trieda 1 / Ed. R.N._ Buneeva, E.V. Buneeva.- M.: Balass, 2011. - 64 s., il. (Vzdelávací systém „Škola 2100“).
3. Pronina O.V.
Moje čarovné prsty Recept pre prvákov na učebnicu "Primér" v 5 zošitoch. Zápisník číslo 5 / Pod vedeckou. vyd. R.N. Buneeva, E.V. Buneeva. - Ed. 5., rev. - M.: Balas; Školský dom, 2010. - 48 s. (Vzdelávací systém "School 2100")

Písmeno Yu

Ciele:

nápravné a vzdelávacie:

- dať koncept písmena Yu;

- vytvoriť slovník;

nápravno-vývojové:

- vykonávať cvičenia zamerané na upevnenie vytlačeného obrázka písmena;

- rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;

- rozvíjať všeobecné, jemné a artikulačné motorické zručnosti;

nápravné a vzdelávacie:

- pestovať pocit lásky k vlasti;

- pestovať pocit hrdosti na to, že ste občanom Ruska.

Vybavenie: symboly ruského štátu, zošity, ceruzky, obrázky predmetov, rozdelené abecedy, vetné schémy, zrkadlá.

Pokrok v lekcii

ja. Organizácia času.

Reprodukcia slabík riadkov (podľa uváženia logopéda).

II. Všeobecný vývoj. jemné a artikulačné motorické zručnosti. Práca na rozvoji dýchania a hlasu.

1. Všeobecná relaxácia

2. Rozvoj všeobecných pohybových schopností

3. Rozvoj jemnej motoriky

4. Masáž tváre

5. Rozvoj tvárových svalov

6. Rozvoj artikulačnej motoriky

— Diferenciácia orálneho a nazálneho výdychu ES

III. Cvičenia na rozvoj výslovnosti a gramotnosti.

1. Oznámenie témy. Dnes sa zoznámime s písmenom U.

2. Zoznámenie sa s písmenom Yu.

Aby sa O neodkotúľalo, pribijem ho pevne na stĺp.

Ach, pozri, čo sa stalo: Ukázalo sa písmeno Y. (A. Shibaev) Deti našli písmeno v rozdelených abecedách.

3. Upevňovanie vedomostí o písmene v slabikách, slovách, vetách a textoch.

- Kompilácia slabík s písmenom Yu (súhlásky podľa výberu detí). Každé dieťa číta svoje slabiky.

Zvážte obrázky. Analyzujte, po ktorých spoluhláskach sa píše písmeno Yu. Aké ďalšie písmená nasledujú po mäkkých spoluhláskach? (Ja, E, Yo, I.)

- Zvukový rozbor slov: zobák, železo. Rozloženie farebnej schémy týchto slov. Vytlačte si ich do zošitov.

- Rozdelenie slov na slabiky. Hra „Slabičný obchod“.

- Vypracovanie návrhov daných schém.

jaV. Telesná výchova. Vykonajte akcie s textom.

Som rovno, som bokom, a s rozbehnutým štartom, s obratom, a na mieste,

A so skokom, A dve nohy spolu.

V. Cvičenia na rozvoj lexikálnej a gramatickej stránky reči.Úvodný rozhovor o symboloch ruského štátu. Zoznámenie sa s vlajkou, hymnou a znakom Ruska.

Logopéd: „Každá krajina má vlajku, hymnu a štátny znak. Naša ruská vlajka má tri pruhy. Biela znamená čistotu a spravodlivosť. Modrá je pokojná obloha. Červená - sila a krása. Túto vlajku Ruska zaviedol cár Peter I. Keď zaznie štátna hymna a vztýči sa štátna vlajka, občania tejto krajiny vstanú na znak úcty. Každá krajina má aj svoj vlastný erb. Erb Ruska je dvojhlavý orol.

Deti odpovedajú na otázky týkajúce sa príbehu.

VI. Zhrnutie vyučovacej hodiny a hodnotenie práce detí. O akom liste dnes hovoríme? Aká je jeho vlastnosť? Aké symboly nášho štátu poznáte?

VII. Domáca úloha.

VMateriál na upevnenie mimo tried

1. Fonetické hry.

- Hra s harmančekom. Deti sú pozvané, aby z okvetných lístkov vytvorili dve sedmokrásky. Okvetné lístky zobrazujú obrázky, v názve ktorých sa nachádza buď hláska C alebo hláska Ts Dieťa si vezme lupeň, pomenuje obrázok, určí, ktorý z daných hlások je v tomto slove (C alebo C), jeho umiestnenie a priloží okvetný lístok k jadru zodpovedajúcej sedmokrásky.

- Hra "Bitka". Deti sú rozdelené do dvoch tímov, jeden z tímov musí pomenovať slová so zvukom 3 a druhý - so zvukom Zb. Tím, ktorý vymyslí najviac slov, vyhráva.

- Hra "Dom, hrad, chata." Usporiadajte slová podľa počtu slabík. Slová so zvukmi Ts, S.

Hra "Dom". Určenie miesta hlások Ts, S v slov.

- Zvuková analýza slov ako volavka, šabľa. Práca v zošitoch s písmenami a slovami.

2. Lexico-gramatické hry.

- Poznať názov krajiny, mesta, okresu, ulice, adresy bydliska, hlavného mesta. (Oboznámte deti s pamiatkami mesta, niektorými historickými faktami našej krajiny.)


Primer- prvá kniha, s ktorou sa začína výučba gramotnosti. Upozorňujeme na najlepšiu verziu online Primer v Runete. Pri vývoji Primeru bol použitý časom overený vývoj psychologického centra Adalin. Primér obsahuje multimediálne interaktívne...


Materiály pre triedy v abecede Nie všetci predškoláci sú ochotní študovať Primer. Odporúčané materiály zahŕňajú 750 kariet a formulárov so zaujímavými a rôznorodými úlohami. Určite pomôžu zmeniť štúdium základného náteru na vzrušujúcu aktivitu. ...


Rozvoj fonematického sluchu V tomto článku vám povieme o hrách, ktoré pripravia dieťa na učenie sa čítania a písania. Povieme si o špeciálnych cvičeniach na rozvoj fonematického sluchu u predškolákov. Predškolák s dobre vyvinutým fonematickým uchom oveľa ľahšie zvládne čítanie a písanie ...


Listy. Cvičenia a hry. Cvičenia a vzdelávacie hry z tejto časti vám pomôžu zopakovať a upevniť látku preberanú v Primere. Naše vzdelávacie hry umožnia predškolákovi zapamätať si obrázok (písanie) tlačených písmen ruskej abecedy, naučiť ich identifikovať zvuky podľa ucha a ...


Slabiky. Lekcie čítania slabík V našich lekciách o čítaní slabík existuje niekoľko typov úloh a cvičení. V zadaniach a cvičeniach na vyučovacie hodiny sa používajú dieťaťu dobre známe slová pozostávajúce z 2-3 slabík. Slabiky sa skladajú z dvoch písmen, samohlásky a spoluhlásky. Dieťa spravidla nemá ...


Naučiť sa čítať slová Odporúča sa prejsť na lekcie o učení sa čítania slov po triedach v našom Primer a na úlohy pododdielov „Hry s písmenami“, „Lekcie čítania slabík“. Schopnosť správne čítať slová pre dieťa nestačí. Musí pochopiť význam toho, čo číta. V predchádzajúcom...


Hry na učenie čítať. Kniha hračiek Ak váš malý žiak už viac-menej dobre číta dvoj- a trojslabičné slová, potom s ním môžete prejsť na čítanie jednoduchých viet. Ale musíte uznať, že je veľmi nudné čítať banálne frázy ako "Mama umýva rám." Ako urobiť učenie sa čítania zábavnejším?


Hodiny čítania Sekcia obsahuje 20 počítačových online lekcií čítania. Každá lekcia obsahuje 6 hier na čítanie. Časť hier je zameraná na rozvoj všeobecných schopností potrebných na to, aby sa dieťa naučilo čítať. Iné hry učia zvuky, písmená a slabiky, pomáhajú...

AbstraktnélekciepredetisFFN. Samohlásky druhého radu.

písmeno U.

Učiteľ - logopéd Sukhorukova N.L.

Predmet: Samohlásky.

Cieľ.Oboznámiť žiakov s tvorením samohlásky druhého radu - písmeno Yu.Naznačiť mäkkosť spoluhlások pomocou samohlások druhého radu; rozvíjať čitateľské zručnosti.

Úlohy: ujasniť a upevniť artikuláciu samohlások, rozvíjať fonematické vnímanie, rozvíjať jemnú motoriku.

Vybavenie: tabuľka slabík, paličky na počítanie, šnúry, delená abeceda, hlavolamy.

Priebeh kurzu.

1. Org. Moment

Úvod do písmena Yu

Vypočujte si vtipnú báseň.

Ošípané milujú písmeno U!

Bez toho nepovedia: oink!

I. Gamazkov

Pozrite sa na stôl. Je tu napísané slovo (oink). Nájdite písmeno Yuyu medzi písmenami rozdelenej abecedy.

Z akých prvkov pozostáva? Postavte veľké yu a malé yu pomocou palíc a šnúrky.

Teraz vyslovme tento zvuk (pozor na artikulačný vzor)

2. Označenie mäkkosti spoluhlások pomocou samohlások

A) Spomeňme si na našu rozprávku o písmenkách IiY.Tieto sesterské písmenká boli veľmi podobné, len ja som znela vyťahane a vedela som krásne spievať, no Y nevedela ako, znelo to krátko, trhane. Potom prišlo na návštevu samohlásky prvého radu písmeno Y a ponúklo sa, že si spolu zaspievajú. Najprv spievali s písmenom A, keď sa ich zvuky spojili, aké písmeno dostali? - Ja, potom spievali s písmenom E? -E, potom s písmenom O? -E, a dnes budeme počúvať nádhernú pieseň s písmenom U, poďme všetci spolu-Yu ...

B) Hra (s loptou) „Naopak“:

La-la-la la-la-la

Tak-tak-tak šo-šo-šo

Lu-lu-lu lu-lu-lu

Tu-tu-tu tu-tu-tu

Fizminutka.

Reč s pohybom.

Matrona vyšla zo záhrady

Pod kríkom sa našiel dudok.

A dudok jej: „Du-dú-dú!

Nepôjdem s tebou!

Utečiem do Baba Dunya,

Dá mi tvaroh!“

Pokračujme v našej hre so slovami a zapíšme si do zošita:

fňukať-niť

matka-hneť

Saw-saw.

3. Oboznámenie sa s písmenom Yu-slúži na označenie mäkkosti spoluhlások vpredu Čítanie zo slabikových tabuliek s komentármi.

4. Fyzická minúta.

5. Rozvoj jemných motorických zručností: zostavte puzzle "Yu"

6. Okulomotorická gymnastika.

Výsledok: S akým listom sme sa dnes stretli na lekcii? Ako sa líši od U? Aké cvičenie sa vám páčilo?

Nápravné a vzdelávacie ciele:

  • uveďte písmeno "u";
  • naučiť deti jasne vyslovovať zvuk „yu“;
  • zvýraznite zvuk "yu" v sérii samohlások;
  • určiť polohu hlásky "u" v slovách;

Ciele na rozvoj korekcie:

  • rozvíjať fonematické povedomie;
  • rozvíjať dýchanie;
  • rozvíjať jemné motorické zručnosti;

Nápravné a vzdelávacie ciele:

  • rozvíjať schopnosti spolupráce;

Vybavenie:

  • listy
  • obrázky so zvukom „yu“;
  • zrkadlá;
  • karty;
  • písmeno "u";
  • počítacie palice;
  • ježko s obrázkami;
  • otočná hračka;

Organizácia času

záhada:
Ráno ideme na dvor -
Listy padajú ako dážď
šušťanie pod nohami,
A lietať, lietať, lietať...

Kedy sa to stane? (na jeseň)

Zatvorte oči, predstavte si, že ste prišli do lesa - okolo sú listy, medzi nimi sú viditeľné bobule a huby. Vetrík fúka a trhá lístie zo stromov. Žltá, červená, suchá. A nosí ich na tratiach. Pozrite sa, koľko listov.

Dychové cvičenie „Jesenné lístie letí“: deti fúkajú na papierové listy ležiace v dlaniach.

Samomasáž.

Ušné cvičenia.

"Nájdime a ukážme uši"

"Zatlieskajme ušami"

"Poďme ťahať za uši"

"Poďme zahriať uši"

úvod do nového materiálu

Kto to tam šuští?
- Je to ježko. Vlečie nám svoje špendlíky a ihly obrázky.
(Každé z detí príde a odfotí sa. Obrázky obsahujú kresby so zvukom u). (Yula, sukňa, jurta atď.).
- Dnes sa zoznámime so zvukom "yu".

Celé písmeno Yu je ohnuté,
Drží prútik.
Takto to vyzerá -
Stará babička s palicou.

artikulačná gymnastická "rúrka"

Moje pery sú trubica -
Premenené na potrubie.
Nahlas môžem fúkať:
Doo-doo-doo, doo-doo-doo.

artikulácia zvuku "yu"

Pri vyslovovaní hlásky [ yu ] je jazyk mierne odtiahnutý od spodných zubov, pery sú zaoblené, ale nevystupujú dopredu ako pri vyslovovaní ruskej hlásky „u“ . Zvuk sa vyslovuje hlasom.
Yulia nová Yulu
Rozložte sa na podlahu.
Yu-la-la! Yu-la-la! -
Kolovrat sa točí rýchlo.
Ach, trafil som topánku,
Do prdele! - spadol na sud.
Yulechka Yulu
Premenené na list ... (Yu).

charakterizácia zvuku "yu"

Zvuk „yu“ je zvuk samohlásky.

zachytiť zvuk "u"

Logopéd vyslovuje zvuky, slabiky, slová, deti „chytajú“ len pri hláske „u“:
- a, o, u, u, s, a, uh ...
- mu, mi, ia, jesť, mňam...
- lupa, stolík, kolovrátok, mydlo...

postavenie hlásky v slove

Určte, do ktorého prívesu umiestnite ježka (kde je slovo „u“ v slovách). (Obrázky).

fizminutka "jesenné lístie"

Sme jesenné lístie.
Sedeli sme na konároch.
Vietor fúkal - leteli.
Leteli sme, leteli sme
A opäť si sadli na zem.
Znova sa zdvihol vietor
A zdvihol všetky listy.
Točil, lietal
A ticho sedeli na zemi.

Hra Julia.

Na návšteve plesu YULA
Raz pozvaní.
Ako sa môže dostať k svojmu priateľovi?
Kolovrátok ide predsa do kruhu!

(opakovanie):

Yulia nová Yulu

Rozložte sa na podlahu.

Yu-la-la! Yu-la-la! -

Kolovrat sa točí rýchlo.

Ach, narazila na topánku,

Do prdele! - spadol na sud.

Yulechka Yulu

Premenené na list ... (Yu).

znalosť písmena "u"

Aby sa O neodkotúľal,
Pevne to pribijem k stĺpu.
Oh, pozri, čo sa stalo
Ukázalo sa ...... písmeno Yu.

1) Ukážte písmená.
2) Ako vyzerá list?
3) Rozložte písmeno z paličiek.

Celkom

Aké úlohy ste považovali za ťažké?
- Ktoré úlohy nespôsobili ťažkosti?