Lexikálna téma stromy a kríky prípravná skupina. Lexikálna téma: Jeseň. Vysvetlite príslovia a porekadlá

Logopedická hodina na lexikálnu tému „Jeseň. stromy"

Obsah programu:

1. Objasnite si myšlienku jesene a jej znamení.

2. Rozšírte a aktivujte slovnú zásobu na danú tému.

3. Zlepšiť gramatickú štruktúru reči.

4. Rozvíjajte dlhý, hladký výdych.

5. Rozvíjať súvislú reč, zrakovú pozornosť, myslenie, koordináciu reči s pohybom, jemnú motoriku.

Materiály:

Listy dubu, javora, osiky, brezy vyrezané z lepenky; listy na šnúrkach farebného papiera; príbehové obrázky od téma "jeseň", obrázok na tému „leto“; prekrytie listov; plátno na sadzbu; košík; loptu.

jaOrganizovanie času

1. L.: - Chlapci, cestou do škôlky som nazbieral celý košík lístia.

Pozrite sa, aké sú krásne, vyrezávané a farebné. Každý z vás si vyberie jeden list a povie, z akého stromu pochádza a akej farby.

(Dieťa: - Toto je oranžový javorový list.)

L.:- Správny. Toto je oranžový javorový list.

(listy: javor, breza, dub, osika).

L.:- Výborne. Položte kúsok papiera na stôl.

- Chlapci, kto uhádol, o čom sa budeme na hodine baviť?

(O listoch, o jeseni.)

II. Rozhovor o jeseni s prezeraním obrázkov.

(Umiestnite obrázky o jeseni na sadzacie plátno).

2. L.:- Chlapci, pozrite sa na obrázky. Aké ročné obdobie sa zobrazuje?

(Na obrázkoch je jeseň.)

L.:– Čo vidíš na prvom obrázku, Máša?

Čo je na tomto obrázku, Lisa?

Čo vidíš na tomto obrázku, Pasha?

Veľmi dobre si vysvetlil, čo je na obrázkoch.

Aké ďalšie príznaky jesene poznáte?

Výborne, vymenovali ste všetky znaky jesene.

3. Cvičenie „Fúkanie na listy“

– Postavte sa vzpriamene, vezmite list za šnúrku, priložte si ho k perám, odsuňte ho trochu od tváre. Začni fúkať na môj príkaz.

Nadýchnite sa, natiahnite pery slamkou a fúknite na papier.

4. Hra "Štvrté koleso" (na sadzbu vložte 3 obrázky jesene a 1 leto).

L.:– Pozorne si prezri obrázky a porozmýšľaj, ktorý z nich nepatrí k jeseni. Ktorý obrázok je zvláštny?

5. Hra „One-many“ (s loptou).

L.:- Hodím loptu a poviem ti slovo a ty odpovieš a hodíš mi loptu späť do rúk (napríklad: stôl - stoly, mačka - mačky).

List... dáždnik... oblak...

Strom... huba... vták...

L.:- Výborne. Posaďte sa.

6. Hra "Čo je navyše?"

L.:- Pomenujem slová. Všetky budú mať niečo spoločné, ale jedno slovo bude zbytočné.

Dub, jarabina, harmanček, breza;

Breza, tráva, topoľ, javor;

Oblak, ľad, dážď, vietor;

Huby, zber, opad listov, snežienka;

Dáždnik, čižmy, šortky, bunda.

L.:- Všetko pomenovali správne. Teraz musíme trochu popracovať na prstoch.

7. "jeseň".

Vietor letel lesom, Hladké pohyby podobné vlnám

Vietor spočítal listy: dlane.

Tu je dub, tu javor, B ohýbajte jeden prst naraz

Tu je vyrezávaný jarabina, na oboch rukách.

Tu z brezy - zlaté,

Tu je posledný list z osiky

Vietor to odvial na cestu. Pokojne položte dlane na stôl.

8. L.:- Trochu sme si oddýchli. Teraz sa vaše oči budú pozorne pozerať. Tu sú listy (4-5 listov). Zapamätajte si ich. Teraz zatvorte oči, odstránim 1 kus papiera. Otvor oči.

-Aký list chýba?

- Všetci sú pozorní.

9. Hra "Nájdi listy."

(Pozrite sa pozorne na obrázok a povedzte, čo vidíte, potom obkreslite obrázok prstom. - Vidím javorový list.)

10. Hra "Spočítajte listy".

L.:- Pozrite, koľko listov je tu. Spočítajme, koľko listov bude v kytici. (Jeden javorový list, dva javorové listy, tri javorové listy, štyri javorové listy, päť javorových listov. Počítame aj dubové a brezové listy.)

Sh Koniec hodiny, hodnotenie detí.

Cieľ:

  • objasniť a rozšíriť vedomosti detí na tému „Stromy na jeseň“; rozširovať a aktivizovať slovnú zásobu detí na túto tému.

Nápravné vzdelávacie úlohy:

Upevniť slovotvorbu a skloňovanie: zhoda podstatných mien s prídavnými menami; podstatné mená so slovesami; vybrať prídavné mená pre podstatné mená;

  • rozvíjať súvislú reč; posilniť schopnosť odpovedať na otázky v celých vetách.

Úlohy opravy a vývoja:

Zlepšiť fonematické povedomie; cvičiť správne dýchanie; rozvíjať jemnú motoriku, pamäť, pozornosť, myslenie.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

  • vštepovať deťom zmysel pre lásku a úctu k prírode, učiť správnemu správaniu v prírode.

Wellness úlohy:

Rozvoj koordinácie reči s pohybom, sebamasáž, su-joko terapia.

Vybavenie: obrázky stromov, obrázky príznakov jesene, peň, su-jok gule, osnova príbehu.

Prípravné práce: pozorovanie jesenných zmien v prírode na prechádzke, čítanie básní o jeseni, o stromoch, učenie sa cvičenia „Javor“.

Priebeh lekcie.

I. Organizačný moment: (hračka „Ježek“ sedí na stole)

Logopéd: Chlapci, pozrite sa, kto nás prišiel navštíviť?

deti: ježko!

Logopéd: pozdravme ježka.

Čo je to za hrudku?(zaťať päste)

Váľať sa medzi humnami?(hrať sa s prstami)

Nosenie hrudky

(zaťať päste)

Dva listy a huba.(

roztiahnite prsty do strán)

Logopéd: A ježko priniesol na ihličkách náznak toho, o čom si dnes povieme.

Skúsime hádať?

deti: zapamätajú si, čo priniesol ježko, logopédka ich privedie k téme Stromy na jeseň.

Logopéd: Poďakujme ježkovi a zohrejme v rukách malé guľôčky, ktoré sa tak veľmi podobajú ježkom. (Su-jok)

II. Hlavná časť.

Logopéd: Chlapci, pozrite sa. Tu sú obrázky stromov. Uveďme si zmeny, ktoré nastanú na stromoch na jeseň. ( Odpovede detí. Napríklad listy žltnú, opadávajú, objavujú sa plody - uvádzame, ktoré. Logopéd hľadá úplnú odpoveď).

Logopéd: Výborne, ste veľmi všímavý.

Logopéd: Teraz ukážme ježkovi, že môžeme použiť jazyk na ukazovanie príbehov (Artikulačná gymnastika „Príbeh veselého ježka.“)

Prišla jeseň, oblaky čoraz viac zakrývajú slnko (otvor ústa, olízni si pery 3x jedným smerom, 3x druhým). Z týchto mrakov prší (cvaknutie jazyka). Ježko sa pozrel z okna (vytiahol jazyk), teplo sa obliekol a odišiel do lesa. Pomaly kráčal po ceste a počul, ako drevorubač rúbe starý strom „D-d-d“. Netrvá to dlho, ani je to krátko, ale čoskoro ježkova cesta viedla na nádhernú čistinku (lopatku). Jazyk sedel na pni (huba) a obzeral sa (sledovať). Stromy sa stali takými krásnymi a farebnými, že sa ježko zamiloval do plota. Čoskoro bolo oblakov ešte viac a chystali sa úplne skryť slnko (otvor ústa, pomaly ich 5-krát zatvor). Ježek sa ponáhľal domov.

Logopéd: Chlapci, ježko sa rozhodol zistiť, aké názvy stromov poznáte? (logopéd hodí loptu, dieťa, ktoré ju chytilo, pomenuje strom). Teraz pomenujte časti stromu (korene, kmeň, stonka, listy, plody, semená, bobule, strapce, náušnice, kôra, šišky, koruna). Viete aký je rozdiel medzi stromom a kríkom? Aké kríky poznáte? (šípky, ríbezle, maliny)

Logopéd: Nakreslíme jesenný strom (fyzická minúta)

Strom stojí potácajúc sa vo vetre, zrazu prišiel silný vietor a strhol listy. Listy pomaly padajú na zem. A strom sa opäť hojdá a dýcha čerstvý jesenný vzduch. Potom však začalo pršať (tľapkanie sa), dážď bol silnejší a silnejší... a potom utíchol. Mraky sa roztrhli a strom opäť stál a hojdal sa vo vetre.

Logopéd: Teraz si zahrajme hru „Pomenujte strom s láskou a potom slovom „veľa“. (s loptou)

Dub - dub, veľa dubov - veľa dubov

Breza - ………………………………………..

Rowan - …………………………………………

Aspen - ………………………………………………………………

Borovica - ………………………………………………

Smrek - …………………………………………………

Javor - ……………………………………………………………….

Peň - ………………………………………………………..

Logopéd: Chlapci, ježko naozaj miluje zbieranie herbárov. Vieš čo to je? (doplňte správne slovo)

List spadol z dubu... (dub)

Z javora spadol list... (javor)

Z brezy spadol list... (breza)

Výborne, vznikol z toho nádherný herbár!

Logopéd: Chlapci, povedali ste mi to Komu keď príde jeseň, celá príroda sa zmení, precíťme tieto zmeny s vami

(Vykonáva sa masáž tváre.)

Slnko svieti menej a menej - hladíme si tvár.

Často prší chladno. - poklepaním končekmi prstov

Vietor sa prediera. - mravčenie

A užívame si každý slnečný lúč. - znovu hladkať

Logopéd: Ježek žije v lese a na jeseň padá zo stromov veľa listov, a preto ich má veľa. A naozaj sa chce pochváliť . (Hra „Mám - nemám.“ Dieťa vysloví druhú časť vety slovami: „Nemám .....“).

Dospelý: "Mám dubový list (osikový list, javorový list, jedľová šiška)."

Dieťa: "Nemám dubový list (osikový list, javorový list, jedľová šiška)."

Logopéd: Teraz vám povieme, čo robí ježko. Unavil sa a sadol si... (koordinácia s predložkami)

Sedí... na pni (zlieza z pňa, schováva sa za pňa, vychádza spoza pňa atď.)

Logopéd: A tak si sadol na pník, sedel a vymýšľal zaujímavý príbeh. Chcete počúvať?

(logopéd upozorňuje deti na su-jok) Zoberme si našich malých ježkov a zapojme sa do histórie.

4. Su-Jok terapia „Rozprávka o ježkovi“

V rozprávkovom lese, v malom útulnom domčeku, žil malý ježko. Ukážte loptu v otvorenej dlani.

Ježko bol malý a preto sa všetkého bál. Buď sa pozrel von zo svojho domu, alebo sa skryl.

Niekoľkokrát stlačte a uvoľnite dlaň loptičkou Su-Jok

Jedného skorého jesenného rána sa chcel ježko prejsť. Vyšiel zo svojho domu, rozhliadol sa a s malými nožičkami bežal po ceste. Cesta bola úzka a kľukatá.

Ježko bežal dlho. A zrazu sa ocitol blízko veľkej rozbúrenej rieky. A cez rieku bol hodený tenký most.

Kruhové pohyby lopty cez dlaň - najprv v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek.

Opatrne vykročil malými nožičkami na úzky mostík – urobil jeden krok, potom druhý, tretí, štvrtý, piaty – a prešiel na druhú stranu!

A je tu čistina - veľká, okrúhla, krásna!

Kruhové pohyby s loptou v dlani.

Na čistinke zrejme a neviditeľne odvial viacfarebné lístie vietor! Nádhera, ako v rozprávke!

Ježkovi sa na čistinke veľmi páčilo, obišiel ju, vystúpil na most - krok, dva, tri, štyri. Piaty... a je na druhej strane!

Rolujte loptičku cez každý prst, začnite palcom.

Ježko bežal rýchlo - najprv po kľukatej ceste, potom po rovinke. Dostal som sa do svojho domu!

Rolujte loptu dopredu a dozadu cez dlaň.

A keď prišiel večer, ježko zavrel dom, ľahol si do postieľky a upadol do sladkého spánku! Držte loptu v dlani.

Logopéd: Chlapi, ježko vám porozprával svoj príbeh, ukážeme ježkovi, ako vieme poskladať príbeh podľa schémy?

deti:Áno.

Logopéd: Pripravíme sa, vyrovnáme chrbát, pekne si sadneme.

Deti skladajú príbeh podľa schémy.

http://logoped-anna.blogspot.ru/2012/11/blog-post_7607.html

Logopéd: Naša lekcia sa skončila. O čom sme sa dnes rozprávali? Rozlúčme sa s ježkom!

vy Výborne chlapci, skvelá práca.

STROMY

Úvodný rozhovor

Ciele: zhromaždiť pozornosť, pripraviť deti na nadchádzajúce aktivity, vzbudiť záujem, túžbu podieľať sa na spoločnej práci s rovesníkmi a dospelými; rozšíriť vedomosti o danej téme.

Ranné cvičenia

Ciele: rozvíjať schopnosť rozlišovať pocity napätia a relaxácie, regulovať dych; vykonávať cvičenia v hernom obraze stromu, expresívne zobrazovať stav pantomímou, emocionálne ho farbiť; pestovať disciplínu.

Cvičte metódou „Povedzte poéziu rukami“.

Ciele: rozvíjať sluchovú a kinestetickú pamäť, výraznosť reči; rozvíjať záujem o svet rastlín.

Didaktická hra „Hádaj a ukáž“

Ciele: rozvíjať logické myslenie a pozornosť; rozvíjať trpezlivosť pri riešení hádaniek.

triedy Keby som bol strom (wellness)

Ciele: rozvíjať aktívnu predstavivosť; formovať ochotu a vedomie starostlivého postoja k prírode.

Pohybové cvičenia „Vtáky“

Fonopedické cvičenia

Učiteľ Vtáčiky sedeli na konároch a spievali zvučné piesne.

Každý vták má svoju vlastnú pieseň.

Závitová račňa, Tr-r-r, tr-r-r...

Kukučka Kukučka, Ku-ku, ku-ku...

Priateľ snehová vločka, Prasa, prasa... (v strednom registri).

Malý vrabčí chlapec Chick-chirp (ukázaním ruky v rôznych registroch).

Malé sýkorky, Tieň-tieň... (vo vysokom registri).

Plytvanie kačicami Kvákať, kvákať... (v nízkom registri).

Husi Shipusi Psst... (dlhý výdych).

Cvičenie na rozvoj dýchania(podľa A. Strelnikovej)

    Nakláňa sa dopredu a dozadu (na princípe kyvadla). Pri predkláňaní sa paže zvierajú ramená - nádych, pri predklone - výdych.

    Polodrepy s výdychom, nádych je aktívny, krátky, intenzívny, cez nos.

    Tempo predklony, pri každom predklone sa nadýchnite.

Rytmický tanec „Gumový ježko“

(hudba S. Nikitin, text Y. Moritz)

Kreslenie stromov a kríkov

Ciele: rozvíjať kreativitu, predstavivosť, vizuálne schopnosti; rozvíjať záujem o výtvarné umenie a prírodu.

Možnosti.„Čarovný les“, „Jesenný (podľa ročného obdobia) les“, „Čarovná záhrada“, „Zázračný strom“, „Ako rastú stromy a kríky v lese“, „Zmiešaný les“, „Opadavé lesy“, „ Ihličnatý les“ , „Stromy a kríky nášho mesta“ atď.

Didaktická hra „Utekaj ku stromu a kríku!“

Ciele: rozvíjať pozornosť a priestorovú orientáciu; rozvíjať schopnosť pozorne počúvať učiteľa:

Didaktická hra „Strom - Bush“

Ciele : rozvíjať rýchlosť reakcie a pamäť; rozvíjať záujem o hry, v ktorých si môžete otestovať svoje vedomosti.

Vonkajšia hra „Kde rastie strom?

Ciele: rozvíjať priestorovú orientáciu, pozornosť, pamäť; rozvíjať schopnosť neporušovať pravidlá hry.

Kreatívna úloha „Zázračný strom“

Ciele: rozvíjať schopnosť používať predstavivosť na predstavenie čarovného stromu, premýšľať o tom, čo a ako ho ozdobiť, dať stromu meno; rozvíjajte kreativitu dokončením úlohy - ozdobte strom vybraný na stránke obalmi na sladkosti, origami hračkami, inými domácimi výrobkami, novoročným dažďom, vlastnými kresbami, hračkami atď.; rozvíjať zmysel pre rytmus, schopnosť koordinovať slová a pohyby v okrúhlom tanci okolo zázračného stromu; pestovať túžbu vykonávať tvorivú prácu spolu s rovesníkmi a tešiť sa z výsledkov.

Transformačná hra „Si malý strom“

Ciele: rozvíjať empatiu (sympatie, súcit), predstavivosť; pestovať starostlivý vzťah k živej prírode a túžbu chrániť ju. .

Didaktické cvičenie „Dokonči kresbu pre umelca“

Ciele: rozvíjať predstavivosť, pamäť, priestorovú orientáciu na liste, presnosť kresliarskych pohybov; formovať vytrvalosť a vytrvalosť, záujem o výsledky činnosti.

Didaktická hra „Oblečte si stromček podľa ročného obdobia“

Ciele: rozvíjať pamäť (zapamätanie), predstavivosť, monológovú reč; pestovať túžbu dokončiť úlohu efektívne.

Didaktické, hry Na čom to rastie?

Ciele: rozvíjať pamäť, myslenie (porovnávacia operácia), frázovú reč; rozvíjať schopnosť počúvať svojho hrajúceho partnera a konať v súlade so zápletkou.

Vysaďme les

Ciele : rozvíjať pamäť, predstavivosť, operácie myslenia, aktívnu pozornosť; kultivovať sebakontrolu a kultúru komunikácie.

Didaktické cvičenia Nájdite dôvod

Ciele: rozvíjať frázovú reč, pamäť, logické myslenie; rozvíjať zodpovednosť za svoje činy.

Čo tu chýba?

Ciele: rozvíjať logické myslenie, jeho operácie, pamäť, reč; rozvíjať schopnosť pozorne počúvať učiteľa a odpovedať na jeho otázky.

Vysvetlite príslovia a porekadlá

Ciele: rozvíjať logické myslenie, uvažovanie (úsudok, vyvodzovanie); pestovať úctu k ľudovej múdrosti.

Simulačná hra „Cesta do lesa“

Ciele: rozvíjať predstavivosť, motorickú aktivitu, výraznosť reči a pantomímu; rozvíjať záujem o prírodu a spoločné aktivity s rovesníkmi.

Hry s pohybmi

Ciele: rozvíjať schopnosť koordinovať slová s pohybmi, pohybovať sa rytmicky, rovnakým tempom; navigovať vo vesmíre; vytvárať u detí v spoločných aktivitách pozitívne emocionálne naladenie.

Miništúdia „Breza“

Ciele : rozvíjať predstavivosť, schopnosť pantomímy, plasticitu; pestovať záujem o živú prírodu.

Logorytmické cvičenia bez hudobného sprievodu

Ciele: rozvíjať zmysel pre rytmus a tempo, výraznú reč a pantomímu; rozvíjať záujem o hry, v ktorých môžete pomocou rytmických pohybov vytvoriť obraz stromu

Všetky pohyby v cvičeniach

Jar, topoľové chumáčiky, jablkový kvet

Dramatizácia básne

Ciele: rozvíjať pozornosť, výraznosť pohybov a reči.

Čítanie básní o stromoch a kríkoch

Ciele: rozvíjať predstavivosť, zmysel pre rytmus, zmysel pre krásu; pestovať estetické cítenie a záujem o tému.

Hádanie hádaniek o stromoch, kríkoch, ich plodoch a semenách

Ciele: rozvíjať logické myslenie; reč; rozvíjať záujem o hádanky.

Čítanie príbehu „Príbeh jablone“ (K, Ushinsky)

Ciele: rozvíjať dobrovoľnú pozornosť, reč, vizuálne a obrazové myslenie; pestovať úctu a záujem o prácu záhradníka.

Popisné hádanky o stromoch a kríkoch

Použitý materiál z knihy: Shorygina T.A. Stromy. Čo sú zač? M., 2005.

Breza, dub, Lipa, Aspen, Javor, Borovica, Smrek, Rowan (Alyabyeva kniha č. 2)

Čítanie beletrie

Téma: Stromy v zime

1. N. Pavlova „Stromy v zime“

2. Kaplan „Stromy v zimnom sne“

3. Puškin „Zimné ráno“

4. Ostrovského „Zimný les“, „Stromy v zime“

5. M. Prishvin „Osikam je zima“

6. S. Yesenin „Birch“

7. Bratia Grimmovci „Traja šťastní muži“

8. R. n. s. Príbeh o omladzujúcej jabloni a živej vode"

9. S. Voronin. "Modrý smrek", "Vtáčia špajza"

10. P. Solovyova „Rowan“.

Téma "Ihličnaté stromy"

Pri prechádzke v zimnom parku alebo v lese ukážte dieťaťu ihličnaté stromy (smrek a borovica);

Vysvetlite, prečo sa nazývajú ihličnaté, vždyzelené stromy. Zároveň by ste mali vizuálne a na dotyk porovnať (podľa tvaru a veľkosti) ihly a šišky týchto stromov, preskúmať korunu smreka a borovice;

Povedzte, čo sa dá vyrobiť z dreva týchto stromov a porozprávajte sa s dieťaťom o starostlivosti o prírodu.

Úloha 2. Zvážte ilustrácie znázorňujúce smrekový a borovicový les.

Úloha 3. Naučte sa básne a hádanky podľa vlastného výberu.

Jednofarebné v zime aj v lete.

(kožušinový strom, borovica)

Čo je to za dievča?

Nie krajčírka, nie remeselníčka,

Sama nič nešije, ale ihly používa po celý rok.

(kožušinový strom, borovica)

Borovice chcú rásť do neba, chcú svojimi konármi zametať oblohu,

Aby počasie zostalo jasné počas celého roka.

Čo rastie na vianočnom stromčeku? Šišky a ihličie.

Viacfarebné gule na vianočnom stromčeku nerastú.

Na vianočnom stromčeku nerastú perníčky a vlajky,

Orechy nerastú v zlatom papieri.

Otázka. V ktorý sviatok sa toto všetko objaví na vianočnom stromčeku?

Úloha 4. Didaktická hra „Povedz mi slovo“.

Aké šaty: všetky ihly, nosia ich navždy...

Cvičenie 5. "Čo majú spoločné vianočný stromček a ježko?" - Smrek vyzerá ako ježko: ježko je obrastené ihličím a jedľa tiež.

Úloha 6. Didaktická hra „Kto (čo) je na vianočnom stromčeku, kto (čo) pod vianočným stromčekom? (vytváranie predložkových konštrukcií).

Šišky, hríby, veverička, zajac, vtáčik, ježko.

Úloha 7. Prerozprávajte príbeh a odpovedzte na otázky

Pri dome rástol smrek. Na smreku boli šišky. Lena zbierala šišky do vrecka. Lena dala šišky svojej matke. Mama vyrábala aj šišky na hračky.

Otázky. Kde rástol smrek? Čo urobila mama zo šišiek? Aké hračky by ste si sami mohli vyrobiť z borovicových šišiek?

Úloha 8. Didaktická hra „Pomenujte to s láskou“ (nácvik na tvorenie slov): smrek - rybia kosť, borovica - ... ihlica - ..., konár - ...

Úloha 9. Didaktická hra „Jeden - veľa“ (tvorba rodového prípadu podstatných mien): jeden vianočný stromček - veľa - ..., jeden smrek - veľa - ..., jedna borovica - veľa... . Úloha 10. Rozložte vianočný stromček z papierových trojuholníkov.

Úloha 11. Cvičenie pre prsty.

Pod vysokou borovicou Jedna ruka je „borovica“ (roztiahnuté prsty

Zajačik sedí s bočným okom. topyrén, zdvihnutý);

na druhej ruke ukazovák a prostredník

tvoria „uši“ zajaca, zvyšné prsty sú zovreté.

Na prechádzke Hry a pozorovania uvedené v tejto časti môžete vykonávať na ulici počas chôdze. Sú zamerané na obohatenie a objasnenie vedomostí a predstáv detí o stromoch na jeseň, aktivizáciu slovnej zásoby, rozvoj pozorovania a pozornosti a korekciu jemnej motoriky.


PRECHÁDZKA JESENNÝM PARKOM Prechádzkou jesenným parkom obdivujte krásu jesennej krajiny. Stop. Započúvajte sa do zvukov jesenného parku. Aké zvuky budete počuť? A dieťa? Prechádzajte sa opadaným lístím, počúvajte šušťanie lístia. Vytvorte si svoj vlastný LEAF FALL počas chôdze. Vysvetlite svojmu dieťaťu význam tohto slova


HOVORME O STROMOCH CIEĽ: Aktivizovať vedomosti na tému „stromy“. PREDBEŽNÁ PRÁCA: nájdite po jednom liste javora, duba, jarabiny, ihličia smreka a borovice. PRIEBEH KONVERZÁCIE: Povedzte (a ukážte) dieťaťu o rôznych častiach akéhokoľvek stromu (korene, kmeň, konáre, listy). Hovorte o tom, na čo je každý z nich určený. Zistite, aké názvy stromov pozná. Ukážte dieťaťu niekoľko rôznych listov a opýtajte sa, z akého stromu pochádzajú. Opýtajte sa, aké zmeny sa dejú so stromami na jeseň.


ŠTÚDIUM kmeňov STROMOV CIEĽ: Aktivizovať vedomosti na tému „stromy“. PRIEBEH ROZHOVORU: Upútajte pozornosť dieťaťa na kmene rôznych stromov. Opýtajte sa svojho dieťaťa, aký kmeň má strom, akými slovami ho môžete opísať? Nohavice môžu byť HRUBÉ (skúste ich zovrieť rukami), alebo TENKÉ. HLADKÉ A HRUBÉ – vyzvite dieťa, aby sa ich dotýkalo rukami.


ŠTUDIUM Kmeňov STROMOV pokračovanie Zoberte lupu a podrobne preskúmajte kôru stromu. Pozvite svoje dieťa, aby vám povedalo, čo vidí. Ak sa pozriete na prierez kmeňa alebo konára stromu, ľahko uvidíte takzvané rastové prstence. Povedzte svojmu dieťaťu, čo o ňom viete.




KÚŠANIE KUŽELOV POZNÁMKA: Túto hru je možné hrať vonku aj doma. CIEĽ: Samomasáž dlaní na aktiváciu rečových zón v mozgovej kôre. PRÍPRAVNÉ PRÁCE: Pokúste sa nájsť šišky borovice a jedle. PRIEBEH HRY: Vyzvite dieťa, aby ako prvé uvalilo jedľovú šišku. Teraz ponúknite borovicu. Opýtajte sa svojho dieťaťa, ktorá hrčka ho bolí najviac.


ROZLOŽENIE PODĽA VEĽKOSTI POZNÁMKA: Túto hru je možné hrať vonku aj doma pri stole. CIEĽ: pokračovať v posilňovaní zručnosti zostavovania množstva predmetov, berúc do úvahy ich veľkosť PRÍPRAVNÉ PRÁCE: Je potrebné nazbierať niekoľko žaluďov, gaštanov, listov rôznych veľkostí. PRIEBEH HRY: Vyzvite dieťa, aby najprv rozložilo žalude od najväčšieho po najmenší a potom naopak. Navrhnite urobiť to isté s gaštanmi. Môžete tiež navrhnúť rozloženie listov. Ponúknite sčítanie všetkých položiek.


BLOTOVANIE NA LISTE CIEĽ: Upevnenie zručnosti cieľavedomého plynulého výdychu. POSTUP HRY: Položte dieťaťu na dlaň kúsok papiera. Požiadajte ho, aby fúkol na papier tak, aby mu odletel z ruky. Dbajte na to, aby si dieťa počas cvičenia nenafúklo líca.


























VTIPNÉ OBLEČENIE CIELE: Rozvoj jemnej motoriky, vnímania farieb, predstavivosti. PRÍPRAVNÉ PRÁCE: Vytvorte základ pre budúcu prácu z hrubého kartónu. Ukážte svoju predstavivosť: žltý kruh je základom pre slnko, trojuholník je kmeň stromu atď. POSTUP HRY: Požiadajte dieťa, aby na základňu pripevnilo štipce požadovanej farby.


OHNIVÉ STROMY V GLADE CIELE: Rozvoj jemnej motoriky, upevňovanie predstáv o geometrickom útvare „trojuholník“, rozvoj fantázie PRÍPRAVNÁ PRÁCA: Vystrihnite niekoľko zelených trojuholníkov rôznych veľkostí. POSTUP HRY: Požiadajte svoje dieťa, aby zbieralo vianočný stromček (alebo vianočné stromčeky)




PRÍSLOVIA A POVEDANIA Suché stromy horia, ale živé stromy prinášajú ovocie. Bez vetra sa stromy nekývajú.Vysoké stromy viac trpia vetrom.Sadia sa stromy bez ovocia a potom sa plody z nich jedia. Vidieť stromy v ich ovocí a vidieť ľudí v ich skutkoch. Aké sú stromy, také sú plody. CIEĽ: aktivizácia slovníka, objasnenie významov slov, rozvoj pochopenia preneseného významu slov. PRIEBEH ROZHOVORU: Prečítajte si príslovia a porekadlá. Začnite výberom jedného. Vysvetlite svojmu dieťaťu význam každého zo slov použitých v prísloví. Pokúste sa dieťaťu vysvetliť jeho význam vlastnými slovami. Skúste toto príslovie v priebehu najbližších dní použiť vo svojej reči, aby dieťa začalo lepšie chápať jeho prenesený význam. Môžete pracovať aj s inými výrokmi.


CIEĽ HÁDANKY: Rozvoj a aktivizácia slovnej zásoby, rozvoj logického myslenia, zmyslu pre jazyk. NÁVOD: Skúsme spoločne vyriešiť hádanky. KROKY PRÁCE NA HÁDANKE: 1. Prečítajte si hádanku. 2.Počkajte, možno dieťa uhádne, o čom hovoríme, a potom už nebude potrebné prejsť na ďalšie ťukance. 3. Ak sa vám nepodarilo vyriešiť hádanku, kliknite myšou kdekoľvek na obrazovke a zobrazí sa odpoveď. (PAMATUJTE – po opätovnom kliknutí myšou sa zobrazí obrázok odpovede.) 4. Opýtajte sa, aké slová a výrazy sú pre dieťa nezrozumiteľné. Pokúste sa vysvetliť ich význam vlastnými slovami. 5. Je možné, že dieťa nebude hovoriť o ťažkostiach s porozumením („Všetko chápem“). V tomto prípade vysvetlite tie slová a výrazy, o ktorých si myslíte, že sú pre dieťa ťažké. 6. Ak je to pre vaše dieťa stále ťažké, kliknite myšou a zobrazí sa obrázok odpovede. Pomenujte, čo je nakreslené. Prečítajte si hádanku znova spolu s odpoveďou. 7. CHVÁĽTE SVÉ DIEŤA






Básničky o jeseni na čítanie a učenie: 1.A. S. Pushkin „Obloha už dýchala jeseňou...“ 2.A. K. Tolstoj „Jeseň, celá naša chudobná záhrada sa rozpadá...“ 3.A. Pleshcheev „Prišla jeseň...“ 4.E. Blaginina „Odletieť, odletieť...“ 5.I. Tokmaková. Osinka 6.S. Marshak. októbra. 7.A. Ekimtsev „Starý topoľ na verande...“ 8.I. Semenov. Breza




PRECHÁDZKA PO HALÁCH Ďalšia snímka je videoséria obrázkov jesenných malieb. Ak ju chcete aktivovať, stačí kliknúť myšou kdekoľvek na snímku. V priebehu filmu venujte pozornosť dieťaťu tomu, ako sa mení nálada prenášaná na obrazoch (obrazy začiatku jesene odzrkadľujú veselú, radostnú náladu a neskorá jeseň vyvoláva smútok, skľúčenosť, smútok). Pozorne sa pozrite na obrázok: pri rieke , pri zlatých listoch brezy, pri zažltnutej tráve... Aké je toto ročné obdobie? Prečo si myslíte, že umelec nazval obraz „Zlatá jeseň“? Aké znaky skorej jesene možno vidieť na obrázku? Čo je zobrazené na obrázku vľavo? Čo vidíš v diaľke? Čo je na obrázku najjasnejšie? Akú náladu sprostredkoval umelec? Ako ste uhádli, čo presne to je - odráža sa nálada? Ako sa to umelcovi podarilo? Čo si myslíte alebo čo si pamätáte, keď sa pozriete na tento obrázok? Páčil sa vám obrázok? čo sa ti na nej páčilo?
Pozrite sa pozorne na obrázok. Čo vidíš? Aké znaky jesene možno vidieť na obrázku? Keby ste boli na obrázku, bolo by vám zima alebo teplo? Prečo si to myslíš? Čo je zobrazené na obrázku v popredí? Čo vidíš v diaľke? Prečo si myslíte, že z komína vychádza dym? Venujte pozornosť oblohe. Akými slovami sa to dá opísať? (veľký, pochmúrny, studený atď.) Vidíte na ňom vtáky? Čo si myslíte, čo sú to za vtáky a kde lietajú? Akú náladu sprostredkoval umelec? Ako sa to umelcovi podarilo? Páčila sa vám maľba?


NAUČTE SA POROVNAŤ Skúste si zapamätať názov a autora obrazov. Aký obrázok môžeme povedať „Slnečný, jasný, šťavnatý“, „Ponurý, veterno“? Pomenujte farbu farieb, ktoré umelci používajú na svoje obrazy? Porovnajte, ako sa vaša nálada mení, keď sa pozriete na jeden alebo druhý obrázok. Zdroje informácií: KNIHY: Baryaeva L.B. Gavrilushkina Hry a aktivity s prírodnými a umelými materiálmi, Petrohrad, 2005 Kataeva A.A., Strebeleva E.A. Didaktické hry a cvičenia vo vyučovaní predškolákov. M, 2001 Pozilenko E.A. Svet okolo nás. Petrohrad 2004 INTERNETOVÉ ZDROJE:

NATÁLIA KRAVETS
Lexikálna práca na tému „Jeseň. stromy"

Cieľ: zoznámiť deti s stromy nášho regiónu, dať predstavu o živote stromy na jeseň; upozorniť deti na farbu listov na jeseň; tvoriť gramaticky správnu reč; zaviesť všeobecný koncept stromy, posilniť schopnosť zobrazovať strom, naučiť sa nadviazať súlad medzi počtom a množstvom predmetov; posilniť schopnosť počítať predmety (do 5) pestovať starostlivý postoj k rastlinám.

Minúta telesnej výchovy

"listy"

Listy jesenné ticho krúžia, (točenie na špičkách, ruky do strán.)

Listy nám padajú pod nohy (drep.)

A šuštia a šuštia pod nohami, (Pohybujte rukami doprava - doľava.)

Akoby sa im opäť chcela zatočiť hlava. (vstanú a krúžia.)

Prstová gymnastika

« Jesenné lístie»

Jeden dva tri štyri päť,

Zbierame listy (zatínať a uvoľňovať päste)

Brezové listy,

listy jarabiny,

topoľové listy,

osika listy,

budeme zbierať dubové listy (ohnite prsty, začnite palcom)

mama Prinášame jesennú kyticu. (choďte po stole prostredníkom a ukazovákom).

Opadá lístie, padá lístie,

Letia žlté listy.

Žltý javor, žltý buk,

Žltý kruh na oblohe slnka.

Žltý dvor, žltý dom.

Celá zem je dookola žltá.

Žltosť, žltosť,

znamená, jeseň nie je jar.

N. Nishcheeva

JESEŇ

Ak je zapnuté stromy

listy zožltli,

Ak je krajina ďaleko

vtáky odleteli

Ak je obloha pochmúrna,

Ak prší,

Je to ročné obdobie

volá sa to na jeseň.

M. Chodyakovej

Prstová gymnastika

« jeseň»

Vietor letel lesom, Hladké, vlnovité pohyby dlaní.

Vietor počítal listy: Ohnite jeden prst na oboch rukách.

Tu je jeden dubový,

Tu je jeden javorový,

Tu je vyrezávaný jarabina,

Tu je zlatá z brezy.

Tu je posledný list z osiky

Vietor to odvial na cestu. Položte dlane na kolená

Básne

« Stromy»

Jedol na okraji lesa

Na vrchol neba -

Počúvajú, mlčia,

Pozerajú sa na svoje vnúčatá.

Osika chladí,

Chvenie vo vetre

Na slnku sa ochladí,

Zmrazenie v teple...

Dajte to osiky

Kabát a čižmy -

Treba sa zahriať

Chudák osika.

V blízkosti rieky, na útese,

Vŕba plače, vŕba plače.

Možno jej je niekoho ľúto?

Možno je horúca na slnku?

Možno je vietor hravý

Stiahol vŕbu vrkôčik

Možno je vŕba smädná?

Možno by sme sa mali ísť opýtať

Ak si dal breze hrebeň,

Birch by zmenila účes.

Pohľad do rieky, ako pohľad do zrkadla,

česal by som svoje kučeravé pramene,

A stalo by sa to pre ňu zvykom

Ráno si zapleťte vlasy.

Borovice chcú rásť do neba,

Chcú konármi pozametať oblohu.

Takže do roka

Počasie bolo jasné

Jabloň.

Malá jabloň

V mojej záhrade.

Biela, biela,

Všetko kvitne.

Obliekla som si šaty

S bielym okrajom.

Malá jabloň

Spriateliť sa so mnou.

Malé červené bobule

Rowan mi dal

Myslel som, že je to sladké

A je ako hina.

Je to toto bobule?

Len nie som zrelý

Je to prefíkaný jarabina,

Chcel som si urobiť srandu.

Dub dažďa a vetra

Vôbec sa neboj.

Kto povedal, že dub

Bojíte sa prechladnutia?

Veď až neskoro jeseň

Je to zelené.

To znamená, že dub je odolný,

Takže otužilý.

I. Tokmakovej

Príbeh o jeseň:

Skoré nazývaný jeseň"zlato"- tráva sa zmení na zlatú, listy na stromy a kríky.

Vzduch je chladný, priehľadný a poletujú v ňom strieborné vlákna pavučín. Sú pekné slnečné dni "Indiánske leto". Ale slnko už nevychádza vysoko, dni sa skracujú a noci predlžujú. Ráno sú slabé, studené dažde a hmla. Poryvy vetra odfúknu žlté stromy, karmínové a fialové listy, ktoré pokrývajú zem pestrým kobercom. Je čas opadávať lístie. Stromy postupne strácajú svoju sviežu svetlú výzdobu, ich konáre sú odkryté.

V strede jeseň Slnko vychádza len zriedka, dni sa zamračia a často sa vyskytujú studené, pretrvávajúce dažde. V noci sú mrazy.

Neskoro nazývaný jeseň"striebro". Prvý tenký ľad pokrýva mláky, strieborné hviezdy - snehové vločky - letia na zamrznutú zem, vo vetre zvonia ľadové konáre stromy Opadané, mrazom pokryté listy sa lesknú na slnku. Hmyz mizne, sťahovavé vtáky odlietajú na juh.

Zvieratá sa pripravujú na zimu, robia zásoby, stavajú a izolujú hniezda a nory, prezliekajú letný kabátik do zimného kabáta – nadýchanejšieho a svetlejšieho, aby sa v bielom snehu stali neviditeľnými. Ľudia majú na jeseň veľa práce: je potrebné zberať zeleninu a ovocie, pripraviť ornú pôdu na jar, zasiať oziminy.

Musíme sa tiež postarať o tie vtáky, ktoré ostanú v našej oblasti prezimovať, zbierať im semená a plody a pripraviť kŕmidlá.

Doplňte vetu o jeseň

Vystriedalo ho leto. (zlatá jeseň) .

Slnko sa objavuje čoraz menej často. (spoza oblakov).

Oblečené stromy. (viacfarebný outfit).

. (červená, žltá) listy horia na slnku a potom. (pád, kruh, kryt) zem ako zlatý koberec.

Dážď. (mrholenie) a núti ťa skrývať sa. (Domov).

Vtáky sa zhromažďujú v kŕdľoch. (a odletieť do teplejších oblastí).

Zvieratá nemajú čas na šantenie, áno. (zásoby na zimu).

Čoskoro si bielokrídla zima príde na svoje.

Príslovia jeseň

Leto so snopmi - jeseň s koláčmi.

September je chladný, ale plný.

Na jar dážď rastie a na jeseň hnije.

V novembri je zima bojuje na jeseň.

IN jeseň zlé počasie, sedem počasí na dvore - seje, fúka, krúti, hýbe a hučí a leje a zametá zdola.

Hádanky jeseň

Visí na konári

Zlaté mince. (Jesenné lístie)

Ráno ideme na dvor -

Listy padajú ako dážď,

Šuštia pod nohami

A lietajú, lietajú, lietajú. (pad listov)

Prišiel bez farieb a bez štetca

A prefarbil všetky listy. (jeseň)

Prináša nám úrodu,

Polia sú znovu zasiate,

Posiela vtáky na juh

Stromy pokrývajú,

Ale to sa netýka jedlí a borovice,

Pretože to. (jeseň)

Kto je tento záhradník?

Zalial som čerešne a egreše,

Zalial slivky a kvety,

Umyte bylinky a listy.

A keď nastal súmrak,

Povedali nám to v rádiu

Že príde aj zajtra

A naša záhrada bude polievaná. (dážď)

Vyberte akciu

Listy na jeseň(čo robia)- zožltnúť, spadnúť a pod.

Dážď na jeseň - mrholenie, ide atď.

Úroda na jeseň - vyčistené.

Vtáky na jeseň - odlietajú.

Stromy na jeseň - opadávanie listov.

Listy na jeseň(ktorý)- žltá, červená, karmínová, zlatá.

Ako to môžeš povedať jedným slovom? (Viacfarebné.)

Dážď na jeseň(ktoré)- zima, mrholenie.

Počasie na jeseň(ktorý)- zamračené, daždivé, pochmúrne, mrazivé (neskôr na jeseň) .

Stromy na jeseň(ktorý)- skoré - s viacfarebnými listami, neskoro - holé.

Zvieratá jeseň - príprava na zimu, prezliecť si kožuchy.

líška, veverička, hranostaj, zajac (nemení farbu); veverička, hraboš myšiak, zajac, jazvec (nie je na sklade).

Básne o jeseň

jeseň.

Všetky naše: chudobná záhrada.

Zažltnuté listy lietajú vo vetre;

Predvádzajú sa len v diaľke, tam, na dne doliny

Kefy žiarivo červených vädnúcich jarabín.

Vtáčia búdka je prázdna,

Vtáky odleteli

Listy zapnuté stromy

Ani ja nemôžem sedieť.

Dnes celý deň

Všetci lietajú, lietajú...

Zrejme aj do Afriky

Chcú odletieť.

Tu je javorový list na konári.

Teraz je ako nový!

Všetko červené a zlaté.

Kam ideš, list? Počkaj!

jeseň. (A.S. Puškin)

Je to smutné obdobie!

Kúzlo očí

Teší ma tvoja rozlúčková kráska

Milujem bujný rozklad prírody,

Lesy odeté do šarlátu a zlata.

jeseň

Točené jeseň

Červené fujavice,

Zlaté listy

Leteli z javorov,

Listy sa točia

Pestrý okrúhly tanec,

Leskne sa v kalužiach

Prvý tenký ľad.

Básne E. Trutneva « jeseň» .

Zrazu bolo dvakrát jasnejšie,

Dvor je ako v slnečných lúčoch -

Tieto šaty sú zlaté

Na pleciach brezy.

Ráno ideme na dvor -

Listy padajú ako dážď,

Šuštia pod nohami

A lietajú, lietajú, lietajú.

Pavučiny poletujú

S pavúkmi uprostred,

A vysoko od zeme

Žeriavy prelietavajú.

Všetko letí! Toto musí byť

Leto nám letí.

Holé konáre klopú,

Čierne kavky kričia

Zriedka svietiť cez mraky -

Prišiel jeseň.

Kocka ľadu bude hlasno chrumkať,

Vták bude nenápadne plakať,

Ako keby si pýtal jedlo -

Prišiel jeseň.

Čierne hniezda sú prázdne,

Kríky sa zmenšili,

Vietor nesie listy:

jeseň, jeseň, jeseň.

Predmet: « Jeseň je iná»

Položky: jeseň, september, október, november, mesiac, ročné obdobie, opad lístia, dážď, hmla, vlhkosť, zlé počasie, oblaky, odchod, zber, záhrada, stromy, kríky, mráz, listy,

les, zelenina, ovocie, vtáky, kaša, zima, počasie, opar, obloha, čas.

Akcie: padajúci, chátrajúci, letiaci, šuštiaci, šuštiaci, postupujúci, prichádzajúci, lúčiaci sa, mračiaci sa, odlietavajúci, odchádzajúci, upratovanie, zbieranie, trhanie, vyhrabávanie, príprava, sušenie, žltnutie, vädnutie, mrholenie.

Známky: skorý, neskorý, zlatý, smutný, nudný, rozlúčkový, hmlistý, vyblednutý, vzdialený, rudný, bohatý, dlhý, krátky, častý, vzácny, pochmúrny, búrlivý, vlhký, karmínový, holý, smutný, podivuhodný.

D.I. "Ktorý, ktorý, ktorý?" (výber funkcií)

jeseň(ktorý)– skorý, zlatý, neskorý, smutný, daždivý, vlhký, studený...

Dážď (ktoré)– jemné, mrholiace, studené, časté, krátke, nudné, silné...

Stromy(ktoré,

Počasie (čo,

Obloha (čo...

D.I. "Povedz mi, čo robí?" (vyberte akcie)

Prichádza jeseň, prichádza, prináša smútok...

Dážď leje, mrholí, padá, pokrýva...

Listy červenajú, žltnú, padajú, šuštia...

D.I. "Zdvihnúť" (priraďte položky k značkám)

Jeseň - deň,večer, dážď, vietor, les...

jesenné počasie, noc, zlé počasie, oblečenie, vlhkosť...

Jeseň - obloha, kabát, strom, zlé počasie...

Jesenná dovolenka, listy, rukavice, mráz...

Choďte na prechádzku jeseň les a napíš o ňom príbeh jeseň podľa plánu.

jeseň?

názov jesenné mesiace.

Čo sa deje na jeseň v prírode, v živote zvierat a vtákov?

Čo robia ľudia na poliach, v záhradách a zeleninových záhradách?

Aké oblečenie a topánky nosia? na jeseň? prečo?

Čítajte svojmu dieťaťu básne jeseň.

A. S. Puškin, „Je to smutné obdobie! Čaro očí...“. "je to nebo dýchalo to jeseňou...» .

F. I. Tyutchev, "Je v úvodná jeseň...» .

A. N. Pleshcheev, « Prišla jeseň, kvety uschli...“.

A. A. Fet, "Les osprchoval svoje vrcholy...".

A.K. Tolstoy, « jeseň! Celá naša úbohá záhrada sa rozpadá...“.

Konverzácie zapnuté tému

Po akom ročnom období príde jeseň?

názov jesenné mesiace.

Čo sa deje na jeseň v prírode, v živote zvierat a vtákov?

Čo robia ľudia na poliach, v sadoch a zeleninových záhradách?

Aké oblečenie a topánky nosia? na jeseň? prečo?

Aké sviatky sa oslavujú na jeseň?

6. Hra "Opravte chyby"

Jesenné mesiace - február, jún a marec.

Správny?

Jesenné mesiace - september, október november.

Správny?

Na jeseň je jasné počasie, slnečno a teplo.

Správny?

Kedy sa to stane počasie: skorý jeseň alebo neskorá jeseň?

Povedz mi, ktorá z dvoch viet správne: na jeseň deti nosia panamské klobúky, krátke nohavice a

sandále. Deti nosia na jeseň pršiplášte, bundy a čižmy.

Čo by sa stalo, keby ste vyšli von na jeseň v panamských klobúkoch, šortky, tričká a

sandále?

Artikulačná gymnastika.

jeseň listy boli prenesené do jesenný les, kde bývajú priatelia Veselého jazýčka.

Sme šťastní a šťastní jesenný les. Usmejme sa na seba aj na obyvateľov lesa.

Ukážte, aké hrubé líca má škrečok, ktorý nosí zásoby do svojej nory. Nafúknite si líca.

Škrečok vysypal zrno do otvoru. Vytiahnite líca.

Veverička hryzie orechy. Usmievajte sa a drkotajte zubami.

Veverička nás pohostila orieškami. Zjedli sme ich, teraz si poďme umyť zuby.

Ale medveď talipes zíva, on Chcem spať na jeseň. Otvorte a zatvorte ústa.

Pri medvedom brlohu je veľa malín. Vychutnajme si maliny. Veľmi chutné

Malina, oblizujeme si pery.

D.I. "Z čoho list stromu

(Dubový list - dub. Javorový list - javor. Brezový list - breza. Lipový list - lipa. Topoľový list - topoľ. Osikový list - osika. List jarabiny - jarabina.)

Rozhovory založené na príbehoch

« jeseň» N. Kalinina

Vonku prší, fúka a je chladno.

Sasha pribehla k oknu. A pod oknom veľký strom. Konáre sú už holé, bez listov. Len pri samotnom okne sa kýve jeden list. Sasha si ho všimol, zakričal: "Pozri, aký krásny list!"

Chlapi pribehli. A fúkal silný vietor, list bol odtrhnutý a nevidený.

Otázky: Aké bolo vonku počasie? Čo videl Sasha z okna? Prečo chalani nevideli posledný kúsok papiera?

"Vyčistenie v lese" M. Prishvin

Berzki vylievajú posledné zlato na smreky a spiace mraveniská. Kráčam po lesnom chodníku a jeseň Les sa pre mňa stáva ako more a čistinka v lese ako ostrov. Na tomto ostrove je natlačených niekoľko lokasov, pod nimi som si sadol k odpočinku. Ukázalo sa, že tieto lokácie majú celý svoj život na vrchole. Tam, v bohatstve šišiek, majú na starosti veveričky,

krížovky vtákov a mnoho iných pre mňa neznámych tvorov. Dole, pod jedľami, je pochmúrne, čierne a jediné

vidíš, ako lietajú šupky zo šišiek. Sú to veveričky a krížovky, ktoré olúpajú jedľové šišky a vyberú ich

lahodné semienka. Z takého semienka kedysi vyrástol vysoký smrek, pod ktorým teraz sedím.

Otázky: S čím Prishvin porovnáva les a samostatnú čistinku v lese? Kto žije na vrcholoch vianočných stromčekov?

Čo jedia veveričky a krížovky? Z čoho pochádzal smrek, pod ktorým autor odpočíval? O akom ročnom období hovorí Prishvin? Čo si môžete povedať o sebe jesenný les?